Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σήμερα σε ένα μάθημα φιλοσοφίας μας τέθηκε ένα ερώτημα που μου άρεσε πολύ...

Το σώμα μας αλλάζει (τα κύτταρρα πεθαίνουν και άλλα παίρνουν τη θέση τους) από τη γέννησή μας μέχρι τα βαθιά γεράματα. Καμία μέρα δεν είμαστε ακριβώς οι ίδιοι σωματικά με την προηγούμενη μέρα.

Επίσης νοητικά αλλάζουμε. Όταν είμαστε βρέφη δεν έχουμε την ίδια νοητική υπόσταση σε σχέση με το σήμερα ή με οποιαδήποτε άλλη μέρα της ζωής μας. Σκεφτείτε οτι στην αρχή δεν μπορούμε καν να σκεφτόμαστε λογικά ή δεν έχουμε αναπτύξει αυτό που λέμε προσωπικότητα. Αλλάζει η συμπεριφορά μας, οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, μακροχρόνια μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και στην προσωπικότητά μας...


"Δεδομένων" αυτών των δύο, πιστεύετε οτι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι από την αρχή ως το τέλος της ζωής μας ή είμαστε κάτι σαν ένα ποτάμι που πάντα ρέει και αλλάζει και άρα ο MonaXoS του σήμερα δεν είναι το ίδιο άτομο με τον MonaXo του χθες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Νομιζω οτι οι ανθρωποι αλλαζουν αισθητα με τα χρονια. Τα βασικα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας καποιου ισως δεν αλλαξουν τραγικα, καποιες αξιες/αποψεις μαλλον θα ειναι σταθερες, αλλα δεν νομιζω οτι αφηνει ανεπαφο κανεναν η αλληλεπιδραση με τους αλλους ανθρωπους.Κατι θα δωσεις, κατι θα παρεις, θα ανοιξει το μυαλο σε αλλη κατευθυνση, θα ψαχτεις σε αλλους τομεις..=Αλλαγη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τι είναι όμως αυτό που μας κάνει να νομίζουμε οτι είμαστε οι ίδιοι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας; Γιατί ας πούμε εσένα και χθες και πριν από 1 χρόνο σε λεγανε κατερίνα και σήμερα σε λένε κατερίνα εφόσον είσαι άλλο ον (σωματικά και ψυχικά);:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η σωματικη αλλαγη ειναι αυτονοητη..Εφαγα παραπανω, μακρυναν και τα νυχια μου και τα μαλλια λιγο, και την εχουμε ετοιμη :p
Η "ψυχικη" αλλαγη ειναι κατι που νομιζω οτι δεν καταλαβαινει κανενας απο μας για τον εαυτο του, ισως ουτε καν οι ανθρωποι που βλεπουμε σε καθημερινη βαση. Το παιδακι που κλαιει πηγαινοντας στο σχολειο πρωτη φορα, μετα απο λιγες βδομαδες και "λεγε λεγε" θα μαθει να πηγαινει χωρις πολλα-πολλα, και στο τελος μπορει να του αρεσει κιολας, να κανει φιλους, κτλ. Η αλλαγη γινεται μεσα του, το συνηθιζει, δεχεται το "πρεπει" κτλ. Το ιδιο ισχυει και σε μεγαλυτερες ηλικιες, πχ απο ενα σημειο και μετα δε σκας για το οτι καποιος σου μιλησε ασχημα, γιατι μπορει να σε εκμεταλλευτηκαν και ενα σωρο αλλα. Τα βιωματα ειναι αυτα που θα σου αλλαξουν τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα. Ποσοι ανθρωποι ας πουμε λενε οτι "κινδυνεψα να πεθανω και τοτε ξεκινησα να ζω πραγματικα". Το κλικ γινεται συνεχως, και αλλες καταστασεις ειναι ισχυρα σοκ για να αντιμετωπιζεις τα πραγματα, και αλλα οχι τοσο δυνατα, αλλα και παλι αλλαζουν εστω και λιγο τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα.
Οι στενοι μου ανθρωποι δεν καταλαβαινουν οτι αλλαζω, βλεπουν την καθε ενεργεια ως αντιδραση της στιγμης που "δικαιολογειται" απο προηγουμενα βιωματα που ξερουν πως εχω. Αν ομως συγκρινω το πως νιωθω τωρα με καταστασεις, με το πως θα ενιωθα στην αντιστοιχη κατασταση πριν 5 χρονια, η αλλαγη θα ειναι τεραστια. Πχ, οταν τσακωνομουν με φιλους κοντευα να πεθανω, πλεον εχω δεχτει οτι καποιους ανθρωπους τους χανεις απ'τη ζωη σου κι ετσι ειναι, και τελος. Αυτο ομως ηρθε ως αποτελεσμα μετα απο διαφορες κατραπακιες και ως κατι ομαλο. Δεν ξερω αν ειμαι ακομη εντος θεματος, μου βγηκε πολυ μπλαμπλα:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Άρα είσαι της άποψης ότι πράγματι δεν είμαστε οι ίδιοι (κυριολεκτικά όμως) στην ζωή μας...(;) Και επομένως είναι ψευδαίσθηση η αντίληψη σταθερότητας που έχουμε.

Κάτσε να απαντήσουν και άλλοι γιατί μου ήρθε άλλο ένα σχετικό ερώτημα τώρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αν ομως συγκρινω το πως νιωθω τωρα με καταστασεις, με το πως θα ενιωθα στην αντιστοιχη κατασταση πριν 5 χρονια, η αλλαγη θα ειναι τεραστια.

Αυτο ακριβως!
Την διαφορα σιγουρα δεν την βλεπεις σε καθημερινη βαση, αλλα μετα απο καποιο (αρκετα μεγαλο θα ελεγα) διαστημα. Το πως και το γιατι δεν το γνωριζω, αλλα πιστευω οτι μεγαλωνοντας θετεις διαφορετικους στοχους, εχεις διαφορετικα θελω, βλεπεις καλυτερα το "σωστο" οποτε αναγκαστικα προσαρμοζεσαι σε αυτο. :hmm: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είμαστε εμείς οι ίδιοι κι ας αλλάζουμε... μια κάλτσα θα είναι κάλτσα όσες φορες κι αν την πλύνουμε κι ας χασει το χρώμα της και ας ξεφτύσει κι ας σταματήσουμε να τη λέμε κάλτσα ακόμα κι αν σταματήσουμε να τη φοράμε ακόμα κι αν τρυπίσει και αν πλέον δεν κάνει αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε, ακόμα κι αν βρεθεί τελικά στα σκουπίδια..... αυτή θα είναι η ίδια!

Το ότι έχει υποστεί αλλαγές κάποιος άνθρωπος είτε σωματικά είτε ψυχικά δεν τον κάνει να αλλάζει με την ένοια ότι δεν είναι ο Γιώργος και έγινε ο Μήτσος...

Δεν νομίζω ότι μπορώ να εκφράσω αυτό που θέλω...
πάντως είμαστε οι ίδιοι ΟΣΕΣ αλλαγες υποστούμε και σε ΟΠΟΙΟΥΣ τομείς κι αν είναι...
Για τη μάνα μου θα είμαι πάντα η μικρή κόρη της....
Για την αδερφή μου θα είμαι πάντα η μικρή αδερφή της....
Ακόμα και για εσάς ΟΤΙ κι αν συμβει θα είμαι η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (Έστω η Κουε :P)... τα αισθήματα σας απέναντι μου μπορεί να αλλάξουν αλλά εγώ θα είμαι πάντα η Κουε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
"Δεδομένων" αυτών των δύο, πιστεύετε οτι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι από την αρχή ως το τέλος της ζωής μας ή είμαστε κάτι σαν ένα ποτάμι που πάντα ρέει και αλλάζει και άρα ο MonaXoS του σήμερα δεν είναι το ίδιο άτομο με τον MonaXo του χθες;:hmm:

O MonaXoS του σήμερα νιώθει ίδιος με το ΜonaXo του χθες; :hmm:

Πάντως η Βίκυ του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με την Βίκυ του χθες :P Ο λόγος; Η φυσική ροή των πραγμάτων... Σαν μωρά λέει η ψυχολογία ότι γεννιόμαστε με μια συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία αλλά ακόμα και αυτή μεγαλώνοντας αλλάζει... Το περιβάλλον(οικογενειακό -κοινωνικό -φιλικό- ερωτικό) είναι ο σημαντικότερος παράγοντας... Τα βιώματα και τα ερεθίσματα που έχω δεχτεί... Οι καταστάσεις που έχω ζήσει με έχουν κάνει αυτό που είμαι τώρα (με όλα τα καλά και τα στραβά).... Ξέρω ότι αυτή την στιγμή είμαι αυτός ο τύπος ατόμου...αλλά ξέρω ότι σε 10 χρόνια μπορεί να αναθεωρήσω απόψεις που σήμερα τις υπερασπίζομαι με πάθος... Επίσης έχω φτάσει σε ένα σημείο που έχω μια άλφα αυτογνωσία η οποία με βοηθάει να αναπτύξω τα καλά μου στοιχεία και να μειώσω τα αρνητικά... Πριν 10 χρόνια όμως την είχα; Σε 10 χρόνια από τώρα θα την έχω; :hmm: Δεν ξέρω, γιατί απλά αλλάζω...

Κάποιος είχε γράψει " Αλλάζουμε και ξανα αλλάζουμε από τους ανθρώπους που μας έχουν αγαπήσει... Είμαστε το δικό τους έργο και στις καλές και στις κακές μας στιγμές" (δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια- ούτε τον συγγραφέα) .... Άλλωστε (άσχετο αλλά ας το πω) δεν υπάρχει προβληματικό παιδί αλλά προβληματικό περιβάλλον .... Με απλά λόγια ...ναι αλλάζουμε σε συνάρτηση πάντα με το περιβάλλον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το ότι αλλάζει μέρα με τη μέρα κάποιος, τον κάνει αυτόματα κάποια στιγμή και άλλο άνθρωπο?:hmm:
Εγω πιστεύω όχι :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παιδιά... ίσως δεν έθεσα αρκετά καλά το ερώτημα... Δεν αναφέρομαι στην αλλαγή στην σκέψη και στην συμπεριφορά όταν λέω "αλλος άνθρωπος", αλλά αν πραγματικα είμαστε άλλος άνθρωπος κάθε μέρα που περνάει.

Δηλαδή ψάχνουμε να δούμε γιατί η Κ.Ε. (και σχεδόν όλοι μας) έχουμε αυτή την αντίληψη:

"Το ότι αλλάζει μέρα με τη μέρα κάποιος, τον κάνει αυτόματα κάποια στιγμή και άλλο άνθρωπο?:hmm:
Εγώ πιστεύω όχι:|"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σχετικά με την νοητική αλλαγή και πρόοδο που αναφέρεις. Απλά θέλω να πω οτι όλες αυτές οι αλλαγές στη σκέψη ολοκληρώνονται με το τέλος της εφηβείας. Με την κατάκτηση δηλαδή και της αφαιρετικής σκέψης η οποία πραγματοποιείται γύρω στα 16-18 οι δυνατότητες της νόησης παραμένουν ίδιες. Οι απόψεις αλλάζουν άλλοτε συχνότερα κι άλλες παραμένουν οι ίδιες. Τώρα αν γίνεσαι πραγματικά "άλλος άνθρωπος", ούτε κι εγώ το πιστεύω. Μπορεί για παράδειγμα να διαφοροποιηθεί η άποψή σου για κάτι αλλά οι αξίες σου για παράδειγμα θα μείνουν ίδιες. Μπορεί να αναπτύξεις τις γλωσσικές σου ικανότητες αλλά οι δυνατότητες της σκέψης σου θα παραμείνουν ίδιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παιδιά... ίσως δεν έθεσα αρκετά καλά το ερώτημα... Δεν αναφέρομαι στην αλλαγή στην σκέψη και στην συμπεριφορά όταν λέω "αλλος άνθρωπος", αλλά αν πραγματικα είμαστε άλλος άνθρωπος κάθε μέρα που περνάει.
είναι όντως φιλοσοφικό το ζήτημα...
τι σημαίνει πραγματικά άλλος άνθρωπος....
εδώ παίζει πιθανότητα να ζουμε σε ένα matrix :P

Το πως αισθανόμαστε και το πως μας βλεπουν οι άλλοι έχει συνήθως μια μεγάλη απόσταση (μεγαλύτερη από τα 5 βήματα που μας υποδεικνύουν οι ειδικοί :P)
Το πως βλέπουμε τον εαυτό μας μέρα με τη μέρα έχει να κάνει με την συνειδητοποίηση μας σε Χ ζητήματα και επιπλέον βάση του συναισθηματικού φορτισμού κάθε στιγμή.
Ο παράγοντας "συναισθημα" είναι καταλητικός στο πως μας βλέπουμε και στο πως μας βλεπουν και οι αλλοι.
Πόσες φορες δεν λέμε "άλλαξα..." ή "έχω αλλάξει πολύ...." ή "ορκίζομαι να αλλάξω.." (καλα αυτο το τελευταίο είναι συνήθως φρούδες ελπίδες :P)

Τες πα..
για να καταλήξω και κάπου στο ερώτημα σου μιας που ΝΟΜΙΖΩ ότι κατάλαβα :P
Μπορεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αλλάζουμε μέρα με τη μέρα (όλα πάνω μας αλλάζουν) και αυτό μάλλον όντως μας κάνει ΑΛΛΟΥΣ ανθρώπους,... όμως... αυτό που μας ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ως ανθρώπους δεν είναι μέρος αυτών των μικροαλλαγών.
Αρα σε συνάρτηση αυτό και με το συναισθηματικό φορτίο, λέμε ότι "οχι δεν αλλαζουμε"

Σε κάλυψα γιατρέ μου? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα να με καλύψεις Κ.Ε. μου... Το ζητούμενο είναι απλά να γίνει μια αναζήτηση από όλους μας.

Λοιπόν, πάνω σε αυτά που είπες... Μένω στο τελευταίο που είναι και το ζουμί:
Μπορεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αλλάζουμε μέρα με τη μέρα (όλα πάνω μας αλλάζουν) και αυτό μάλλον όντως μας κάνει ΑΛΛΟΥΣ ανθρώπους,... όμως... αυτό που μας ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ως ανθρώπους δεν είναι μέρος αυτών των μικροαλλαγών.

Τι είναι πέρα από αυτές τις μικροαλλαγές; Μια ανώτερη αόριστη ύπαρξη που ταυτίζεται μαζί μας (πνεύμα ας πούμε); Και αν ναι, πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό;

Προσωπικά θα έλεγα πως τείνω προς τον υλισμό, αλλά χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ακόμη αποκομμένο από κάθε τι το πνευματικό πάνω στον άνθρωπο. Πιστεύω πως οι μικροαλλαγές αυτές που μας είπες πράγματι μας δίνουν νέο σώμα και νέα νοητική υπόσταση σε καθημερινό επίπεδο, αλλά αυτό που βρίσκεται πέρα από αυτό είναι η συνείδηση του εαυτού μας τόσο από εμάς, όσο και από άλλους.

Και εξηγούμαι:
Πριν αποκτήσουμε συνείδηση του εαυτού (στα 2-3 έτη νομίζω) απλά στηριζόμαστε στην πεποίθηση των άλλων ότι είμαστε εμείς πράγματι τα ίδια άτομα καθημερινά. Αυτή η ανακύκλωση της πεποίθησης γίνεται μέσω των διεργασιών του εγκεφάλου των τρίτων αυτών προσώπων.

Τη στιγμή που αποκτούμε συνείδηση, αποκτούμε και την ίδια πεποίθηση των άλλων περί συνέχειας του εαυτού μας από το παρελθόν προς το παρόν και το μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγω πιστευω οτι ειμαστε οι ιδιοι οσες και αλλαγες και αν γινουν ακομη και στον τροπο σκέψης μας! Αυτες οι αλλαγες δεν αλλαζουν τον ανθρωπο αλλα το εξελισουν ... αλλα παντα μα παντα η βαση θα ειναι η ιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Σιγουρα αλλαζουμε συνεχεια στη διαρκεια ολης μας της ζωης. Επιρεαζομαστε πολυ απο το περιβαλλον που ζουμε, απο τις παρεες που κανουμε και φυσικα απο καποιες καταστασεις που περναμε. Μεγαλωνοντας αποκταμε ολο και περισσοτερες εμπειριες, αλλαζουμε πνευματικα (εκτος απο το σωματικα- αλλαζουμε τη μορφη), αποκταμε καινουριες αξιες, αλλαζουμε τον τροπο των σκεψεων (σκεφτομαστε πιο ωριμα). Κανουμε λαθη που μεσα απο αυτα μαθαινουμε τη ζωη.. Οποτε αλλαζει κ η προσωπικοτητα μας..Δεν ειμαστε ιδιοι με το προχθες.. κτλ κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πράγματι τα άτομα που μας αποτελούν κάθε μέρα αλλάζουν,αλλά το θέμα είναι η δομή αυτών, το ποτάμι είναι το ίδιο κάθε μέρα γιατι βρίσκεται στην ίδια(με αμελητέες για εμάς διαφορές) θέση και περνάει απο τα ίδια σημεία,έχωντας περίπου το ίδιο σχήμα.Έτσι και ο άνθρωπος είναι ο ίδιος γιατί η αλλαγή της ύλης που τον αποτελεί αλλάζει αμελητέα την δομή αυτής σε έναν ρυθμό αλλαγή/χρόνος.Σύμφωνα με τα παραπάνω δηλαδή η δομή κάνει τον άνθρωπο,στην ουσία δηλαδή αν μπορούσαμε να "αντιγράψουμε" ακριβώς την δομή θα είχαμε εναν ίδιο δεύτερο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λες πως η αλλαγή της δομής είναι σχετικά αμελητέα... Αυτό θα μπορούσε να ισχύει για το πόσα κύτταρά σου πέθαναν από χθες μέχρι σήμερα, αλλά θα μπορούσε να ισχύει αν συγκρίνουμε την τεράστια ποσότητα ύλης που έχεις χάσει (/αλλάξει) από τότε που ήσουν 1 ημέρας με τώρα που είσαι 8000+ ημερών;

Επίσης λες πως η ύλη κάνει τον άνθρωπο και πως δύο άνθρωποι είναι ίδιοι αν έχουν το ίδιο υλικό. Αυτό δηλαδή σημαίνει πως δεν είσαι ίδιος με τον m3ntor βρέφος αφού η ύλη δεν είναι σε καμμία περίπτωση ιδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Λες πως η αλλαγή της δομής είναι σχετικά αμελητέα... Αυτό θα μπορούσε να ισχύει για το πόσα κύτταρά σου πέθαναν από χθες μέχρι σήμερα, αλλά θα μπορούσε να ισχύει αν συγκρίνουμε την τεράστια ποσότητα ύλης που έχεις χάσει (/αλλάξει) από τότε που ήσουν 1 ημέρας με τώρα που είσαι 8000+ ημερών;

Επίσης λες πως η ύλη κάνει τον άνθρωπο και πως δύο άνθρωποι είναι ίδιοι αν έχουν το ίδιο υλικό. Αυτό δηλαδή σημαίνει πως δεν είσαι ίδιος με τον m3ntor βρέφος αφού η ύλη δεν είναι σε καμμία περίπτωση ιδια;

Μα δεν είπα ότι η αλλαγή της δομής είναι αμελητέα για οποιοδήποτε χρόνο, είπα ότι ο λόγος αλλαγής/χρόνος είναι, επίσης δεν είπα οτι η ύλη κάνει τον άνθρωπο αλλά ότι η δομή της ύλης τον κάνει, και προφανώς δύο άνθρωποι θα είναι ακριβώς ίδιοι αν η δομή της ύλης τους(πλήθος,θέση,κινητική κατάσταση) είναι ακριβώς η ίδια σε μια δεδομένη στιγμή.

Δηλαδή τα παραπάνω είναι σαν κάτι με το παράδοξο του Ζήνων με το βέλος, "αφού θα υπάρχει κάποια στιγμή που ένα βέλος που έχει φύγει απο το τόξο θα είναι ακίνητο,τότε το άθροισμα της ακινησίας καθιστά το βέλος ακίνητο"(φυσικά αυτό είναι λάθος,αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι είναι μια ψευδαίσθηση που άνθρωποι εκλαμβάνουν ώς αληθινή).

Η ηλικία φέρνει αλλαγή στην δομή αυτό είναι σίγουρο, το θέμα είναι ότι η δομή που μας κάνει αυτό που είμαστε για τον εαυτό μας παραμένει η ίδια(συνείδηση).

Α και το ότι επιμένω για την δομή, έχει να κάνει με το ότι η δομή είναι αύλη,όταν εννοώ ίδια δομή εννοώ τό ότι αν είχαμε λογισμίκο που εξομοιώνει σε ατομικό επίπεδο, και του καταχωρούσαμε την δομή ενός ανθρώπου, θα είχαμε ξανά τον ίδο ακριβώς άνθρωπο (ίδια έξοδο για κάθε είσοδο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stilbi

Νεοφερμένος

Η stilbi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου, Μοναχε...
Είναι γεγονός ότι τα κύτταρα μας πάλλονται ανα πάσα στιγμή. Να φανταστείς ότι το γραφείο σου, ο αέρας που αναπνέεις στο σπίτι σου, είναι γεμάτος με κύτταρα δικά σου και ίσως άλλων..
Επίσης θεωρώ ότι η ροή του χρόνου επηρεάζει τον ανθρώπινο χαρακτήρα. Ακόμα και δύο δευτερόλεπτα μπορούν να προβούν μοιραία για έναν άνθρωπο. Σε κάποια δευτερόλεπτα μπορεί να χάσεις ένα τρένο, να πάρεις μια σημαντική απόφαση..
Το θέμα είναι ότι τα πάντα γύρω μας είναι εν δυναμει...
Τα πρόσωπα της οικογένειάς μας, της δουλειάς, του δρόμου κατα τον περίπατο... μπορούν να μας δώσουν μια θετική ή αρνητική αύρα... Πόσο μάλλον εμείς οι ίδιοι.

Ελπίζω να 'χω μια όμορφη μέρα... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφός

Νεοφερμένος

Ο Σοφός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είπατε ότι παρατηρήσατε πως πριν μερικά χρόνια είσαστε άλλος άνθρωπος και ότι τώρα είσαστε άλλος. Γιαυτό ο άνθρωπος δεν αλλάζει, γιατί ο παρατηρών είσαστε εσείς και όχι οι συνήθειες σας ή τα συναισθήματα σας ή το πως αντιμετωπίζετε τισ καταστάσεις της ζωής. Παρατηρείτε τον εαυτό σας να αλλάζει και εκείνη τη στιγμή συνειδητοποιείτε ότι υπάρχετε, αυτό συμβαίνει πολλές φορές στη ζωή του ανθρώπου. Είσαστε το υποκείμενο της παρατήρησης σας. Η ταυτότητα σας όμωσ σας έχει δωθεί από τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top