Format και συνδεση partitions

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχω εναν σκληρο τον οπιον τον εχω χωρισμενο σε 4 κομματια, στο ενα εχω βαλει τα Windows, στο αλλο linux και τα αλλα δυο ειναι δουλοι τον linux. Θελω ομως να κανω format λογο ιου στο διαμερισμα που εχω τα windows και επι της ευκαιριας και σε αυτο που εχω τα linux μια και δεν τα χρησιμοποιω τελικα.Και θελω και να τα συνδεσω τα διαμερισματα μια και θα εχω μονο windows.
Με πιον τροπο ειναι καλυτερα να το κανω ομως; Να το κανω απο το disk manager, απο καπιο προγραμα, στην εγκατασταση τον windows; Πως; Ακουω προτασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμ θελεις να τα κανεις ενα? αν ναι ο πιο ευκολος τροπος ειναι το partition magic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν απλα τους κανω format σε ολα εκτος απο αυτα που εχει τα windows και μετα κατα την εγκατασταση των windows τα κανω παλι ενα δεν ειναι πιο καλο για την λειτουργια του δισκου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο καλλιτερος τροπος ειναι να τα ενωσεις, να τα κανεις format και παιρνας τα windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Εχω εναν σκληρο τον οπιον τον εχω χωρισμενο σε 4 κομματια, στο ενα εχω βαλει τα Windows, στο αλλο linux και τα αλλα δυο ειναι δουλοι τον linux. Θελω ομως να κανω format λογο ιου στο διαμερισμα που εχω τα windows και επι της ευκαιριας και σε αυτο που εχω τα linux μια και δεν τα χρησιμοποιω τελικα.Και θελω και να τα συνδεσω τα διαμερισματα μια και θα εχω μονο windows.
Με πιον τροπο ειναι καλυτερα να το κανω ομως; Να το κανω απο το disk manager, απο καπιο προγραμα, στην εγκατασταση τον windows; Πως; Ακουω προτασεις

Βέλτιστη μέθοδος:

Βήμα 1ον:
Πάρε αντίγραφα των μη μολυσμένων αρχείων που θέλεις (τραγούδια, ταινίες, bookmarks κλπ).

Βήμα 2ον:
Εκκινείς από το CD των Windows.

Βήμα 3ον:
Στην μπλε οθόνη που θα σου εμφανίσει όλα τα partitions, στο κάτω μέρος αυτής, δες το υπόμνημα για το ποιό γράμμα εκτελεί ποιά εντολή. Με το πλήκτρο D για παράδειγμα, διαγράφεις το επιλεγμένο partition. Τα διαγράφεις λοιπόν όλα και αφού τα κάνεις Format με την αργή μέθοδο (απλά δεν επιλέγεις το quick format), επανακατανέμεις τον διαθέσιμο χώρο σε νεα partitions που θα φτιάξεις εκείνη την ώρα.

Βήμα 4ον:
Επιλέγεις ενα partition και εγκαθιστάς τα Windows.

Το πιάτο μπορεί να σερβιριστεί με συνοδεία κρασιού. Καλή σας όρεξη!:)

Αρχική Δημοσίευση από Exposed Bone:
Ο καλλιτερος τροπος ειναι να τα ενωσεις, να τα κανεις format και παιρνας τα windows

Φιλικά πάντα:

*καλλιτερος* : "Το καλύτερος γράφεται με -υ- (όχι καλλίτερος), γιατί σχηματίζεται κατά τη συγκριτική σε -ύτερος των επιθ. σε -ύς ( πλατύς- πλατύτερος, παχύς- παχύτερος, ταχύς- ταχύτερος κ.λπ. και καλός- καλύτερος, μεγάλος- μεγαλύτερος, πρώτος- πρωτύτερος/ πρωτύτερα, κοντά- κοντύτερα κ.τ.ό.)." (Γ. Μπαμπινιώτης, Το Βήμα, 20/07/1997, lexicon.gr)

*παιρνας* : Περνάς

υγ: Αρκετά πόστ πολλών περιέχουν μεγάλο αριθμό ορθογραφικών λαθών και σκέφτομαι να τα παρακάμπτω διότι άρχισε να συνηθίζει το μάτι μου στα λάθη και κάποιες φορές μηχανικά τα αναπαράγω σε γραπτά εντός και εκτός ίντερνετ (βέβαια τα αντιλαμβάνομαι και τα διορθώνω αμέσως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο ακριβος ενοουσα να κανω αρχοντα;) (και φυσικα το back-up ενοοειτε;))
Τελικα αυτο θα κανω. Θα κανω back-up κατι τελευτεα αρχεια και αμεσως μετα αρχιζω δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αυτο ακριβος ενοουσα να κανω αρχοντα;) (και φυσικα το back-up ενοοειτε;))
Τελικα αυτο θα κανω. Θα κανω back-up κατι τελευτεα αρχεια και αμεσως μετα αρχιζω δουλεια

Καλή συνέχεια λοιπόν με καλά αποτελέσματα. Όποτε χρειαστείς οτιδήποτε, εδω είμαστε. Ξέρεις οτι χαίρομαι να βοηθάω όπου μπορώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μολις πηγα να κανω την κινιση και θα μου σπασουν τα νευρα. Εβαλα το cd τον Windows εβαλα τον κωδικο εκανα της προτες επιλογες που σου βγαζει και μετο που παει να αρχισει μου βγαζει σφαλμα οτι εχω ανιχτο καπιο virus scaner και δεν μπορει να συνεχισει. Κλεινω το avg και το Spybot αλλα παλι τα ιδια, τα απεγκαθιστω αλλα συνεχιζει να μου βγαζει αυτο το σφαλμα. Τι στο καλο; Τωρα τι κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Μολις πηγα να κανω την κινιση και θα μου σπασουν τα νευρα. Εβαλα το cd τον Windows εβαλα τον κωδικο εκανα της προτες επιλογες που σου βγαζει και μετο που παει να αρχισει μου βγαζει σφαλμα οτι εχω ανιχτο καπιο virus scaner και δεν μπορει να συνεχισει. Κλεινω το avg και το Spybot αλλα παλι τα ιδια, τα απεγκαθιστω αλλα συνεχιζει να μου βγαζει αυτο το σφαλμα. Τι στο καλο; Τωρα τι κανω;

Είπα:

Βήμα 2ον:
Εκκινείς από το CD των Windows

Όχι "Εκκινείς το CD των Windows"

Κοινώς κάνε boot το pc από το CD-rom:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σωστο και αυτο...
Αλλα τοσο καιρο που το εκανα ετσι γιατι δεν μου ειχε βγαλει προβλημα; Τεσπα... Παω να κανω το Formatακι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Valder εισαι σιγουρος οτι τα xp μπορουν να επεξεργαστουν partition formated σε προτυπα του linux?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ο Valder νομίζω έχει δίκιο!!!! Το partition manager των windowsXP στο install είναι καλό!
Αν δεν έχει δίκιο τότε δισκάκι linux στο DVD boot και από εκεί μέσα!
Άσχετο αλλά το ξέρετε ότι υπάρχει Live Windows XP CD για όσους θέλουν να σώσουν αρχεία και το σύστημα δεν ξεκινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Πέρσι τον Οκτώβρη αν θυμάστε είχα κάνει φορμάτ τον σκληρό δίσκο στο μεγάλο PC και είχα ρίξει μέσα Kubuntu Breezy Linux σε ReiserFS. Δεν έκατσε καλά από πλευράς αναγνώρισης συσκευών κλπ. και έβαλα ξανά Windows XP μέσω του CD τους. Ακόμα και αν δεν τα λεω καλά (που δεν παίζει να κάνω λάθος), με το Live CD του Knoppix γίνεται κι από κει η δουλειά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπαρχει επισης και διανομη του linux που ειναι αποκλειστικα για partition manager ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top