Τροποι να δωσω την εργασία μου!

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω γράψει την εργασία μου στον υπολογιστή μου και θέλω να την αντιγράψω σε ένα σιντί για να τη παραδώσω στο καθηγητή μου. Εισάγω το σιντί και δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου. Μόνο η κλεψύδρα βγαίνει και μετά από ώρα γράφει το πρόγραμμα δεν αποκρίνεται. Αν πάω να κάνω αντιγραφή πάλι τα ίδια. :( :mad: Αγόρασα και δεύτυερο σιντι πάλι τα ίδια. Παρόλα αυτά αν στο Dvdrom, έισάγω ένα σιντι με π.χ το Software του εκτυπωτή μου, το αναγνωρίζει αμέσως. :confused: Τί μπορεί να συμβαίνει? καμιά καλή ιδέα? Σας παρακαλώ επειγει το θέμα αν μπορείτε βοηθηστε με, γιατί με βλέπω να γράφω τη πτυχιακή μου σε καμια 10αρια δισκέτες αντί για σιντι. :( (Αλήθεια υπάρχουν δισκέτες που να χωρούν περισσότερο από 1,44MB? Θα με διευκόλυνε αυτό στην υποτιθέμενη έσχατη περίπτωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υπάρχει έστω και η παραμικρή περίπτωση μέσα στο άγχος και τον πανικό να το βάζεις... ανάποδα? :redface:


Επίσης... restart δοκίμασες??
Με τι πρόγραμμα προσπαθείς να κάνεις την αντιγραφή? Με των windows, με nero ή καποιο άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Υπάρχει έστω και η παραμικρή περίπτωση μέσα στο άγχος και τον πανικό να το βάζεις... ανάποδα? :redface:
Επίσης... restart δοκίμασες??
Με τι πρόγραμμα προσπαθείς να κάνεις την αντιγραφή? Με των windows, με nero ή καποιο άλλο?

1) Δυστυχώς δεν το... βάζω ανάποδα.
2) Δοκίμασα Restart. Προσπαθώ με των Windows όχι το Nero, το οποίο κατεβάζω τώρα από το Ιντερνετ, μήπως και αλλάξει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για δες τι θα γινει και με το nero....
εγω ΠΟΛΥ δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω.. είμαι ψιλο (εως πολύ) άσχετη :redface:
Σου είπα μονο αυτο που μου ήρθε στο μυαλό....
Ευχομαι σύντομα να δει το μηνυμα σου κάποιος απ τους expert μας και να βρεις βοήθεια!
Πότε πρεπει να το εχεις ετοιμο? Συντρέχει όντως λόγος πανικού? Πρέπει ας πουμε να το δωσεις αυριο το πρωί?
Γιατί μπορείς ίσως αντι για τις οσες δισκέτες που λες, να το στειλεις με email σε κανα φιλο (Ζιπαρισμένο) και να το αντιγράψει αυτός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Για δες τι θα γινει και με το nero....
εγω ΠΟΛΥ δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω.. είμαι ψιλο (εως πολύ) άσχετη :redface:
Σου είπα μονο αυτο που μου ήρθε στο μυαλό....
Ευχομαι σύντομα να δει το μηνυμα σου κάποιος απ τους expert μας και να βρεις βοήθεια!
Πότε πρεπει να το εχεις ετοιμο? Συντρέχει όντως λόγος πανικού? Πρέπει ας πουμε να το δωσεις αυριο το πρωί?
Γιατί μπορείς ίσως αντι για τις οσες δισκέτες που λες, να το στειλεις με email σε κανα φιλο (Ζιπαρισμένο) και να το αντιγράψει αυτός....

Δυστυχως μιλάμε για... 70 σελίδες εργασίας με μπόλικεσ φωτογραφίες. Καταλαβαίνεις ότι με E-mail θα κάνω κανα χρόνο. Ακόμα κάτι τέτοιο είναι πολύ κουραστικό. :( Δεν πρέπει να τη παραδώσω αύριο αλλά μεθαύριο πρωι να τη στείλω με κούριερ για θεσσαλονίκη και έχω ψιλοαγχωθεί. :worry: Το μόνο που μου μένει τώρα πριν την έσχατη λύση με τις δισκέτες είναι το νέρο.

Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχμ... μόλις ρώτησα και τον άντρα μου και μου είπε οτι οκ με το nero δεν θα έχεις κατά 99% πρόβλήμα... αρκεί το dvdrom που έχεις να ειναι εγγραφής κι όχι μόνο ανάγνωσης....

εχεις ξαναγράψει υποθέτω κάποια στιγμή κάτι ξέρεις ότι ειναι εγγραφής ε? :redface:

δισκετες παντως μεγαλύτερες δεν υπάρχουν :/:

και πιθανά αν δεν καταφέρεις να την αντιγράψεις τελικά σε cd είναι καλύτερα να δωσεις κατι τις παραπάνω και να πας να αγοράσεις ένα στικ να την χώσεις μέσα και να πας σε φίλο να την αντιγράψεις παρα να δώσεις τις Χ δισκέτες :/:
πολύ αμφιβάλω αν ο καθηγητής θα κάτσει να ασχοληθεί με δισκέτες... φοβαμαι μην σε αδικήσει :/:

Παντως ΜΗΝ αγχονεσαι... έχεις αυριο ΟΛΗ μέρα για να το κυνηγήσεις - ψάξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Ξέρεις αυτό δεν είναι το μοναδικό μου πρόβλημα. Δεν δουλεύει εδώ και κάποιες μέρες και ο εκτυπωτής μου. :/: (Είμαι πολύ γκαντέμης τελικά. Μου τυχαίνουν όλα αυτά παραμονές παράδοσης της εργασίας :/: :mad: :mad: Γκρρρρ.)

Σκέφτομαι :hmm: αντί για δισκέτες (Που δεν είναι και ότι καλύτερο) να πάρω εκτυπωτή γιατί δε συμφέρει να τον επισκευάσω και να την εκτυπώσω και να του στείλω το βιβλίο για διόρθωση. Τον πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και είπε ότι δέχεται βιβλίο αντί σιντί.

-Ναι έχω ξαναγράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
1. Αγόρασε άλλο ένα CD εγγραφής [αναλώσιμο, όχι καινούργιο drive :P ] άλλης μάρκας από αυτά τα δύο που αγόρασες.

2. Υποθέτωντας πως είσαι σε λειτουργικό Windows XP, πήγαινε:
Ο υπολογιστής μου > κάνε δεξί click στο εικονίδιο της συσκευής εγγραφής > Ιδιότητες και στη καρτέλα Αutoplay * επέλεξε να μην γίνεται καμμία ενέργεια μόλις βάζεις το cd.

*Autoplay λέει στα Αγγλικά XP, αν έχεις ελληνικά θα καταλάβεις για ποιά καρτέλα λέω.

Άλλη λύση είναι να αγοράσεις μια ανεξάρτητη μονάδα αποθήκευσης [όπως USB stick που είπε και η ΚουΕ]. Δεν ξέρω πόσο μέγεθος έχει η εργασία σου, αλλά μπορείς να βρεις αρκετά φθηνά usb sticks 128-256mb όπως:
TRANSCEND (128 MB) USB 2.0
TRANSCEND (256MB) JF150 USB 2.0 . ;)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Άλλη λύση είναι να αγοράσεις μια ανεξάρτητη μονάδα αποθήκευσης [όπως USB stick που είπε και η ΚουΕ]. Δεν ξέρω πόσο μέγεθος έχει η εργασία σου, αλλά μπορείς να βρεις αρκετά φθηνά usb sticks 128-256mb όπως:
TRANSCEND (128 MB) USB 2.0
TRANSCEND (256MB) JF150 USB 2.0 . ;)


Ναι και αν ημουν καθηγητης και μου εστελνε φοιτητης USB stick με την εργασια του θα το επεστρεφα καλα :D

Και καλυτερα απο e-shop. Με 22? αγοραζεις 512mb. Ενω 256 απο 15?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι και αν ημουν καθηγητης και μου εστελνε φοιτητης USB stick με την εργασια του θα το επεστρεφα καλα :D

θα τον συμπαθούσες αυτομάτως όμως ε? ;)
:P (ίσως να το ξανασκεφτείς... ειναι ένας έμεσος, διπλωματικός και πολύ καλός τρόπος για ενα μικρουτσικο τοσο δα λαδωματάκι... ένας βαθμός παραπάνω δεν νομίζω να πείραξε ποτε κανεναν! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό :D
Αν είναι τόσο επίγον να σταλλεί η εργασία τότε 15 ευρώ για ένα usb stick δεν τα θεωρώ και πολλά χρήματα έστω και αν το αφήσει στον καθηγητή που όπως και να 'χει, μια τέτοιο κίνηση όλο και κάποιες μονάδες θα του επιφέρει. :P





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξέρεις αυτό δεν είναι το μοναδικό μου πρόβλημα. Δεν δουλεύει εδώ και κάποιες μέρες και ο εκτυπωτής μου. :/: (Είμαι πολύ γκαντέμης τελικά. Μου τυχαίνουν όλα αυτά παραμονές παράδοσης της εργασίας :/: :mad: :mad: Γκρρρρ.)

Σκέφτομαι :hmm: αντί για δισκέτες (Που δεν είναι και ότι καλύτερο) να πάρω εκτυπωτή γιατί δε συμφέρει να τον επισκευάσω και να την εκτυπώσω και να του στείλω το βιβλίο για διόρθωση. Τον πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και είπε ότι δέχεται βιβλίο αντί σιντί.

-Ναι έχω ξαναγράψει.

Γιατι δεν κανεις κατι απλο; Πηγαινε εξω για εκτυπωση ... πανω απο 20? δεν θα σου βγει ... Επισης αρκετοι καθηγητες δεν δεχονται usb disk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το yahoo δέχεται επισυνάψεις μέχρι 10GB. Η πτυχιακή σου είναι μεγαλύτερη?? Αποκλείεται! Στείλτ'την με μέιλ στον εαυτό σου, πήγαινε σε κάποιο από τα πολλά νετ καφέ που λειτουργούν 24ωρο και γράψε το εκεί σε cd:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το yahoo δέχεται επισυνάψεις μέχρι 10GB. Η πτυχιακή σου είναι μεγαλύτερη?? Αποκλείεται! Στείλτ'την με μέιλ στον εαυτό σου, πήγαινε σε κάποιο από τα πολλά νετ καφέ που λειτουργούν 24ωρο και γράψε το εκεί σε cd:)

Σε ενα σημειο εχει γραψει:
70 σελίδες εργασίας με μπόλικεσ φωτογραφίες. Καταλαβαίνεις ότι με E-mail θα κάνω κανα χρόνο.

Αρα υποθετω οτι εχει pstn ... η μονη λυση ισως ειναι να την περασει σε καποιο usb disk να την παει σε internet cafe και να την στειλει με e-mail ή να την γραψει σε cd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας. :)

Με μεγάλη μου χαρά ανακοινώνω ότι το πρόβλημα λύθηκε. Το πήγα στο μάστορα και ούτε εκεί αναγνώριζε τα σιντι της μάρκας που είχα πάρει. Έβαλε δικά του και τα αναγνώρισε. Μου αντέγραψε την εργασία και άλλαξε και κάτι καλώδια. Μου είπε ότι δεν έφταιγε το σιντί μου αλλά το Cdrighter και το Dndrom που λόγω παλαι'οτητας το λάσερ είχε πρόβλημα. Μου συνέστησε να το αλλάξω αλλά δε θα πάρω τώρα καινούργιο λόγω οικονομικής στενότητας. Ακόμα μου εκτύπωσε και την εργασία δωρεάν. :D Παρόλα αυτά πήρα ένα καινούργιο εκτυπωτή 54 ευρώ γιατί θα μου χρειαστεί στο μέλλον. Ή επισκευή του παλιού δε συνέφερε οικονομικά. Τέλος καλό όλα καλά. ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

Τελικά τί? :confused: Εξήγησα ότι έφταιγε το λέιζερ που λόγω παλαιότητας και σκόνης δεν τα αναγνώριζε. Της άλλης μάρκας πάντως τα πήρε κανονικά. Θα πρέπει να πάρω και κανα καθαριστικό σιντιWritter και Dvdrom.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το πάθημα να γίνει μάθημα : μην παίρνετε φτηνά σι-ντι κακής ποιότητας γιατί μετά θα τρέχετε..!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Το πάθημα να γίνει μάθημα : μην παίρνετε φτηνά σι-ντι κακής ποιότητας γιατί μετά θα τρέχετε..!:P

Αυτό έχει βάση αλλά δεν είναι απόλυτο. Το απόλυτο είναι ότι αν κάτι γίνει παλιό αρκετά τότε γεννάει προβλήματα και τρεξίματα. ;) Και εγώ τα έχω 5 χρόνια (DVDROM και CDWRITTER) χρόνος πολύ μεγάλος για τα δεδομένα των υπολογιστών - χώρια που δεν έκανα και καλή συντήρηση. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε όλοι ειδικά σιντί καθαρισμού που κυκλοφορούν στην αγορά ανα τακτά χρονικά διαστήματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τελικά τί? :confused: Εξήγησα ότι έφταιγε το λέιζερ που λόγω παλαιότητας και σκόνης δεν τα αναγνώριζε. Της άλλης μάρκας πάντως τα πήρε κανονικά. Θα πρέπει να πάρω και κανα καθαριστικό σιντιWritter και Dvdrom.
Δεν είδα ότι είχε δεύτερη σελίδα! Συγνώμη!

Μιας και το πρόβλημα λύθηκε να πω κάτι στον nikolas17 από την εμπειρία μου! Πρέπει να συμπληρώνω 15ετία στα pc και αυτό που λες ίσχυε παλία! Πολύ παλιά! Με την έλευση των windows και την μαζοποιήση των υπολογιστών με το χέρι στην καρδιά μπορώ να σου πω ότι τα ανώνυμα είναι καλύτερα από τα επώνυμα! Λιγότερες ασυμβατότητες έχουν, χαλάνε όσο γρήγορα χαλάνα τα επώνυμα αλλά τα πληρώνεις λιγότερα και καμιά φορά ανάλλογα με την παρτίδα του ανώνυμου βγαίνουν και σκυλιά! Η τεχνολογία είναι ολόιδια και η μάρκα μην σας ξεγελά! ίδιο εργοστάσιο είναι!
Εγώ στο τελευταίο pc πριν 4.5 χρόνια τσόγαρα για τελευταία φορά σε επώνυμα και πάλι το μετάνιωσα! Αντίστοιχα φίλοι με ότι να ναι εξοπλισμό ακόμα δεν έχουν αλλάξει συσκευές που άλλαξα εγώ!Κάποιοι αλλάξαν πιο μετά από μένα!

Το επόμενο pc δεν θα έχει επώνυμα! Καλύτερα να έχω δώσει λιγότερα αν είναι να χαλάει! Λές και έχουν μετρητή ημερών και με το που γίνει 365 χαλάει με +κάτι μέρες στατιστικής διασποράς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top