Γενική συζήτηση για το Linux

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά :)

Ασχολείτε κανείς από εσάς με Linux;

Ας μιλήσουμε εδώ για αυτό..

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως GNOME και ελάχιστα το KDE (το KDE 4 Sucks :xixi:)
Το βρίσκω αρκετά εύχρηστο προς τον νέο χρήστη...
Πιστέυω πως αξίζει να το δοκιμάσετε :iagree:,έστω κι σε LiveCD αν και θα χάνετε πολύ ταχύτητα....

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Λιγουλάκι, κυρίως για εργασίες. Δεν έχω καταφέρει να το συνηθίσω ακόμα όμως, οπότε χρησιμοποιώ κυρίως windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταρχάς, Χρόνια Πολλά σε όλους!

Λοιπόν χρησιμοποιώ το Linux εδώ και 7 μήνες. Είχα αρχίσει με ubuntu το οποίο άφησα μόλις για 15 μέρες και από τότε χρησιμοποιώ debian. Έχω κάνει και αναβάθμιση από stable (etch) σε testing (lenny) και είμαι υπερευχαριστημένος. Σπάνια πλέον χρειάζομαι τα windows. Ας σημειωθεί ότι δε χρειάζεται να έχεις μεγάλη εμπειρία στο linux για να το χρησιμοποιήσεις, οπότε μπορείτε όλοι σας να το χρησιμοποιήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Είπα και εγώ δεν θα ανοίξει topic...

Anyway λίγο Ubuntu Και απλαιότερα Madriva το οποίο ήταν Lame κατά την γνώμη μου.
Κάνω tripple-boot Vista, Xp, Ubuntu.

Χρήση :
Vista 85%
XP 10%
Ununtu 5%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Χρεισιμοποιώ linux εδώ και 8 χρόνια!!! Εϊναι το αγαπημένο μου λειτουργικό! Σκέφτομαι στο σχολείο που είμαι σε συνεργασία με τον πληροφορικάριο να κάνουμε ένα install festival! Τι λέτε για την ιδέα? Είναι έτοιμοι οι μαθητές για κάτι διαφορετικό από τα M$ windows?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι ψαγμενοι ναι. Η πλειοψηφια νομιζω οχι. Στο σχολειο βεβαια επισημως παιζει Windows και δε μπορει να αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι έτοιμος ο πληροφορικάριος για κάτι διαφορετικό απο τα Windows; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Είναι έτοιμος ο πληροφορικάριος για κάτι διαφορετικό απο τα Windows; :P
Δυστυχώς πιστεύω πως ΟΧΙ!!!!!!!

Αλλά είναι κάτι που πιστεύω πολύ και δεν χάνω τίποτα να το προσπαθήσω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δυστυχώς πιστεύω πως ΟΧΙ!!!!!!!

Αλλά είναι κάτι που πιστεύω πολύ και δεν χάνω τίποτα να το προσπαθήσω!!!!

Α εμάς έχουν windows 2000 και fedora core, κανείς μαθητής όμως δεν μπαίνει στα linux μαζί ούτε και εγώ καθώς ο φίλος μου που καθόμαστε μαζί στο pc δεν ξέρει σχεδόν τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε, να του μάθεις ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Α εμάς έχουν windows 2000 και fedora core, κανείς μαθητής όμως δεν μπαίνει στα linux μαζί ούτε και εγώ καθώς ο φίλος μου που καθόμαστε μαζί στο pc δεν ξέρει σχεδόν τπτ.
Μα για απλά πράγματα, βλ. σερφάρισμα στο web, συγγραφή κειμένων και αναπαραγωγή αρχείων βίντεο/ήχου, δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη γνώση. Το διπλό κλικ φαντάζομαι το ξέρουν....:D

Τι έκδοση fedora έχουν? Πρέπει να εγκατασταθεί και το compiz/fusion και μετά δεν θα ξεκολλάνε οι μαθητές από το Linux!!!!!
[ame]https://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Τι έκδοση fedora έχουν? Πρέπει να εγκατασταθεί και το compiz/fusion και μετά δεν θα ξεκολλάνε οι μαθητές από το Linux!!!!!
https://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk

Καλά γ@μ@το, εγώ είχα μείνει στα εφφέ του Ubuntu, αν δεν είχε και τόσο lame menu θα ήταν τέλειο.

Μα για απλά πράγματα, βλ. σερφάρισμα στο web, συγγραφή κειμένων και αναπαραγωγή αρχείων βίντεο/ήχου, δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη γνώση. Το διπλό κλικ φαντάζομαι το ξέρουν....

Κοίτα τα αγόρια 100% πέρσυ στο γυμνάσιο που καθόμασταν ο καθένας σε έναν υπολογιστή με αλφαβητική σειρά δίπλα μου είχα κάτι κορίτσια που δεν ήξεραν ούτε πως να ανοίξουν μια εφαρμογή στα windows ή ούτε καν πως δούλευε το μενού έναρξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καλά γ@μ@το, εγώ είχα μείνει στα εφφέ του Ubuntu, αν δεν είχε και τόσο lame menu θα ήταν τέλειο.
.
Και για του λόγου το αληθές.....

Που τέτοια πράγματα στα windows...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε καλά υπάρχει το Aero στα Vista που είναι 100 φορές πιο βαρύ βέβαια απο το compiz :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ε καλά υπάρχει το Aero στα Vista που είναι 100 φορές πιο βαρύ βέβαια απο το compiz :P .

Στον δικό μου υπολογιστή το compiz "πετάει", ενώ αντίθετα και να ήθελα να βάλω τα (s)Vista δεν θα έτρεχαν... τουλάχιστον αξιοπρεπώς!

Η αλήθεια είναι ότι το compiz είναι εξαιρετικά ελαφρή και άκρως πρακτικό!! π.χ.
Περισσότερα μπορεί κανείς να βρει εδώ: https://vistakiller.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagiator

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ε καλά υπάρχει το Aero στα Vista που είναι 100 φορές πιο βαρύ βέβαια απο το compiz :P .

+1

Απλά βάλτε Linux για μια δοκιμή.Ίσως μείνετε και για πάντα σε αυτά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλώς τον deadwiz!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagiator

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
χεχε..Είπα να περάσω μια βόλτα..(βγαίνουμε λίγο από το θέμα αλλά τεσπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα για απλά πράγματα, βλ. σερφάρισμα στο web, συγγραφή κειμένων και αναπαραγωγή αρχείων βίντεο/ήχου, δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη γνώση. Το διπλό κλικ φαντάζομαι το ξέρουν....:D

Τι έκδοση fedora έχουν? Πρέπει να εγκατασταθεί και το compiz/fusion και μετά δεν θα ξεκολλάνε οι μαθητές από το Linux!!!!!
https://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk


ΓΑΜΑΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αυτό το compiz-fusion έχει κάψει άτομα...

Είναι τέλειο, πραγματικά.

___


Compiz-Fusion @ Arch x86-64 @ nVidia | απόλυτος συνδυασμός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top