Άμεση μεταφορά αρχείων

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλημέρα!

Λοιπόν επιτέλους πήρα πάλι στα χερια μου το laptop μου.

Επειδή ενδιάμεσα δούλεψα με πολλούς άλλους υπολογιστές παράλληλα, έχω να τελευταία αρχεία μου σκόρπια.

Πως μπορώ να συνδέσω τους υπολογιστές μεταξύ τους (το laptop με καθέναν απ`τους άλλους) για να τα μεταφέρω, χωρίς να καίω άπειρα cd?

τίποτα με usb η κάτι τέτοιο παίζει?

thanx!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
H μονη λυση για συνδεση των υπολογιστων ειναι η ethernet ... γινεται με usb αλλα ειναι πολυπλοκο μιας και παιζουν ρολο παράγοντες οπως drivers κτλ κτλ.

Γιατι δεν τα μεταφερεις σε usb disk? Επισης μπορεις να τα μεταφερεις με ενα μονο CD ... απλα καθε φορα που μεταφερεις κατι απο εναν υπολογιστή στο cd να μην "κλείνεις" το CD ετσι με το ιδιο cd θα μπορεις να γραψεις παραπανω απο 2 φορες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οι παρακάτω συνδεσμολογίες
1) Παίρνεις ένα switchάκι και καρφώνεις (συνδέεις με ethernet) όλους τους υπολογιστές απάνω
2)Αγοράζεις ένα ethernet καλώδιο και το βάζεις απευθείας μεταξύ των υπολογιστών!

Παρατηρήσεις
1)τα καλώδια είναι διαφορετικά για την πρώτη και δεύτερη λύση! Συγκεκριμένα της 2ης λέγονται crossover και όταν θα πας να αγοράσεις να διευκρινίσεις τι θες να συνδέσεις!

2)Σε κάθε περίπτωση πρέπει να σετάρεις το δίκτυο! Το πιο απλό είναι να ορίσεις για κάθε pc μια ip 192.168.1.χ με χ διαφορετικό για κάθε υπολογιστή! Υπάρχουν και πιο προχωρημένα αλλά αν θες σου λέω

Μια άλλη πιθανή τοπολογία είναι αλλά θέλει όλα τα μηχανήματα να έχουν IEEE1394 (Firewire) που είναι και πιο 4 φορές πιο γρήγορα αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο και θέλει δικά του καλώδια!

Ελπίζω να σε βοήθησα! Αν θες να κάνεις κάτι εντελώς απλό προτίμησε την 2η λύση μες ενναλαγή στο καλώδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
να `στε καλά και οι δυο...!

Αλλα, πρέπει να δώσω διεύθυνση? Δε γίνεται να "βρίσκονται" μεταξύ τους αυτόματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γιδι μην μπλεξεις με δικτυο δεν αξιζει ...ειδικα αν το χρησιμοποιησεις μια φορα ... αν εχει usb disk χρησιμοποιησετω ή αλλιως παρε ενα CDR και κανε αυτο που ειπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Γίδι πες μου λίγο τι ξέρεις από υπολογιστές να σου πω τι πρέπει να κάνεις!
Μην μασάς δεν είναι δύσκολο! Δεν αξίζει αυτό που λέει ο exposed αν δεν έχεις τις συσκευές! Το καλώδιο έχει κάτι σε ένα 1.5?.

Ρώτα ότι θες και θα σε βοηθήσω. Εκτός και αν διαθέτεις τις συσκευές που λέει ο exposed που τότε είναι πράγματι πιο εύκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
αχ μάλλον δε θα μπλέξω με δίκτυα, γιατί ο δυο υπολογιστές εδώ στο γραφείο είναι έτσι κι αλλιώς "ξένοι" για μένα.. έχουν και δικά τους περίεργα δίκτυα, μάλλον κάλλιο να γράψω μερικά cd η ένα dvd...! ευχαριστώ πάντως!

κάτι άλλο... αν δεν μπορώ να μπω με το καλώδιο το.. ξέρετε, του internet το κλασικό adsl το φαρδύ... αλλα έχω αυτόματη ανάκτηση διεύθυνσης... σας λέει κάτι, τι φταίει η βλακείες ρωτάω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γίδι πες μου λίγο τι ξέρεις από υπολογιστές να σου πω τι πρέπει να κάνεις!
Μην μασάς δεν είναι δύσκολο! Δεν αξίζει αυτό που λέει ο exposed αν δεν έχεις τις συσκευές! Το καλώδιο έχει κάτι σε ένα 1.5?.

Ρώτα ότι θες και θα σε βοηθήσω. Εκτός και αν διαθέτεις τις συσκευές που λέει ο exposed που τότε είναι πράγματι πιο εύκολο!
Μου εδωσε την εντυπωση οτι εχει τουλαχιστον CDRW :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Άκου το ethernet καλώδιο που λές μάλλον αναφέρεται και ως cat5e και δεν είναι της adsl αλλά για την σύνδεση του υπολογιστή σου με το modem/router! θα μπορούσε να είναι και ασύρματο!
Το σήμα της adsl μεταφέρεται μέσα από απλό τηλεφωνικό καλώδιο!

Και σχετικά με την αυτόματη απόδωση ip στα δίκτυα! Αυτό είναι εφικτό όταν ένας υπολογιστής έχει σεταριστεί για να λειτουγεί ως DHCP Server! γιαυτό και το εύκολο είναι να πας με static ip που σετάρονται σε μια οθόνη το καθένα? Για να κάψεις δισκάκια κτλ πρέπει κάθε υπολογιστής να έχει μια τοστιέρα να ψήνει δισκάκια! Αν αυτό ισχύει τότε βουρ στο πατσά!

Αν δεν έχει πες και θα σου πω, μόνο σε λίγο θα την κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ναι, ναι, έχω CDRW, αλλα επειδή μιλάμε για κάμποσα GB και ok, τα mac τα έμαθα αλλα όχι τοοόσο (ok, δεν το έψαξα ακόμα) έλεγα να βρω πιο απλό τρόπο!

thanx! :clapup:

Demelene μου, εννοούσα κάτι άσχετο με το IP, γιατί δεν μπορώ να μπω internet από το laptop μου εδώ, ενώ μας δίνουν καλώδια...! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν απ'ότι κατάλαβα θέλεις να μεταφέρεις αρχεία απο το laptop σου σε καποιον υπολογιστή του γραφείου ή αντίστροφα. Επίσης απ'ότι είπες, αυτοί έχουν δίκτυο και σε εσένα δίνουν και ένα καλώδιο για να συνδεθείς και εσύ. Κάτι πολύ απλό που μπορείς να δοκιμάσεις (αν δεν έχεις κάνει ήδη ότι ήθελες) είναι μα πας στον υπολογιστή απο τον οποίο θες να πάρεις τα αρχεία και να κάνεις:
- δεξί κλικ στο εικονίδιο ο υπολογιστής μου > ιδιότητες
- να δεις στην καρτέλα "όνομα υπολογιστή" την καταχώρηση στο πεδίο "πλήρες όνομα υπολογιστή"
και αφού έχεις συνδέσει και το laptop σου με το καλώδιο που έχεις,
- ανοίγεις τον explorer στο laptop σου και γράφεις:
\\όνομα_υπολογιστή
όπου όνομα_υπολογιστή αυτό που βρήκες στο προηγούμενο βήμα.
Πιο απλά (αν δεν μπορείς να κάνεις τα 2 πρώτα βήματα) μπορείς να πας στον άλλο υπολογιστή και να γράψεις στον explorer \\το_όνομα_του_δικού_σου_υπολογιστή (αν το θυμάσαι βέβαια).
Αν δεν σου βγάλει κάποιο σφάλμα και δεις είτε φακέλους, είτε σου ζητήσει κωδικό, είμαστε σε καλό δρόμο και τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αλλιώς είναι πιο σύνθετα, ή δεν έχω καταλάβει πλήρως την κατάσταση στο γραφείο σας οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσω :).

Το πιο απλό πάντως είναι να βρεις κάποιον εκεί που ξέρει καλύτερα, να στο κάνει αυτός. Δεν θα κουραστείς καθόλου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top