OpenOffice.org

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βγήκε η επίσημη έκδοση του OpenOffice 2.
Μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ.
Εύχομαι να βγεί σύντομα η ελληνική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
TNX (thanks)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
βγήκε και η ελληνική έκδοση αλλά χωρίς τα αρχεία βοήθειας
Θα την βρείτε εδώ
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Χρησιμοποιείται το OpenOffice; Ποια είναι η γνώμη σας;

Προσωπικά το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, μιας και είναι η μόνη σουίτα γραφείου για linux, αλλά το τελευταίο 6μηνο ότι έγγραφο έχω φτιάξει το έχω φτιάξει με το OpenOffice και μπορώ να πω ότι με καλύπτει πλήρως!
Η δική σας γνώμη ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Κι εγώ αυτή τη στιγμή OpenOffice τρέχω,κυρίως λόγω ευκολίας και φυσικά λόγω του ότι είναι δωρεάν λογισμικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ για τα παραθύρια χρησιμοποιώ όφις. Στα ουμπούντου χρησιμοποιώ τα όπεν όφις. Είναι πιο γρήγορα, πιο εύχρηστα και καταναλώνουν λιγότερους πόρους συστήματος σε σχέση με τη σουίτα της μάικροσοφτ. Αλλά θα προτιμούσα τα όφις γιατί είναι πιο όμορφα και εύχρηστα. Τα όπεν όφις τα δέχομαι σαν ένα αναγκαίο κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι πιο γρήγορα, πιο εύχρηστα και καταναλώνουν λιγότερους πόρους συστήματος σε σχέση με τη σουίτα της μάικροσοφτ.
???
Είναι java, είναι εξ'ορισμού πιο βαρύ και μνημοβόρο απο οτιδήποτε δεν είναι java.
Για αυτό το λόγο δεν το χρησιμοποιώ σε windows, το έχω βέβαια εγκατεστημένο γιατί μερικοί φανατικοί open sourceάδες μου στέλνουν .odt αρχεία και δεν μπορώ να τα ανοίξω αλλιώς :P .
Δεν χρησιμοποιώ πλέον συμβατικό κειμενογράφο για τη συγγραφή κειμένων, μόνο latex :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
???
Δεν χρησιμοποιώ πλέον συμβατικό κειμενογράφο για τη συγγραφή κειμένων, μόνο latex :) .
Για επίσημα έγγραφα και γω LaTeX χρησιμοποιώ, άλλα πολλές φορές χρειάζεται και μια σουίτα γραφείου.
Δεν πιστεύω πάντως ότι το OpenOffice είναι αναγκαίο κακό. Ειδικά το τελευταίο M$ Office είναι μια σκέτη απογοήτευση για μένα! (ευτυχώς!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για επίσημα έγγραφα και γω LaTeX χρησιμοποιώ, άλλα πολλές φορές χρειάζεται και μια σουίτα γραφείου.
Δεν πιστεύω πάντως ότι το OpenOffice είναι αναγκαίο κακό. Ειδικά το τελευταίο M$ Office είναι μια σκέτη απογοήτευση για μένα! (ευτυχώς!)
Η σουίτα γραφείου χρειάζεται σίγουρα γιατί δεν περιλαμβάνει μόνο κειμενογράφο :) .
Το Office 2007 όντως μάπα μου φάνηκε κι εμένα, χρησιμοποιώ ακόμα το Office XP :P . Είναι ελαφρύ και κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
???
Είναι java, είναι εξ'ορισμού πιο βαρύ και μνημοβόρο απο οτιδήποτε δεν είναι java.
Για αυτό το λόγο δεν το χρησιμοποιώ σε windows, το έχω βέβαια εγκατεστημένο γιατί μερικοί φανατικοί open sourceάδες μου στέλνουν .odt αρχεία και δεν μπορώ να τα ανοίξω αλλιώς :P .
Δεν χρησιμοποιώ πλέον συμβατικό κειμενογράφο για τη συγγραφή κειμένων, μόνο latex :) .

εμένα τότε γιατί μου ανοίγει πιο γρήγορα σε περιβάλλον ουμπούντου από τα όφις σε περιβάλλον ΧΡ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να οφείλεται σε 37.000 διαφορετικούς λόγους.
Το OO σε windows θέλει το διπλάσιο και βάλε χρόνο να ανοίξει απο το office, στον δικό μου υπολογιστή πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κι εγώ αυτή τη στιγμή OpenOffice τρέχω,κυρίως λόγω ευκολίας και φυσικά λόγω του ότι είναι δωρεάν λογισμικό :)


Αυτός είσαι.
me 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Open Office Sucks! Τα *.odt μου τη σπάνε! Αν θέλετε real κειμενογράφους, χρησιμοποιείστε Word/inDesign, το open office είναι μια φτηνή αντιγραφή του MS office. Οφείλω να παραδεχτώ ότι για free είναι αρκετά καλό, αλλά εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει, είναι για πρόχειρη δουλειά και φυσικά τίποτα επαγγελματικό δεν πρόκειται να γίνει σε αυτό αν δεν σοβαρευτούν οι δημιουργοί του να κάνουν κάτι καινοτόμο, καινούριο και χρήσιμο και όχι απλά να αντιγράφουν ευρεσιτεχνίες της Microsoft. Σκεφτείτε το και αλλιώς, είναι δυνατόν ένα πρόγραμμα μόλις μερικών χρόνων να ανταγωνιστεί τις δυνατότητες ενός προγράμματος 23 χρόνων (1985-2008); Μπορεί το MS Office σε αυτή την περίπτωση να είναι payed, αλλά παραδεχτείτε ότι δε σας κόστησε δεκάρα γιατί το πήρατε από το θείο οι περισσότεροι και παραπονιέστε μετά ενώ δεν τα σκάσατε, τι να πουν και αυτοί που έχουν πληρώσει για το πρόγραμμα δηλαδή... Όχι γιατί πολύ στο open source το ρίξαμε, το οποίο βασίζεται σε προγράμματα μη freeware, αν καταργηθούν αυτά, πάει ξόφλησε. Ποιος θα είναι πιο αποδοτικός και καινοτόμος; Ο προγραμματιστής της Microsoft που πληρώνεται τόσα τον μήνα για να κάνει μια δουλειά ή αυτός που κάνει μια τζάμπα δουλειά για να λέει ότι προγραμματίζει ενώ παράλληλα έχει δουλειά που τον βαραίνει. Συμφωνώ ότι πρέπει να στηριζόμαστε στα open source, αλλά το ξεφτυλίσαμε, όταν υπάρχει κάτι καλύτερο γιατί να χρησιμοποιήσω το free; Εγώ κοιτάω αντικειμενικά τα χαρακτηριστικά σε ένα πρόγραμμα όχι την τιμή. Όντως υπάρχουν freeware που αξίζουν όσο 10 payed, αλλά το Open office και το άθλιο GIMP δεν είναι από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Michale92, είναι βέβαιο ότι η opensource κοινότητα δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδο πολλά προγράμματα που αγοράζονται, αλλά από το να έχω windows :sick: με 1002 προβλήματα που αργούν να επιδιορθωθούν, προτιμώ τα υποκατάστατα opensource, των οποίων τα προβλήματα διορθώνονται μέσα σε μία-δύο μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Michale92, είναι βέβαιο ότι η opensource κοινότητα δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδο πολλά προγράμματα που αγοράζονται, αλλά από το να έχω windows :sick: με 1002 προβλήματα που αργούν να επιδιορθωθούν, προτιμώ τα υποκατάστατα opensource, των οποίων τα προβλήματα διορθώνονται μέσα σε μία-δύο μέρες.

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά εγώ θέλω να έχει πολλές δυνατότητες ο υπολογιστής μου, αν και έχω και linux, αφού στα windows δουλεύουν τόσα προγράμματα χαλάλι τα προβλήματα. Άλλωστε τώρα με την δημοτικότητα των Linux να ανθίζει, έρχεται και η σειρά σας, ιοί, adware, spyware, malware, trojans θα εμφανιστούν και στα linux σιγά σιγά. Όσο για τα προβλήματα των εφαρμογών, σε πληροφορώ ότι σοβαρές εταιρείες (adobe, antivirus companys) βγάζουν αμέσως σωστές ενημερώσεις, ε εάν έχεις πρόγραμμα που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του μην περιμένεις και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όχι δε με κατάλαβες, μιλώ για τα προβλήματα του ίδιου του λειτουργικού...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όχι δε με κατάλαβες, μιλώ για τα προβλήματα του ίδιου του λειτουργικού...:xixi:

Ε εντάξει, δεν είναι και το πιο εύκολο να φτιάξεις ένα λειτουργικό με τόσες δυνατότες, πραγματικά ομώς εγώ ακόμα και σε Vista σπάνια συναντ'ω προβλήματα, ενώ στα linux μόνο που τα βάζεις έχεις κίνδυνο να μ@μήσis το boot.ini και άντε μετά να bootάρεις τα win σου. Δεν κατηγορώ τα Linux, απλά δεν τα θεωρώ ακόμα πλήρως έτοιμα για μένα, ίσως με το Wine να αλλάξει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχικό μήνυμα από Anarki
???
Δεν χρησιμοποιώ πλέον συμβατικό κειμενογράφο για τη συγγραφή κειμένων, μόνο latex :) .

Αρχική Δημοσίευση από parantop:
Για επίσημα έγγραφα και γω LaTeX χρησιμοποιώ,
Όταν λέτε Latex εννοείτε προγράμματα τύπου texmaker; Αν εννοείτε κάτι τέτοιο, δεν το θεωρείτε δύσχρηστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν λέτε Latex εννοείτε προγράμματα τύπου texmaker; Αν εννοείτε κάτι τέτοιο, δεν το θεωρείτε δύσχρηστο;
Υπάρχουν πολλά όμορφα και εύχρηστα περιβάλλοντα για να γράψεις latex, πχ το LEd για Windows, το texmaker δεν παλεύεται και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δοκιμασα πριν μερικους μηνες την Αγγλικη εκδοση. Καλη ειναι, αλλά αργει λιγο να ανοιξει, και καποιες εγκαταστασεις δεν εγιναν σωστα. Μετα από προσφατο φόρματ, δε τα εχω βαλει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top