Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Η Ιντελ και απο 8εμα τιμης,και απο επιδοσεις.
για τα χαμηλα και μεσαια μοντελα θα συμφωνησω, δεν ξερω τι παιζει στα πολυ υψηλα μοντελα!

Μια δικια μου ερωτηση, οι Intel ειναι 64bitη; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Νομίζω έχει λίγα 64μπιτα μοντέλα, αλλά έχει 64μπιτους με μεσαία τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ενώθηκαν ολα τα θέματα που αφορούσαν την αγορά νέου υπολογιστή! Πλέον σε αυτο το thread θα μπορουν να ζητουν την γνώμη των μέλων του e-steki για το τι υπολογιστή μπορούν να αγοράσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
canon ip 5200 ειναι ο εκτυπωτης μου, καινουριος, εκπληκτικος και ολα τα σχετικα.
επειδη ομως εγω ειμαι λιγο ασχετη, διαφωτιστε με σε κατι...

εχει 4 μελανια για εικονες και ενα μαυρο για κειμενο.
πριν λιγο εκτυπωσα κειμενο, και μου εβγαλε οτι "το μελανι σας σχεδον τελειωνει"..
κοιταω κι εγω το σχετικο εικονιδιο, και βλεπω το μαυρο που ειναι μονο για φωτογραφιες να τλεειωνει ενω το μαυρο για κειμενο να ειναι στη μεση.

τι γινεται? το κειμενο μου εκτυπωνεται απο το μελανι που ειναι για φωτο? και πως αλλαζει αυτο? υπαρχει καποια προεπιλογη?

το λεω αυτο γιατι υποθετω οτι το μαυρο μελανι που ειναι για κειμενα, δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας για να τυπωσω τις φωτο μου...


θενκς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κανεις δε ξερει ρε παιδια? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μήπως είναι τοποθετημένα στις λάθος εγκοπές?
Δεν γνωρίζω τον εκτυπωτή σου αλλά όπως λες εφόσον έχει θέση για 5 διαφορετικά μελάνια, θα μπορούσε κάλιστα να έχει μπει αρχης εξ αρχης σε λάθος θεση το ανάλογο μελάνι?
είναι των ίδιων διαστασεων τα δυο μελάνια?
έχεις το βιβλιαράκι του εκτυπωτή σου να το τσεκάρεις αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Οχι καλο μου, τα δυο μαυρα μελανια ειναι διαφορετικα σε μεγεθος, τα εχω βαλει ολα σωστα,σιγουρα...
αλλωστε, πρεπει να χω τυπωσει ισα με 200 φωτο και ηταν οκ!
απλα σημερα, κατι μου λεει οτι για να εκτυπωσει δυο σελιδες, πηρε μαυρο μελανι απο αυτο των φωτογραφιων, κι οχι απο αυτο των εκτυπωσεων! :(
βιβλιο νομιζω δεν ειχε, ειχε cd που ελεγε μονο για εγγατασταση κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:/: τι να σου πω...
τι είδους σελίδες ήταν αυτές δλδ που ακομα και να πήρε απ το μελάνι για τις φωτό να τελείωσε το μελάνι... τόοοοοοσο γεμάτες?
πάντως αν δεν βαριέσαι κι αν εχεις χρόνο... ψάξτο λίγο απ το cd...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η ερωτηση σου για να απαντηθει απαιτει καποιος να ξερει πως δουλευει ο εκτυπωτης.

Οταν τυπωσες τις 200 φωτογραφιες ποσο μελενη ειχε το μαυρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παιδια λυθηκε το θεμα... η κολλα που τυπωσα ηταν απο pdf αρχειο και αναγνωριζεται σαν εικονα απο τον εκτυπωτη, γιαυτο χρησιμοποιησε μελανι φωτοφραφικο!
θενκς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Προχτες ο υπολογιστης μου ξαφνικα κολισε, πατησα reset και δουλεψε μια χαρα, ετσι δεν εδωσα σημασια στο γεγονος. Το βραδυ ομως Ξανακολισε, πατισα παλι reset και αυτην την φορα κολισε οταν εκινισου, στην φαση που εγραφε τι επεξεργαστη εχει (btw εγραφε λανθασμενες τιμες) ξαναπατησα reset και δουλεψε. Μετα απο λιγο ξανα κολισε και αυτην την φορα δεν καταφερα να τον κανω να δουλεψει, τον αφησα ολη την υπολιπη μερα (βραδυ ητανε βασικα) κλειστο και σημερα μολις γυρισα απο το σχολειο ανοιξε, εκατσα να ρωτισω εδω και κολισε παλι.Εκανα reset και δουλεψε.
Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει και πως θα το διορθωσω; Εχει να κανει με harware η παλι θελω format; Μηπος να παρω ενα laptop να τελιωνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ενεργοποιησε τις μπλε οθονες ή δοκιμασα απο event view
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενεργοποιημενες τις εχω και ομως δεν μου βγαζει κανενα προβλημα. Μεσα στο event wie ποτε δεν εβγαζα ακρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Όταν λες κόλλησε, εννοείς "πάγωσε";
Κοινώς δεν κουνιόταν τίποτα...
Δεν έκανε restart μόνος του ε;

Αν ναι, τότε κοίτα θερμοκρασία επεξεργαστή, τη μνήμη σου, και τους δίσκους(κυρίως αυτόν με το λειτουργικό)!
Μου κάνει πιο πολύ για μνήμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Για κοιτα και λιγο τις θερμοκρασιες CPU, GPU και Case...:hmm:

Μπορει να κολλαει λογο θερμοκρασιας. Θα μου πεις γιατι οχι τοσο καιρο? Τον εχεις καθαρισει ποτε?...Εγω ανοιξα το pc ενος φιλου και απο τη σκονη που εβγαλα αν εριχνες νερο εφτιαχνες βαζο...Ο ανεμιστηρας του psu ειχε κολλησει και δεν γυρνουσε πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Giostau ναι ενοω οτι παγωσε. Η μουσικη σταματισε να παιζει, η εικονα ητανε τελιως ακινιτη και το ποντικη το κουνουσα προφανος αδικα. Restart δεν εκανε...
Απο θερμοκρασια μαλλον καλα παμε, και τα δυο ανεμιστιρακια δουλευουν μια χαρα και τα πλαινα του τα εχω βγαλει, σκονη δεν εχει, τον ξεσκονιζω τακτικα Παρολα αυτα πως να κοιταξω την θερμοκρασια; Με καπιο προγραμα; Εχετε καπιο freeware να μου προτινετε;. Ο δισκος πο εω το λειτουργικο ειναι ελευθερος κατα 75 απο τα 80gb του και ο μεγαλος εχει ελευτεθα 27 απο τα 127 που αναγνωριζουν τα windows (ειναι 200αρης αλλα δεν τον αναγνωριζει ολοκλιρο:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Κουμπάρε:

Τα restart μπορεί να είναι από ανεπάρκεια τροφοδοτικού. Αν είναι συχνά, δοκίμασε να αφαιρέσεις κάποιες συσκευές (πχ δεύτερο DVD-ROM η δεύτερο δίσκο) και δοκίμασε ξανά.

Τα παγώματα μπορεί να είναι από υψηλή θερμοκρασία. Τα παθαίνω κι εγώ. Το πισί μέσα έχει και σκόνη για 2 βάζα (κυριολεκτώ). Αν παγώσει στην εκκίνηση, βγάλτον από την πρίζα και μετά άρχισε να πατάς το κουμπί εκκίνησης στην κεντρική μονάδα, ρυθμικά 5 φορές γρήγορες και μία παρατεταμένη και συνέχισε να το κάνεις για 1-2 λεπτά. Μετά ξαναδώστου ρεύμα και άνοιξέ τον.

Οι λανθασμένες τιμές επεξεργαστή (που απορώ γιατί δεν έδωσε κανείς μεγάλη σημασία) είναι η μπαταρία της μητρικής που κρατάει τις τιμές στο BIOS και σου φωνάζει "Ρεεε άλλαξέ με!" (Το ίδιο μου φωνάζει κι εμένα εδώ και 3 μήνες και η λύση είναι να μην κλείνω από πίσω το τροφοδοτικό. Αν το κλείσω, χαλάνε οι τιμές. Πιστεύω ότι παίρνει ένα ελάχιστο ρευματάκι από κεί η μπαταρία και διατηρεί τις τιμές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Λοιπον παιδες εχω προβλημα με το λαπτοπ μου......
Εβαλα να παιξει ενα βιντεακι και ξαφνικα μαυρισε η οθονη:(...απο τοτε προσπαθω να το ανοιξω,ακουγεται οτι ανοιγει(το βλεπω και απο τα φωτακια) αλλα η οθονη ειναι μαυρη....
Υποψιαζομαι οτι εχει κολλησει η μνημη κ δεν μπορει να τρεξει ουτε τα dos στην αρχη......:hmm:

Καμια ιδεα πριν την επισκεψη σε μηχανικο??????????:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές από απροσεξία κτλ.
Για τσέκαρε το κουμπάκι Brightness/Contrast. Ποτέ δε ξέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εξίσου χαζό με την προηγούμενη:
βγάλτο απ' την πρίζα, βγάλε την μπαταρία και άστο για λίγο...
ποτέ δεν ξέρεις...

όταν πάει να ανοίξει, ακούγεται καθόλου να διαβάζει απ' το δίσκο;;;:hmm:

αν είναι εκτός εγγύησης, μπορείς να το ανοίξεις και να κάνεις reset το bios...

αλλιώς δεν έχω ιδέα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top