Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο αρχαίος Δίολκος, το περίφημο τεχνικό έργο της αρχαιότητας, δεν προστατεύθηκε ποτέ από το 1960 που ανασκάφηκε ως σήμερα, με αποτέλεσμα το αρχικό τμήμα του να έχει κυριολεκτικά διαλυθεί μέσα στη Διώρυγα της Κορίνθου. :sick:

Μπορείτε να υπογράψετε μια διεθνή έκκληση για τη διάσωση και αναστήλωση του Δίολκου, στο www.thepetitionsite.com/takeaction/870477005

H έκκληση έχει βρει ως σήμερα υποστηρικτές σε 80 χώρες του κόσμου.

Σοφία Λοβέρδου - Δημοσιογράφος
Γιάννης Μπαλαφούτας - Συνταξιούχος εκπαιδευτικός, συγγραφέας


;) Εικόνες από τη σύγχρονη καταστροφή και τη συνεχιζόμενη εγκατάλειψη του Δίολκου θα βρείτε στο:
www.in.gr/Reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=16500&lngItemID=57977
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Υπέγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σου, Μιχάλη, ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
:thanks: ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
υπέγραψα κι εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις υπογραφές, παιδιά!
Θεωρώ ότι η έκκληση δεν είναι μια "ταπεινή" παράκληση, αλλά μια δυναμική κραυγή διαμαρτυρίας για όσα έχει υποστεί ο Δίολκος - όπως και μια αντίθεση προς νοοτροπίες και πρακτικές που αφήνουν κι άλλα μνημεία σε εγκατάλειψη.
Αυτό το λέω γιατί ίσως μερικοί σκεφτούν ότι είναι ανώφελο να παρακαλάει κανείς. Νομίζω όμως ότι κάθε υπογραφή μετράει σημαντικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, άλλος ένας αρχαίος κυβόλιθος έπεσε τις περασμένες μέρες από τον Δίολκο. Είναι η δεύτερη πέτρα που φεύγει μέσα σε οκτώ μήνες από το ίδιο τμήμα του περήφανου τεχνικού έργου της αρχαιότητας, αυτού που βρίσκεται στα δεξιά του δρόμου καθώς πάμε προς τη βυθιζόμενη γέφυρα. Μπράβο, κύριοι του ΥΠ.ΠΟ., σε λίγο θα το φάτε όλο το μνημείο!!!

Η καινούρια ζημιά έρχεται δύο μόλις μήνες μετά από απόφαση του ΚΑΣ με την οποία ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι προβλέπονται άμεσα προσωρινά μέτρα προφύλαξης για το μνημείο. Για χρόνια τώρα όμως η τοπική εφορεία αρνιόταν μετά μανίας κάθε σωστική επέμβαση, Έχω ακόμα και έγγραφο από τα τέλη του 2005, όπου ο (τότε) Προϊστάμενός της (και νυν Προϊστάμενος στην Ακρόπολη!) ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙ ότι δήθεν δεν θα έπρεπε να γίνει κάτι πριν αναληφθεί μελέτη αναστήλωσης (!) γιατί θα κινδύνευε (με τη σωστική ενέργεια!) να πάθει ζημιά το μνημείο …

Τι να πει κανείς για τη συνολική συμπεριφορά ΟΛΩΝ των μηχανισμών του Υπουργείου "Πολιτισμού" απέναντι στο μνημείο που ΟΙ ΙΔΙΕΣ έφεραν στην τραγική σημερινή κατάστασή του; Η στήριξη μερικών λίθων σε άλλο τμήμα του μνημείου, που έγινε τον περασμένο Μάρτη είναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστά στην καταστροφή που επί δεκαετίες τώρα συντελείται «υπό την αιγίδα» του ΥΠ.ΠΟ.

Ανέντιμοι και ανίκανοι "αρμόδιοι"!!! Ο Δίολκος σας δείχνει τις πληγές του κι εσείς τον εγκαταλείπετε!!!

==--==

Μη χάσετε, στο https://www.hotstation.gr/article-1480--0-0.html εικόνα που δείχνει ένα κομμάτι της «ενημέρωσης» που έστειλε πέρσι τέτοιον καιρό το ΥΠ.ΠΟ. προς το Γραφείο του Πρωθυπουργού παραποιώντας (μεταξύ άλλων) την περιγραφή της διάβρωσης. (Σχόλια περιττεύουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κυρία Λοβέρδου, διάβασα το εξής σχόλιο σε μία από τις υπογραφές(την 5229η): "Allos enas neoellinas pou nomizei pws tha kataferei kati vazontas mia ypografi. Epanastasi ek tou asfalous!" Νομίζω ότι έχει δίκιο και για αυτό -σε αντίθεση με αυτόν- εγώ δεν υπογράφω.

ΥΓ: Χρόνια πολλά! (Αν είναι αλήθινή η ημερομηνία που βάλατε, βεβαίως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αγαπητέ exc, η ημερομηνία είναι αληθινή, σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Για την υπογραφή... εγώ θα σε παρακαλούσα να υπογράψεις (δώρο για τα γενέθλιά μου, μήπως, αν και, μάλλον πρέπει να αρχίζω να κρύβω χρόνια...)

Πέρα από τα αστεία. Ίσως δεν έχουμε συνειδητοποιήσει αρκετά ότι οι υπογραφές όλων όσων θέλουν (φυσικά) είναι μια ασπίδα για το μνημείο... Είναι η ορατή απόδειξη ότι υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται, που θα συνεχίσουν να ρωτάνε τι έγινε ο Δίολκος (ελπίζω όχι για τόσο καιρό όσο οι γοργόνες για τον βασιλιά Αλέξανδρο)...

ΟΙ "αρμόδιοι" ξέρουν ότι τους παρακολουθεί ο κόσμος, οι απλοί πολίτες. Αυτό τους στερεί τη δυνατότητα που είχαν μέχρι σήμερα να αφήνουν το μνημείο να καταποντίζεται μέσα στη σιωπή - να υποβοηθούν την κατακρήμνισή του, στην πραγματικότητα.

Εγώ πάντως θα χαιρόμουν να τους έλεγες κι εσύ με τον τρόπο σου "είμαι εδώ". Άνθρωποι από 81 χώρες το έχουν πει... άσε που, εκτός από τον Δίολκο, μάλλον είναι οι μηχανισμοί του Υπουργείου που πρέπει να αλλάξουν. Το κυνηγάω κι αυτό, αλλά είναι βέβαια πιο δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κι εγώ δε πιστεύω πως μία υπογραφή βοηθάει πολύ, αλλά δε χάνω και τίποτα να το κάνω, ίσως να κάνω λάθος και να βοηθάει τελικώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά, ακόμα κι αν δε βοηθάει πολύ, σίγουρα βοηθάει λίγο. Πάρε 5.000 και περισσότερα "λίγα" και θα δεις ότι βγαίνει πολύ...

Πάντως κι αν δεν θέλει κανείς να υπογράψει, δεν πειράζει, δεν θέλω να πιέσω κανέναν, απλά να πω τη γνώμη μου....

Πριν πάνω από έναν χρόνο, μια δημοσιογράφος μου είχε πει: "είσαστε μόνη σας". Οι υπογραφές δείχνουν ότι δεν ήμουν μόνη, κι ότι πολλοί διεκδικούν τελικά το αυτονόητο !!!

Δε θυμάμαι αν το έχω πει, αλλά θα το ξαναπώ:

Ο Δίολκος μοιάζει με ένα ακρωτηριασμένο και βάναυσα κακοποιημένο ζώο... που όμως δεν έχει φωνή να μιλήσει. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλά νέα για τον Δίολκο, μου είπε ότι υπάρχουν ο Προϊστάμενος της τοπικής εφορείας Αρχαιοτήτων, χωρίς να μου πει τι ακριβώς.

Την βδομάδα που μας πέρασε έγινε κάποια συνάντηση στο Υπουργείο Πολιτισμού... Η συνάντηση ακολούθησε μια ακόμη κατάπτωση αρχαίου λίθου που έγινε στα τέλη Οκτωβρίου ενώ ήδη από τις αρχές Σεπτεμβρίου υποτίθεται ότι το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο είχε αποφασίσει να γίνουν ΑΜΕΣΕΣ προσωρινές ενέργειες προστασίας...

Φυσικά, το ΥΠ.ΠΟ. έχει χάσει το τρένο του Δίολκου, με την έννοια ότι όσα γίνονται τώρα (που δεν έχουν γίνει ακόμη, δηλαδή...) γίνονται υπό την πίεση των εισαγγελικών και άλλων ελεγκτικών αρχών. Εκτός των άλλων, πέρα από κάποια μέτρα προστασίας, πρέπει να γίνει και η ίδια η αναστήλωση του μνημείου που "έφαγε" η μέχρι τώρα συμπεριφορά του Υπουργείου Πολιτισμού...

Πάντως το Υπουργείο πάντοτε ΕΛΕΓΕ ότι δήθεν ενδιαφέρεται για τον Δίολκο. Έτσι, σε τίποτα δεν μπορεί κανείς να δώσει βάση αν αυτά που λέγονται σαν υποσχέσεις δεν ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.

Έτσι, η έκκληση συνεχίζεται...

www.thepetitionsite.com/takeaction/870477005

Βάλτε τώρα που γυρίζει!!!.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω εριξα παντως. Κι ελπιζω η τεχνολογικη κληρονομια να συντηρηθει οπως της αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το ρεζίλι των υποτιθέμενα "αρμόδιων" υπηρεσιών για το θέμα του Δίολκου έχει περάσει προ πολλού τα όρια της χώρας μας. Ακόμη και η βρετανική έκδοση των TIMES έχει γράψει σχετικά.

Πρόσφατα ένα ιταλικό επιστημονικό περιοδικό, το SALTERNUM, φιλοξένησε άρθρο (μου) όπου αναφέρεται η ανέντιμη συμπεριφορά του Υπουργείου Πολιτισμού να δώσει παραπλανητική εικόνα της ίδιας της κατάστασης του μνημείου προς το Γραφείο του Πρωθυπουργού, αναφέροντας ότι οι κυματισμοί έχουν... πλέον αρχίσει να διαβρώνουν το υπόστρωμα του μνημείου!!!...

Αυτό συνέβη πέρσι (στις 20/10/2006), σε έγγραφο που υπογράφει ο Γενικός Γραμματέας του ΥΠ.ΠΟ. κ. Ζαχόπουλος. Το έγγραφο, που περιέχει κι άλλες "ανακρίβειες", είναι προφανώς βασισμένο σε πληροφορίες που δόθηκαν από την αρμόδια Εφορεία Αρχαιοτήτων (ΛΖ' ΕΠΚΑ) όταν Προϊστάμενός της ήταν ο κ. Αλέξανδρος Μάντης, σήμερα Έφορος στην Ακρόπολη.

:jumpy:

Η φράση με την οποία η συμπεριφορά αυτή σχολιάζεται στο ιταλικό περιοδικό είναι:

"Μετά από δεκατίες σχεδόν συστηματικής καταστροφής του Δίολκου, οι υπηρεσίες που θα έπρεπε να τον έχουν διαφυλάξει αλλά δεν το έκαναν, έβρισκαν για πολλοστή φορά μια 'διέξοδο' περιγράφοντας την διάβρωση λες και μόλις είχε αρχίσει".

Η καταγγελία των επιλεγόμενων υπηρεσιών του (επίσης επιλεγόμενου) Υπουργείου Πολιτισμού είναι κάτι που δεν αφορά μόνο τον Δίολκο, φυσικά, αφού η συμπεριφορά που ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ έχουν δείξει απέναντι στο ανυπεράσπιστο μνημείο σίγουρα είναι η ίδια με τη συμπεριφορά που έχουν δείξει και σε πολλές άλλες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο Δίολκος, όπως τον είδα χτες, βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση καθώς ένα απροσδιόριστης έκτασης κομμάτι του κινδυνεύει από καθίζηση. Αυτό γιατί τα νερά μπαίνουν με ορμή και σκάβουν κάτω από το υπόστρωμα του μνημείου - δηλαδή το υπόστρωμα έχει συνοχή με τις πέτρες αλλά "θερίζεται" ένα περίπου μέτρο χαμηλότερα και η σπηλαίωση έχει προχωρήσει τόσο σε έκταση ώστε να μη φαίνεται καν με το μάτι.

Οι αρμόδιοι πήγαν να περισυλλέξουν τις δυο πέτρες που έπεσαν εφέτος από ένα άλλο τμήμα του μνημείου, αλλά τελικά μάζεψαν μόνο τη μία. Σήκωσαν και μια δεύτερη, που με καμάρι έγραψαν ότι ήταν εκείνη που είχε πέσει τον Φεβρουάριο, μόνο που ήταν άλλη (παρόλο που είχα στείλει ΔΥΟ ηλεκτρονικές ενημερώσεις στον νυν έφορο όπου η συγκεκριμένη πέτρα ήταν αναγνωρίσιμη). Τόσο όμως συντονισμό έχουν, τόσα κάνουν.

Εκτός των άλλων, όταν η ΔΑΑΜ κατέβηκε για να μαζέψει αυτές τις πέτρες και να βάλει περισσότερες υηποστηλώσεις (ιδίως στο σημείο όπου προχωρεί η διάβρωση, όπως περιέγραψα πιο πάνω), ΜΠΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΣΧΙΣΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΕΙΟΥ παρόλο που υπάρχει ανετότατη πρόσβαση για το σημείο αυτό λίγο πιο κει! Είχαν μαζί τους και μια αρχαιολόγο (δεν έχω καταφέρει ακόμα να μάθω ποια)!!!!!

Η επιχείρηση υποτίθεται ότι έγινε σε συνεργασία με την τοπική εφορεία, άρα καμιά από τις δύο υπηρεσίες δεν ενδιαφέρθηκε να αναζητήσει την (απλούστατη) άλλη προσέγγιση!!!

Για εικόνες του Δίολκου:
https://www.greece.org:8080/opencms/opencms/HEC_Projects/DIOLKOS/Gallery.html

επίσης στο:
www.in.gr/Reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=16500&lngItemID=57977

Μια πρόσφατη εικόνα έχω μεταξυ άλλων στο https://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8170.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Eκτός από την τραγική καταπόνηση του αρχικού τμήματος του Δίολκου, ζημιά έχει υποστεί και ένα πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του μνημείου μέσα στη Σχολή Μηχανικού. Πρόκειται για τη διπλή σειρά λίθων που ο ρόλος της στη διαδικασία της μεταφοράς των αρχαίων πλοίων δεν είναι ακόμα σαφής.

Στις αρχές Ιουλίου 2006, είχα στείλει προς το ΥΠ.ΠΟ. επιστολή σχετικά με τη διατάραξη που έχει υποστεί στο δυτικό της άκρο. Και ιδού η απάντηση που είχε δώσει ο κ. Μάντης, σήμερα Προϊστάμενος στην Ακρόπολη(!!!), προς τους ανωτέρους του: «η Εφορεία μας στις 24 Ιουλίου πραγματοποίησε αυτοψία στο τμήμα του Διόλκου που βρίσκεται στη Σχολή Μηχανικού από την οποία διαπιστώθηκε όχι μόνο ότι δεν έχει διαταραχθεί το τμήμα αυτό, όπως διατείνεται η κ. Λοβέρδου, αλλά αντίθετα ότι τυγχάνει της καλύτερης δυνατής φροντίδας και περιποίησης[…]».

Όμως η διατάραξη είναι πασιφανής, όπως βλέπετε στις επισυναπτόμενες εικόνες. Μένει η απορία εάν οι «ειδικοί» που διενήργησαν την αυτοψία ήταν περιορισμένων νοητικών δυνατοτήτων ή εάν η διατάραξη απεκρύβη για λόγους που οπωσδήποτε δεν μπορεί να είναι σύννομοι.

Επί τη βάσει φωτογραφιών που έχω δει, το μεγαλύτερο μέρος αυτής της ζημιάς πρέπει να έγινε μεταξύ 1978 και 1984. Είναι φανερό ότι αρκετοί αρχαίοι κυβόλιθοι ξηλώθηκαν από κάποιο μηχανικό μέσο και, στη συνέχεια, τοποθετήθηκαν πίσω εκεί και ως έτυχε.

Θυμίζω την ιστοσελίδα της έκκλησης:
https://www.thepetitionsite.com/takeaction/870477005


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει να τα παρατήσετε... δε βλέπω να ιδρώνει το αυτί κανενός... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν τα παρατησει, Γιωργο, θα εχει μεριδιο στην ευθυνη, συγγνωμη κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Λοβέρδου

Νεοφερμένος

Η Σοφία Λοβέρδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Φυσικά δεν πρόκειται να τα παρατήσω! Άλλωστεδώ και αρκετό καιρό για μένα το θέμα πια ΔΕΝ είναι μόνο ο Δίολκος αλλά οι απαράδεκτοι μηχανισμοί και πρακτικές στο Υπουργείο Πολιτισμού.

Τι έχει συμβεί στο μνημείο (και σίγουρα παρόμοια θα έχουν συμβεί παντού);

1 - Βρισκόταν σε μια υποβοηθούμενη κατεδάφιση επί σχεδόν πενήντα χρόνια χωρίς κανείς να κάνει τίποτε για να το σώσει.

2 Σε διάφορες περιστάσεις η φθορά του ευνοήθηκε από το ίδιο το ΥΠ.ΠΟ. (δείτε άρθρο στο www.in.gr/Reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=165 00&lngItemID=57977 )

3 - Επί σχεδόν πενήντα χρόνια κανείς ελεγκτικός μηχανισμός δεν ενοχλήθηκε από το πρόβλημα.

4 - Ακόμα και μετά από το ενδιαφέρον ΔΥΟ εισαγγελέων, του Σώματος Επιθεωρητών και Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης και (εξ όσων έχω και η ίδια καταλάβει) του ίδιου του Γραφείου του Πρωθυπουργού, οι κύριοι αυτοί εξακολούθησαν να κωλυσιεργούν...

5 - Ενώ οι κύριοι του ΥΠ.ΠΟ. γνωρίζουν πολύ καλά ότι έχω απευθυνθεί σε εκατοντάδες ξένους αρχαιολόγους και σε χιλιάδες κόσμο εντός και εκτός Ελλάδας καταγγέλοντας το θέμα, ΔΕΝ έσπευσαν να ξεκινήσουν κάποιο έργο διαφύλαξης ΟΥΤΕ για να γλιτώσουν την ΕΚΟΝΑ της χώρας ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΣΥΡΜΟ! (Ο οποίος, διασυρμός, θα γίνει ακόμα πιο έντονος στο μέλλον). Τόσο αποθρασυμένοι είναι και σίγουροι για την ατιμωρησία τους...

6 - Ο Δίολκος έχει καταλήξει να συνδέεται όλο και στενότερα με το θέμα του επαναπατρισμού των μαρμάρων του Παρθενώνα, αφού πολλοί που γνωρίζουν την πνευματική, ηθική και επιχειρησιακή αναπηρία του ΥΠ.ΠΟ. εκφράζουν ανοικτά την απορία τους τι θέλουμε να ζητάμε κάτι απ' έξω όταν είμαστε τόσο ανίκανοι να προστατεύοσυμε αυτά που έχουμε... (Αρνητικό είναι, όσο αφορά αυτό το τελευταίο, ΚΑΙ το γεγονός ότι ο ίδιος "αρμόδιος" που ήταν επί 5,5 χρόνια στον Δίολκο είναι τώρα στην Ακρόπολη! - μάλιστα τοποθετήθηκε εκεί αφού ΗΔΗ υπήρχαν ανακρίσεις των εισαγγελέων για το θέμα του Δίολκου).

---

Έχω δηλώσει ήδη με επιστολή μου από την 1η Σεπτεμβρίου 2006 στο ΥΠ.ΠΟ. ότι βρίσκομαι σε μία διαδικασία με σκοπό να ζητήσω επίσημα να τεθεί το Υπουργείο Πολιτισμού υπό διεθνή επιτήρηση ως ανίκανο να επιτελέσει ακόμα και το πιο απλό καθήκον του... Αυτό το γνώριζαν κάποιοι κύριοι αλλά δεν έκαναν τίποτα ΟΥΤΕ για να αποσοβήσουν ΑΥΤΟ το ενδεχόμενο!... (με κάποια σοβαρή επέμβαση στο μνημείο, ίσως να σταματούσα - όχι γιατί θα άλλαζα γνώμη για την κατάσταση του ΥΠ.ΠΟ. αλλά γιατί ίσως δεν θα είχα πλέον το ίδιο κίνητρο)...

Η σημερινή κωλυσιεργεία, μετά από ΟΛΑ τα προηγούμενα, αποτελεί μια πολλοστή απόδειξη της πνευματικής, ηθικής και επιχειρησιακής αναπηρίας στην οποία αναφέρθηκα...

Επιστρέφοντας στην αρχή της κουβέντας, όταν δεν πετυχαίνεις κάτι με την προσπάθεια που βάζεις, απλά πρέπει να βάλεις περισσότερη - και να καλέσεις και άλλους στον ίδιο σκοπό... Αυτό κάνω!

===

Όσο για την έκκληση, έχει ήδη περί τις 5.750 υπογραφές από 86 χώρες του κόσμου. Και συνεχίζεται!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ωρες ωρες σε κανουν να πιστευεις οτι μονο με τσαμπουκα θα σε ακουσουνε καποιοι. Ντροπη τους. Τη στιγμη που κοβονται για τις κλασικες αρχαιοτητες ειναι ωρα να κοιταξουν και τις τεχνολογικες. Καπως ετσι εχουμε φτασει στο σημειο να αγνοουμε το μεγαλυτερο εφευρετη της αρχαιοτητας, Ηρωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top