Torrents και πνευματικά δικαιώματα

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Μετέφερα εδώ τη συζήτηση για τα torrents και τα πνευματικά δικαιώματα. Επειδή το θέμα είναι ευαίσθητο, υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τους κανόνες απαγορεύονται τα λινκ σε σχετικά σάιτ. Ειδικότερα:

Απαγορεύεται αυστηρότατα το κάθε μήνυμα να περιέχει οτιδήποτε σχετικό με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες που περιέρχουν τέτοιο περιεχόμενο ή ακόμη και torrents τα οποία αναφέρονται σε εμπορικά προγράμματα ή σε παράνομα αντίγραφα έργων που προστατεύονται από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Στην απαγόρευση αυτή περιλαμβάνονται και οι λέξεις-κλειδία που εύκολα μπορούν να συσχετιστούν με συγκεκριμένες πηγές παράνομου υλικού.

Thank you.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σπαστικια νουμερο 2:Υπαρχει θεμα για την τεχνολογια και το διαδικτυο,να πατε να τα πειτε εκει,εδω μιλαμε για βιβλια.:P
Παντως κι εγω κατεβαζω torrents,και ταινιες και μουσικη.Θα πληρωνα να τα αγορασω γιατι μου αρεσει να εχω το αυθεντικο CD ή DVD στη θήκη του κτλ αλλα με τις τιμες που εχουν δε δυναμαι.Και μαλιστα ειχα διαβασει οτι ελαχιστα απο τα χρηματα που πληρωνουμε πανε στον καλλιτεχνη,τα περισσοτερα πανε στην εταιρια.

το θεμα Δωρα μου ειναι,οτι δεν θιγονται μονο οι καλ/χνες, συγγραφεις κλπ....το θεμα ειναι οτι χανονται θεσεις εργασιας και κλεινουν ολοκληρες επιχειρησεις...σινεμαδες,βιντεαδικα κλπ...δεν ειναι τοσο απλο...:)

όσο και να θέλουμε να το παλέψουμε, το ιντερνετ έχει μεγάλη δύναμη... όλοι κατεβάζουν torrent φρεε...μέχρι και υπότιτλους free...ξέρω πως αυτό δεν είναι καλό, και εγώ ειδικά έχω αγοράσει χιλιάδες cd γιατί λετρέυω το γνήσιο κλπ. αλλά πλέον - επιδή συνεργαζόμαστε με μουσικούς καλιτέχνες και ηθοποιούς, καθώς και με μια εταιρία μουσική- ο καλλιτέχνης είναι ο μόνος ζημιομένος. επομένος γιατί να στιρίξω την εταιρία και όχι τον καλιτέχνη??? θα πάω σε μια συναβλία, ή το κέντρο που τραγουδά αν θέλω να τον στιρίξω, αλλά δεν θα αγοράσω το cd του.:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
όσο και να θέλουμε να το παλέψουμε, το ιντερνετ έχει μεγάλη δύναμη... όλοι κατεβάζουν torrent φρεε...μέχρι και υπότιτλους free...ξέρω πως αυτό δεν είναι καλό, και εγώ ειδικά έχω αγοράσει χιλιάδες cd γιατί λετρέυω το γνήσιο κλπ. αλλά πλέον - επιδή συνεργαζόμαστε με μουσικούς καλιτέχνες και ηθοποιούς, καθώς και με μια εταιρία μουσική- ο καλλιτέχνης είναι ο μόνος ζημιομένος. επομένος γιατί να στιρίξω την εταιρία και όχι τον καλιτέχνη??? θα πάω σε μια συναβλία, ή το κέντρο που τραγουδά αν θέλω να τον στιρίξω, αλλά δεν θα αγοράσω το cd του.:hmm::hmm::hmm:

Το ότι οι καλλιτέχνες δεν παίρνουν αυτά που τους αναλογούν είναι δικό τους θέμα, το οποίο πρέπει να λύσουν οι ίδιοι με τις εταιρίες. Και σίγουρα δεν πρόκειται να λυθεί, αν κατεβάζουμε δωρεάν υλικό. Ή μήπως αν οι εταιρίες αρχίσουν να τους αμοίβουν πλουσιοπάροχα, θα σπεύσουμε όλοι να αγοράσουμε CD και DVD;;) Οπότε ας μην κοροϊδεύομαστε, οι "κακές εταιρίες"΄είναι η πρόφαση.

Απ' την άλλη, όταν τα έσοδα των εταιριών μειώνονται, αυτές επενδύουν στο "σίγουρο πράγμα" (συνήθως φόλες) εις βάρος των νέων και άγνωστων δημιουργών. Αυτό το βλέπουμε πολύ στο σινεμά, όπου υπάρχουν ένα σωρό μικρές, αξιόλογες zero budget ταινίες που όμως παίζονται μόνο στα φεστιβάλ και δεν βρίσκουν ποτέ διανομή ούτε βγαίνουν σε DVD.

Κι εγώ συμφωνώ ότι το ίντερνετ έχει μεγάλη δύναμη, αλλά ίσως μια καλή λύση είναι να μπορεί κανείς να κατεβάσει, με κάποιο αντίτιμο, το υλικό από το σάιτ της εταιρίας, ώστε να φύγουν απ' τη μέση οι πολλοί μεσάζοντες που φουσκώνουν τις τιμές.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
όσο και να θέλουμε να το παλέψουμε, το ιντερνετ έχει μεγάλη δύναμη... όλοι κατεβάζουν torrent φρεε...μέχρι και υπότιτλους free...ξέρω πως αυτό δεν είναι καλό, και εγώ ειδικά έχω αγοράσει χιλιάδες cd γιατί λετρέυω το γνήσιο κλπ. αλλά πλέον - επιδή συνεργαζόμαστε με μουσικούς καλιτέχνες και ηθοποιούς, καθώς και με μια εταιρία μουσική- ο καλλιτέχνης είναι ο μόνος ζημιομένος. επομένος γιατί να στιρίξω την εταιρία και όχι τον καλιτέχνη??? θα πάω σε μια συναβλία, ή το κέντρο που τραγουδά αν θέλω να τον στιρίξω, αλλά δεν θα αγοράσω το cd του.:hmm::hmm::hmm:

καταρχην δεν κατεβαζουν ολοι free...κατα δευτερον...ο καθενας μου φαινεται διαβαζει μονο οτι τον συμφερει....γιατι στεκεστε στις εταιριες; ξαναλεω οτι εκτος απο τους καλ/νες...θιγονται παρα πολλοι εργαζομενοι,που απολυονται γιατι εχει πεσει παρα πολυ ο τζιρος απο τα αναλογα μαγαζια..και κλεινουν πολλες επιχειρησεις( μικρες κυριως που ειναι ακομα χειροτερο...) και σινεμαδες...αυτο το βρισκεις σωστο και δικαιο;για σενα ειναι θεμα διασκεδασης,για τον αλλον ομως ειναι θεμα επιβιωσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
άκουσα κάτι για torrent??? αν ενοείται torrent για ταινίες, τραγούδια και άλλα πάρα πολλά μπορείτε να μπείτε στο isohunt. έχει τα πάντα, και όχι ιους. βλέπετε τις κριτικές και επιλέγετε ποιο!:):):)

εχει ρισκο να κατεβασεις απο εκει. Εμενα με επιασαν! Κατεβασα 2 επεισοδια απο ενα ανιμε με torrent, τα οποια ηταν παλια και τα ειχαν online στην επισημη σελιδα τους, αλλα προτιμησαν να στειλουν email στον isp μου και να κανουν παραπονα. Τι παραβιαση εκανα απο την στιγμη που οι ιδιοι τα ειχαν διαθεσιμα ΔΩΡΕΑΝ και στη δικη τους σελιδα;



Οσον αφορα τα πνευματικα δικαιωματα με τον τροπο που τα εννοουνε ειναι BS (bullsh*t). Tο οτι βλεπεις μια ταινια που κατεβασες με παρανομο τροπο απο ποια αποψη ειναι copyright infringement; Δεν παρουσιαζω την ταινια που κατεβασα ως δικη μου, απλα την βλεπω. Θα ηταν παραβιαση μονο αν την ανεβαζα και ελεγα οτι την εκανα εγω, ειμαι η πρωταγωνιστρια κτλ. Αυτο που κανουν αυτη τη στιγμη οι εταιριες ειναι αισχρο. Η απληστια τους δεν εχει ορια. Επισης ερευνα του χαρβαρντ εχει δειξει οτι ΔΕΝ χανουν χρηματα απο τους πειρατες. Παρομοιαστε την ταινια με ενα βιβλιο σε μια βιβλιοθηκη. Δεν σου απαγορευει κανεις να το διαβασεις (ακομα και φωτοτυπιες μπορεις να βγαλεις) παρολο που δεν το εχεις αγορασει. Γιατι λοιπον αυτοι οι κυριοι του κινηματογραφου απαιτουν να αγορασεις ντε και καλα την ταινια, ακομα και αν εχουν βγαλει εκατομμυρια απο αυτην; Αν αυτο που κανουν δεν ειναι απληστια, τοτε τι ειναι;
Γιατι θεωρουν παραβιαση των πνευματικων δικαιωματων οταν δινεις την ταινια που αγορασες στον φιλο σου να την δει; Γιατι ειναι παραβιαση πνευματικων δικαιωματων η αντιγραφη τραγουδιων που αγορασες απο το itunes, σε CD; Δε νομιζετε πως η κατασταση εχει ξεφυγει;

Επειδη και εγω εχω να κανω με πνευματικα δικαιωματα, ξερω πολυ καλα τι επιτρεπεται και τι οχι στον κλαδο μου. Μπορω να διαβασω και να μελετησω μια ερευνα, αλλα δεν μπορω να την παρουσιασω ως δικη μου. Σε αυτο συμφωνω απολυτα και δεν εχω καμια αντιρρηση. Γιατι δεν εχουν κοψει την συνδεση σε ατομα που μοιραζονται επιστημονικα αρθρα με αλλους; Γιατι δεν εχουν επιβληθει προστιμα σε αυτους; Γιατι δεν ακουγεται τιποτα για τετοιου ειδους "παραβιαση" των πνευματικων δικαιωματων; Γιατι λοιπον να μη μπορω να ακουσω ενα τραγουδι με τον ιδιο τροπο; Γιατι διαλλεγουν επιλλεκτικα τι ειναι νομιμο και τι παρανομο; Γιατι ολο αυτο εχει να κανει κυριως με την βιομηχανια κινηματογραφου και μουσικης; Το να αγορασω ενα αλμπουμ του μπετοβεν πως ακριβως θα βοηθησει τον καλλιτεχνη;

Ολη αυτη η ιστορια με τα πνευματικα δικαιωματα με εχει αηδιασει τοσο πολυ που προτιμω να μην πηγαινω σινεμα, να μη βλεπω καθολου ταινιες και να μην ακουω μουσικη. Εχουν αυτοι δυναμη για μηνυσεις, αλλα ξεχνουν οτι χαρη σε μας εχουν αποκτησει καποια φημη. Χωρις εμας δεν υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εχει ρισκο να κατεβασεις απο εκει. Εμενα με επιασαν! Κατεβασα 2 επεισοδια απο ενα ανιμε με torrent, τα οποια ηταν παλια και τα ειχαν online στην επισημη σελιδα τους, αλλα προτιμησαν να στειλουν email στον isp μου και να κανουν παραπονα. Τι παραβιαση εκανα απο την στιγμη που οι ιδιοι τα ειχαν διαθεσιμα ΔΩΡΕΑΝ και στη δικη τους σελιδα;



Οσον αφορα τα πνευματικα δικαιωματα με τον τροπο που τα εννοουνε ειναι BS (bullsh*t). Tο οτι βλεπεις μια ταινια που κατεβασες με παρανομο τροπο απο ποια αποψη ειναι copyright infringement; Δεν παρουσιαζω την ταινια που κατεβασα ως δικη μου, απλα την βλεπω. Θα ηταν παραβιαση μονο αν την ανεβαζα και ελεγα οτι την εκανα εγω, ειμαι η πρωταγωνιστρια κτλ. Αυτο που κανουν αυτη τη στιγμη οι εταιριες ειναι αισχρο. Η απληστια τους δεν εχει ορια. Επισης ερευνα του χαρβαρντ εχει δειξει οτι ΔΕΝ χανουν χρηματα απο τους πειρατες. Παρομοιαστε την ταινια με ενα βιβλιο σε μια βιβλιοθηκη. Δεν σου απαγορευει κανεις να το διαβασεις (ακομα και φωτοτυπιες μπορεις να βγαλεις) παρολο που δεν το εχεις αγορασει. Γιατι λοιπον αυτοι οι κυριοι του κινηματογραφου απαιτουν να αγορασεις ντε και καλα την ταινια, ακομα και αν εχουν βγαλει εκατομμυρια απο αυτην; Αν αυτο που κανουν δεν ειναι απληστια, τοτε τι ειναι;
Γιατι θεωρουν παραβιαση των πνευματικων δικαιωματων οταν δινεις την ταινια που αγορασες στον φιλο σου να την δει; Γιατι ειναι παραβιαση πνευματικων δικαιωματων η αντιγραφη τραγουδιων που αγορασες απο το itunes, σε CD; Δε νομιζετε πως η κατασταση εχει ξεφυγει;

Επειδη και εγω εχω να κανω με πνευματικα δικαιωματα, ξερω πολυ καλα τι επιτρεπεται και τι οχι στον κλαδο μου. Μπορω να διαβασω και να μελετησω μια ερευνα, αλλα δεν μπορω να την παρουσιασω ως δικη μου. Σε αυτο συμφωνω απολυτα και δεν εχω καμια αντιρρηση. Γιατι δεν εχουν κοψει την συνδεση σε ατομα που μοιραζονται επιστημονικα αρθρα με αλλους; Γιατι δεν εχουν επιβληθει προστιμα σε αυτους; Γιατι δεν ακουγεται τιποτα για τετοιου ειδους "παραβιαση" των πνευματικων δικαιωματων; Γιατι λοιπον να μη μπορω να ακουσω ενα τραγουδι με τον ιδιο τροπο; Γιατι διαλλεγουν επιλλεκτικα τι ειναι νομιμο και τι παρανομο; Γιατι ολο αυτο εχει να κανει κυριως με την βιομηχανια κινηματογραφου και μουσικης; Το να αγορασω ενα αλμπουμ του μπετοβεν πως ακριβως θα βοηθησει τον καλλιτεχνη;

Ολη αυτη η ιστορια με τα πνευματικα δικαιωματα με εχει αηδιασει τοσο πολυ που προτιμω να μην πηγαινω σινεμα, να μη βλεπω καθολου ταινιες και να μην ακουω μουσικη. Εχουν αυτοι δυναμη για μηνυσεις, αλλα ξεχνουν οτι χαρη σε μας εχουν αποκτησει καποια φημη. Χωρις εμας δεν υπαρχουν.

:lol::lol::lol:! πάντως συμφωνώ απόλυτα!!! με την λογική που ορίζουν τα πνευματικά δικαιώματα στις ταινίες, άλλο τόσο δεν θα έπρεπε να προοθούμε μυνηματα κλπ, καθώς θα ήταν παραβίαση π.δ. και θα έχαναν λευτά, καθωσ ο εκάστοτε δεν θα έμπαινε στην διαδικασία να αγοράσει μια εφημερίδα, ή να μπει στην σελίδα τησ, ή ότι άλλο, γιατί θα διάβαζε κάπου αλλού το εκάστοτε νέο...(κλανω εγ΄λω έναν παραλληλισμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
βρε Ηρω μου...θα το ξαναπω...δεν ειναι μονο τα πνευματικα δικαιωματα...χανονται τοσες θεσεις εργασιας απο επιχειρησεις που κλεινουν...και απολυονται ανθρωποι επειδη εχει πεσει παρα πολυ ο τζιρος...ελεος πια...μην κοιταμε μονο την παρτη μας...και παλι θα το ξαναπω....για εμας ειναι θεμα διασκεδασης...για τους εργαζομενους( δεν με ενδιαφερουν οι εταιριες) ειναι θεμα επιβιωσης...
επειτα παραπονιομαστε οτι τιποτα δεν λειτουργει σωστα στην ελλαδα...ειναι πολυ λογικο αφου οι περισσοτεροι θελουν το τσαμπα...και κοιτανε μονο την παρτη τους...ολα ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους...ετσι και ο πετσοπας...σου λεει οτι εμενα με συμφερει να πουλαω ζωα...οταν κοιταμε μονο την παρτη μας...ειναι λογικο να ειμαστε Ελλαδισταν και οχι Ελλαδα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
και κάτι άλλο...αφού κυνιγάνε όσους επαναμεταδίδουν ταινίες κλπ, τότε γιατί αυτή τγν στιγμή υπάρχουν site πάρα πολλά - λίστα μιλάμε - που έχουν όλες ττις ελληνικές και ξένες σειρές free, όλα τα επισόδια κλπ??? γιατί σε κόμβους όπως η google video, και άλλα προβάλονται Free και δεν τα καταργούν??? κι αυτά είναι εξάλλου παραβίαση π.δ. αν το θέσουμε έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
πολυ ωραια....επισης υπαρχουν κλεφτες και δολοφονοι...που δεν τους πιανουν....τι πανα πει...οτι πρεπει να κλεβουμε και να δολοφονουμε και εμεις;..ο καθενας αγαπητη μου πραττει αναλογα με την συνειδηση του και την ηθικη του...και οχι αναλογα με το ποιον πιανουν και αν τον πιανουν και τι κανουν οι αλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
πολυ ωραια....επισης υπαρχουν κλεφτες και δολοφονοι...που δεν τους πιανουν....τι πανα πει...οτι πρεπει να κλεβουμε και να δολοφονουμε και εμεις;..ο καθενας αγαπητη μου πραττει αναλογα με την συνειδηση του και την ηθικη του...και οχι αναλογα με το ποιον πιανουν και αν τον πιανουν και τι κανουν οι αλλοι...

δεν κατάλαβες τι λέω...όταν η δίωξη ηλεκτροονικού εγγλήματος δεν κάνει τίποτα για αυτό, την στιγμή όπου υπάρχει και το γνωρίζει, τι να κάνει ο απλώς πολίτης?
πόσο μέλλον όταν κάνει αυτό κάποιος οργανισμός!!!

οι δολοφώνοι κλπ, είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Οσον αφορα τα πνευματικα δικαιωματα με τον τροπο που τα εννοουνε ειναι BS (bullsh*t). Tο οτι βλεπεις μια ταινια που κατεβασες με παρανομο τροπο απο ποια αποψη ειναι copyright infringement; Δεν παρουσιαζω την ταινια που κατεβασα ως δικη μου, απλα την βλεπω. Θα ηταν παραβιαση μονο αν την ανεβαζα και ελεγα οτι την εκανα εγω, ειμαι η πρωταγωνιστρια κτλ.

Μη μπερδεύεσαι με τη λογοκλοπή, τα πνευματικά δικαιώματα έχουν δύο σκέλη: τα φυσικά δικαιώματα του δημιουργού στο έργο του και τα δικαιώματα διάθεσης του έργου. Όταν ένα προϊόν (έστω, πνευματικό έργο) μεταπωλείται σε κάποιον άλλο (π.χ. σε διανομέα), ο δημιουργός δικαιούται ποσοστά, τα οποία χάνει απ' αυτόν τον τρόπο διάθεσης.
Στο κάτω-κάτω, είναι δικαίωμα του δημιουργού να διαθέτει το έργο του σε όποιον θέλει. Π.χ. εγώ θέλω να δώσω την ποιητική μου συλλογή στον Α οίκο και όχι στον Β. Γιατί να μου την πάρει ο Β με το έτσι θέλω;

Παρομοιαστε την ταινια με ενα βιβλιο σε μια βιβλιοθηκη. Δεν σου απαγορευει κανεις να το διαβασεις (ακομα και φωτοτυπιες μπορεις να βγαλεις) παρολο που δεν το εχεις αγορασει.

Ναι, αλλά δεν μπορείς να το φωτοτυπήσεις ολόκληρο και σίγουρα δεν μπορείς να το μεταπωλήσεις. Οι βιβλιοθήκες αγοράζουν βιβλία (και επίσης CD και DVD) και είναι γνωστό ότι τα δανείζουν. Απ' τη στιγμή που συμφωνούν και τα δυο μέρη, δεν υπάρχει πρόβλημα και ο κάτοχος των δικαιωμάτων δεν θίγεται.


Επειδη και εγω εχω να κανω με πνευματικα δικαιωματα, ξερω πολυ καλα τι επιτρεπεται και τι οχι στον κλαδο μου. Μπορω να διαβασω και να μελετησω μια ερευνα, αλλα δεν μπορω να την παρουσιασω ως δικη μου. Σε αυτο συμφωνω απολυτα και δεν εχω καμια αντιρρηση. Γιατι δεν εχουν κοψει την συνδεση σε ατομα που μοιραζονται επιστημονικα αρθρα με αλλους;

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα, :redface: είχα την εντύπωση ότι αυτά τα σάιτ είναι συνδρομητικά ή τουλάχιστον χρειάζεται να πληρώσεις για να διαβάσεις ολόκληρο το άρθρο. Για τη λογοκλοπή συμφωνούμε.

Το να αγορασω ενα αλμπουμ του μπετοβεν πως ακριβως θα βοηθησει τον καλλιτεχνη;

Καλά, ο Μπετόβεν μας έχει αφήσει χρόνους, αλλά οι μουσικοί, οι ηχολήπτες και όσοι εμπλέκονται στη δημιουργία ενός CD είναι κι αυτοί φαντάσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
πουπου, ολο αυτο εχει ξεκινησει απο τις εταιριες (κυριως απο αμερικη), οι οποιες βγαζουν τρελα κερδη. Με την ιδια λογικη, οταν εμεις λεμε "δεν πρεπει να τρωει αυτη τη τροφη γιατι εχει υψηλο μαγνησιο και θα παρουσιασει κρυσταλλους στα ουρα που μπορει να οδηγησουν σε εμφραξη ουρηθρας", ειναι παραβιαση πνευματικων δικαιωματων γιατι καποιοι ανθρωποι εργαστηκαν για να καταληξουν σε αυτο το συμπερασμα. Δεν βγαλαμε απο μονοι μας αυτο το συμπερασμα και δεν ειναι common knowledge. Δεν ειδα κανεναν εδω μεσα να βαζει πηγες διπλα σε αυτα που λεει. Αυτα γιατι μας αρεσουν να ειναι free; Δεν εργαστηκαν ανθρωποι εκει; Δεν θα χασουν τις δουλειες του οσοι συνεβαλλαν στην ερευνα; Απο τον επικεφαλη επιστημονα μεχρι τον μαθητη που καθαριζε σκ*τα απο τις γατες στο εργαστηριο και τους ανθρωπους που εργαστηκαν στο τυπογραφειο;

Τα σινεμα που λες οτι θα κλεισουν, δεν θα κλεισουν απο τους πειρατες, αλλα απο τις τιμες τους. Οταν παλια πληρωνες 3-4 ευρω για να δεις μια ταινια και τωρα πληρωνεις 15 δεν ειναι το ιδιο. Τα cd που τα πουλανε 15-20 ευρω ειναι πιο ακριβα απο τις κασσετες που αγορασες παλια απο το δισκαδικο. Γιατι εγιναν ολες αυτες οι αυξησεις; Γιατι οταν παλαιοτερα αντεγραφες τραγουδια απο το ραδιο σε κασσετα ή απο την τηλεοραση στο βιντεο δεν ακουγες για παραβιαση πνευματικων δικαιωματων; Ποια η διαφορα του τοτε με το σημερα; Χανει κανεις την δουλεια οταν εσυ βγαζεις φωτοτυπιες απο ενα βιβλιο στη βιβλιοθηκη; Γιατι να μη κλεισουμε και τις βιβλιοθηκες με αυτη τη λογικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και να προσθεσω κατι ακομα...

οταν εγω πληρωνω φορο σε καθε cd, mp3 player, dvd, κασσετα και οτιδηποτε αλλο οπτικοακουστικο μεσο που αγοραζω και τα χρηματα αυτα πανε στους καλλιτεχνες και σε οσους δουλευουν σε αυτη τη βιομηχανια, γιατι να μην κατεβασω καποιο τραγουδι δωρεαν; Δεν ειναι απληστια να θες να βγαλεις εκατομμυρια;

και επισης.. αυτα δεν τα λεω μονο εγω αλλα και καποιος ανωτατος δικαστης:
https://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/3588659.stm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
διαφωνω καθετα....ολα αυτα περι εταιριων και λπ....ειναι μπουρμπουτσαλα...να εχετε το θαρρος να το παραδεχτητε οτι σας αρεσει το τσαμπα...ειναι ακριβως αυτο που λεει η Ρουλα...δηλαδη αν φτιαχνανε ολα αυτα,εσεις δεν θα κατεβαζατε τσαμπα ταινιες;..μην τρελλαθουμε...
προτιμω χιλιες φορες,και την βρισκω και πολυ εντιμη την απαντηση της Νηρηιδας,που ειπε οτι το κανει για τα λεφτα...απο ολα αυτα περι πνευματικων δικαιωματαων και εταιριων και εισητηριων και δεν ξερω και εγω τι αλλο...να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...:)
ας κανει ο καθενας οτι νομιζει...αλλα ας μην το καλυπτουμε ολο αυτο με δικαιολογιες ....
αρε Ελλαδισταν...το μεγαλειο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
και να προσθεσω κατι ακομα...

οταν εγω πληρωνω φορο σε καθε cd, mp3 player, dvd, κασσετα και οτιδηποτε αλλο οπτικοακουστικο μεσο που αγοραζω και τα χρηματα αυτα πανε στους καλλιτεχνες και σε οσους δουλευουν σε αυτη τη βιομηχανια, γιατι να μην κατεβασω καποιο τραγουδι δωρεαν; Δεν ειναι απληστια να θες να βγαλεις εκατομμυρια;

και επισης.. αυτα δεν τα λεω μονο εγω αλλα και καποιος ανωτατος δικαστης:
https://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/3588659.stm


ο υπαλληλος που χανει την δουλεια του,επειδη το μαγαζι που δουλευει χανει τζιρο...και εσοδα...ειναι απληστος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Με την ιδια λογικη, οταν εμεις λεμε "δεν πρεπει να τρωει αυτη τη τροφη γιατι εχει υψηλο μαγνησιο και θα παρουσιασει κρυσταλλους στα ουρα που μπορει να οδηγησουν σε εμφραξη ουρηθρας", ειναι παραβιαση πνευματικων δικαιωματων γιατι καποιοι ανθρωποι εργαστηκαν για να καταληξουν σε αυτο το συμπερασμα. Δεν βγαλαμε απο μονοι μας αυτο το συμπερασμα και δεν ειναι common knowledge.

Κάτσε βρε συ, γιατί δεν είναι common knowledge; Δεν υπάρχουν δικαιώματα στις ιδέες, οι οποίες είναι ελεύθερες, αλλά στον τρόπο (ελλείψει καλύτερης λέξης) με τον οποίο αυτές διατυπώνονται. Αν πάρω ένα απόσπασμα από μια έρευνα και το παρουσιάσω σαν δικό μου διαπράττω λογοκλοπή. Αλλά αν παραθέσω την πηγή ή το γράψω με δικά μου λόγια είμαι εντάξει.


Τα σινεμα που λες οτι θα κλεισουν, δεν θα κλεισουν απο τους πειρατες, αλλα απο τις τιμες τους.

Σ' αυτό συμφωνώ, αυτή είναι η κύρια αιτία. Επιπλέον, απ' τη στιγμή που εμφανίστηκε η τζάμπα εναλλακτική επιλογή, η μοίρα των κινηματογράφων και των CD ήταν προδιαγεγραμμένη. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πνευματικά δικαιώματα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
και να προσθεσω κατι ακομα...

οταν εγω πληρωνω φορο σε καθε cd, mp3 player, dvd, κασσετα και οτιδηποτε αλλο οπτικοακουστικο μεσο που αγοραζω και τα χρηματα αυτα πανε στους καλλιτεχνες και σε οσους δουλευουν σε αυτη τη βιομηχανια, γιατι να μην κατεβασω καποιο τραγουδι δωρεαν; Δεν ειναι απληστια να θες να βγαλεις εκατομμυρια;

As far as I know, αυτό είναι το ΦΠΑ που πάει στο κράτος και το πληρώνεις για όλα τα προϊόντα που αγοράζεις. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει.:hmm:

Και όχι, δεν είναι απληστία να θέλεις να βγάζεις εκατομμύρια, και γω θα το ήθελα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
δικαιολογιες,δικαιολογιες,δικαιολογιες,δικαιολογιες...................τσαμπα...και παλι τσαμπα....αυτη ειναι η ουσια...ο ελληνας θελει το τσαμπα....το εκνευριστικο ομως ειναι να το χρυσωνουμε ολο αυτο με διαφορες δικαιολογιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν μπορείς να το φωτοτυπήσεις ολόκληρο και σίγουρα δεν μπορείς να το μεταπωλήσεις. Οι βιβλιοθήκες αγοράζουν βιβλία (και επίσης CD και DVD) και είναι γνωστό ότι τα δανείζουν. Απ' τη στιγμή που συμφωνούν και τα δυο μέρη, δεν υπάρχει πρόβλημα και ο κάτοχος των δικαιωμάτων δεν θίγεται.

και αυτος που ανεβασε 1ος την ταινια ή το αλμπουμ στο διαδυκτιο, δεν τα αγορασε; :P

Επισης παραβιαση πνευματικων δικαιωματων εχουμε ακομα και οταν αγορασεις μια ταινια και κατσεις στο σπιτι σου και την δεις με την παρεα σου. Ολα αυτα σου φαινονται φυσιολογικα; Εμενα οχι και νομιζω πως εχει παρατραβηξει το θεμα με τα πνευματικα δικαιωματα. Δεν διαφωνω στο οτι πρεπει να υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα. Διαφωνω ομως στην ακραιοτητα και στον παραλογισμο αυτων των εταιριων. Το να μου λες οτι το τραγουδι που κατεβασα νομιμα μπορω να το παιξω μονο στον υπολογιστη μου και οχι στο ipod, δεν ειναι παραλογο;

Τις προαλλες αγορασα τα windows 7, εχω 2 laptop και 1 desktop. Πρεπει να αγορασω αδεια για να τα βαλω στο αλλο laptop και στο desktop. Γιατι λοιπον πρεπει να τα αγορασω 3 φορες; Ποιος με ωθει στην πειρατεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,353 μηνύματα.
και αυτος που ανεβασε 1ος την ταινια ή το αλμπουμ στο διαδυκτιο, δεν τα αγορασε; :P

Επισης παραβιαση πνευματικων δικαιωματων εχουμε ακομα και οταν αγορασεις μια ταινια και κατσεις στο σπιτι σου και την δεις με την παρεα σου. Ολα αυτα σου φαινονται φυσιολογικα; Εμενα οχι και νομιζω πως εχει παρατραβηξει το θεμα με τα πνευματικα δικαιωματα. Δεν διαφωνω στο οτι πρεπει να υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα. Διαφωνω ομως στην ακραιοτητα και στον παραλογισμο αυτων των εταιριων. Το να μου λες οτι το τραγουδι που κατεβασα νομιμα μπορω να το παιξω μονο στον υπολογιστη μου και οχι στο ipod, δεν ειναι παραλογο;

Τις προαλλες αγορασα τα windows 7, εχω 2 laptop και 1 desktop. Πρεπει να αγορασω αδεια για να τα βαλω στο αλλο laptop και στο desktop. Γιατι λοιπον πρεπει να τα αγορασω 3 φορες; Ποιος με ωθει στην πειρατεια;


δεν μπορω να σε καταλαβω...γιατι ειναι παραβιαση;:blink::blink:οταν αγοραζεις την ταινια,τα λεφτα πανε στον νομιμο δικαιουχο.....οι ταινιες ξερεις ειναι για να τις βλεπει ο κοσμος...οπως και τα cd...για να τα ακουνε...για αυτο τα κανουν οι καλ/νες...το θεμα ειναι να τα πληρωνεις και οχι να τα βρισκεις στη ζουλα τσαμπα και παρανομα...θα με τρελλανεις σημερα...λες πραγματα εντελως ασχετα...συγνωμη αλλα δεν μπορω να μην το πω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top