• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πολυδιψία;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ίσως το παρακάτω θέμα φανεί λίγο γελοίο σε μερικούς, αλλά γουατέβερ...
Απο μικρή έπινα πάντα πολύ νερό. Όσο περνάνε τα χρόνια, πίνω όλο και περισσότερο, σε σημείο που έχει αρχίσει να μου δημιουργεί πρόβλημα! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα για πάνω απο μισή ώρα αν δεν έχω μαζί νερό! Δεν μπορώ να πιώ και να φάω τίποτα αν δεν έχω μαζί νερό! Αν πάω σε καφετέρια, δεν θα μου φτάσει το δικό μου νερό, αλλά θα πιώ και του διπλανού, και του παραδιπλανού (απο την παρέα μου εννοείται :P) ή θα ζητήσω πεντακόσιες φορές νερό. Στο σπίτι έχω πάντα μαζί μου ένα μεγάλο μπουκάλι νερό, το οποίο αδείαζει σε 1-2 ώρες το πολύ και πίνω απο αυτό τουλάχιστον 2-3 φορές το λεπτό. Μερικές φορές δε, νιώθω οτι όσο και να πιώ δεν ξεδιψάω με τίποτα! Να ξεδιψάσω δε απο ψύκτη μου είναι αδύνατο, πάντα μετά απο μερικά λεπτά διψάω πάλι απίστευτα!
Έχει βέβαια και τα καλά του αυτό, πχ ενώ κάνω πολλές καταχρήσεις δεν έχω σχεδόν καθόλου κυτταρίτιδα, αλλά δεν το αντέχω άλλο σε αυτό το βαθμό! Μου δημιουργεί πρόβλημα!
Any ideas? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι για να ξεδιψάς πρέπει να πίνεις νερό μέτριας θερμοκρασίας και όχι κρύο, αλλά δεν ξέρω επειδή μου αρέσει το κρύο νερό.

Επίσης η πολυδιψία είναι σύμπτωμα διαβήτη αλλά μην φρικάρεις, πρέπει να συνοδεύεται από πολυουρία, πολυφαγία και χάσιμο βάρους.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πολυφαγια,πολυδιψια και συχνοουρια ειναι τα τρια χαρακτηριστικα για οσους εχουν ζαχαρο.Οσοι δηλαδη εχουν τα παραπανω 3 χαρακτηριστικα ειναι καλο να κοιταχτουν.
Αυτο γενικα μιλωντας.
Απο εκει και περα το να πινεις νερο, δεν ειναι κακο.Αντιθετα ειναι πολυ καλο για τα νεφρα και το οργανισμο γενικοτερα.Τωρα για το τι αλλο μπορει να ειναι.Τωρα τι να κανεις εσυ;
Για αρχη αγοαρσε μετοχες του "Αυρα"...κερδισμενη θα βγεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(μόλις γέμισα για πολλοστή φορά το μπουκάλι μου και σας απαντώ :P)
Δεν παίζει να είναι ζάχαρο/διαβήτης, διότι δεν υπάρχει το σύμπτωμα της πολυφαγίας. (συχνοούρια δεν έχω, πηγαίνω μεν συχνά στην τουαλέτα, αλλά ως φυσικό επακόλουθο του τόσου νερού)
underwater, πάντα βρύσης πίνω. Δεν μου αρέσει το παγωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω πινω πολυ νερο απο μιρκος, οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο αλλα οπως και να εχει πινω πολυ. Κακο δεν κανει, ειναι πολυ καλο να πινεις νερο οποτε πιστευω δεν θα επρεπε να σε αποσχολη, απλα να ζεις με αυτον τον τροπο. Τροπος για να πινεις λιγοτερο νερο δεν νομιζω να υπαρχει, το εχει αναγκη ο οργανισμος σου και το ζηταει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
(μόλις γέμισα για πολλοστή φορά το μπουκάλι μου και σας απαντώ :P)
Δεν παίζει να είναι ζάχαρο/διαβήτης, διότι δεν υπάρχει το σύμπτωμα της πολυφαγίας. (συχνοούρια δεν έχω, πηγαίνω μεν συχνά στην τουαλέτα, αλλά ως φυσικό επακόλουθο του τόσου νερού)
underwater, πάντα βρύσης πίνω. Δεν μου αρέσει το παγωμένο.
[μόλις κατέβασα το τρίτο εναμισόλιτρο της ημέρας και απαντώ, μετά πάω να γεμίσω το τέταρτο]

Πραγματικά το να πίνεις πολύ νερό είναι πολύ καλό. Καθαρίζει τα νεφρά, τον οργανισμό από τις τοξίνες και φυσικά καταπολεμάει την κυτταρίτιδα, όπως διαπίστωσες κι εσύ. Επίσης βοηθάει αν θέλεις να σταματήσεις το τσιγάρο [assuming ότι καπνίζεις βεβαίως-βεβαίως], ένας φίλος κάθε φορά που είχε όρεξη για τσιγάρο πλάκωνε το νερό για να χαλαρώσει. Θα το δοκιμάσω κι εγώ...
... όταν αποφασίσω να το κόψω. :P

Εγώ προσωπικά δεν θα ανησυχούσα. Θα χαιρόμουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα τσιτσιλέγκα. Αυτό με το τσιγάρο δεν παίζει. Ίσα ίσα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να καπνίσω χωρίς νερό, νιώθω οτι το τσιγάρο με κάνει να διψάω ακόμη περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και όσον αφορά όσους λέτε οτι είναι καλό και θα χαιρόσασταν, μάλλον δεν έχετε συνειδητοποιήσει την κατάσταση. :(
Ε είναι ολίγον ρόμπα να βγαίνεις για καφέ και να ζητάς συνέχεια νερό ή να πίνεις το νερό όλης της παρέας, να πηγαίνεις επαγγελματικό ραντεβού και να τσακίζεις τα νερά λες και μόνο αυτό σε απασχολεί, να είσαι σε μάθημα και να βγαίνεις συνέχεια για να γεμίσεις το ποτήρι σου, να είσαι σε ΜΜΜ και να μην βλέπεις την ώρα να τελειώσει το ...μαρτύριο γιατί πάλι διψάς και μέσα στο σπίτι όπου πηγαίνεις να πρέπει να κουβαλάς και το νερό σου, λες και είσαι σε νοσοκομείο με ορό! Ε όχι βρε παιδιά, μόνο καλό δεν είναι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Μια ερωτηση...Σαλιο εχεις?? Μηπως κατι παει λαθος με τους αδενες που εκρινουν σαλιο και το στομα σου αφυδατωνεται?? Μια σκεψη κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι δεν παίζει αυτό, μια χαρά σάλιο έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Χμ, έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά σε λίγο μικρότερο βαθμό. Στο δωμάτιό μου υπάρχει πάντα μια κανάτα με νερό και μου είναι αδύνατον να αντέξω πάνω από μισώ ώρα χωρίς νερό (εκτός βέβαια κι αν κοιμάμαι). Τον τελευταίο καιρό ιδιαίτερα δεν ξέρω γιατί αλλά διψάω συνέχεια και διαβήτης δεν είναι σίγουρα γιατί σε πρόσφατες εξετάσεις μου ο δείκτης σακχάρου ήταν κάτω από το κανονικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λία μου, μήπως είσαι υπερβολική στο πόσο αλάτι βάζεις στο φαγητό σου?
Μήπως δλδ είσαι απ τους ανθρώπους που τους αρέσει να βλέπουν το πιάτο τους πιο ρομαντικά σαν ....χιονισμένο τοπίο? :P
Επίσης... μπορεί όντως να σου προκαλεί το τσιγάρο την επιθυμία....
Οταν κάπνιζα στριφτό, η κόλλα απ τα χαρτάκια με τρέλενε στη δίψα! Μηπως αντίστοιχα σε ενοχλεί κάτι? Το φίλτρο ή χαρτάκια στριφτου....
Μήπως τρως πολλούς ξηρους καρπους και άλλα αλατισμένα προϊόντα?
Μήπως ΔΕΝ τρως καθόλου φρούτα και λαχανικά? Γιατί αυτα εχουν μεγαλη ποσότητα νερου μέσα που αν δεν τα παιρνεις από αυτα, από κάπου πρέπει να τα παιρνεις.
Σίγουρα η συνήθεια παίζει ρόλο αλλά, στανταρ κάτι κάνεις επιπλέον που δεν το έχεις καταλάβει.



Επίσης βοηθάει αν θέλεις να σταματήσεις το τσιγάρο [assuming ότι καπνίζεις βεβαίως-βεβαίως], ένας φίλος κάθε φορά που είχε όρεξη για τσιγάρο πλάκωνε το νερό για να χαλαρώσει. Θα το δοκιμάσω κι εγώ...
... όταν αποφασίσω να το κόψω. :P
Αυτό το έκανα κι εγώ όταν αποφάσισα έκοβα το τσιγάρο ;)
ήταν αρκετά σημαντική βοήθεια γιατί εγώ τουλάχιστον σαν καπνίστρια όταν επινα νερο, δεν ήθελα μετά με τίποτα τσιγάρο, μπουκωνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αχ Η2Ο μαγικό...υπέροχο ειδικά όταν η ζέστη στο δωμάτιο ανεβαίνει και εσύ κάθεσαι μπροστά σε μια οθόνη μέχρι που κάποιος σου φέρνει ένα ποτήρι και το πίνεις μονορούφι…χμμ δίψασα....

Πάμε για άλλα αν από μικρή έπινες γιατί να αλλάξεις ο οργανισμός συνηθίζει ότι κάνεις συνεχεία και είναι πολύ δύσκολο να του αλλάξεις συνήθειες και μην ξεχνάς όσο μεγαλώνεις τόσο οι ανάγκες του οργανισμού σου για να καλύψει τα υγρά που χάνονται αυξάνονται…το να διψάς από μόνο του δεν είναι σύμπτωμα….βεβαίως παραπάνω σωστά αναφέρθηκε η ξηροστομία…αλλά αφού λες ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο πάμε παρακάτω…πρησμένοι αδένες στο λαιμό δημιουργεί αίσθημα διψάς, αλλά συνυπάρχει με μειωμένη όρεξη και δυσκολία στην κατάποση του φαγητού άλλα και αυτό πάλι χλομό το βλέπω…
όσο για το διαβήτη όλη η Ελλάδα έχει συμπτώματα με αποτέλεσμα οι διαβητικοί να το αγνοούν ...οπότε πρέπει να κάνουμε όλοι μας έναν απλό έλεγχο.
Όσο για την διψασμένη admin…να πίνεις…να προτιμάς το εμφιαλωμένο απο βρυσης ΠΛΗΝ μιας μάρκας ( θα μας βάλουν και μέσα για δυσφήμηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
@Michelle
Όπως είπε και ο mario, κάνε μια εξέταση αίματος καλού κακού.Το να διψάς συνέχεια είναι σύμπτωμα του ζαχάρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λία μου, μήπως είσαι υπερβολική στο πόσο αλάτι βάζεις στο φαγητό σου?
Μήπως δλδ είσαι απ τους ανθρώπους που τους αρέσει να βλέπουν το πιάτο τους πιο ρομαντικά σαν ....χιονισμένο τοπίο? :P
Επίσης... μπορεί όντως να σου προκαλεί το τσιγάρο την επιθυμία....
Οταν κάπνιζα στριφτό, η κόλλα απ τα χαρτάκια με τρέλενε στη δίψα! Μηπως αντίστοιχα σε ενοχλεί κάτι? Το φίλτρο ή χαρτάκια στριφτου....
Μήπως τρως πολλούς ξηρους καρπους και άλλα αλατισμένα προϊόντα?
Μήπως ΔΕΝ τρως καθόλου φρούτα και λαχανικά? Γιατί αυτα εχουν μεγαλη ποσότητα νερου μέσα που αν δεν τα παιρνεις από αυτα, από κάπου πρέπει να τα παιρνεις.
Σίγουρα η συνήθεια παίζει ρόλο αλλά, στανταρ κάτι κάνεις επιπλέον που δεν το έχεις καταλάβει.

Όντως μου αρέσει στα περισσότερα φαγητά να βάζω πολύ αλάτι!
Επίσης, όντως τα τελευταία χρόνια που καπνίζω πίνω περισσότερο!
Και όντως δεν τρώω φρούτα κ λαχανικά!
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όντως μου αρέσει στα περισσότερα φαγητά να βάζω πολύ αλάτι!
Επίσης, όντως τα τελευταία χρόνια που καπνίζω πίνω περισσότερο!
Και όντως δεν τρώω φρούτα κ λαχανικά!
:hmm:

Ξεκίνα λοιπόν από κεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σγκρούμφ, εύκολο το χεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συνήθεια είναι όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Νομίζω μια χαρά τα πας.

Αλάτι πολύ, όχι φρούτα και λαχανικά, τσιγάρο μανιωδώς και καθιστική ζωή. Μια χαρά πιστεύω :) Άντε και εις ανώτερα.

Δεν είπα οτι εγώ κάνω καλύτερη ζωή, αλλά δεν καπνίζω και αποφεύγω το αλάτι (απλά έτσι έχω συνηθίσει από μικρός - δεν μου λείπει!).

Πήγαινε να κάνεις (να πάρει και να σηκώσει...γιατί να είναι ανάγκη να στο πούμε 200 άτομα) μερικές εξετάσεις αίματος. Μια γενική! Σε ένα οποιοδήποτε ιατρικό κέντρο με το βιβλιάριο σου. Τσάμπα είναι, ή άντε να πληρώσεις κανά 10ευρω (για να αποφύγεις το νοσοκομείο).

Παίζεις με την υγεία σου; Χαρά στο κουράγιο σου. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δεν ξέρω κάτι πάνω στο θέμα, παρά μόνο πως αν δεν έχεις σάλιο το πολύ νερό μάλλον κακό σου κάνει. Tί πιό απλό όμως από το να πας σε έναν γιατρό, πχ ενδοκρινολόγο να δεις αν είναι κάτι ορμονικό. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top