Traffic Shaping από τον ΟΤΕ

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δείτε τι παγαποντιές κάνει ο ΟΤΕ!

https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180115

Θέλουν πολύ ξύλο εκεί πέρα... :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για Οtenet λέει συγκεκριμένα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο το deep packet inspection κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Χμμ. Το διάβασα στο Insomnia. Δεν είναι και κάτι καινούριο εγώ όταν είχα Otenet έβλεπα ότι μου έπεφτε το p2p αλλά κυρίως το torrenting. Αφού τους πήρα πολλές φορές τηλέφωνο σταμάτησε να μου συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αφού τους πήρα πολλές φορές τηλέφωνο σταμάτησε να μου συμβαίνει.

Δεν νομίζω να έγινε κάτι με αυτό. Απλά έτυχε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σωστά εγώ ακόμη αντιμετωπίζω προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εμένα μου γίνεται και σκέφτομαι να υπογράψω και την επιστολή που θα πάει στην ΕΕΤΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έγινε κάτι με αυτό. Απλά έτυχε. ;)

Τι να σου πω δεν ξέρω, πάντως είχα ακούσει και από άλλους να κάνουν παρατήρηση από την περιοχή ίσως το σταμάτησαν για την περιοχή μου, μπορεί όμως να έχει και δίκιο να έγινε τυχαία:P. Δεν με απασχολεί με τη FORTH βρήκα την υγειά μου:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ είχα στείλει επιστολή στον ΟΤΕ, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτών, για τις τραγικές ταχύτητες που έδινε στο dslam μου, αν και με ονομαστική 512 (προ Χριστού γιατι τώρα είμαι 2048) και διορθώθηκε, αν και νομίζω έγινε τελείως τυχαία. Μου απήντησαν βέβαια από τον ΟΤΕ, με γράμμα υπογεγραμμένο από το Διευθυντή Πελατών λέγοντάς μου τις ίδιες, κλασικές δικαιολογίες περί "συνεχούς βελτίωσης του δικτύου" και οτι μπορεί το δικό μου εσωτερικό δίκτυο να έχει πρόβλημα, που όπως αποδείχτηκε δεν συμβαίνει. Μη νομίζετε οτι ιδρώνει το αυτί τους, απλά τυχεροί είμαστε όσοι βλέπουμε το πρόβλημά μας να διορθώνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ είχα στείλει επιστολή στον ΟΤΕ, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτών, για τις τραγικές ταχύτητες που έδινε στο dslam μου, αν και με ονομαστική 512 (προ Χριστού γιατι τώρα είμαι 2048) και διορθώθηκε, αν και νομίζω έγινε τελείως τυχαία. Μου απήντησαν βέβαια από τον ΟΤΕ, με γράμμα υπογεγραμμένο από το Διευθυντή Πελατών λέγοντάς μου τις ίδιες, κλασικές δικαιολογίες περί "συνεχούς βελτίωσης του δικτύου" και οτι μπορεί το δικό μου εσωτερικό δίκτυο να έχει πρόβλημα, που όπως αποδείχτηκε δεν συμβαίνει. Μη νομίζετε οτι ιδρώνει το αυτί τους, απλά τυχεροί είμαστε όσοι βλέπουμε το πρόβλημά μας να διορθώνεται...

Έχεις δίκιο, και σίγουρα και η υπογραφή από το scanner είναι. Κάνουν απλώς μια συγχώνευση αλληλογραφίας και στέλνουν τα ίδια σε όλους που έχουν πρόβλημα με τη σύνδεση χωρίς καν να ψάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι εντάξει, η συγκεκριμένη επιστολή ήταν προσωποποιημένη και η υπογραφή του Διευθυντή γνήσια, ίσως γιατί τους είχα κράξει πολύ άγρια σε αυτό που είχα στείλει. Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι απλά πιπιλάνε την ίδια καραμέλα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eντάξει, τώρα δε θα πιάσουμε να δούμε αν είναι αυθεντική η υπογραφή. :P

Λοιπόν, τι λέτε να γίνει? Λέτε να το σταματήσει ο ΟΤΕ μετά την καταγγελία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι βέβαια :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σας λέω όμως ότι ο ΟΤΕ συνεχίζει να είναι μια απο τις καλύτερες εταιρίες.
Χθες το βράδυ(ναι δουλεύει και Κυριακή το μαγαζί) στο 134 έκανα αίτηση για 4mb
και σήμερα το μεσημέρι γύρισα και τα είδα το modem συγχρονισμένο στα 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όχι βέβαια :P .

Τι όχι βέβαια? Έτσι θα μείνουμε? :mad:

Αυτά να τα κάνει σε εξελιγμένες χώρες... ακούς εκεί... ο ΟΤΕ να κάνει traffic shaping...:mad:

Όλα τα 'χει η Μαριωρή, ο φερετζές της λείπει... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σας λέω όμως ότι ο ΟΤΕ συνεχίζει να είναι μια απο τις καλύτερες εταιρίες.
Χθες το βράδυ(ναι δουλεύει και Κυριακή το μαγαζί) στο 134 έκανα αίτηση για 4mb
και σήμερα το μεσημέρι γύρισα και τα είδα το modem συγχρονισμένο στα 4

Νομίζω οτι αν μη τι άλλο η σοβαρότητα και η αξιοπιστία είναι τα καλύτερα χαρακτηριστικα της εταιρείας που δραστηριοποιείται στις τηλεπικοινωνίες εδώ και μισό αιώνα. Αυτός ακριβώς ειναι και ο λόγος που δεν μπορώ να εμπιστευτώ αμφιβόλου ποιοτητας εταιρείες-φούσκες που κλείνουν σε 2-3 χρόνια και συμβάλλω με τον τρόπο αυτό στη διατήρηση του μονοπωλίου του ΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο ΟΤΕ μας κράτησε στον τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα όσο η αγορά δεν ήταν ελεύθερη, μόνο για αυτό του δίνω όσα λιγότερα λεφτά μπορώ, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι οι εναλλακτικοί παρέχουν σοβαρές υπηρεσίες βέβαια.
Τα λάθη όμως, και πόσο μάλλον τα θελημένα "λάθη", πληρώνονται. Ούτε cent λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, η απελευθέρωση της αγοράς συνετέλεσε φυσικά στην κατακόρυφη πτώση των τιμών, που μέχρι πριν 3 χρόνια ήταν η ευρζωνικότητα είδος πολυτελείας και φυσικά αυτό δεν τιμούσε μία δυτική χώρα. Το γεγονός του μονοπωλίου στην αξιοπιστία πάντως είναι αληθές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όχι εντάξει, η συγκεκριμένη επιστολή ήταν προσωποποιημένη και η υπογραφή του Διευθυντή γνήσια, ίσως γιατί τους είχα κράξει πολύ άγρια σε αυτό που είχα στείλει. Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι απλά πιπιλάνε την ίδια καραμέλα σε όλους.

Ίσως δεν κατάλαβες καλά τι είναι η συγχώνευση αλληλογραφίας. Με τη συγχώνευση αλληλογραφίας, αντλείς στοιχεία ατόμων από μια βάση δεδομένων και έτσι φτιάχνεις μια επιστολή για πολλούς παραλήπτες.

Αγαπήτε [Φύλο (Κύριος, κυρία] [Όνομα],

Μελετήσαμε το πρόβλημα σας....
...........................................
...........................................

[Υπογραφή.jpg]:P

Απλώς το λέω γιατί αν πωλούν τα ίδια φούμαρα σε όλους, γιατί να κουράζονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Η επιστολή δεν ήταν συγχώνευση γιατί έφτασα πολύ ψηλά. 2 μήνες ασχολήθηκα με το ζήτημα. Φυσικά βέβαια πουλάνε τα ίδια φούμαρα σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Να κάνω μία ερώτηση λίγο off-topic,αλλά για να μην κάνω τσάμπα tread.
θέλω να μου πείτε όσες προσφορές ξέρετε για adsl και απεριόριστη τηλεφωνία.Ποια είναι οικονομικότερη και καλύτερη για εσάς.
Η ταχύτητα να είναι τουλάχιστον 1024...
Πάντως το conex πολύ ακριβό μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top