Φιλία μετά από σχέση: Εφικτό;

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Δεν το νομίζω...
Σίγουρα δεν θα είναι φιλία αλλά ούτε και καμία επαφή (τον πρώτο καιρό βέβαια πρέπει...)
Θεωρώ πάντος οτι ενδιαφέρων για τον άλλο πρέπει να υπάρχει, είναι φυσικό να υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Iris_Didini :
Πόρτα που έκλεισε, δεν ξανανοίγει (κατά κανένα τρόπο) :whistle:

Μάλλον διαφωνώ. Η σχέση είναι κάτι που πρέπει να στήνεται πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα (ισχυρή) φιλία. ʼμα δεις πως τελικά η σχέση δεν είναι αυτό που ταιριάζει μεταξύ σε 2 άτομα, τότε επιστρέφεις απο εκεί που ξεκίνησες (τη φιλία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Μάλλον διαφωνώ. Η σχέση είναι κάτι που πρέπει να στήνεται πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα (ισχυρή) φιλία. ʼμα δεις πως τελικά η σχέση δεν είναι αυτό που ταιριάζει μεταξύ σε 2 άτομα, τότε επιστρέφεις απο εκεί που ξεκίνησες (τη φιλία).

Πέεεεεεστα!!!! Συμφωνω 1000%!! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εντάξει, όμως θέτεις μια πολύ μεγάλη προϋπόθεση:
ότι υπάρχει φιλία πριν τη σχέση.
Αυτό δεν είναι ο κανόνας όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κain

Νεοφερμένος

Ο Κain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μάλλον διαφωνώ. Η σχέση είναι κάτι που πρέπει να στήνεται πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα (ισχυρή) φιλία. ʼμα δεις πως τελικά η σχέση δεν είναι αυτό που ταιριάζει μεταξύ σε 2 άτομα, τότε επιστρέφεις απο εκεί που ξεκίνησες (τη φιλία).
Eδω επετρεψε μου να εχω αντιθετη γνωμη.
Αλλο πραγμα η φιλικη σχεση δυο ατομων και αλλο η συναισθηματικη, ερωτικη κτλ κτλ.
σε καμια περιπτωση δεν ειναι αναγκη για να χτιστει μια σοβαρη σχεση η προυποθεση μιας ηδη ισχυρης φιλιας.
Φυσικα και δεν μιλαω για τον κανονα, πλως παραθετω προσωπικες αποψεις επι του θεματος βαση προσωπικων εμπειριων.
Και οσο το ειμαστε φιλοι, τα φτιαχνουμε (σχεση!οχι απλως μια φαση της πλακας), και αν δεν μας κατσει τοτε ξαναγυρναμε στη φιλια, σε εμενα τουλαχιστον οσο απλο και αν ακουγεται στα λογια, ειναι απο υπερβολικα πολυ δυσκολο εως αδυνατο να συμβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
πολύ δύσκολα... Ίσως μετά από πάρα πολύ καιρό να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Αν κάποιος από τους δυο μετά από αυτήν την σχέση δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο, θα είναι ότι χειρότερο... Γενικά, αυτά τα πισωγυρίσματα,άμα ήταν σοβαρή σχέση και όχι για το κρεβάτι, μόνο να σε μπερδέψουν μπορούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx :
πολύ δύσκολα... Ίσως μετά από πάρα πολύ καιρό να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Αν κάποιος από τους δυο μετά από αυτήν την σχέση δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο, θα είναι ότι χειρότερο... Γενικά, αυτά τα πισωγυρίσματα,άμα ήταν σοβαρή σχέση και όχι για το κρεβάτι, μόνο να σε μπερδέψουν μπορούν...

Ίσα-ίσα. ʼμα η σχέση είανι σοβαρή, τότε η φιλία, τουλάχιστον, μεταξύ των 2 ατόμων πρέπει να είναι αιώνια. Αν δεν ήταν σοβαρή η σχέση όμως δεν εγγυώμαι τπτ. Αντωνάκη δε μπορείς να ξέρεις ότε μια σχέση είναι σοβαρή και πότε όχι. Πρέπει να περάσει πολύς καιρός για να το καταλάβεις αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει και θα έπρεπε να υπάρχει αν μια σχέση ήταν δυνατή..και πιστεύω πως αν δεν υπάρχει φιλία μετά είναι είτε επειδή ποτέ η σχέση δεν ήταν ολοκληρωμένη ή πως οι αδυναμίες μας δεν μας αφήνουν να διατηρήσουμε την φιλία λόγο πόνου/πόθου :hehe:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τελικα καταληγω οτι εξαρταται απο τον χωρισμο.. Αν χωρισετε ηρεμα κι αδιαφορα επειδη σας εφυγε η ορεξη ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ, τοτε ναι, ΙΣΩΣ και να μπορει να δει ο ενας φιλικα τον αλλο και να μην τον πειραζουν πραγματα. Αν υπαρχουν ακομη αισθηματα εστω απ'τον εναν απ'τους δυο, λογικα θα ειναι πολυ πιο επιπονος ο χωρισμος, συυυν του οτι, τι φιλια ειναι αυτη αν ο ενας ψαχνεται κι ο αλλος ειναι ακομη ερωτευμενος? Δυσκολα πραγματα, δυσκολα! Μια φορα επεδιωξα να μεινω φιλη με πρωην (επειδη ελεγα κι εγω οτι δεν μπορω να τον χασω ετσι απλα απ'τη ζωη μου σαν φιλο και ολα αυτα) και τελικα ειμαι ακομη μαζι του :p (κρατηθηκαμε καιρο χωρισμενοι και σε αλλες σχεσεις..αλλα τελικα η 'φιλια' τα νικησε ολα, χοχ!!) ..Και ξαναλεω..αν θελετε να χωρισετε σοβαρα, ξεκοψτε τους πρωην! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Όχι.Εγώ αυτά περί κοινής συναίνεσης τα θεωρώ βερεσέ.

Ύστερα από μία έντονη σχέση πολύ δύσκολα μπορεί να υπάρξει μια ουσιαστική φιλία. :thumbsdown:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina21

Νεοφερμένος

Η katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
:whistle:μπααααα δε νομίζω με την πρώτη ευκαιρία θα θυμούνται πάλι τα παλιά και........ :<3: :<3:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όσο και να τετραγωνίσουμε τον κύκλο. Πόσο άνετος μπορεί να είσαι όταν με μια κοπέλα με την οποία είχες σεξουαλικές σχέσεις και για την οποία νιώθεις κάτι κάθετε απέναντι σου και φιλιέται με το καινούργιο της αίσθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.

ΠΟΤΕ.
το αίσθημα είναι πάντα αίσθημα. παραμένει στην καρδιά σου, σκαλίζεται εκεί πέρα όπως ο γλύπτης σκαλίζει το μάρμαρο, και δεν φεύγει ποτέ......
εκτός πια κι αν δεν ήταν αίσθημα αλλά κάτι πολύ μικρότερο και ποταπό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Όσο και να τετραγωνίσουμε τον κύκλο. Πόσο άνετος μπορεί να είσαι όταν με μια κοπέλα με την οποία είχες σεξουαλικές σχέσεις και για την οποία νιώθεις κάτι κάθετε απέναντι σου και φιλιέται με το καινούργιο της αίσθημα ?

Μα εννοείται οτι για να μεινεις φιλος με κάποιον μετά απο σχέση δεν πρέπει να νιώθεις κάτι ερωτικό πια γι'αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dt008 :

ΠΟΤΕ.
το αίσθημα είναι πάντα αίσθημα. παραμένει στην καρδιά σου, σκαλίζεται εκεί πέρα όπως ο γλύπτης σκαλίζει το μάρμαρο, και δεν φεύγει ποτέ......
εκτός πια κι αν δεν ήταν αίσθημα αλλά κάτι πολύ μικρότερο και ποταπό....

Μην είσαι τόσο απόλυτος, αυτός ο άντρας για εμένα ήταν ο άντρας της ζωής μου και θα είναι για πάντα ο ανθρωπός μου! Όταν ο έρωτας γίνεται αληθινή αγάπη και από το εγωιστικό στοιχείο που επεριέχει γίνεται ανιδιοτελής, τότε ναι, φιλία μπορεί να υπάρξει!Ακόμα και τώρα τον αγαπώ και του το λέω και μου το λέει....και το ότι τώρα ύστερα απο χωρισμούς,τσακωμούς και κόντρες στηριζόμαστε ο ένας τον άλλον και πραγματικά θέλουμε την ευτυχία του άλλου είναι το πιο πολύτιμο πράγμα για εμένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.

αν όντως έχει χαθεί το αισθηματικό στοιχείο, τότε έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια και υποκλίνομαι....... :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Μα εννοείται οτι για να μεινεις φιλος με κάποιον μετά απο σχέση δεν πρέπει να νιώθεις κάτι ερωτικό πια γι'αυτον.

Όχι μόνο ερωτικά αλλα δεν πρέπει να νιώθεις τίποτα. Σαν είδος είμαστε κτητικοί εδώ πολλές φορές ζηλέυουν κάπιοι του δίπλα τους για τον λόγο μόνο και μόνο ότι έχουν σχέση. Πόσο παραπάνω αν η κοπέλα είχε κάτι μαζί σου. Φιλία μετά απο σχέση..,. το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
απο προσωπική εμπειρία κ μόνο,πιστεύω πως είναι εφικτό για τί μου έχει συμβεί με 2 άτομα,η αλήθεια είναι ότι δεν τους είχα ερωτευτεί παράφορα,αλλά τους εκτιμουσα πάρα πολύ,το ό,τι δεν μπορέσαμε να μείνουμε μέσα σε μια σχέση,εντάξει,μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους,όμως όταν υπάρχει κατανόση κ εκτίμηση γενικά,αργότερα που ηρεμούν τα πράγματα κ κάνεις τον απολογισμό σου,βλέπεις ότι δεν αξίζει να χάσεις από τη ζωή σου έναν άνθρωπο που τον αγαπάς γι αυτό που είναι πάνω απ'όλα,αν ταιριάζουν οι απόψεις του ex-ζευγαριού,τότε κάλλιστα μπορεί να κρατήσουν μια φιλικά σχέση.Μπορεί να υποβόσκει κάποιος ερωτισμός μερικές στιγμές,αλλά άλλωστε αυτό δεν συμβαίνει κ με τους καλούς μας φίλους?(καλά,αυτό το πιστεύω εγώ!) σε αυτή τη περίπτωση,διαλέγεις.Εμείς διαλέξαμε τη φιλία μας κ πλέον γουστάρουμε πάρα πολύ!
Με τον ένα,μάλιστα,η φιλία μας εξελίχθηκε παρα πολυ (πήρε χρόνο) κ πλέον δηλώνουμε χαρούμενοι κ τυχεροί που οδηγήσαμε την σχέση μας σε μια δυνατη φιλία κ οχι στο τέλος.:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εφικτό για κάποιους είναι, άλλα έμενα μέχρι σήμερα δεν μου έχει συμβεί....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Για μένα είναι 100% ανέφικτο αν ζήσαμε ένα έρωτα θυελλώδη και η σχέση πήγε για βρούβες στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top