Επιλογή επεξεργαστή

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους...Ειμαι στη δυσαρεστη θεση να επιλεξω αναμεσα απο 2 επεξεργαστες και δεν ξερω πραγματικα ποιον να επιλεξω...Οι επεξεργαστες ειναι οι INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775
και INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775

Εσεις ποιον απο τους 2 θα επιλεγατε και γιατι ? 2πλοπυρηνο ή 4πυρηνο ? Γυρω στα ιδια χρηματα κοστιζουν και οι 2 ( ο 2πλοπυρηνος λιγο πιο ακριβος και αυτο με εβαλε σε σκεψεις)Περιμενω τις απαντησεις σας...:bye:

Φιλικα...Demerlad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τρέχεις προγράμματα που μπορούν να εκμετελλευτούν 4 πυρήνες; Πιθανότατα οχι, οπότε πάρε 2πύρηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Μια ακομη ερωτηση...ενα παιχνιδι (πχ world of warcraft) τρεχει καλυτερα σε 4πυρηνο απο 2πυρηνο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εξαρτάται απο το παιχνίδι, πολύ λίγα εκμεταλλεύονται πολλαπλούς πυρήνες, δηλαδή ούτε καν τους 2 πυρήνες δεν εκμεταλλεύονται. Το μόνο που κερδίζεις με 2πύρηνο είναι οτι το λειτουργικό σύστημα και όλες οι διεργασίες τους δρομολογούνται στον έναν πυρήνα ενώ το παιχνίδι που τρέχεις έχει ολόκληρο τον άλλο πυρήνα για πάρτη του.
Το WoW συγκεκριμένα με κάποιο πρόσφατο patch άρχισε να κινείται προς αυτή την κατεύθυνση αλλά μάλλον θα τρέχει καλύτερα στον 2πύρηνο γιατί το ρολόι του είναι 760MHz παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η λυση!

Ο εξης!
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=924962
Με αυτην την ψυκτρα
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=974919
και αυτον τον ανεμιστηρα πανω της
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=941638

Απο τα καλυτερα σετ τις περιοδου και με ενα μικρο OC μπορεις να φερεις τον q6600 στα 3,00-3,40 και εισαι GG.Μην ακουω τωρα βλακειες για 2 πυρηνο!

Και περι παιχνιδιων σε 6-7 μηνες ολο και πιο πολλα games-software θα εκμεταλευονται τους 4 πυρηνουληδες και μετα πιος σε πιανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είπε τίποτα για OC το παιδί.
Χωρίς OC αυτή τη στιγμή για παιχνίδια δεν παίρνεις 4πύρηνο. Για παιχνίδια παίρνεις αξιοπρεπή επεξεργαστή (οχι θηρίο, αξιοπρεπή απλά) και δυνατή κάρτα γραφικών.
Για αυτό περί των 6-7 μηνών υπάρχει κάποια σοβαρή πηγή ή είναι καθαρά δικιά σου εκτίμηση;
Μη λέμε και οτι μας κατέβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ε τοτε παιρνεις την ιδια ψυκτρα και φουρφουρι με τον 8400 που με τον 8500 εχουν ουσιαστικα μηδαμινη διαφορα!! Τον εχω βαλει σε ενα φιλο μου και ειναι αρκετα καλος αλλα το θεμα ειναι τι mobo εχει το παιδι και αν υποστηριζει 45αρηδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται ξεχωριστή ψύκτρα για κανονική χρήση, γιατί να δώσει άλλα 50 ευρώ;
Και ο 8200 μια χαρά είναι για παιχνίδια, παίρνεις αυτόν, γλιτώνεις 100 ευρώ και τα δίνεις για καλύτερη κάρτα γραφικών.
Το θέμα της μητρικής πρέπει να το προσέξει όντως.

έδιτ: βασικά τώρα που το βλέπω, δεν έχεις αναφέρει συγκεκριμένα για τι χρήση το θέλεις, δεν ξέρω πως έβγαλα το συμπέρασμα οτι το θέλεις για παιχνίδια :P . Για πες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Οντως καλυτερα να μας πει το budjet του και το ολο μηχανημα για του πουμε και εμεις τα αναλογα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Με μπερδεψατε λιγο...βασικα εγω δεν το χρησιμοποιω πολυ το pc (μονο για κανα 12ωρο σερι wow :D) αλλα παιζει πολυ ο αδερφος μου...Παιζει l2 και κανει κατι χαμαρες και εχει 2-3 παραθυρα του lineage ανοιχτα με αποτελεσμα στην περιπτωση αυτη το pc να σερνεται...mobo ειμαι αναμεσα σε asus/gigabyte αλλα το προβλημα μου ηταν να επιλεξω τον επεξεργαστη...Επισης εκτως απο wow χρησιμοποιω το pc και για video encoding οποτε καποια ατομα μιλισαν για 4πυρηνο...Δε θα ασχοληθω με OC προς το παρων αλλα θελω το pc μου με λιγα λογια να πεταει...και το budget ειναι γυρω στα 450 ευρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
450 ευρώ για ποιά πράγματα;
Για να μην σέρνεται ο αδερφός σου με τα πολλά ταυτόχρονα clients του lineage θέλεις μάλλον περισσότερη μνήμη και οχι απαραίτητα πιο δυνατό επεξεργαστή.
Το WoW σε καμία περίπτωση δεν θέλει τόσο δυνατό υπολογιστή, πεταμένα λεφτά θα είναι.
Για video encoding το συζητάμε, αλλά σε καίει πραγματικά να γλιτώσεις 10 λεπτά στις 2 ώρες ας πούμε; Θεωρείς οτι αξίζουν τα λεφτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Σορρυ δικο μου το λαθος. Για επεξεργαστη και mobo διαθετω περιπου 340-350 ευρω...Στο encoding τοσο λιγο γλυτωνεις ? Βασικα ηθελα δυνατο επεξεργαστη γιατι εχω το ελλατωμα να ανοιγω πολλες εφαρμογες μαζι...πχ pc tv + wow + firefox + ventrillo....Δε ξερω εχω μπερδευτει...:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε μεταξύ του 8200 και του 8500 ας πούμε είναι πολύ μικρή η διαφορά στο encoding.
Για πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα ξαναλέω οτι θέλεις περισσότερη μνήμη, οχι καλύτερο επεξεργαστή, για να μη κολλάει το σύστημα.
Τι έχεις τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
τωρα βρισκομαι στο 1GB μνημη και εναν pentium 4 ( 3.4GHz...):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε τότε με 2Gb μνήμη και οποιδήποτε 2πύρηνο θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά.
Θα χρειαστεί λογικά να πάρεις και μνήμη όμως, ίσως και κάρτα γραφικών αν δεν είναι PCI Express η τωρινή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ε μεταξύ του 8200 και του 8500 ας πούμε είναι πολύ μικρή η διαφορά στο encoding.
Για πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα ξαναλέω οτι θέλεις περισσότερη μνήμη, οχι καλύτερο επεξεργαστή, για να μη κολλάει το σύστημα.
Τι έχεις τώρα;
Πως να μην είναι αφού η 8800 GT ULTRA με την 8600 GT και 8800(GT) έχουν ελάχιστες διαφορές ως προς τις αποδόσεις αλλά τεράστιες ως προς την τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ε τότε με 2Gb μνήμη και οποιδήποτε 2πύρηνο θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά.
Θα χρειαστεί λογικά να πάρεις και μνήμη όμως, ίσως και κάρτα γραφικών αν δεν είναι PCI Express η τωρινή σου.

H καρτα γραφικων που εχω τωρα ειναι pci express...οποτε λες να παρω ρνα 2πυρηνο και να προσθεσω αλλο 1 gb μνημη ? ευχαριστω παρα πολυ παιδια με βοηθησατε παρα πολυ :D:bye::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μάλλον θα χρειαστείς καινούρια μνήμη DDR2, αλλά είναι πολύ φτηνή.
Στη θέση σου θα έκανα αυτό που σου είπα πάντως, ρώτα και κανέναν άλλον όμως για να έχεις περισσότερες γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
αν έχεις 1ή 1,5gb δεν νομίζω να χρειάζεσαι παραπάνω και η κάρτα γραφικών σου είναι πολύ καλ'ή εταιρία αλλά τι μοντέλο δεν μας είπες. Τώρα για επεξεργαστη αν διαθέτεις 170 ευρο εφόσον δεν έχει πέσει η τιμή πάρε τον Core 2 Dyuo E6750. Ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός εγώ σκοπεύω ανα τον χτυπήσω το καλοκαίρι μαζί με κάρτα γραφικών +1gb RAM. Πάντως εγώ με 1gb παίζω και L2 και OBLIVION KAI CRYSIS βέβαια λοα στη τσίτα κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει κυκλοφορήσει η σειρά C2D 8xxx, δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάποιον 6xxx.
Όσο για τη μνήμη, είδες τι είπε παραπάνω; Θέλει να ανοίγει πολλά προγράμματα μαζί, άρα είναι καλό να έχει μπόλικη μνήμη. Είναι τόσο φτηνή που δεν αξίζει να πάρεις 1GB μόνο, καλύτερα να έχεις λίγο παραπάνω και να είσαι άνετος.

Και προσοχή στον επεξεργαστή, ΜΗΝ πάρεις Tray έκδοση, να πάρεις Boxed γιατί είναι πολύ λίγο ακριβότεροι (5-10 ευρώ) και έχουν ψύκτρα μαζί η οποία κάνει μια χαρά τη δουλειά της, οι Tray δεν έχουν και θα χρειαστεί να δώσεις αρκετά λεφτά επιπλέον για ψύκτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top