Φιλία VS Έρωτας

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παντως ειναι καινουριο φαινομενο αυτο.μια γυναικα να εχει ''κολητους'' αντρες η να κανει παρεα με αντρες περισσοτερο.και οι αντρες αντιστοιχα.και στο τελος τι γινεται? πεφτει και ενα στο φιλικο:P...δεν ειμαι της αποψης αυτης να εχω κολλητη γυναικα φιλη.δεν ειναι τοσο καθαρες αυτες οι σχεσεις..
καθόλου καινούργιο :P
εγώ στα 15-20 είχα ΜΟΝΟ άντρες φίλους (και δεν έπεφτε κανένα και ποτέ στο φιλικό :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
παντως ειναι καινουριο φαινομενο αυτο.μια γυναικα να εχει ''κολητους'' αντρες η να κανει παρεα με αντρες περισσοτερο.και οι αντρες αντιστοιχα.και στο τελος τι γινεται? πεφτει και ενα στο φιλικο:P...δεν ειμαι της αποψης αυτης να εχω κολλητη γυναικα φιλη.δεν ειναι τοσο καθαρες αυτες οι σχεσεις..

Οι φίλοι στην ανάγκη φαίνονται :P Αλλά ο δικός μου ο κολλητος δεν με συμφέρει γμτ είναι μακριά :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parakelsos

Νεοφερμένος

Ο Parakelsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Lillith.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
παντως ειναι καινουριο φαινομενο αυτο.μια γυναικα να εχει ''κολητους'' αντρες η να κανει παρεα με αντρες περισσοτερο.και οι αντρες αντιστοιχα.και στο τελος τι γινεται? πεφτει και ενα στο φιλικο:P...δεν ειμαι της αποψης αυτης να εχω κολλητη γυναικα φιλη.δεν ειναι τοσο καθαρες αυτες οι σχεσεις..

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πιο πάνω!Δεν είναι καθόλου καινούριο και καθόλου φαινόμενο να έχει μια κοπέλα κολητούς! Εγώ πάντα κωλητούς είχα και έχω!Και οι λόγοι πολλοί(1. ο κολητός δεν θα σου βάλει ποτέ λόγια για τη σχέση σου να σε χωρίσει απο ζήλια! 2.Πάντα έχει μια καλή συμβουλή να σου δώσει γιατί βλέπει τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία! 3. Δεν σε προδίδει ποτέ και 4. Αν τύχει καμιά φορά να σε "παρηγορήσει λίγο παραπάνω" δεν σημαίνει απαραίτητα και πως θα χαλάσει η φιλία!)
Τα πράγματα αν τα ξεκαθαρίσεις εσύ ο ίδιος ειλικρινά όμως, θα δεις οτι δεν είναι καθόλου πολύπλοκα! Πολύπλοκα γίνονται όταν το παίζεις κολητός ενώ θέλεις να π..ξεις ή όταν τύχει η φάση και πιστέψεις πως η φιλία ήταν πρόφαση (πράγμα που σε χαλάει). Αν το δεις πως έτυχε να κάνεις ένα one night με την κολλητή και βγάλεις απο το μυαλό σου συναισθήματα κλπ, θα καταλάβεις πως δεν αλλάζει τίποτα!Αντε να υπάρχει στην αρχή λίγη αμηχανία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ναι ρε κοριτσια.καλα ολα αυτα.αλλα ολες λετε εκτος της κουε οτι αν τυχει και συμβει κατι ερωτικο-σεξουαλικο, το βγαζεις απ το μυαλο σου ετυχε μορε!να λιγο το εβαλε οχι πολυ:P, χμ χμ δηλαδη δεν ειναι απολυτα καθαρη η φιλια.γιαυτο εγω πχ μπορει να κανω και με κοπελες παρεα αλλα δεν ειναι κολλητες μου. η θα τα λεμε απλα και θα χαζολογαμε η θα ειμαστε μαζι..Αποψεις βεβαια ειναι ολα αυτα απολυτα σεβαστες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
@Torry
Μήπως όμως όλα αυτά περί κολλητού/πλατωνικού/αδελφικού φίλου είναι απλά μία πρόφαση για ένα dick "kavatza":rofl: (όπως λέει και ο Demelene). Το λέω αυτό γιατί από τα λεγόμενα κάποιων (δεσποινίδων) τα θέλετε όλα για πάρτη "σας"... :devil:
Δε λέω, και εγώ έχω κάνει και κάνω τα:
1. ο κολλητός δεν θα σου βάλει ποτέ λόγια για τη σχέση σου να σε χωρίσει απο ζήλια! 2. Πάντα έχει μια καλή συμβουλή να σου δώσει γιατί βλέπει τα πράγματα από τη σωστή οπτική γωνία! 3. Δεν σε προδίδει ποτέ
αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι αν (με το καλό :D ) έρθει και το (4), η συζήτηση του επόμενου πρωινού θα είναι του στυλ:
Αυτή: "Σε ευχαριστώ για το χθεσινό! Ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόμουνα!"
Εγώ: ":confused:"
Αυτή: "ΟΚ, τα λέμε! Bye!" (Κλείνει την πόρτα)
Εγώ: ":confused:"

OMG (Oh My God), νιώθω σαν να είδα το μέλλον :P

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν θεωρώ αξιοπρεπή τη συμπεριφορά κολλητής που σε φάση αδυναμίας θα θέλει ντε-και-καλά one-night stand με τον κολλητό. Κατά τη γνώμη μου, αυτή η στιγμή αδυναμίας, κατά την οποία εξαφανίζονται αναστολές και taboo, είναι ευκαιρία να δημιουργηθεί κάτι βαθύτερο από ένα απλό one-night stand.


EDIT: εν μέρει συμφωνώ με αυτά που λέει ο paikths.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ρε παιδιά πάντως ειλικρινά μου κάνει εντύπωση.....
για μένα κολλητός = αδερφός.....
και μόνο τώρα που το συζητάμε εδώ, στη σκέψη να κάνω κάτι μαζί του μου προκαλεί αναγούλα :sick:

Ο Βασίλης (κολλητος μου) είχε στο παρελθόν κλειδιά του σπιτιού μου.... ερχόταν το βραδυ που κοιμόμουν και έπερνε το αμάξι μου επειδή το χρειαζόταν (νταξ το είχαμε συννενοηθεί από νωρίτερα)
Το σεξ μαζί του μου είναι απλά αδιανόητο.... ουδέποτε μου πέρασε απ το μυαλό παρόλο που στο παρελθόν κάναμε πλάκα και λέγαμε ότι αν μεχρι τα 35 μας δεν βρουμε σοβαρους συντρόφους ότι θα αναγκαστούμε να το κάνουμε μια - δύο φορές για να κάνουμε μαζί ένα παιδι!
Το συζητάγαμε και γελάγαμε με την αηδια που μας προκαλούσε σαν σκέψη.... και στους δύο!
Και δεν είναι άσχημο παλικάρι... αντικειμενικά.... (ούτε εγώ είμαι καμια απαίσια :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
και λέγαμε ότι αν μεχρι τα 35 μας δεν βρουμε σοβαρους συντρόφους ότι θα αναγκαστούμε να το κάνουμε μια - δύο φορές για να κάνουμε μαζί ένα παιδι!
Μήπως λέγεσαι Fibi?

(ούτε εγώ είμαι καμια απαίσια :P )
Δεν κάνει να σε συγχίζουμε στην κατάσταση σου!!:whistle: (Τον πλάστη που τον κρύβεις είπαμε?)

Να συμφωνήσω με την Torry ώς εξής μιας και μου έχει τύχει! Αν γίνει σε στιγμή αδυναμίας σημαίνει βαθύτερα αίτια τα οποία δεν είναι και ξεκαθαρισμένα! Για μένα σεξ με την φίλη μου υφίσταται μόνο όταν έχει συζητηθεί πιο πριν και ξεκαθαριστεί ότι δεν τα έχουμε αλλά αν τύχει και γίνει κάτι για την πόρωση θα είναι απλά για το σεξ! Αν κάποτε αυτή η στάση αλλάξη τότε ευθύνη αυτουνού που άλλαξε είναι να το γνωστοποιήση ώστε να μην υπάρξη συνέχεια!

Ξεκάθαρες σχέσεις κάνουν και καλές φιλίες! Δεν είναι ντροπή να γουστάρεις σεξουαλικά μια φίλη σου! Γυναίκα είναι άνδρας είσαι! Φυσικά και οι καμπύλες της σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον! Στην φύση μας είναι! Εδώ γίνεται με όλο τον κόσμο! Γιατί θα έπρεπε να είναι διαφορετικό με τα άτομα που αποκαλλούμε φίλους! Απεναντίας κιόλας θα έπρεπε να είναι και καλύτερα

Οι "καμπύλες" είναι αρκετές για να υπάρξει σεξουαλική επαφή. Η σχέση όμως απαιτεί πράγματα τα οποία δεν καλύπτονται από τις "καμπύλες" και μόνο και οι προυποθέσεις της είναι πιο πολύπλοκες από το αν θεωρώ μια γυναίκα σεξουαλικά ελκυστική! Και δεν ντρέπομαι καθόλου να βλέπω μια κοπέλα (που να μαρέσει) φίλη,παρέα ,πιθανή μελλοντική φίλη σεξουαλικά! Είναι στην φύση μας ως ένστικτο! Αλλά όπως και άλλα ένστικτα τα ελέγχουμε για να λεγόμαστε κοινωνικό σύνολο! Γιατί αυτό το ένστικτο να είναι διαφορετικό!

Και πραγματικά πιστεύω ότι θα ήταν το ίδιο για όλους αλλά ειδικά για τις γυναίκες αν μέσα στο μυαλό τους δεν το κάναν και αυτό τόσο πολύπλοκο χωρίς λόγο! Αν δείς μέσα από το προπέτασμα καπνού από ηθικη και κανόνες που έχουν στρωθεί από θρησκευτικές και παραδοσιακές τότε το ζήτημα είναι εντελώς απλό!

Προσωπικά σε μένα έχει τύχει μια φίλη που ήταν από τις σπάνιες περιπτώσεις που ήξεραν ακριβώς τι ήθελαν! Και αφού το είχαμε συζητήσει ως μια πιθανότητα έγινε και δεν άλλαξε τίποτα (δλδ δεν ένιωσα το παραμικρό ίχνος ζήλειας μετά) και κάποια στιγμή ξαναέγινε και πάλι δεν άλλαξε τίποτα! Και ξέρεται ποιος ήταν ο φόβος της? Ότι οι υπόλοιποι της παρέας δεν θα το καταλάβουν συνεπώς κρατήθηκε μυστικό! Εγώ από την άλλη είμαι της αντίληψης "έλα να την πεις την μ@@@ια σου"!

Και να σας πω και κάτι. 'Ένιωσα και την φίλη μου ποια πιο κοντά! Επίσης επαλήθευσα σε μένα ότι γίνεται φιλία και σεξ ώστε αν τύχει να το ξαναδοκιμάσω το οποίο και έκανα και επίσης είδα ότι μπορώ να είμαι αντικειμενικός στις συμβουλές μου παρόλη την σεξουαλική έλξη καθώς το καλό της φίλης μου ερχόταν πρώτα! Και κατάλαβα καλύτερα κάποια πράγματα επειδή ακριβώς τα έζησα!
Γιαυτά ακριβώς την ευχαριστώ την κοπέλα αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν κάνει να σε συγχίζουμε στην κατάσταση σου!!:whistle: (Τον πλάστη που τον κρύβεις είπαμε?)

απουσίας πλάστη, υπάρχουν οι καρέκλες!
demelene>>>>> :beating: <<<<<<<κακη επιρροή


:P :P :P :P


Λοιπόν.... δεν είναι οτι διαφωνώ με αυτά που λες....
Δεν κρίνω, δεν κατακρίνω κανέναν που το δέχεται και το κάνει.
απλά όπως εξηγησα και πριν για μένα κολλητός = ΑΔΕΡΦΟΣ!

αυτό σημαίνει αυτόματα οτι κατοχειρόνεται στο μυαλό μου ως ανέραστο αντισεξουαλικό κλπ κλπ κλπ πλασμα....
Γύρω μου υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ "καμπύλες".... δεν χρειάζεται να διαλέξω και να γουστάρω τις καμπύλες του αδερφού μου για να ξεχαρμανιάσω....
Υπάρχουν τριγύρω να... μάτσο... οι τύποι/τύπισσες που θα με βγάλουν απ τη δύσκολη θέση....

Τες πα... περι ορέξεως δεν τίθεται θέμα... ο καθένας όπως του βγαίνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μήπως λέγεσαι Fibi?
μάλλον εννοείς τη γνωστή Phoebe :P Buffet από τα F*R*I*E*N*D*S :clapup:
<------- Μέγας φαν από την Season 1 :D


@Demelene
Συμφωνώ με την άποψή σου για την περίπτωση που έχει προηγηθεί ανάλογη συζήτηση.
Αλλά συνήθως, διορθώστε με αν κάνω λάθος, σε στιγμές αδυναμίας (όχι μεθυσιού) δεν υπάρχει περιθώριο για συζητήσεις (εκτός αν έχουν ξεκαθαριστεί τα πράγματα πολύ νωρίτερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
μάλλον εννοείς τη γνωστή Phoebe :P Buffet από τα F*R*I*E*N*D*S :clapup:
<------- Μέγας φαν από την Season 1 :D


@Demelene
Συμφωνώ με την άποψή σου για την περίπτωση που έχει προηγηθεί ανάλογη συζήτηση.
Αλλά συνήθως, διορθώστε με αν κάνω λάθος, σε στιγμές αδυναμίας (όχι μεθυσιού) δεν υπάρχει περιθώριο για συζητήσεις (εκτός αν έχουν ξεκαθαριστεί τα πράγματα πολύ νωρίτερα).
Πώπω δίκιο έχεις. Και ήξερα πως γράφεται απλά κόλησε το μυαλό! Αυτήν εννοώ!
Γιαυτό για μένα σε μια περίπτωση που σαρέσει ο φίλος τα συζητάς αυτά να είσαι μέσα!Δεν φτάνεις στο σημείο όπου η συζήτηση είναι άτοπη και μετά τα πάντα πουτάνα!

ΚΟΥΕ το πρόβλημα με τις καμπύλες του φίλου είναι ότι είναι μπροστά σου όλη την ώρα σε αντίθεση με αυτές πχ κάποιου στο μετρό που τις βλέπεις τις θαυμάζεις και μετά χάνονται! Δεν εννοώ ότι παρεκτρεπόμαστε αλλά όπως και να το κάνεις όταν είναι διαρκώς μπροστά σου σαν να κολάζεσαι και λίγο! Ελπίζω να πιάνεις τον βαθμό που το εννοώ και όχι ότι βλέπω την φίλη μου πχ ή καθε κοπέλα και απλά σκέφτομαι σεξ τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
απουσίας πλάστη, υπάρχουν οι καρέκλες!
demelene>>>>> :beating: <<<<<<<κακη επιρροή


:P :P :P :P
Ωχ καρέκλα είναι αυτό!!!Νόμιζα ότι ήταν κάτι σε πλακάτ. Ένα γενικά φαρδύ πράγμα! Αλλά απο παρατηρητικότητα σκίζω! Μπράβο ρε ΚΟΥΕ!
Αν είναι να με βαράνε πάντως έτσι και εγώ να έχω σκιστεί στα γέλια δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
@Demelene συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Και επειδή μου έχει τύχει ξέρω κα΄λα πως αν είσαι ξεκάθαρος δεν υπάρχουν περιθόρια για παρεξηγήσεις!Όσο για την άποψη της ΚΟΥΕ είναι σωστή απλά δεν είναι απαραίτητο να ισχύει πάντα! Εγώ όλους τους φίλους μου τους έβλεπα αδερφούς όμως έτυχε 1 φορά και συνέβει κάτι. Και όχι δεν ήμουν μεθυσμένη!Ευάλωτη όμως ναι! Ενιωσα τότε πως κάποιος με καταλάβαινε και εκείνος το ίδιο. Ξέραμε πως δεν θα έβγαινε κάπου αν κάναμε σχέση γιατί δεν υπήρχε έρωτας!Απλά καλή συνενόηση, καλή παρέα και καθόλου ταμπού!Ετσι έτυχε μερικές φορές να κάνουμε και καλό σεξ!Αλλά μέχρι εκεί! Οσο για τα ερωτικά μας από εκεί και πέρα, μια χαρά. Ο ένας συμβούλευε τον άλλο και το θέμα ζήλειας δεν υπήρξε ποτέ από καμία πλευρά.
Τυχαίνουν κι αυτά!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τορρυ χαίρομαι όχι γιατί συμφωνείς μαζί μου όσο γιατί ρίσκαρες και σου βγήκε σε καλό και αν υπάρχουν σαν και εσένα άτομα ίσως τελικά υπάρχει ελπίδα εδώ για την λύση του πιο πολύπλοκα αναδυγμένου στην Ευρωπη από τους Έλληνες θέματος: Σχέση και Σέξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσικό από την ερωτική έλξη των αντίθετων φύλων. Είναι βασικό ένστικτο. Νομίζω ότι κανένας φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί να το απενεργοποιήσει. Κάποια στιγμή κάτω από κατάλληλες συνθήκες(πίεσης και θερμοκρασίας) η χημική αντίδραση θα συμβεί. Η φιλία αποτελεί τον καταλύτη μιας τέτοιας αντίδρασης. Αν το προϊόν της χημικής ένωσης συνεχίσει να είναι φιλικός η ερωτικός δεσμός εξαρτάτε μόνο από τα αντιδρώντα άτομα. Αν βέβαια τα αντιδρώντα άτομα είναι απαλλαγμένα από άλλες προσμίξεις δεν θα υπάρξουν ανεπιθύμητες αλυσιδωτές αντιδράσεις στο περιβάλλον τους. Είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε όλοι τι θέλει να πει ο ποιητής. Πάντως είμαι διαθέσιμος για διευκρινήσεις και μεγαλύτερη ανάλυση χωρίς αλληγορίες.


Κατ΄αρχήν να καλωσορίσω τους νέους φίλους της παρεούλας μας..., αλλά κατά τύχη και γείτονες... κατά κάποιο τρόπο τουλάχιστον... :)
[ αναφέρομαι στον "Νίκο" και τον "Εrebos", αν υπάρχει και κάποιος άλλος που δεν πρόσεξα, ζητώ συγνώμη... :redface: ]


Συμφωνώ απολύτως με όσα γράφεις...

Είναι καθαρά θέμα συνθηκών..., το πότε θα συμβεί η χημική αντίδραση...,
με άλλα λόγια δηλαδή, είναι καθαρά θέμα χρόνου... :hmm:


Τώρα για όσους..., τρέφουν κάποιον τέτοιο κρυφό πόθο...,
το μόνο που θα πρέπει να κάνουν, είναι λίγο υπομονή... ;)




.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Παππού(Ακατέργαστος) εισαι παλιός εσύ!!! Άλλες εποχές!!:P



Έγραψες...!!!!!!!!!!!!!!!! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να διαβάσω όλα τα posts του θέματος, αλλά είναι αδύνατον τόσο αργά που ξεκίνησα να το παρακολουθώ. Διαβάζοντας τις 3 πρώτες όμως, δεν περίμενα να δω τόσα άτομα που στηρίζουν την έννοια fuckbuddies (που ομολογουμένως εδώ την άκουσα πρώτη φορά, κανονικά το ήξερα περιφραστικά) και προβληματίστηκα. Έχει τύχει να σκεφτώ για φίλη πως θα ήταν να το κάναμε που και που, αλλά είμαι σίγουρος ότι μετά η σχέση μας θα άλλαζε και δεν θα το ήθελα. Θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω πχ πως θα ήταν, για την εμπειρία, αλλά μετά να γύριζε ο χρόνος και να μην είχε συμβεί τπτ (πολλά ζητάω ε;). Πάντως, μετά το sex η σχέση σίγουρα δεν παραμένει ίδια. Όπως και να έχει δεν είναι πλέον μόνο φιλική. Άλλο φιλία, άλλο sex. Αυτό πιστεύω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να διαβάσω όλα τα posts του θέματος, αλλά είναι αδύνατον τόσο αργά που ξεκίνησα να το παρακολουθώ. Διαβάζοντας τις 3 πρώτες όμως, δεν περίμενα να δω τόσα άτομα που στηρίζουν την έννοια fuckbuddies (που ομολογουμένως εδώ την άκουσα πρώτη φορά, κανονικά το ήξερα περιφραστικά) και προβληματίστηκα. Έχει τύχει να σκεφτώ για φίλη πως θα ήταν να το κάναμε που και που, αλλά είμαι σίγουρος ότι μετά η σχέση μας θα άλλαζε και δεν θα το ήθελα. Θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω πχ πως θα ήταν, για την εμπειρία, αλλά μετά να γύριζε ο χρόνος και να μην είχε συμβεί τπτ (πολλά ζητάω ε;). Πάντως, μετά το sex η σχέση σίγουρα δεν παραμένει ίδια. Όπως και να έχει δεν είναι πλέον μόνο φιλική. Άλλο φιλία, άλλο sex. Αυτό πιστεύω εγω...

Για μένα παραδέχεσαι ότι θα ήθελες να δεις πως είναι αλλά φοβάσαι να ρισκάρεισ την σχέση σου για το ζήτημα αυτό! Και επειδή ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω ακόμα, το θέμα είναι ποιος πιστεύει αρκετά στο δέσιμο για να ρισκάρει με κάτι τέτοιο! Τα πάντα οδηγουν σε δυναμική αλλάγή της κατάστασης της σχέσης με ένα φίλο ή φίλη! Το ζήτημα είναι πόσο προσπαθούμε να την προστατέψουμε από κακοτοπιές που απλά ίσως να είναι και στρες τεστ που θα εμφανιστεί αργότερα. Υπάρχει πάντα και το κρύβομαι και πίσω από το δαχτυλό μου σχετικά με την ερωτική επιθυμία μιας φίλης μου!

Αν γίνει κάτι θα γίνει γιατί θέλησαν και οι δύο πάντα με πλήρη αυτογνωσία και φυσικά ξεκαθαρισμένα πράγματα! Τώρα αν κάποιος δεν έλκεται (αλλά δεν έλκεται και όχι κρύβεται ή φοβάται) τότε φυσιολογικά και εδώ και με τον ζόρι δεν γίνεται. Όλα τα άλλα απλά πιστεύω ότι είναι υπεκφυγές μιας αλήθειας του φόβου να δοκιμάσεις μήπως και χάσεις αυτό που έχεις! Δεν κατηγορώ καθώς το φύλλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά είναι τακτική και σε άλλα ζητήματα όπως λεφτά,επαγγελματικά κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για μένα παραδέχεσαι ότι θα ήθελες να δεις πως είναι αλλά φοβάσαι να ρισκάρεισ την σχέση σου για το ζήτημα αυτό! Και επειδή ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω ακόμα, το θέμα είναι ποιος πιστεύει αρκετά στο δέσιμο για να ρισκάρει με κάτι τέτοιο! Τα πάντα οδηγουν σε δυναμική αλλάγή της κατάστασης της σχέσης με ένα φίλο ή φίλη! Το ζήτημα είναι πόσο προσπαθούμε να την προστατέψουμε από κακοτοπιές που απλά ίσως να είναι και στρες τεστ που θα εμφανιστεί αργότερα. Υπάρχει πάντα και το κρύβομαι και πίσω από το δαχτυλό μου σχετικά με την ερωτική επιθυμία μιας φίλης μου!

Αν γίνει κάτι θα γίνει γιατί θέλησαν και οι δύο πάντα με πλήρη αυτογνωσία και φυσικά ξεκαθαρισμένα πράγματα! Τώρα αν κάποιος δεν έλκεται (αλλά δεν έλκεται και όχι κρύβεται ή φοβάται) τότε φυσιολογικά και εδώ και με τον ζόρι δεν γίνεται. Όλα τα άλλα απλά πιστεύω ότι είναι υπεκφυγές μιας αλήθειας του φόβου να δοκιμάσεις μήπως και χάσεις αυτό που έχεις! Δεν κατηγορώ καθώς το φύλλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά είναι τακτική και σε άλλα ζητήματα όπως λεφτά,επαγγελματικά κτλ κτλ.

Ναι, φοβάμαι να ρισκάρω τη σχέση μου γιατί πιστεύω (αλλά και εσύ θα έχεις καταλάβει), ότι πιο δύσκολο είναι να βρεις φίλους παρά ερωτικούς συντρόφους. Εννοείται τίποτα δεν γίνεται αν δεν το θέλουν και οι δύο, αλλά είσαι σίγουρος πάντα για το τι θέλει ο άλλος; Εσύ θεωρείς ότι στα συναισθηματικά, πρέπει να δρούμε απερίσκεπτα; Δοκιμάζουμε και ότι μας κάτσει; Κανείς δεν έθεσε σαν δεδομένο ότι η φίλη μου μπορεί να με βλέπει ερωτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι, φοβάμαι να ρισκάρω τη σχέση μου γιατί πιστεύω (αλλά και εσύ θα έχεις καταλάβει), ότι πιο δύσκολο είναι να βρεις φίλους παρά ερωτικούς συντρόφους. Εννοείται τίποτα δεν γίνεται αν δεν το θέλουν και οι δύο, αλλά είσαι σίγουρος πάντα για το τι θέλει ο άλλος; Εσύ θεωρείς ότι στα συναισθηματικά, πρέπει να δρούμε απερίσκεπτα; Δοκιμάζουμε και ότι μας κάτσει; Κανείς δεν έθεσε σαν δεδομένο ότι η φίλη μου μπορεί να με βλέπει ερωτικά...



+1 :thumbup:



πιο δύσκολο είναι να βρεις φίλους παρά ερωτικούς συντρόφους
+1001 :thumbup:
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top