SMS vs. face to face

Υπάρχουν πράγματα που θα τα λέγατε μόνο μέσω sms;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 36.0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 57 64.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απόσπασμα απο αρθρο του pathfinder:

Οι άνθρωποι συχνά γράφουν πράγματα στα μηνύματα που δεν θα έλεγαν ποτέ στην πραγματικότητα

Ισχύει αυτό για έσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χμ... μαλλον η απαντηση μου ειναι καπου στη μεση...
δηλαδης, ναι σιγουρα καποια πραγματα λεγονται ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ με sms αλλα δεν ειναι δα και ακατορθωτο να τα πεις face to face οποτε, αν κρινω εγω οτι το σωστοτερο ειναι το face to face.. τοτε οσο δυσκολο και να ναι, απλα παιρνω μια βαθια ανασα και το ξεφουρνιζω. :)


ps. ωραιο ποστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Γενικά πολλοί θα φοβόντουσαν/ντρεπόντουσαν να πουν αυτά που λένε σε chat/forum/sms κατα την γνώμη μου κατά πρόσωπο.Εγώ προτιμώ κατα πρόσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ωραίο αυτό, όντως :D
Λοιπόν, πιστεύω πως απλά κάποια πράγματα λέγονται ευκολότερα μέσω γραπτού λόγου (sms στη συγκεκριμένη περίπτωση). Αν και πιστεύω ότι δεν συγκρίνεται με το να κοιτάς τα μάτια του άλλου ατόμου :worry:
Συνήθως χρησιμοποιώ sms για ρομαντικότητα (είναι πολύ πιο ζεστός ο γραπτός λόγος σε κάποιες περιπτώσεις) γιατί αν το χρησιμοποιήσεις για να πεις κάτι που δεν έχεις το θάρρος να πεις απο κοντά, ίσως τα μπλέξει κάπου. Γενικά, υπάρχουν παρεξηγήσεις στα γραπτά :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χμ... μαλλον η απαντηση μου ειναι καπου στη μεση...
δηλαδης, ναι σιγουρα καποια πραγματα λεγονται ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ με sms αλλα δεν ειναι δα και ακατορθωτο να τα πεις face to face οποτε, αν κρινω εγω οτι το σωστοτερο ειναι το face to face.. τοτε οσο δυσκολο και να ναι, απλα παιρνω μια βαθια ανασα και το ξεφουρνιζω. :)
Ακρβως ετσι ειναι και με εμενα ... σε sms μπορω να πω ευκολα σχεδον τα παντα* ... ενω με face το face πρέπει να πάρω μια ανάσα πρώτα ... Βέβαια ισχύει αυτό που είπες ... Αν κάτι είναι σωστότερο να υποθεί face to face τότε πρέπει να υποθεί face to face ....

*Και τις περισσοτερες φορες την στιγμη που παταω send παρακαλώ το bin landen να ρίξει κανένα αεροπλάνο στα κεντρικά της cosmote

υπάρχουν παρεξηγήσεις στα γραπτά :worry:
ειδικά από αυτούς που δεν ξέρουν να διαβάζουν τα smilies
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Oσα εχω γραψει στα μηνυματα δεν ειναι ουτε το 1/10 απο αυτα που εχω πει face του face.
Και τι εννοω.
Για παραδειγμα, με την κοπελα μου.Τα sms ερχονται σαν γαρνιρισμα (αυτα που γραφω μεσα) στο κυριως πιατο που ειναι αυτα που θα της εχω πει.

Στην υποψηφια κοπελα μου, τα sms ερχονται μονο για καποιο παιχνιδι.Για να βοηθησουν ακομα περισσοτερο να λιωσει ο παγος.Π.Χ. μετα απο μια βραδια εξω, οπου περασαμε καλα και ξεκινησε το αμοιβαιο ή μονομερες "πλησιασμα", το sms μπορει να ερθει σαν ενα γλυκο παιχνιδι για να δειξεις οτι...εδω ειμαι ρε παιδι μου!
Αλλες φορες και για "ψαρεμα"...αρκει να κατεχεις τον γραπτο λογο γιατι πολλες φορες μπορει να παρεξηγηθεις.;)
Οπως και να εχει εμενα και το παιχνιδι μεσω σουμουσου μου αρεσει, αλλα στο face του face και στο μπλα μπλα. εκει τα παω καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά είναι πολύ πιο εύκολο το να γράψεις κάτι από το να το πεις (για εμένα τουλάχιστον αυτό ισχύει). Ίσως γιατί δεν έχεις τον άλλον μπροστά σου και αισθάνεσαι κάποια ασφάλεια ως προς την αντίδρασή του. Ξέρετε αυτό μου μοιάζει σαν την τακτική της στρουθοκαμήλου, που κρύβει το κεφάλι της στο χώμα νομίζοντας οτι έτσι δεν την βλέπουν επειδή δεν βλέπει η ίδια τον εαυτό της. Ίσως κάποιοι άνθρωποι να έχουν αυτό το χαρακτηριστικό και κάποιοι άλλοι όχι. Γενικά όμως πιστεύω οτι είναι κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να λέγονται από κοντά γιατί αλλιώς χάνουν την αξία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με εκνευριζουν τα sms και στελνω μονο σε ατομα που δεν νιωθω αρκετα ανετα για να τα πουμε τηλεφωνικως, οποτε σπανια εχω να πω κατι παραπανω απο "στις 8 μοναστηρακι". Με τους "δικους μου" μιλαω περισσοτερο τηλεφωνικα, και μπορω πολυ ανετα να πω οτιδηποτε, αν και ειμαι πιο πολυ του face to face, ειδικα για βαρυγδουπες δηλωσεις.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Oσα εχω γραψει στα μηνυματα δεν ειναι ουτε το 1/10 απο αυτα που εχω πει face του face.
Και τι εννοω.
Για παραδειγμα, με την κοπελα μου.Τα sms ερχονται σαν γαρνιρισμα (αυτα που γραφω μεσα) στο κυριως πιατο που ειναι αυτα που θα της εχω πει.

Στην υποψηφια κοπελα μου, τα sms ερχονται μονο για καποιο παιχνιδι.Για να βοηθησουν ακομα περισσοτερο να λιωσει ο παγος.Π.Χ. μετα απο μια βραδια εξω, οπου περασαμε καλα και ξεκινησε το αμοιβαιο ή μονομερες "πλησιασμα", το sms μπορει να ερθει σαν ενα γλυκο παιχνιδι για να δειξεις οτι...εδω ειμαι ρε παιδι μου!
Αλλες φορες και για "ψαρεμα"...αρκει να κατεχεις τον γραπτο λογο γιατι πολλες φορες μπορει να παρεξηγηθεις.;)
Οπως και να εχει εμενα και το παιχνιδι μεσω σουμουσου μου αρεσει, αλλα στο face του face και στο μπλα μπλα. εκει τα παω καλυτερα.


+1:clapup::clapup::clapup:

Σαφως και προτιμω το φεϊς του φεϊς για δηλωσεις και τα σχετικα, αλλα το παιχνιδι με τα ΕςΕμΕς ειναι.. παιχνιδι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ έχω δωρεάν χρόνο ομιλίας και βαριέμαι να γράφω:hehe:

face to face για μένα γιατί είμαι και γαμώ τα κοινωνικά πλάζματα. Νι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
lol dooo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ντουζακι, ελιωσα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βασικά είναι γεγονός ότι κάποιες φορές μπορεί ένα sms να σου λύσει τη γλώσσα :P
το θέμα όμως είναι να μπορείς τα να υποστηρίξεις κι ολας μετα face2face :P


προσωπικά και έτσι όπως είναι η ζωή μου αυτή τη στιγμή, του τα λέω όλα στη μούρη :P αλλά.....
υπάρχουν στιγμές που του στέλνω sms μόνο και μόνο για το παιχνίδι... για να μην ξεχνιόμαστε ... ;)
Κι απ ότι λέει... φυσικά και του αρέσει που τον ξαφνιάζω στο ξεκάρφωτο με κανα πονηρό sms :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Αναλλόγως την περίπτωση! Αν θέλω να πώ κάτι σοβαρό στον άλλο πχ. κάτι που αφορά την σχέση μας, θα το πώ face to face. Πολύ συχνά όμως στέλνω sms με παιχνιδιάρικο ύφος για να τον κάνω να έρθει πίσω με "κέφια":jumpy:
Αλλά πολλές φορές επειδή όταν κάτι με ενοχλεί γίνομαι πολύ απότομη face to face (έτοιμη για καυγά άν και δεν το θέλω), του στέλνω τα παραπονά μου με ένα απλό sms που το έχω σκεφτεί πολύ πριν το γράψω ώστε να καταλάβει την μ@λ@κία του χωρίς να δημιουργηθεί μεγάλο θέμα.:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popi

Νεοφερμένος

Η popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
:angel: Νοιώθω χαζή αλλά θα σας το πω ξέρετε πόσες φορές έχω πει στον άνθρωπό που ενδιαφέρομαι για αύτον ότι τον νοίζομαι μέσω sms γιατί δεν μου βγαίνει με τίποτα όταν είμαστε μαζί,αλλά εκείνος το''κουφο βουνό''Βεβαια οι περισσότεροι από σας είναι παιδια και είναι αλλίως.Εγω παντρεύτηκα στα 18 και χώρισα στα 39 και όσο και να σας παραξενέψει αυτό ήταν και είναι ο μόνος άντρας που γνωρισα,με χίλια στραβά αλλά δεν έχω βρει πουθενά το διαφορετικό:confused: Μάλλον θα πρέπει να μεταφερθω στο στέκι της ψυχολογίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
.......υπάρχουν στιγμές που του στέλνω sms μόνο και μόνο για το παιχνίδι... για να μην ξεχνιόμαστε ... ;)
Κι απ ότι λέει... φυσικά και του αρέσει που τον ξαφνιάζω στο ξεκάρφωτο με κανα πονηρό sms :P

+1 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Ακρβως ετσι ειναι και με εμενα ... σε sms μπορω να πω ευκολα σχεδον τα παντα* ...
*Και τις περισσοτερες φορες την στιγμη που παταω send παρακαλώ το bin landen να ρίξει κανένα αεροπλάνο στα κεντρικά της cosmote
χαχαχαχαααααααααα...αυτά είναι!! :D κι εμένα μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα,αλλά εγώ "παρακαλάω" το αεροπλάνο να πέσει σε άλλη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας (μην κάνουμε και διαφήμιση τώρα..:P) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
SMS δαγκωτό για μένα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εγώ έχω δωρεάν χρόνο ομιλίας και βαριέμαι να γράφω:hehe:

face to face για μένα γιατί είμαι και γαμώ τα κοινωνικά πλάζματα. Νι.

Σε πιστεύω. Άλλωστε φαίνεται και εδω ότι είσαι κοινωνική. Εμένα με κάνεις να χαμογελαω..[FONT=&quot].[/FONT]:)

Οπως και να εχει εμενα και το παιχνιδι μεσω σουμουσου μου αρεσει, αλλα στο face του face και στο μπλα μπλα. εκει τα παω καλυτερα.
Και εμενα μου αρεσει οταν μιλαω να κοιταω τον αλλον στα ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω πως όλη αυτή η ιστορία με τα sms έχει κάνει την επικοινωνία πιο τηλεγραφική, τυπική και "εύκολη". Σίγουρα βοηθάνε και απλοποιούν καταστάσεις όπως να κλείσεις ένα ραντεβού, αλλά η τακτική του να τα χρησιμοποιείς για να εκφράσεις πράγματα με εκνευρίζει πολύ.:mad:
Με τσαντίζει να μου την πέφτουν από sms (ή χειρότερα από το msn) και μου έχει συμβεί πολλάκις! Κυρίως όταν ο άλλος το παίζει κινέζος από κοντά. Στο Γυμνάσιο είμαστε;
Επίσης το να εκφράζεις τον θυμό σου με μηνύματα και μετά με άπειρα από αυτά να προσπαθείς να λύσεις παρεξηγήσεις! Πάρε τον άλλο και πες του το στα ίσια.
Σίγουρα βέβαια ένα sms μπορεί να είναι χαρούμενο και να ανεβάσει τον αποδέκτη ή ακόμα και τον ίδιο τον αποστολέα:P , αλλά άλλο σκέφτηκες κάτι αυθόρμητο και το έστειλες αργά το βράδυ κι άλλο να φοβάσαι μια face to face προσέγγιση ή έκφραση συναισθημάτων και σκέψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top