Επάγγελμα.... Ανικανοποίητη!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Χρειάζομαι την βοήθεια σας....
Την άποψη σας....
την γνώμη σας!


όπως γνωρίζετε (όσοι εχει τύχει να το διαβάσετε τέλος πάντων) είμαι κατ επάγγελμα Σχεδιάτρια - Διακοσμήτρια...
είναι μια δουλειά που κάνω περίπου 15 χρόνια....
Την αγαπώ πάρα πολύ.... με γεμίζει και με εκφράζει....
Μου βγάζει την δημιουργική μου πλευρά και μου δίνει νόημα...

ΠΑΡΟΛΑ αυτα.... είμαι συνεχώς και διαρκώς ανικανοποίητη! :/:
Τι εννοώ...
ψάχνομαι συνεχώς και διαρκώς...
αρχικά νόμιζα ότι απλά βαριέμαι τις εταιρίες που δουλεύω...
οτι κάτι συμβαίνει και αυτές δεν με καλύπτουν επαγγελματικά...
Μέχρι που συνειδητοποιώ ότι μάλλον δεν φταίνε οι εταιρίες αλλά εγώ η ίδια...

Τίποτα δε μου είναι αρκετό :(
ώρες ώρες νιώθω σαν να είμαι παιδάκι του δημοτικού που δεν μπορεί να αποφασίσει τι θα κάνει όταν μεγαλώσει....
Πάρα πολύ συχνά (τουλάχιστον μια φορά το μήνα) κάθομαι και σκέφτομαι πιθανότητες και δυνατότητες αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού....
Αυτό θα ήταν πολύ φυσικό αν ήμουν 15.... είμαι όμως 35 :/:

Ψάχνω ΣΥΝΕΧΩΣ τις δυνατότητες για να σπουδάσω ....κι αν σας πω τα πολλά διαφορετικά αντικείμενα που θα μου άρεσαν, μάλλον θα σαστίσετε μαζί μου :/:

Τελος να προσθέσω ότι αυτό το πράγμα, το ανικανοποίητο, το έχω ΜΟΝΟ στα επαγγελματικά μου... (ευτυχώς δλδ!!!)
Όλα τα υπόλοιπα στη ζωή μου, κυλούν ομαλά....


Λοιπόν? είμαι σοβαρά? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καημένο κουεδάκι!
Μου φαίνετε πολύ φυσιολογικό μετά απο 15 χρόνια να έχεις πήξει λίγο κάνοντας τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά.
Το θέμα είναι όμως ότι έχεις αποκτήσει μια προυπηρεσία 15 χρόνων σε ένα κλάδο και θα ήταν κρίμα να τον διαγράψεις ακολουθώντας ένα άλλο.
Από ότι μπορώ να καταλάβω ίσως χρειάζεσαι μια μικρή αναναίωση (βάζοντας νέα κομμάτια στην υπάρχουσα δουλειά σου, π.χ βίτρίνες) και όχι ολική αλλαγή.
Είσαι διατεθημένη να ξεκινήσεις πάλι απο την αρχή? πάλι απο το 0? Εμένα δεν μου ακούγετε σωστό΄, ούτε οικονομικά δεν στέκει.
Καθάρισε το μυαλό σου αναναίωσε λίγο την γκάμα της δουλειά σου για να ξερουτινιάσεις και μείνε στα ίδια σόρρυ για την προσγείωση αλλα στα επαγγελματικά πιστέυω ότι το χαμηλότερο ρίσκο, φέρνει την καλύτερη απόδοση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vas

Νεοφερμένος

Η vas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Kακή Επιρροή μην ανησυχείς δεν είσαι η μόνη...το ίδιο ακριβώς παθαίνω κι εγώ..δεν ξέρω ακόμα τι θα γίνω όταν μεγαλώσω..εντάξει μέχρι τα 80 έχουμε καιρό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αμ αυτα τα 15 χρόνια προϋπηρεσίας είναι που σκέφτομαι Γιάννη μου....

Από την άλλη, αν εμπλουτίσω το επαγγελμα μου κάνοντας κάτι στην ειδικότητα μου αλλά σε άλλον τομέα από αυτόν που έχω ειδικευτεί, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν να αρχίζω απ την αρχή....
Αν δλδ για παράδειγμα πω ότι βάζω και βιτρίνες στην γκάμα μου.... δεν μετράει το ότι έχω κάνει 10 βιτρίνες στην αρχή της καριέρας μου πριν 15 χρόνια... είμαι ουσιαστικά ΑΝΙΔΕΙΚΕΥΤΗ για βιτρίνες ΑΡΑ ξεκινάω απ το 0 και τον βασικό μισθό :/:
Κι αν είναι να το κάνω αυτό... γιατί να μην το κάνω σε ένα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αντικείμενο? :/:

όντως μάλλον έχεις δίκιο... τα 15 χρόνια με έχουν μπουχτίσει....
όμως ρε γμτ... είναι όντως αργά να ξεκινήσω κάτι εκ νέου?
πως θα φαίνεται στον νέο υποψήφιο εργοδότη? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
θα ρισκάρω αδιάκριτη ερώτηση:
είσαι σίγουρη ότι το πρόβλημα δεν πηγάζει από αλλού? Μήπως περνάς δύσκολη περίοδο στη ζωή σου και γι'αυτό "ξεσπάς" στη δουλειά σου? Μήπως θα σε βοηθούσε κάποιο χόμπυ ή ένα γυμναστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα ρισκάρω αδιάκριτη ερώτηση:
είσαι σίγουρη ότι το πρόβλημα δεν πηγάζει από αλλού? Μήπως περνάς δύσκολη περίοδο στη ζωή σου και γι'αυτό "ξεσπάς" στη δουλειά σου? Μήπως θα σε βοηθούσε κάποιο χόμπυ ή ένα γυμναστήριο?

καλά κάνεις και ρισκάρεις!
θα σου απαντήσω! χρειάζομαι την βοήθεια σας γιαυτό πρέπει να σας δώσω όλα τα στοιχεία!

Είναι γεγονός (όπως οι περισσότεροι ξέρετε άλλωστε :P ) ότι η απώλεια της εγκυμοσύνης μου και του υποψήφιου μωρού μου, μου κόστισε πάρα πολύ συναισθηματικά.
Αυτό το πολέμησα και το πολεμώ διαφορετικά (κουρέφτηκα :P άρχισα διατροφή να χάσω κανα κιλό κλπ :P )
Δεν έχει να κάνει με άλλο παράγοντα γιατί αυτο το ανικανοποίητο επαγγελματικά δεν το αισθάνομαι ΤΩΡΑ πρώτη φορά και ξαφνικά...
είναι περίπου 2-3 χρόνια που συμβαίνει...
Σε προσωπικό επίπεδο, η συναισθηματική μου ζωή είναι άψογη!
Μην ξεχνάμε ότι πρόσφατα παντρέφτηκα άρα όλα καλά ;) :redface:

Χόμπυ έχω ήδη.... δεν φταίει ούτε αυτό.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
οκ τότε προχωράω σε επόμενη ερώτηση.
Είναι σίγουρα το αντικείμενο της δουλειάς σου που βαρέθηκες, ή μήπως το γεγονός ότι είσαι υπάλληλος? Δηλαδή αν έργαζόσουν ως ελεύθερη επαγγελματίας διακοσμήτρια, μήπως θα έβρισκες πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Από ότι μπορώ να καταλάβω ίσως χρειάζεσαι μια μικρή αναναίωση (βάζοντας νέα κομμάτια στην υπάρχουσα δουλειά σου, π.χ βίτρίνες) και όχι ολική αλλαγή.

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο να απαντήσω δυστυχώς, να τονίσω ότι συμφωνώ με τον Γιάννη.
Απ' ότι κατάλαβα εννοεί στην ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ δουλειά σου να βάλεις και νέα αντικέιμενα/τομείς. Έτσι θα είναι να ξεκινάς απο την αρχή αφού δεν θα ξέρεις το αντικείμενο, αλλά παράλληλα δεν θα έχεις όλο το άγχος για ανεύρεση νέας δουλειάς.
Θεωρώ ότι εάν εμπλουτίσεις την υπάρχουσα δουλειά σου με νέα στοιχεία θα γίνει αρκετά πιο ενδιαφέρον. 15 χρόνια προυπηρεσίας είναι πάρα πολλά και δεν νομίζω ότι πρέπει να χαραμιστούν.
Ίσως επειδή έχεις αποκτήσει αρκετή πείρα στο αντικείμενο αυτό, οποιοδήποτε νέο σχέδιο σου φαίνεται εύκολο και το τελειώνεις γρήγορα, άρα και βαριέσαι.
Όπως σου ξαναείπα, δοκίμασε να ενσωματώσεις νέους τομείς στην ήδη υπάρχουσα δουλειά σου.

Δεν ξέρω εάν έχεις "μπουχτίσει" γενικά με την τέχνη της διακόσμησης και θέλεις να δοκιμάσεις κάτι τελίως διαφορετικό, όμως θα σου πρότεινα ότι έχεις τώρα στο μυαλό σου να το αρχίσεις αρχικά εώς χόμπυ και ύστερα βλέπεις πως εξελίσεται, πχ εάν μπορεί να σε βοηθήσει επαγγελματικά, εάν σου αρέσει κτλ

Αυτά για τώρα, ελπίζω να μπορέσω να γράψω λεπτομερέστερο ποστ το βράδυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
KAKH EΠIΡΡΟΗ, είναι προκλητικά δύσκολο το θέμα σου, κι εμένα μ' αρέσουν οι προκλήσεις.
Θα ξεκινήσω επισημαίνοντας μια μεγάλη αντίφαση σου:
"η απώλεια της εγκυμοσύνης μου και του υποψήφιου μωρού μου, μου κόστισε πάρα πολύ συναισθηματικά".
"Σε προσωπικό επίπεδο, η συναισθηματική μου ζωή είναι άψογη!"
Πώς μπορούν να συμβαδίζουν αυτά τα 2, μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα;
(Και με την ευκαιρία, έχεις όλη τη συμπάθεια μου γι αυτή την τεράστια απώλεια).
Στη συνέχεια: Είσαι "ανικανοποίητη επαγγελματικά" γιατί δεν σε καλύπτει πιά το αντικείμενο της δουλειάς σου, ή ο τρόπος που την ασκείς (εξαρτημένη εργασία, εργασιακό περιβάλλον, ύψος αμοιβής, συνθήκες κλπ.; Πώς θα ήταν για σένα ιδανικά;
Το να θέλεις να σπουδάσεις κάτι καινούργιο είναι μια φυσική ανάγκη ανανέωσης, αλλά θα πρέπει να μας πεις περισσότερα, σαν να κάνεις ψυχανάλυση. Είσαι διατεθειμένη γιά κάτι τέτοιο;
Κι εν πάση περιπτώσει, τι είναι αυτά που σκέφτεσαι ότι θα ήθελες να κάνεις; Πες παραδείγματα.
Η συζήτηση προβλέπεται μεγάλη κι ενδιαφέρουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με την Palladin. Πιστευω οτι ως ελεύθερος επαγγελματίας, βαριέσαι πολύ δυσκολότερα. Προσπάθησε να εξερευνήσεις νέες πτυχές της τέχνης σου, να μάθεις νέα προγράμματα, νέα αντικείμενα... Η κάθε τέχνη είναι ανεξάντλητη.
Αν, ωστόσο, διαπιστώσεις οτι τελικά είναι η ίδια η τέχνη σου που έχεις βαρεθεί, δοκίμασε παράλληλα με τη δουλειά σου να παρακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα distance learning ή part time σε κάποιο άλλο αντικείμενο που πιστευεις οτι σε ενδιαφέρει. Μπορεί να χαραμίζεις έτσι 15 χρόνια προυπηρεσίας, αλλά απ'οτι καταλαβαίνω, ούτως ή άλλως δεν είσαι ευτυχισμένη με τη δουλειά σου (κάτι που κάνεις δηλαδή τις μισές ώρες που είσαι ξύπνια!). Και τα χρήματα, την ευτυχία δεν έχουν ως σκοπό; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους πάαααρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση :)

Εν συνεχεία....
@palladin και Michelle
Προσπαθώντας ειδικά αυτή τη φορά και σε αυτή την περίπτωση να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική και ρεαλιστική γίνεται, οφείλω κυρίως στον εαυτό μου να παραδεχτώ ότι δεν είμαι φτιαγμένη απ την πάστα που είναι φτιαγμένοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες :(
Η μητέρα μου ναι... είναι...
Εγώ όσο κι αν της μοιάζω, όχι δεν είμαι!
Εμένα αν με αφήσεις να κοιμάμαι μιας που δεν χτυπάω κάρτα, θα κοιμάμαι ως το απόγευμα...
Οχι, οριστικά και αμετάκλητα, ΕΓΩ δεν κάνω για ελεύθερη επαγγελματίας παρόλο που πριν λίγο καιρό ήταν στις πολύ άμεσες σκέψεις μου.
Η Λία το ξέρει, της το είχα πει....

Το τελευταίο διάστημα ακριβώς στην προσπάθεια μου να εμπλουτίσω πάνω στο δικό μου αντικείμενο, μαθαίνω συνεχώς νέα πράγματα, προγράμματα κλπ...
Ευτυχώς η εταιρία που ειμαι με πριμοδωτεί ουσιαστικά να μαθαίνω νεα πραγματα και θέλουν πάρα πολύ να μην είμαι "στάσιμη" γνωρίζοντας μόνο το ένα απ τα αντικείμενα που διαθέτει η εταιρία...
έτσι λοιπόν εκπαιδεύτηκα πολύ προσφατα σε νέα πραγματα....
Μόλις χτες, απόδωσαν και οι καρποί... έκανα μια εντελώς νέα εργασία....
Με το που ξεκίνησα να το κάνω, με είχε συνεπάρει ο ενθουσιασμός...
ΝΕΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!
Με το που τελείωσα σήμερα.... το ίδιο κενό :/: η ίδια ανικανοποίητη επιθυμία για κάτι άλλο....

Είναι λοιπόν το αντικείμενο που μου δημιουργεί το πρόβλημα προφανώς....

@ Νικόλα
Ναι, το να ξεκινήσω κάτι αρχικά σαν χόμπυ και στην συνέχεια να το προχωρήσω και επαγγελματικά, είναι το μόνο βέβαιο βήμα αν μπω σε αυτή τη διαδικασία....
Καλώς ή κακώς, η ηλικία μου και η οικογενειακή μου κατάσταση (κοινώς οι ευθύνες μου) δεν μου δίνουν τα περιθώρια για μεγάλα λάθη (μόνο για μικρά :P) και παιχνίδια...


@Πελοπίδα :)
Καταρχάς σε ευχαριστω για την συμπάθεια σχετικα με το ....θέμα... :)
Να σου διευκρινήσω ότι όταν είπα ότι σε προσωπικό επίπεδο η συναισθηματική μου ζωή είναι άψογη, εννούσα με τη λάθος διατύπωση μου ότι ....
  • είμαι πολύ καλά με τον αγαπημένο μου άντρα...
  • πρόσφατα παντρεμένη κι όλα είναι υπέροχα στον γάμο μου....
  • έχω φίλους που με αγαπάνε και με νιώθουν και με στήριξαν/στηρίζουν....
  • η οικογένεια μου επισης με στήριξε και με στηρίζει τα μάλα...
  • τα πεθερικά μου με λατρεύουν... (Αυτό κι αν είναι :P)
Κατάλαβες φαντάζομαι τώρα τι εννοούσα :)

φυσικά και είμαι διατεθειμένη να σπουδάσω παράλληλα με την εργασία μου... έτσι κι αλλιως δεν φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω κάτι από αυτά που σκέφτομαι χωρίς τις ανάλογες σπουδές :P

όοοολα όσα σκέφτομαι (και που μάλλον ντρέπομαι να σας ομολογήσω) είναι μέρος των διάφορων ταλέντων που έχω ως άνθρωπος... (μη με πείτε ψωνιο, όλοι έχουμε διάφορα ταλέντα :P)
είναι πράγματα που χρόνια τωρα αγαπώ.... που παντα έλεγα "α! αν δεν ήμουν αυτό που είμαι, θα ήθελα να είμαι αυτό ή αυτό ή εκείνο ή το άλλο!"

:redface:

Το καλό ή το κακό, δεν ξέρω, είναι ότι όλες οι πιθανές αλλαγές επαγγελματικής πορείας... ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ! :|

Όμως.... είναι ΟΛΑ σε μεγάλο μέρος κομματια του ποιά είμαι :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Όλοι οι τελειομανείς την ίδια πορεία (θα) έχουμε! Και εγώ ήδη από τώρα σκέφτομαι οτι ίσως σε κάποια φάση θα βαρεθώ την δουλειά μου, όταν καταντήσει ρουτίνα ίσως μετά από 10-15 ή 20 χρόνια επαγγελματικής πορείας. Αλλά αυτό το οποίο πρώτο θα μου παιρνούσε από το μυαλό θα ήταν να εμπλουτίσω το επάγγλεμά μου. Δηλαδή δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις από το 0 ξεκινώντας κάτι καινούργιο σε μια άλλη ειδικότητα στον τομέα της διακόσμησης. Μπορείς π.χ. να κυνηγάς μεταξύ άλλων κ πιο απαιτητικές δουλειές (πιο μεγάλες φίρμες ή σπίτια ή δ με οτι ασχολείσαι...) έτσι ώστε να νιώθεις πιο ικανοπιοημένη και γεμάτη.

Η ιδέα να σπουδάσεις κάτι σχετικό παράλληλα δεν ακούγεται και πολύ κακή, αν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο και την όρεξη (που βλέπω οτι έχεις). Αυτό που θα πρέπει να έχεις ως γνώμονα νομίζω πως πρέπει να είναι η απόκτηση γνώσης πάνω σε πράγματα που σε ενδιαφέρουν και έπειτα το πως θα το κολλήσεις με την δουλειά σου. Φαντάζομαι πως αυτά που σε ενδιαφέρουν δεν μπορει... όλο και κάποια σχέση θα έχουν με τη δουλειά. Αυτή τη σχέση λοιπόν τη βρίσκεις αργότερα. Προέχει να νοιώθεις γεμάτη.

:worry:Τα είπα μπερδεμένα πάλι; Ας ελπίσω πως όχι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αχ.... πρέπει να διαβάσεις το προηγούμενο μήνυμα μου :/:


Ελα Μοναχέ μου... γιατρέ μου... σε σένα στηρίζω πολλές ελπίδες (όπως και σε ΠΟΛΛΟΥΣ άλλους εδώ μεσα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ας γράψω ακόμα μια σύντομη απάντηση πριν πάω να διαβάσω...

Έχεις σκεφτεί ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γεννήσεις ένα παιδάκι? Υποθέτω ότι ξέρεις ότι αυτό θα φέρει διάφορες ανακατατάξεις στην ζωή σου... Ο ελεύθερος σου χρόνος θα μειωθεί αισθητά πχ... ίσως αυτή η αλλαγή που θέλεις είναι μια γενικότερη αλλαγή?? Κάτι εντελώς καινούργιο??
Μήπως απλώς ζητάς για αλλαγές όχι στην εργασία σου αλλά στην οικογένεια σου? [αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω]

Λες ότι αυτό το σκέφτεσαι εδώ και 2-3 χρόνια..μήπως δεν είναι συμπτωματικό ότι αποφάσισες αυτή την περίοδο της ζωής σου να το μοιραστείς μαζί μας?

Δεν ξέρω αν λέω ασυναρτησίες, απλώς προσπαθώ να το δω από μια άλλη οπτική γωνία..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Λοιπόν, αγαπητή Κούε

Πιστεύω ότι όλα όσα νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικά για έναν άνθρωπο ο οποίος είναι πρώτον πραγματικά δημιουργικός και δεύτερον, είναι πολύπλευρη προσωπικότητα.:) Μάλλον είσαι και τα δύο...!!Οι άνθρωποι αυτοί είναι συνήθως λίγοι.

Αν και είμαι 15 χρόνια μικρότερή σου, δηλ. δεν έχω δουλέψει ακόμα , πιστεύω πως, ανεξαρτήτως επαγγέλματος, 35 χρόνια το ίδιο πράγμα ..καταντά κουραστικό. Έχω την ταπεινή γνώμη πως σε κάθε περίπτωση μετά την 20ετία αρχίζει κανείς και βαριέται. Απλά οι περισσότεροι στα 40 κάτι τους δεν έχουν το κουράγιο να κάνουν κάτι καινούριο. Εξάλλου και η κοινωνία μας έχω την εντύπωση ότι σε μεγάλο βαθμό προβάλλει αυτό το πρότυπο. Δηλ. πχ σου λένε πως, από πού κι ως που θες να αλλάξεις? Ίσως οι γύρω θεωρήσουν ανώριμες τις σκέψεις σου. Να είσαι προετοιμασμένη.

Έχω περάσει ανάλογους προβληματισμούς με εσένα.Δεν θέλω να είμαι πάντως απόλυτη, διότι καταλαβαίνω ότι ένας άνθρωπος στα 35 του έχει και υποχρεώσεις. Ελπίζω να σε βοήθησα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα... το διάβασα το μήνυμά σου! :P Για άλλη μια φορά δεν έγνα κατανοητός... Θα πρέπει να το κοιτάξω αυτό!

Κ.Ε., λες πως φταίει τελικά το αντικείμενο σου. Πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρη; Λες οτι εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου συνεχώς κ όμως δεν σε γεμίζει αυτό. Μήπως αυτό δηλώνει οτι απλά χάνεις το ενδιαφέρον σου εύκολα για κάτι όταν νιώθεις οτι το έχεις κατακτήσει;

Κοίτα... Πρέπει να είμαστε λίγο ρεαλιστές. Να ξεκινήσεις εντελώς καινούργια καριέρα είναι δύσκολο. Όχι αδύνατο βέβαια, αλλα απλά δύσκολο. Εγώ νομίζω πως θα πρέπει να βρεις να σε γεμίσει κάτι άλλο και αυτό το κάτι άλλο θα σου δώσει ώθηση για την ανανέωση στη δουλειά σου. Αλλαγή στις αντιλήψεις και τις ιδέες μας σημαίνει αλλαγή στο περιβάλλον μας. Γι'αυτό και πρότεινα να σπουδάσεις κάτι παράλληλα με την δουλειά σου, έτσι ώστε να σου δίνει την αίσθηση οτι κάνεις κάτι που σου αφήνει κάτι (γνώση, εμπειρία ή έστω η ικανοποίηση οτι κάνεις κ κάτι άλλο που αγαπάς).

Νομίζω πως πρέπει γενικά στη ζωή σου να αισθάνεσαι οτι βρίσκεσαι σε "κίνηση" γιατί η στασιμότητα σε σκοτώνει... Ξέρεις... η φάση με το ταξίδι και τον προορισμό... Ε! Εσένα σου αρέσει το ταξίδι και όχι ο τόπος που θα φτάσεις γιατί στο ταξίδι βλέπεις κίνηση κ όλα αλλάζουν, ενώ όταν φτάσεις σε έναν τόπο βαριέσαι συνέχεια τα ίδια τοπία.

Ο λόγος που κόλλησα τις σπουδές που σκέφτεσαι να κάνεις με την δουλειά σου στο προηγούμενο post είναι γιατί ίσως να είσαι κ λίγο χρησιμοθήρας όπως όλοι μας. Ίσως θελεις να βλέπεις το τι ακριβώς θα σου προσφέρει κάτι στο τέλος, ώστε να έχεις κίνητρο να το κάνεις. Πολλοί δεν πάνε μόνο για την διαδρομή, αλλά και για τον προορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
γλυκό μου κουεδίνι, αυτό που περνάς σίγουρα δεν λέγεται κρίση (αφού κρατάει για πάνω από χρόνο). μας έχεις όμως ψιλομπρδέψει...
χόμπι δεν θες, η προσωπική σου ζωή είναι υπέροχη, οι εταιρίες δεν φταίνε, μήπως απλώς να σταματήσεις να είσαι τελειομανής;:hmm:
μάλλον θα συμφωνήσω λοιπόν με τον συνάδελφο ΜοναΧο (τώρα άρχισα να εξασκώ το επάγγελμα, μην με πάρετε με τις ντομάτες:clapup: ) ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα συγκεκριμένο κ ότι όλοι οι τελειομανής το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουνε...
ίσως αν υπήρχε λόγος ή τρόπος να απομακρυνθείς από την δουλειά για κάποιο διάστημα, όταν θα σου έλειπε να δημιουργούσες με περισσότερο κέφι κ νασουν ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα.
και όπως λέει κ η πριγκήπισσα μας, οι δημιουργικοί άνθρωποι με πολλά ενδιαφέροντα είναι αλήθεια ότι πλήττουν ευκολότερα κ ικανοποιούνται δυσκολότερα. μήπως τελικά χρειάζεσαι κάποιο πραγματικά δύσκολο project; κάτι σαν challenge για να το παλέψεις κ να ευχαριστηθείς;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε νομίζω να είμαι τελειομανής.... ή μήπως είμαι? :hmm:
ειλικρινά... δεν ξέρω να σας πω αν ειμαι τελειομανής στη δουλειά μου κι αν και κατά πόσο συντελεί αυτό στο να νιώθω όπως νιώθω....

Ξέρω απ όσο λένε οι άλλοι κι απ ότι βλέπω κι εγώ σε σχέση με τους άλλους ότι κάνω πολύ καλά τη δουλειά μου, γρήγορα και χωρίς λάθη.....
Με βάλατε σε σκέψεις για την τελειομανία...
Ποιός είναι ο ορισμός της?
Ναι θέλω να ειναι αψεγάδιαστα τα σχέδια μου.... θέλω, επιδιώκω και καταφέρνω να μην έχουν κανένα λάθος... όταν σχεδιάζω κάτι, το σκέφτομαι... το ελέγχω απο πολλές διαφορετικές σκοπιές... ξέρω για ποιό λόγο το κάθε τι είναι εκεί που το έβαλα... υπάρχει πάντα λόγος που κάτι είναι εκεί που είναι κι όχι κάπου αλλου....
Κάθε μα κάθε φορά που κάνω την οποιαδήποτε μελέτη, την αντιμετωπίζω σαν να πρόκειται για τον δικό μου χώρο.... του απλώνω κομμάτι του εαυτού μου... του δίνω εμένα...

Αυτό είναι μάλλον τελειομανία? Γιατί εγώ αυτό, χρόνια τώρα, το λέω επαγγελματισμό....
Δεν ξέρω... να είναι αυτό που με έχει στείλει για βρούβες?
:hmm:

Κι αν είναι απλά η ανάγκη μου να αναπτύσομαι μέσα απ την δουλεια μου?
Η δουλειά μου εχει πάψει εδώ και καιρό να με κάνει να αναπτύσομαι... εγώ την αναπτύσω πλέον, δεν με αναπτύσει αυτή....

Μιλούσα για το θέμα με την αδερφή μου....
Είναι μαζί μου στο να τα τινάξω όλα στον αέρα αν είναι να κάνω κάτι που θα μου αρέσει καλύτερα κι ας αμοιβομαι με λιγότερα (οκ είναι οικογενειακό το πρόβλημα :redface::P)
Η αδερφή μου λοιπόν, λεει ότι το πρόβλημα πιθανά να ξεκινάει απ το γεγονός ότι έχω πάρα πολλά και διαφορετικά ενδιαφέροντα που δεν έχω καταφέρει με κάποιο τρόπο να τα παντρέψω στη δουλειά μου.....
εμ δεν παντρεύονται όλα μεταξύ τους ρε γμτ :(

Τόσα χρόνια, καλύπτω τις ανάγκες μόνο από ένα απ τα ταλέντα μου...
έχουν μείνει παραπίσω τα άλλα και άρχισαν να διαμαρτύρονται :(

ουφ.... :/:
μήπως απλά χρειάζομαι διακοπές και ξεκούραση? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μην θεωρείς ότι φταίνε τα ενδιαφέροντά σου! Δηλ. τι πρέπει να είμαστε όλοι μονόχνωτοι, και να ασχολούμαστε μόνο με το επάγγελμά μας?
Π.χ.μπορεί να σου αρέσει η μουσική, η ζωγραφική, η ποίηση, η λογοτεχνία, ο κινηματογράφος, τα σπορ,οι εκδρομές..αλλά αυτό σε σημαίνει ότι αυτά παντρεύονται κιόλας με το επάγελμά σου κατανάγκην!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ας προχωρήσουμε ένα βηματάκι πιό πέρα.
ΟΚ, δεν είναι οι συνθήκες το ζητούμενο, είναι το αντικείμενο. Προσωπική ζωή πολύ καλή (φτου σου κορίτσι μου να μη σε ματιάσουμε), εύχομαι να ρθει σύντομα κι ένα παιδάκι να συμπληρώσει την οικογενειακή σας ευτυχία, όμως...
Όμως, ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ, βοήθησε μας λίγο να σε βοηθήσουμε. Πες μας απλά και στα ίσα, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο (άλλο) που θέλεις να κάνεις; Μιλάμε για κάτι που ξέρεις αλλά φοβάσαι ή ντρέπεσαι να πεις, κάτι που καίει την καρδούλα σου και τρώει το μυαλό σου χρόνια; Αν ναι, τι περιμένεις; Παράτα τα όλα κι ασχολήσου μ' αυτό. Είναι πιθανό να φας τα μούτρα σου, ε και λοιπόν; Μια ζωή την έχουμε. Θα πέσεις θα σηκωθείς, η οικογένεια θα σε στηρίξει. Είναι κρίμα να πεθάνεις (σε 50-60 χρόνια, έστω) και να μην έχεις ρισκάρει να κάνεις αυτό που πιό πολύ αγαπάς. ;)
Φίλη μου παράτησε σίγουρη δουλειά 20 ετών στα 40 της κι ασχολήθηκε με τη ζωγραφική, που πάντα αγαπούσε να κάνει. Σήμερα είναι επιτυχημένη (και κυρίως ευτυχισμένη) ζωγράφος. Φίλος μου παράτησε δουλειά οικονομικού στελέχους για να γίνει σκηνοθέτης στα 37. Δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά, αλλά νοιώθει γεμάτος (το αντίθετο του κενού). Αληθινά παραδείγματα ήταν αυτά.
Ή είσαι στη δύσκολη θέση ότι δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Κι ότι τα πολυποίκιλα και αξιόλογα ενδιαφέροντα σου σε μπερδεύουν;
Πες μας την αλήθεια, κι η αλήθεια θα σε ελευθερώσει. Μη φοβάσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top