Internet addicts!

Πιστεύετε ότι ο εθισμός στο Internet είναι μελλοντική απειλή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 63)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 84.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 7.9%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 5 7.9%

Philip007

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Για αρκετούς χρήστες ανά τον κόσμο το Internet έχει γίνει ήδη εθισμός, επηρεάζοντας σημαντικά τις ζωές τους, αλλά και τις ζωές των οικογενειών τους. Παρότι δεν έχει επισημοποιηθεί ως παθολογικό φαινόμενο, ο εθισμός στο Internet ήδη έχει παρατηρηθεί πως αποτελεί εμμονή για αρκετούς ανθρώπους, προειδοποιεί η Dr. Diane Wieland που θεραπεύει ασθενείς με εθισμό στους υπολογιστές, στο Landsdale των Η.Π.Α.

Για κάποιους ανθρώπους, το Internet μπορεί να αποτελέσει αιτία πρόκλησης εξαρτημένης συμπεριφοράς και διαταραχής των διαπροσωπικών, αναφέρει η Wieland στην εφημερίδα "Perspectives in Psychiatric Care" [Προοπτικές Ψυχιατρικής Φροντίδας]. "Ορισμένες επαφές στον κυβερνοχώρο μπορούν να οδηγήσουν σε εικονικές σχέσεις που εξελίσσονται σε όχι και τόσο φυσιολογικές online σεξουαλικές πράξεις", γράφει μεταξύ άλλων η Wieland, για να συμπληρώσει πως "Η εμμονή και η ακατάσχετη επιθυμία χρήσης του Internet αντανακλά με άσχημο τρόπο στις πραγματικές διαπροσωπικές σχέσεις με συχνό αποτέλεσμα ακόμα και τα διαζύγια".

Σύμφωνα με τις έρευνες της, η Wieland υποστηρίζει πως το 5%-10% των χρηστών του Internet έχουν συμπτώματα εθισμού, τα οποία περιλαμβάνουν από μια γενική αδιαφορία για τη σωματική υγεία και την εμφάνιση, στέρηση ύπνου, μειωμένη φυσική δραστηριότητα και περιορισμένες κοινωνικές επαφές". Η ξηροφθαλμία, το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα και επαναλαμβανόμενοι τραυματισμοί στα χέρια και στα δάκτυλα είναι επίσης συχνά φαινόμενα.

Οι εθισμένοι στο Internet εμφανίζουν επίσης συμπτώματα των cyber shakes όταν είναι oflline, παρουσιάζοντας ζαλάδες και κάνοντας κινήσεις πληκτρολόγησης όταν δεν βρίσκονται μπροστά από τον υπολογιστή. Επίσης, πολλοί έχουν ιστορικό κατάθλιψης, κατάχρησης αλκοόλ και ναρκωτικών ουσιών και ψυχικών διαταραχών, ενώ, όπως όλοι οι εθισμένοι, αρνούνται να παραδεχτούν το πρόβλημα τους ισχυριζόμενοι πως δεν είναι δυνατό να έχουν εθιστεί από μια μηχανή.

Η άποψή μας: «παν μέτρον άριστον» λέγαν οι προγονοί μας, με δεδομένη και την άνοδο της θερμοκρασίας και την μακρά περίοδο του καλοκαιριού στην χώρα μας, αδράξτε την ευκαιρία και στον ελεύθερο χρόνο σας παρατήστε τα κουτιά να... τα φάει η σκόνη. Και αφήστε τον εθισμό για τους Αμερικάνους και τους Βορειοευρωπαίους.

Πηγή: CNET News.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομιζω οτι η αναφορα ειναι γενικη και γι αυτο απαντησα πως οχι, το Ιντερνετ δε μπορει να αποτελεσει μελλοντικη απειλη ως εθισμος. Πραγματα και καταστασεις που προβαλλονται μεσα απο το Ιντερνετ σιγουρα, αλλα παντως οχι το ιδιο το Ιντερνετ. Θεωρω την εκφραση ατοπη.
Ουτως η αλλως, οπως το αρθρο σου αναφερει, οι..."εθισμενοι" στο Ιντερνετ εχουν συνηθως ιστορικο αλλων εθισμων, αρα το προβλημα δεν ειναι το Ιντερνετ αλλα η ιδια η πραγματικοτητα του εθισμου.
Οι τραυματισμοι και οι διαφορες ασθενεις που σιγουρα ενισχυονται απο υπερβολικη χρηση του διαδικτυου σε καμια περιπτωση δεν μπορω να τις περιορισω στο Ιντερνετ, μιας και μπορουν να συμβουν και με αλλες παρομοιες δραστηριοτητες, οπως ο χειρισμος Η/Υ γενικοτερα ή η υπερβολικη παρακολουθηση TV.
Προσωπικα περνω πολλες ωρες απο τη μερα μου στο Ιντερνετ, κυριως σε συνομιλιες με πραγματικους μου φιλους (δηλ. οχι cyber-friends) με πολλους τροπους, με παρουσια μου σε ενδιαφεροντα websites, οπως το παρον και αλλα με συγκεκριμενη θεματολογια ή ηλεκτρονικες εγκυκλοπαιδειες. Εθισμενος βεβαια δεν ειμαι, καθ'οτι δεν υπηρξα ποτε εθισμενος σε τιποτα, δεν χρησιμοποιω ποτε το internet υπερβολικα για χαζους λογους, πχ. gaming και κυριως οταν εχω να κανω κατι σημαντικοτερο, πχ. να συναναστραφω με φιλους, να ασχοληθω με τις υποχρεωσεις μου κλπ. απλα κλεινω τον υπολογιστη χωρις σκεψη. Ελαφρα υπερβολικη η χρηση που κανω σιγουρα ειναι, παντως εχει μειωθει αισθητα απο τα προηγουμενα χρονια που και το σχολειο ηταν πιο χαλαρο. Συνηθως να κατσω μιση ωρα το μεσημερι και 3-4 ωρες το βραδακι. Δηλαδη περιπου περναω το 1/6 της ημερας μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Νομιζω οτι η αναφορα ειναι γενικη και γι αυτο απαντησα πως οχι, το Ιντερνετ δε μπορει να αποτελεσει μελλοντικη απειλη ως εθισμος. Πραγματα και καταστασεις που προβαλλονται μεσα απο το Ιντερνετ σιγουρα, αλλα παντως οχι το ιδιο το Ιντερνετ. Θεωρω την εκφραση ατοπη.
Ουτως η αλλως, οπως το αρθρο σου αναφερει, οι..."εθισμενοι" στο Ιντερνετ εχουν συνηθως ιστορικο αλλων εθισμων, αρα το προβλημα δεν ειναι το Ιντερνετ αλλα η ιδια η πραγματικοτητα του εθισμου.
Οι τραυματισμοι και οι διαφορες ασθενεις που σιγουρα ενισχυονται απο υπερβολικη χρηση του διαδικτυου σε καμια περιπτωση δεν μπορω να τις περιορισω στο Ιντερνετ, μιας και μπορουν να συμβουν και με αλλες παρομοιες δραστηριοτητες, οπως ο χειρισμος Η/Υ γενικοτερα ή η υπερβολικη παρακολουθηση TV.
Προσωπικα περνω πολλες ωρες απο τη μερα μου στο Ιντερνετ, κυριως σε συνομιλιες με πραγματικους μου φιλους (δηλ. οχι cyber-friends) με πολλους τροπους, με παρουσια μου σε ενδιαφεροντα websites, οπως το παρον και αλλα με συγκεκριμενη θεματολογια ή ηλεκτρονικες εγκυκλοπαιδειες. Εθισμενος βεβαια δεν ειμαι, καθ'οτι δεν υπηρξα ποτε εθισμενος σε τιποτα, δεν χρησιμοποιω ποτε το internet υπερβολικα για χαζους λογους, πχ. gaming και κυριως οταν εχω να κανω κατι σημαντικοτερο, πχ. να συναναστραφω με φιλους, να ασχοληθω με τις υποχρεωσεις μου κλπ. απλα κλεινω τον υπολογιστη χωρις σκεψη. Ελαφρα υπερβολικη η χρηση που κανω σιγουρα ειναι, παντως εχει μειωθει αισθητα απο τα προηγουμενα χρονια που και το σχολειο ηταν πιο χαλαρο. Συνηθως να κατσω μιση ωρα το μεσημερι και 3-4 ωρες το βραδακι. Δηλαδη περιπου περναω το 1/6 της ημερας μου...


Συμφωνώ, δεν έχει να κάνει με το μέσον αλλά ΄ως πόσο και γιατι το χρησιμοποιεί ο καθένας μας.

Εγώ πιστεύω ότι είμαι αρκετά εθισμένος στο διαδύκτυο καθώς συνήθως κάθομαι όλο το βράδυ σχεδόν τις καθημερινές από 9-10 μέχρι 1-2. Όταν μου είχε χαλάσει το pc δεν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα και έλεγα να πιάσω λίγο πληκτρολόγιο και ποντίκι να συνέλθω, είχα μείνει χωρίς pc 2 εβδομάδες, άθλια εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ποιά 8 άτομα ψήφισαν "ναι"?

Να τα πιάσω να τα καρυδώσω :P

ον τοπικ τώρα:

Πιστεύω ότι το ίντερνετ καθ' εαυτό δεν είναι μελλοντική απειλή, καθώς εθίζεσαι στις υπηρεσίες που προσφέρει το ίντερνετ και όχι στο ίδιο το ίντερνετ.





Μ' αρέσει που έχουν ψηφίσει 15 άτομα και απ' αυτά μόνο τα 3 έχουν δικαιολογήσει την ψήφο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν έπαιζα WoW ήθελα συνεχεια να ειμαι στο pc, και τις φορες που χαλούσε (2 φορες το τροφοδοτικο τα 'παιξε πχ) με επιανε λιγο υστερια, αλλα δεν ειχα κανενα απο αυτα τα συμπτωματα του στυλ να θελω να πιασω το πληκτρολογιο και το ποντικι λολ :P Περισσότερο με το παιχνίδι ήμουν εθισμένη. Δεν έχανα υπνο και φαϊ βέβαια, αλλα με το που σηκωνόμουν οταν δεν ειχα σχολειο το πρωί ή αμέσως μολις γύρισα τις καθημερινές καθόμουν.
Η αληθεια ειναι πως δυσκολευομαι να μην ανοιγω το pc μια μερα, αλλα δεν εχω προβλημα να σηκωθω ο,τι ώρα να 'ναι και να κανω κατι αλλο, αρκει να μην με πρηζουν οι γονεις μου, τοτε αντιδραω αντίθετα (το χω αυτο γενικως). Επισης στο εξοχικο μου οποτε παω δεν εχω ιντερνετ (βασικα εχω αλλα δεν εχω pc αφου μου βουτηξε το λαπτοπ η αδερφη μου) οποτε φροντιζω να εχω καποιο αλλο παιχνιδι για να απασχολουμαι :P Τωρα δεν ξερω αν θα αντεχα μηνες χωρις ιντερνετ και ουτε ψηνομαι να το δοκιμασω!!!
Γενικως δεν πιστευω πως ειναι η απειλη του μέλλοντος, γιατι εχει να κανει και με το χαρακτηρα του ατομου καθως και τα ενδιαφεροντα του το ποσο θα ασχοληθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ποιά 8 άτομα ψήφισαν "ναι"?

Να τα πιάσω να τα καρυδώσω :P

ον τοπικ τώρα:

Πιστεύω ότι το ίντερνετ καθ' εαυτό δεν είναι μελλοντική απειλή, καθώς εθίζεσαι στις υπηρεσίες που προσφέρει το ίντερνετ και όχι στο ίδιο το ίντερνετ.





Μ' αρέσει που έχουν ψηφίσει 15 άτομα και απ' αυτά μόνο τα 3 έχουν δικαιολογήσει την ψήφο τους
Εγω παντως ναι ψηφισα γιατι το ιντερνετ σε απομακρυνει απο φυσικες δραστηριοτητες σε <<αλλοτριωνει>> περιπου δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω παντως ναι ψηφισα γιατι το ιντερνετ σε απομακρυνει απο φυσικες δραστηριοτητες σε <<αλλοτριωνει>> περιπου δηλαδη


Οταν εισαι υγιης και συνετη, κατα τους αρχαιους, προσωπικοτητα, τοτε ξερεις να κρατας τα μετρα. Ο επιρρεπης στην υπερβολη ακομη κι αν δεν υπηρχε το Ιντερνετ θα εβρισκε δρομο αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
καλα με αυτη τη λογικη ας αφησουμε και τα ναρκωτικα και ολα τα αλλα ελευθερα αφου δεν αποτελουν απειλη για τους συνετους ανθρωπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ πως για όλα υπάρχει το μέτρο. Οπότε κι εγώ θεωρώ πως το ίντερνετ δεν αποτελεί μελλοντική απειλή για εθισμό. Ακόμα και τα πιο μικρά παιδιά που είναι λάτρεις των online pc-games, μπορούν να παίζουν σε φυσιολογικά πλαίσια, αν οι γονείς τους τα "προσέξουν" πάνω στο συγκεκριμένο θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
καλα με αυτη τη λογικη ας αφησουμε και τα ναρκωτικα και ολα τα αλλα ελευθερα αφου δεν αποτελουν απειλη για τους συνετους ανθρωπους


Κι εγω σου λεω οτι αν ηταν ελευθερα, τουλαχιστον τα ελαφρα, γιατι οταν μιλαμε για βαρια μιλαμε για δηλητηρια, δεν θα ηταν τοσο δημοφιλη...Ειναι γεγονος οτι η απαγορευση ειναι η μεγαλυτερη προκληση.
Θα επαναλαβω βεβαια οτι αυτα τα προκαλει η κοινωνια ηδη απο οικογενειακης βασης. Δε φταινε οι εμποροι που καμποσες χιλιαδες ελληνων εφηβων κανουν χρηση...Οχι, ουτε ο λευκος θανατος, ουτε οι εμποροι, ουτε τα βαπορακια σκοτωνουν τα νιατα. Τα νιατα τα σκοτωνει η κοινωνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
αλλα δεν ειχα κανενα απο αυτα τα συμπτωματα του στυλ να θελω να πιασω το πληκτρολογιο και το ποντικι λολ :P

Ειρωνικά το είπα, βολέυομαι και με tablet!:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα "ΝΑΙ", αποτελεί απειλή. Και γιατί λέτε ότι "Το Internet δεν αποτελεί απειλή, αλλά οι υπηρεσίες που προσφέρει";΄Μα αφού το internet ΕΙΝΑΙ οι υπηρεσίες που προσφέρει. Δεν είναι διαφορετικά πράγματα.
Παρ' όλ' αυτά, αποδέχομαι την άποψη όλων σας και βλέπω ότι όλα έχουν μία βάση. Αλλά προσέξτε, το Internet δε θα αποτελούσε ποτέ απειλή αν υπήρχε σωστή διαπαιδαγώγηση στα σχολεία.
Γιατί όλα, ξεκινάν από τα σχολεία. Όλα τα κοινωνικά προβλήματα (βλ. ναρκωτικά) έχουν κοινό παρονομαστή την παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Από τη στιγμή που σε πολλές χώρες της Ευρώπης,αλλά και στην Αμερική υπάρχουν κλινικές απεξάρτησης από το διαδίκτυο,δεν μπορούμε να λέμε πως το Internet δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση αντικείμενο εθισμού.Άλλωστε υπάρχουν τόσα παραδείγματα από παιδιά που αυτοκτόνησαν όταν για τον α ή β λόγο δεν είχαν πρόσβαση στο διαδίκτυο ή δεν έπαιξαν το αγαπημένο τους βιντεοπαιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
υπαρχουν παραδειγματα εθισμου με το ιντερνετ σημερα και θα υπαρξουν στο μελλον..αλλοι καθονται και βαρανε 8,9+ ωρες στα νετ καφε..Γενικα παντως εξαρταται ο χρηστης και το πως το χρησιμοποιει ...εγω μπαινω συνηθως `1 με δυο ωρες πες την ημερα κ πιστευω οτι το ιντερνετ εχει πολλα πραγματα να σου προσφερει(γνωση,ενημερωση) σημαντικοτερα απο ανοητα παιχνιδια που και σε καθηλωνουν και σε αποκλειουν απο αλλες δραστηριοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
υπαρχουν παραδειγματα εθισμου με το ιντερνετ σημερα και θα υπαρξουν στο μελλον..αλλοι καθονται και βαρανε 8,9+ ωρες στα νετ καφε..Γενικα παντως εξαρταται ο χρηστης και το πως το χρησιμοποιει ...εγω μπαινω συνηθως `1 με δυο ωρες πες την ημερα κ πιστευω οτι το ιντερνετ εχει πολλα πραγματα να σου προσφερει(γνωση,ενημερωση) σημαντικοτερα απο ανοητα παιχνιδια που και σε καθηλωνουν και σε αποκλειουν απο αλλες δραστηριοτητες

Συμφωνώ απόλυτα!!!!:no1: Το internet μπορεί, αν η χρήση του είναι υπερβολική, να σε απομακρύνει από φίλους, αθλητισμό, ενδιαφέροντα!!! :( Δεν πρέπει να υποτιμούμε τη δύναμή του...!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Με λίγη προσχή και αρκετό έλεγχο από τους γονείς αντιμετοπίζεται το πρόβλημα όμως είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Με λίγη προσχή και αρκετό έλεγχο από τους γονείς αντιμετοπίζεται το πρόβλημα όμως είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα.

Αυτό το ακούω συχνά απο ειδικούς. Μου φαίνεται κάπως ακραία περίπτωση. Δε λέω ότι οι γονείς πρέπει να αδιαφορούν:nono:, αλλά όχι και να βλέπουν κάθε κίνηση σου. Είμαστε σε μία ηλικία που πρέπει να γίνουμε υπεύθυνοι, να κάνουμε πρόγραμμα και να ελέγχουμε τον εαυτό μας.;)

Εμένα προσωπικά, οι γονείς μου με εμπιστεύονται. Δε κοιτάζουν που μπαίνω ούτε τι κάνω. Βέβαια κι εγώ δεν έχω διανοηθεί ποτέ να μπώ σε....... sites με ακατάλληλο υλικό. Ντάξει.... στην αρχή λίγο η περιέργεια, λίγο η εφηβεία, κοιτάς "Εδω κι εκεί". Αλλά αργότερα πρέπει να υπάρχει ένας αυτοέλεγχος. Δύσκολος να αποκτηθεί, αλλά μεταγενέστερα ένα ισχυρό όπλο για την ζωή σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοίταξε, δε μιλάνε για ηλικίες 16-17 χρονών βέβαια...Σε μια εποχή που το Ιντερνετ μπαίνει στα σπίτια απο 10-11 ετών, είναι λογικό να πρέπει να υπάρχει συνεχής έλεγχος, όσο τραβηγμένο κι αν είναι. Έτσι, οταν γίνεις έφηβος και ενήλικας θα έχεις αποκτήσει την καταλληλη παιδεία, χωρίς βέβαια πάντα αυτό να είναι εγγυημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μα όχι, έχω ακούσει και για ηλικίες 16-17..... Πάντως, αυτό που θέλω εγώ να θίξω είναι ότι πρέπει να υπάρχει παντού αυτοέλεγχος και αυτοπειθαρχία. Όπλα κατά του εθισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά 16-17 χρονών δε μπορεί να υπάρχει και τόσο υπερβολικός έλεγχος. Άσε που όταν υπάρχει, συνήθως παίρνει τη μορφή της υπερ-προστατευτικότητας επειδή πολλοί απο τους γονείς δεν έχουν αρκετή παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top