Απορίες σχετικά με Internet Café και ανήλικους

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
1) Προτιμούσα το παιχνίδι και αργότερα τη συζήτηση παρά την απομόνωση σε ένα παιχνίδι.
2) Σκεφτείτε πόσα προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στην ζωή τους αυτά τα παιδιά, πέρα βέβαια από τον κίνδυνο που διατρέχουν αν εκτεθούν σε παράνομο υλικό στο ίνερνετ
3) ή αν στις 5 το πρωί που γυρίζουν σπίτι τους επιτεθεί κάποιος για να τους κλέψει το κινητό.
4) Πρώτα οι γονείς και μετά το σχολείο έχουν την ευθύνη και τον τρόπο να στρέψουν το παιδί στο να βρεί να κάνει κάτι πιο δημιουργικό και καλό για εκείνον (γυμναστική, τέχνες, μουσική...) και να ξεκολλήσει από αυτό.

1) Τα περισσότερο δημοφιλή παιχνίδια (lineage, counter-strike, DOTA, και πολλά άλλα) είναι ομαδικά:)

2) Άρα είσαι κυρίως εναντίον του ίντερνετ, όχι του ίντερνετ καφέ

3) :blink::blink:Αυτό μπορεί να συμβεί γυρίζοντας από καφετέρια, μπαράκι, το σπίτι του φίλου τους, τα αγγλικά, το φροντιστήριο και μπλα μπλα

4) Συμφωνώ ότι και αυτά χρειάζονται, αλλά και πάλι κάποιος χρόνος περισσεύει, οπότε πού το πρόβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Τα περισσότερο δημοφιλή παιχνίδια (lineage, counter-strike, DOTA, και πολλά άλλα) είναι ομαδικά:)

Δεν είναι όμως το ίδιο ομαδικά με πχ. να παίζεις Monopoly και να έχεις δίπλα σου τον άλλο. Δεν υπάρχει επαφή εκτός απο μία οθόνη και καμιά βρισιά που και που. Προς θεού μην νομίζετε ότι εγώ δεν έχω παίξει:P αυτά τα παιχνίδια, ίσα ίσα τα έχω παίξει και δεν είναι ιδιαίτερα "ομαδικά"

4) Συμφωνώ ότι και αυτά χρειάζονται, αλλά και πάλι κάποιος χρόνος περισσεύει, οπότε πού το πρόβλημα?

Το πρόβλημα με αυτά τα παιδιά, είναι ότι η κύρια τους ενασχόληση είναι να πηγαίνουν σε νετ καφές και να παίζουν. Δεν είναι μια παράπλευρη ενασχόληση που πιάνει λίγο απο τον ελεύθερο τους χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν είναι όμως το ίδιο ομαδικά με πχ. να παίζεις Monopoly και να έχεις δίπλα σου τον άλλο. Δεν υπάρχει επαφή εκτός απο μία οθόνη και καμιά βρισιά που και που. Προς θεού μην νομίζετε ότι εγώ δεν έχω παίξει:P αυτά τα παιχνίδια, ίσα ίσα τα έχω παίξει και δεν είναι ιδιαίτερα "ομαδικά"

Το πρόβλημα με αυτά τα παιδιά, είναι ότι η κύρια τους ενασχόληση είναι να πηγαίνουν σε νετ καφές και να παίζουν. Δεν είναι μια παράπλευρη ενασχόληση που πιάνει λίγο απο τον ελεύθερο τους χρόνο...
Όσες φορές έχω πάει σε internet cafe, δεν έχω πάει μόνος αλλά με παρέα, συνήθως πάνω από 8 άτομα.Και γίνεται χαμός.Οπότε μπορούν τα παιχνίδια αυτά να είναι ιδιαίτερα ομαδικά...:D
Το μέτρο χρειάζεται παντού.Πχ αν κάποιο παιδί μαθαίνει κιθάρα και δεν ασχολείται με τίποτα άλλο, παίζει μόνο κιθάρα, δε διαβάζει κτλ, γιατί είναι αυτό λιγότερο κακό?Όταν χαθεί το μέτρο όλα γίνονται άσχημα.Δε φταίει το ίδιο το χόμπι αν εσύ το παρακάνεις μ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως γενικά το πρόβλημα πηγάζει από το σπίτι αλλά είναι και κοινωνικό γενικότερα. Όταν ήμουν εγώ 9, 10, 11 χρονών η διασκέδασή μας ήταν το παιχνίδι στο σχολείο, στην πλατεία άντε και καμιά φορά έρχονταν φίλες μου σπίτι μου. Αργότερα (13-14) πηγαίναμε και καμιά βόλτα. Το internet cafe το πρωτοάκουσα όταν ήμουν 14 σε ένα σίριαλ στην τηλεόραση και σε ίντερνετ καφέ πήγα πρώτη φορά στα 19 μου. Ο τρόπος διασκέδασης ήταν διαφορετικός για εμένα. Προτιμούσα το παιχνίδι και αργότερα τη συζήτηση παρά την απομόνωση σε ένα παιχνίδι. Έχει αλλάξει λοιπόν γενικά ο τρόπος ζωής του παιδιού-εφήβου αυτή τη στιγμή και κατά την άποψή μου όχι προς τη θετική αλλά προς την αρνητική κατεύθυνση. Σκεφτείτε πόσα προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στην ζωή τους αυτά τα παιδιά, πέρα βέβαια από τον κίνδυνο που διατρέχουν αν εκτεθούν σε παράνομο υλικό στο ίνερνετ ή αν στις 5 το πρωί που γυρίζουν σπίτι τους επιτεθεί κάποιος για να τους κλέψει το κινητό. Πρώτα οι γονείς και μετά το σχολείο έχουν την ευθύνη και τον τρόπο να στρέψουν το παιδί στο να βρεί να κάνει κάτι πιο δημιουργικό και καλό για εκείνον (γυμναστική, τέχνες, μουσική...) και να ξεκολλήσει από αυτό.
Χμμμ ... Τι δημιουργικό κάνατε τότε και δεν το κάνουν τώρα; Και εγώ πιστεύω ότι οι τέχνες είναι πιο προσητές σήμερα ... πιο συχνές συναυλίες ... πιο συχνά lives, πιο οικονομικός ο κινηματογράφος σήμερα ... κτλ κτλ ...

Δεν είναι όμως το ίδιο ομαδικά με πχ. να παίζεις Monopoly και να έχεις δίπλα σου τον άλλο. Δεν υπάρχει επαφή εκτός απο μία οθόνη και καμιά βρισιά που και που. Προς θεού μην νομίζετε ότι εγώ δεν έχω παίξει:P αυτά τα παιχνίδια, ίσα ίσα τα έχω παίξει και δεν είναι ιδιαίτερα "ομαδικά"
Μα τα περισσότερα παιδια πανε παρεα για να παιξουν καποιο παιχνιδι


Το πρόβλημα με αυτά τα παιδιά, είναι ότι η κύρια τους ενασχόληση είναι να πηγαίνουν σε νετ καφές και να παίζουν. Δεν είναι μια παράπλευρη ενασχόληση που πιάνει λίγο απο τον ελεύθερο τους χρόνο...
Ενω τοτε ποια η διαφορα ... αντι να παιζουν ποδοσφαιρο παιζουν fifa αντι να παιζουν πετροπόλεμο παιζουν counterstrike ... Οσο αφορα την γυμναστικη σχεδον οι περισσοτεροι έφηβοι πάνε γυμναστηριο ...

Συμπερασμα: Η εποχη μας δεν υστερει πουθενα ... ισα ισα ειναι καλλιτερη γιατι να προσφερει περισσοτερες δυνατοτητες στην μορφωση , στην επικοινωνια , στην διασκεδαση, στην τεχνη ... Ας μην κρινουμε τα παντα αρνητικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μου αρέσει που το πρόβλημα είναι να μην γίνει αυτό η κύρια ενασχόληση των παιδιών κ χαλάσουν. Μα αν ασχολείσαι μανιωδώς (σε σημείο που να μην έχεις άλλες κύριες ασχολίες) με οτιδήποτε μπορεί να έχεις πρόβλημα αργότερα, είτε αυτό ειναι μόνο διάβασμα, μόνο βόλτες, μόνο σεξ, μόνο με μηχανάκια, μόνο με γυμναστική κτλ

Οπότε η δαιμονοποίηση του υπολογιστή νομίζω πως πάει πολύ. Είναι απλώς άλλη μία ασχολία που προστέθηκε στη γκάμα των νέων, όπως παλαιότερα ήταν οι κονσόλες π.χ. ή οι ντίσκο, τα πικ απ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Χμμμ ... Τι δημιουργικό κάνατε τότε και δεν το κάνουν τώρα; Και εγώ πιστεύω ότι οι τέχνες είναι πιο προσητές σήμερα ... πιο συχνές συναυλίες ... πιο συχνά lives, πιο οικονομικός ο κινηματογράφος σήμερα ... κτλ κτλ ...

Πήγαινε και ρώτα αυτά τα παιδάκια, αν παίζουν ποδόσφαιρο, αν κάνουν μαθήματα κιθάρας, αν διαβάζουν κανένα εξωσχολικό βιβλίο.... Ή μήπως πάνε στα ίντερνετ καφέ για να κατεβάσουνε e-books :whistle: ? Αν πάνε βόλτα, αν συζητούν με άλλα παιδιά και όχι μόνο για τα παιχνίδια τα οποία παίζουν... Κι όταν λέω να κάνουν κάτι δημιουργικό δεν έννοώ να παρακολουθήσουν κάτι (όπως μια ταινία ή μια συναυλία) αλλά να κάνουν κάτι.

Όσο για τους κινδύνους που διατρέχει ένα 11χρονο παιδί στις 5 το πρωί που είπε κάποιος, δεν νομίζω οτι είναι ίδιοι με αυτούς που διατρέχει όταν επιστρέφει στις 6 το απόγευμα από το φροντιστήριο. Και εγώ το παιδί μου στα 11 μάλλον δεν θα το αφήνω να πηγαίνει σε μπαράκια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πήγαινε και ρώτα αυτά τα παιδάκια, αν παίζουν ποδόσφαιρο, αν κάνουν μαθήματα κιθάρας, αν διαβάζουν κανένα εξωσχολικό βιβλίο.... Ή μήπως πάνε στα ίντερνετ καφέ για να κατεβάσουνε e-books :whistle: ? Αν πάνε βόλτα, αν συζητούν με άλλα παιδιά και όχι μόνο για τα παιχνίδια τα οποία παίζουν... Κι όταν λέω να κάνουν κάτι δημιουργικό δεν έννοώ να παρακολουθήσουν κάτι (όπως μια ταινία ή μια συναυλία) αλλά να κάνουν κάτι.
Αχχχχ σημερα ειναι η αγαπημενη μου μερα .... θα χρησιμοποιησω τα αγαπημενα επιχειρηματα καποιων απο εδω ... :P

Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ δεν σου επιτρεπει να ξερεις ακριβως τι κανουν τα παιδια ... μην κρινεις την κατασταση αν εισαι εξω απο τον χωρο ...δεν θα εχει εχει σωστη εικονα :P. Αν μπορουσες να μπεις στον χωρο αυτον με καποιον τροπο θα αλλαζες γνώμη και εικονα. Γιατι μονο τοτε θα εβλεπες τι εστυ να εισαι παιδι ... :P

Ας χρησιμοποιησω ομως και σωστα επιχειρηματα.

Οκ ισως υπαρχει ενα 5-10% παιδιων που κάθεται μόνο σε internet cafe ... όμως μην μου πεις οτι ενα τέτοιο και μεγαλυτερο ποσοστο δεν ηταν και τοτε που εκανε συνεχεια το ιδιο ... Π.χ. εγω ξερω ατομα που οταν ηταν παιδια ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ διαβαζα λογω γονεων .... αλλα παλι δεν ηθελα να βγουν εξω κτλ κτλ ... αλλα παλι επαιζαν ΜΟΝΟ μπαλα μεχρι στα 20 τους ...
Η κατασταση σημερα ειναι αρκετα καλλιτερη ... ενα τεραστιο ποσοστο αγοριων παιζουν μπαλα τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα... εγω απο οσο εχω ακουσει/διαβασε/μαθει το μονο που αλλαξε στην πραγματικοτητα των παιδιων ειναι οτι αντι να παιζουν πετροπολεμο παιζουν counter :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αχχχχ σημερα ειναι η αγαπημενη μου μερα .... θα χρησιμοποιησω τα αγαπημενα επιχειρηματα καποιων απο εδω ... :P

Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ δεν σου επιτρεπει να ξερεις ακριβως τι κανουν τα παιδια ... μην κρινεις την κατασταση αν εισαι εξω απο τον χωρο ...δεν θα εχει εχει σωστη εικονα :P. Αν μπορουσες να μπεις στον χωρο αυτον με καποιον τροπο θα αλλαζες γνώμη και εικονα. Γιατι μονο τοτε θα εβλεπες τι εστυ να εισαι παιδι ... :P

Ας χρησιμοποιησω ομως και σωστα επιχειρηματα.

Οκ ισως υπαρχει ενα 5-10% παιδιων που κάθεται μόνο σε internet cafe ... όμως μην μου πεις οτι ενα τέτοιο και μεγαλυτερο ποσοστο δεν ηταν και τοτε που εκανε συνεχεια το ιδιο ... Π.χ. εγω ξερω ατομα που οταν ηταν παιδια ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ διαβαζα λογω γονεων .... αλλα παλι δεν ηθελα να βγουν εξω κτλ κτλ ... αλλα παλι επαιζαν ΜΟΝΟ μπαλα μεχρι στα 20 τους ...
Η κατασταση σημερα ειναι αρκετα καλλιτερη ... ενα τεραστιο ποσοστο αγοριων παιζουν μπαλα τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα... εγω απο οσο εχω ακουσει/διαβασε/μαθει το μονο που αλλαξε στην πραγματικοτητα των παιδιων ειναι οτι αντι να παιζουν πετροπολεμο παιζουν counter :)

Νομίζω οτι έχω περάσει από την παιδική ηλικία :worry:
Πέρα από αυτό νομίζω οτι αυτή τη στιγμή μιλάμε για παιδιά τα οποία κάνουν μόνο αυτό το πράγμα.

Και μην γράφεις καφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Για να τα πω ενα χερακι και εγω:boxing:

Ως φοιτητης δουλευα σε net cafe. Κυριως δουλευα τα βραδυα 02.00 με 08.00, ετσι δεν εβλεπα παιδια, μονο φοιτητες. Την πρωτη φορα που αναπληρωνα ενα παιδι δουλεψα 14.00 με 20.00....Τρελαθηκα!!! Η πελατεια ηταν παιδια απο 7 χρονων(:warn: ) που μολις ειχαν σχολασει απο το σχολειο. Μεχρι τις 8 ερχονταν πριν ή μετα το φροντιστηριο συνεχεια παιδια. Κολλημενα σε μια οθονη ,αποβλακωμενα, να μην λογαριαζουν την ωρα, γι αυτο υπηρχε κανονας που τα βαζαμε μονο με προπληρωμενο χρονο για να μην ξεχαστουν και χρεωθουν μεγαλα ποσα. Δεν λογαριαζαν ουτε τους γονεις τους που τα ψαχνανε. Καθε μερα πανς απο 10 τηλεφωνα απο γονεις να ρωτανε αν το παιδι τους ειναι εκει.

Μια φορα ρωτησα ενα παιδακι 8 χρονων ,που το εφερε ο αδερφος του 11 χρονων γιατι δεν ηξερε ουτε πως να πληρωσει στο ταμειο.., αν ειχε παιξει μηλα, πεντοβολο, κτυφτο...Παιδια το πρωτο σοκ ηταν οτι δεν με ακουγε, αλλα πατουσε με αψογο τροπο τα κουμπια για το counter strike και το δευτερο οτι δεν ηξερε για τι του μιλουσα...Και του εδωσε να καταλαβει ο αδερφος του οτι ειχαν παιξει μηλα στην γυμναστικη μια φορα...

Παιδια, αυτα τα παιχνιδια καινε το μυαλο. Μεχρι τα 20 επαιζα καθε μερα μπασκετ. Τωρα που δεν εχω χρονο το εχω ριξει το Lineage. Αυτους που κοροιδευα οσο δουλευα τωρα τους καταλαβαινω.
Εχω παχυνει, νοιωθω κουραση, δεν βγαινω πολυ απο το σπιτι. Και τα κανω με εν γνωση μου. Αν μου δινεται η ευκαιρια να βγω τα παραταω ολα χωρις δευτερη σκεψη. Λιγο δυσκολο ομως στη φαση που ειμαι. Γιατι ολοι οι φιλοι μου δεν ειναι παιδια με ανεμελεια πια...Και εγω το βλεπω ως chat game. Αν δεν βρω τα ατομα που μιλαω On line δεν παιζω.

Exposed Bone. Ειμαστε η χειροτερη γενια. Τουλαχιστον εζησα καποια χρονια αθωοτητας και το χαιρομαι. Τα παιδια σημερα δεν αθλουνται, δεν γυμναζονται. Αυτοι που γεμιζουν τα γυμναστηρια και τα 5x5 ειναι ατομα της δικης μου γενιας και μεγαλυτεροι. Οι νεοι εχουν αποβλακωθει απο τα online games. Και το κανουν ομαδικος...Σπαταλανε τα λεφτα τους που μαλλον δεν μπορουν να καταλαβουν την αξια των χρηματων και της σπαταλης χρονου. Και ναι, θα ηθελα το παιδι μου να "αποβλακωθει" με μια τεχνη παρα με ενα παιχνιδι. Που μονο προβληματα θα του δημιουργησει, παρα να περασει ευχαριστα τον χρονο του, μιας και ειναι εθιστικα , χανεις την αισθηση του χρονου και σιγουρα οσο και να μιλας με αλλα ατομα, οσο και να παιζεις με τους φιλους σου, δεν ειναι κοινωνικα game. Πως θα μαθεις να ερωτευεσαι στην εφηβεια αν το μονο που ξερεις ως γυναικα ειναι τα female Dark elf??? Αν βγει αυτο το παιδι με φιλους εξω για καφε για τι θα μιλαει?? Για το game?? Ελεος.

Καλο το Pc καλη η τεχνολογια , καλο να εχουμε απο μικρη ηλικια εξοικειωση με αυτα , αλλα για να μαθουμε να τα αξιοποιουμε και να τα εκμεταλλευομαστε για γνωση και εργασια, οχι να μας εκμεταλλευονται...

Και κατι ακομη. Απαγορευεται δια νομου η παρουσια νεου κατω των 17 σε αυτους τους χωρους και ειναι παρανομο να επιτρεπεις να παιζουν game. Η αστυνομια μας ειχε κλεισει 2 φορες, αλλα το κερδος ηταν πιο μεγαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω οτι έχω περάσει από την παιδική ηλικία :worry:
Πέρα από αυτό νομίζω οτι αυτή τη στιγμή μιλάμε για παιδιά τα οποία κάνουν μόνο αυτό το πράγμα.

Και μην γράφεις καφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
Οντως φωναζω, υψωνω την φωνη μου για να τονισω κατι :)

Αυτο λεω, οτι ΠΑΝΤΑ μα παντα θα υπαρχουν παιδια θα κανουν κατι και μονο κατι, ειτε αυτο θα ειναι διαβασμα, ειτε αυτο ειναι ποδοσφαιρο, ειτε αυτο ειναι τηλεοραση ειτε αυτο ειναι video games ... πιστεψε δεν υπαρχει διαφορα ... Ειναι υπερβολικα ασχημο η ζωη σου να ειναι μονο ρουτινα ...

Exposed Bone. Ειμαστε η χειροτερη γενια. Τουλαχιστον εζησα καποια χρονια αθωοτητας και το χαιρομαι. Τα παιδια σημερα δεν αθλουνται, δεν γυμναζονται. Αυτοι που γεμιζουν τα γυμναστηρια και τα 5x5 ειναι ατομα της δικης μου γενιας και μεγαλυτεροι. Οι νεοι εχουν αποβλακωθει απο τα online games. Και το κανουν ομαδικος...Σπαταλανε τα λεφτα τους που μαλλον δεν μπορουν να καταλαβουν την αξια των χρηματων και της σπαταλης χρονου. Και ναι, θα ηθελα το παιδι μου να "αποβλακωθει" με μια τεχνη παρα με ενα παιχνιδι. Που μονο προβληματα θα του δημιουργησει, παρα να περασει ευχαριστα τον χρονο του, μιας και ειναι εθιστικα , χανεις την αισθηση του χρονου και σιγουρα οσο και να μιλας με αλλα ατομα, οσο και να παιζεις με τους φιλους σου, δεν ειναι κοινωνικα game. Πως θα μαθεις να ερωτευεσαι στην εφηβεια αν το μονο που ξερεις ως γυναικα ειναι τα female Dark elf??? Αν βγει αυτο το παιδι με φιλους εξω για καφε για τι θα μιλαει?? Για το game?? Ελεος.
Υπερβολες... ακομη και εγω που στην πολη μου ειχα τον τιτλο(απο το δημοτικο μεχρι και την 2 γυμνασιου) τεχνοφρικιο ή καμμενος(και πιστεψε με δεν υπηρχε κανεις αλλο τοσο καμμενος οσο εγω) ... Εκανα διαφορα πραγματα που στην ουσια ηταν γυμναστικη, ενταξει προσωπικα παραδεχομαι οτι στην ελλαδα δεν εχω παιξει ποτε ποδοσφαιρο και απο τοτε που πηγα στην δευτερα λυκειο στην γυμναστικη ειμαι σε υπολογιστη, ΑΛΛΑ π.χ. πιο παλια μαζευμασταν με εναν φιλο μου πηγαιναμε με ποδηλατα διαφορες διαδρομες τουλαχιστον διαρκειας 2 ωρων και τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα, πιο μετα στο γυμνασιο γυρναγα με ενα φιλο παλι ολο την πολη με τα ποδια συζητοντας για τα προβληματα και γενικα για διαφορα αξιολογα θεματα που μας απασχολουσαν τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα ... βαριεμαι να γραψω αλλο διογραφικο γυρω απο τα συμπόσια γυμναστικης που εχω παρακολουθήσει :P

Επισης επειδη ειμαι μικροτερος απο εσας σε ηλικια επετρεψε μου να ξερω τι ακριβως γινεται με την παιδικη ηλικια μιας και εχω επαφες (οχι μονο live αλλα και internet). Ειναι ελαχιστα τα παιδια που ξερω που καθονται μονο μα μονο μα μονο στον υπολογιστη χωρις να κανουν τπτ αλλο ... Η πλειοψηφια (τουλαχιστον αυτη που ξερω) που παιζει θανατικα counter παιζει και στανταρ ποδοσφαιρο.

Τωρα να σχολιασουμε αυτους που επαιζαν παλια μονο ποδοσφαιρο και αυτους που παιζουν μονο counter δεν αξιζει .... ειναι τελειωμενη και οι 2 ... .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο songless bird έχει λόγο να υπερβάλει.Δεν είναι τυχαίο μάλλον ότι κι εγώ στα χρόνια που πέρασα ως φοιτητής στην Πάτρα έχω ακριβώς τις ίδιες εικόνες με τον songless bird, που αν δεν κάνω λάθος είναι στη Β.Ελλάδα.
Δηλαδή, στα γυμναστήρια έβλεπα σχεδόν αποκλειστικά φοιτητές κι όχι εφήβους( τύχαινε να μένω πάνω από γυμναστήριο κιόλας), στα 5χ5 επίσης φοιτητές, ενώ στα internet cafe έβλεπα παιδιά κάτω των 10 καμιά φορά,να έχουν 2 υπολογιστές και από έναν χαρακτήρα στον καθένα στο wow και να κινούν το mouse με τέτοια ταχύτητα που έδειχνε ότι έχουν περάσει μήνες κάνοντας αυτό το πράγμα.
Όπως και να το κάνουμε, αυτό δείχνει τουλάχιστον απώλεια του μέτρου.Το μικρό παιδί έχει πολλά περισσότερα να κερδίσει από το ποδόσφαιρο και τα άλλα πραγματικά παιχνίδια, απ'ότι να παίζει fifa ή cs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Προς exposed Bone.Κανεις λαθος. Η δικη μου γενια ολη μερα ηταν στους δρομους και στις αλανες, αυτο ελλατωθηκε στην δικια σου και στην επομενη θα παψει να υπαρχει. Δεν υπερβαλω. Και προτιμω το παιδι μου να παιζει ολη μερα ποδοσφαιρο παρα counter. Το ενα αθλειται, το αλλο "καιγεται"...

Και εισαι η μεταβατικη γενια. Δεν το βλεπεις καθαρα. Εγω βλεπω μια γενια μετα απο σενα και διακρινω χαος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προς exposed Bone.Κανεις λαθος. Η δικη μου γενια ολη μερα ηταν στους δρομους και στις αλανες, αυτο ελλατωθηκε στην δικια σου και στην επομενη θα παψει να υπαρχει. Δεν υπερβαλω. Και προτιμω το παιδι μου να παιζει ολη μερα ποδοσφαιρο παρα counter. Το ενα αθλειται, το αλλο "καιγεται"...

Και εισαι η μεταβατικη γενια. Δεν το βλεπεις καθαρα. Εγω βλεπω μια γενια μετα απο σενα και διακρινω χαος...

Αγαπητε μου ... ε τωρα μην μου πεις οτι προβλεπεις οτι η νεα γενια θα ειναι στα σπιτια τους, πισω απο ενα router ... γιατι εγω προβλεπω να ειναι συνεχεια ειτε σε καφετερια ειτε σε bar/club :) Οπως γινεται τωρα ... προσωπικα δεν ξερω κανεναν 15-17 χρονο που να μην πηγαινει εστω μια φορα την εβδομαδα να πιει εναν καφε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.

No comment....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πολυ καλη διαφημιση ... προσωπικα μου αρεσε πολυ!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πολυ καλη διαφημιση ... προσωπικα μου αρεσε πολυ!!!! :D
Και πολύ άρτια εικαστικά... Respect στον illustrator/γραφίστα/φωτογραφο/3d animator που ασχολήθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
..........................

Και κατι ακομη. Απαγορευεται δια νομου η παρουσια νεου κατω των 17 σε αυτους τους χωρους και ειναι παρανομο να επιτρεπεις να παιζουν game. Η αστυνομια μας ειχε κλεισει 2 φορες, αλλα το κερδος ηταν πιο μεγαλο...

αυτη η παραγραφος και μονο τα λεει ολα........

:clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Και κατι ακομη. Απαγορευεται δια νομου η παρουσια νεου κατω των 17 σε αυτους τους χωρους και ειναι παρανομο να επιτρεπεις να παιζουν game. Η αστυνομια μας ειχε κλεισει 2 φορες, αλλα το κερδος ηταν πιο μεγαλο...

Αφού είναι παράνομο,γιατί δεν έχουν κλείσει ήδη όλα τα νετ καφές? Πείτε μου εσείς ένα νετ καφέ που δεν έχει άτομα κάτω των 17....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Στο κάτω κάτω κόβεις μαχαίρι το χαρτζιλίκι.Τι θα κάνει το παιδί μετά?
Την ίδια απορία έχω και για πολλά άλλα. Το γνωστότερο αλλά είναι για άλλο thread

Ασ Προτιμω να σερφαρω και να παιξω και κανα παιχνιδι για λιγο στο δικο μου pc
Έχεις την επιλογή φίλε!

αυτη η παραγραφος και μονο τα λεει ολα........
:clapping:
Καλά το ήξερα και εγώ ότι απογορεύεται!

Να σας πω ότι είμαι με τον songless_bird 99%.Σπούδασα και εγώ στην Πάτρα και έζησα την εποχή στους υπολογιστές από την δεκαετία του 80 μέχρι και σήμερα! Exposed_Bone... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Και στην γενιά μου καιγόμασταν αλλά βγαίναμε έξω για μπάσκετ και όχι καφέδες! ΔΕν είχαμε παχύσαρκα παιδιά με τους τόνους αποτελέσματα κακής διατροφής,αδιαφορίας των γονιών αλλά και άπειρου καθησιού! Αν δεις τα γήπεδα τότε και σήμερα απλά η νέα γενιά είναι καταδικασμένη!

Παιχνίδια θα παίζουν όλα τα παιδιά (είναι το 1%) γιατί είναι κάτι καινούργιο προς εξερεύνηση. Είναι στην φύση του παιδιού! Το ζήτημα είναι πως γίνεται αυτό! Και φυσικά για μια ακόμη φορά σε αυτήν την χώρα κοιτάζουμε το κοντινό κέρδος και δεν υπολογίζουμε τις συνέπειες στο μακρύ μέλλον!

ΚΑι μην ακούσω ότι έξω από τον χορό και άλλα γιατί έζησα το μεγάλωμα αδερφιών φίλων που τώρα είναι στην ηλικία των 15-17. Ευτυχώς τον ένα τον σώσαμε αλλά ήταν και πανέξυπνο το παιδί!

Όπως πάντα δεν φταίνε τα παιχνίδια ή υπολογιστές! Η χρήση πάντα φταίει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ρε παιδιά, νομίζω ότι υπερβάλεται λιγάκι! Από την τάξη μου (Γ' Γυμνασίου) μόνο εγώ και ένας άλλος φίλος μου ήταν κολλημένοι με τον Η/Υ...! Δεν είναι τόσο κακά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεται...!

Εγώ και μπάσκετ έπαιζα και κολύμπι έκανα (σε ομάδες και τα δύο), μέχρι που κάποια στιγμή τα παράτησα λόγου φόρτου εργασίας. Τα σημερινά παιδιά πάνε σε καφετέριες. Εάν κάνετε έναν γύρο της Ρόδου όλοι σε καφετέριες είναι. Και δεν μιλώ για φοιτητές κτλ, αλλά για ανήλικα παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top