Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω:( Δυο πραγματα θα σου πω. Χαλκιδικη-Αργος και εγω απο Νοεμβριο φανταρος...:(

Και απο την δικη της πλευρα η αποσταση ειναι ανασταλτικος παραγοντας για σχεση...

Ποιος ειναι απο Αργος;Εσυ η ή κοπελα;;:)
Να που συναντησαμε πατριωτακια!!!!:clapup:

Προσωπικα καμποσα χροναι ειχα σχεση Ναυπλιον....Παρμα!!!
Δεν μας κολλωσε η αποσταση.Το χειροτερο ηταν ολοι αυτοι που με το εφευγα αρχιζαν εμμεσα-εμμεσα να με θαυουν σε εκεινη.(Ειχα καλους τους φιλους)
Εκεινη παντως κατι παραπανω απο κυρια!
Οπως και να εχει σχεση διατηρειται, αλλα θελει θυσιες,υπομονη,υποχωρησεις κτλ κτλ.
Τωρα το για ποσο θα κρατησει,ειναι αλλου παπα τροπαριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Λες τα Νεα Μουδανια να τα πηγαν εκει κατω?:P Η κοπελα ειναι απο Αργος. Αν και εγω εχω ριζες απο Αρκαδια. Απογονος του Κουντανη, πρωτοπαλικαρο και πρωτος ξαδερφος του Κολοκοτρωνη:D

Θα δειξει..Εγω παντως ειμαι διατεθημενος να την ακολουθησω σε αυτα που θελει να κανει στη ζωη της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
@Michelle, Mario
Σόρυ, αλλά είστε ελαφρώς εκτός θέματος. Δε μιλάμε απλά για τη σχέση εξ αποστάσεως, αλλά για κάτι τελείως διαφορετικό.

@Κακή επιρροή, Misslittledevil
Έχετe αλλάξει ποτέ πόλη οι ίδιες? Ξέρετε πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Τι προσωπικό κόστος έχει? Είμαι στα 19 και έχω αλλάξει 3 πόλεις. Ο βασικός λόγος για αυτό είναι ότι οι γονείς μου ήθελαν να μείνουν 10 χρόνια στον τόπο καταγωγής του ενός και άλλα τόσα στον τόπο καταγωγής του άλλου.Ενδιάμεσα μας προέκυψε και μια τρίτη πόλη για μια μόνο χρονιά λόγω της δουλειάς του μπαμπά μου.
Ξαναρωτάω λοιπόν, έχετε αλλάξει ποτέ πόλη ή εκ του ασφαλούς κρίνετε μόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eπειδη εχω πολλα στο μυαλο μου και δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι παιζει (διαβαζοντας τα post) μπορεις να μου το κανεις πιο λιανα;:)
Που εισαι εσυ;Που ειναι αυτος;
Θα παει καποιος απο τους δυο σας σε αλλη πολη ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ;
Ρωταω γιατι εχω κολλησει τωρα και δεν καταλαβαινω.:redface:
Γιατι στα 19 πιο ειναι το διαφοερικο απο την σχεση;Ο γαμος;
Σορρυ κιολας ε!Απλως ειλικρινα δεν εχω καταλαβει...


Songless bird...εχεις δικιο!Ουτε που κοιταξα τι γραφεις στην περιοχη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αν εξαιρεσω εγω την Κοζανη που σπουδασα. Οχι. Δεν εχω αλλαξει πολη, με σκοπο να ζησω μονιμα, να βρω δουλεια και να κανω οικογενεια, μια νεα αρχη...Καταλαβαινω τι εννοεις.Γι αυτο φοβαμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
@Mario

Δεν υπάρχει κάποια σχέση δική μου με άνθρωπο από άλλη πόλη (Ευτυχώς δηλαδή :D )Είναι καθαρά θεωρητικό το θέμα.

Δεν υπάρχει κάποιος που να πάει σε άλλη πόλη για πάντα. Μιλάω για την περίπτωση όπου γνωρίζει κάποιος ένα άτομο από άλλη πόλη. Και γίνεται μια σχέση σοβαρή, που ίσως να πάει και για γάμο. Θα πας να μείνεις να μείνεις στην πόλη του? Ναι, αλλά για πόσο? Για μια ζωή π.χ. αν κρατήσει αυτός ο γάμος? Εκεί κολλούσε το για πάντα που σε μπέρδεψε εσένα.
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες .

Το θέμα δεν έχει τον προβληματισμό του στυλ, θα φύγω μακριά από τους γονείς μου και άρα έχω πρόβλημα.
Αλλά ότι η πόλη που ζούμε πρέπει να μας αρέσει.Είναι επιλογή ζωής. Και όχι δεν είναι όλες οι πόλεις ωραίες και αξιοβίωτες. Βλ. πχ. Αθήνα που προαναφέραμε με τον songless_bird.

Δεύτερον, αλλάζοντας μέρος χάνεις σχεδόν όλες σου τις κοινωνικές σχέσεις που είχες στο παρελθόν, και κάνεις ένα νέο ξεκίνημα από το 0. Κυριολεκτικά από το 0 . Αλλάζεις όλες σου τις συνήθειες. Όλη σου η καθημερινότητα γυρνάει ανάποδα. Παράλληλα, ο άλλος εννοείται ότι είναι δικτυωμένος χρόνια εκεί.

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρη πλέον αν θα άντεχα υποχωρήσω σε αυτό το θέμα ακόμη και για μια σχέση ζωής, ή τουλάχιστον όχι εύκολα.

Εκείνο που παρατήτησα συζητώντας με φίλες , αλλά και κρίνοντας από τις περισσότερες προλαλήσασες μέσα στο φόρουμ, είναι ότι οι γυναίκες εύκολα λέμε ότι ε, όπου είναι αυτός θα πάω κι εγώ. Αναρωτιέμαι αν οι άνδρες θα μπορούσαν πιθανόν να υποχωρήσουν τόσο απλά, και χαζορομαντικά. (Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tωρα princess μου καταλαβα μια χαρουλα και σε ευχαριστω!;) (Βλεπει μισο μυαλο εχω...κι αυτο με bugs!)
Το ερωτημα σου ειναι οντως δυσκολο τουλαχιστον απο εμενα να απαντηθει...
Ζωντας στο εξωτερικο αρκετα χρονια (σε διαφορες πολεις) και μαλιστα θα μεινω και για μερικα ακομα εδω, ουσιαστικα εχω "μπει" στην ιδεα του να αποχωριζομαι φιλους,γνωριμιες γενικα τον κοινωνικο μου κυκλο και το μερος οπου εζησα.
Σιγουρα οταν ξεμπερδεψω θα γυρισω πισω, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που θα γυρισω...Στην πολη μου;Καπου αλλου;
Εαν ενα απο τα δυο μελη σε μια σχεση χρειαστει να παει σε αλλη πολη και ζητησει απο τον αλλο να ακολουθησει, οντως ειναι μια σοβαροτατη αποφαση που θα πρεπει να παρθει.
Και ειδικα οταν μιλαμε για μεγαλε αποστασεις.Γιατι τωρα να φυγω απο Αργος και να παω Κορινθο...σιγα το πραγμα.
Προσωπικα εαν η γυναικα μου μου ζητουσε να κανουμε κατι τετοιο, θα το εκανα αλλα κοιτωντας πρωτα η πολη στην οποια θα παω να μπορει να μου δωσει την ιδιια αν οχι καλλιτερη θεση εργασιας με εκεινη που εμενα πριν.
Γιατι πολλες φορες τετοιες αποφασεις μπορει να χρειαστει να παρθουν και μετα απο τον γαμο.
Προσωπικα σε εα τετοιο ζητημα το μονο που ξερω ειναι οτι θα προσπαθουσα να το αναλυσω διεξοδικα με το ταιρι μου.Υπαρχουν γυναικες που δεν δινουν δεκαρα για το που μενουν και δεν εχουν προβλημα να ξεκινησουν απο το μηδεν σε μια αλλη πολη.
Υπαρουν αλλες που δεν μπορουν να το κανουν αυτο...οχι τοσο ευκολα τουλαχιστον.
Δεν ξερω ειναι απο τα θεματα που η θεωρια με την πραξη απεχουν...Ειναι και ποιον εχεις απεναντι σου, ειναι κα ισε τι θεση βρισκεσαι...
Aλλα οταν μιλαμε για το αλλο μου μισο,για την γυναικα που πραγματικα αγαπω και με αγαπα που ειναι η ευτυχια μου κτλ κτλ...τοτε ολα αυτα ειναι στοιχεια που θα με εκαναν να τα αφηνα ολα πισω για αυτην και κυριως για "εμας".



PS-Σε περιπτωση που φυγει και ο αντρας για τριτη πολη (οχι εκει που ζουσε μεχρι τωρα) και πει και στην γυναικα του να ακολουθισει, ξεκιναει και αυτος ουσιατικα απο το "0"!
Απλως αυτος θα παει σε μια εργασια κατευθειαν οπου θελοντας και μη θα αρχισει να ανοιγει νεο κυκλο, ενω ο αλλος, θα πρεπει να κοιταξει κα αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δύσκολες επιλογές πραγματικά!!! Κι εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα. Μια φίλη μου πάντως που παντρευτηκε πρόσφατα άφησε και την Ελλάδα για να είναι με το καλό της. Πήγε σε μια χώρα που δεν μιλάει τη γλώσσα και δεν ξέρει κανέναν. Και δεν ήταν άσχημα εδώ, ούτε είχε κανέναν ανάγκη, ανεξάρτητη ήταν. Αλλά εκρινε πως ο καλός της το άξιζε.
Η μητέρα μου από την άλλη άφησε τη δική της χώρα (Αγγλία) και ποτέ δεν το ξεπέρασε, ούτε προσαρμόστηκε. Αν δεν είχε παιδιά θα είχε φύγει χωρίς δεύτερη σκέψη (Ποιος καλός της τωρα........ το σπίτι της ήθελε)
Προσωπική άποψη δεν έχω ούτε βρέθηκα ποτέ σε αυτή τη θέση, Αυτό που βλέπω δίκαιο είναι αφού την αγαπάς τόσο να το δοκιμάσεις όσο και να σε τρομάζει. Μαζί της θα είσαι, μην σε τρομάζει τίποτα. Αλλά συζητήστε το ενδεχώμενο της μη προσαρμογής σου και κάποιες άλλες εναλλακτικές αν δεν τα καταφέρεις να προσαρμοστείς. Πχ αν η Αθήνα είναι πολύ Βαραβαρη, μηπως μείνετε Αγ Θεοδώρους και πηγαινοερχόσαστε (χωριό είναι 40 λεπτά απο Αθήνα με προαστιακό/ πολλοί το κάνουν) Ή μήπως μέχρι να τελειώσει με σπουδές ανεχτείτε την απόσταση.....
Καλή τυχη σου ευχομαι και να θυμάσαι πως εσύ ξέρεις το καλύτερο για εσένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξαναρωτάω λοιπόν, έχετε αλλάξει ποτέ πόλη ή εκ του ασφαλούς κρίνετε μόνο?
:confused:
που ποιός πότε και ποιόν έκρινε?
Την άποψη μου είπα και το ίδιο και η διαβολίνα....
δεν κρίναμε κανέναν και κυρίως... όχι εκ του ασφαλούς....
Τι σχέση έχει το "αλλάζω πόλη γιατι με τραβολογάει ο μπαμπάς μου υποχρεωτικά λόγω της δουλειάς του" με το "Αλλάζω πόλη για να είμαι δίπλα στον άνθρωπο που αγαπάω και πιστεύω ότι είναι το άλλο μου μισό!"

Στην μία περίπτωση αφήνω τα ΠΑΝΤΑ πίσω μου και στην άλλη περίπτωση κυνηγάω την ευτυχία μου!
Προσωπικά, δεν βρίσκω κάποια σχέση ανάμεσα στα δύο....

Αν εννοείς τώρα ότι επειδή αφήνεις τους φίλους σου και στις δύο περιπτώσεις, έχω να σου πω λοιπόν ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ κι όχι εκ του .... ασφαλούς... ότι ναι, το έχω κάνει και θα το ξαναέκανα αν χρειαζόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Aγαπητή Κακή επιρροή
Δεν εννοούσα ότι κρίνεις κάποιον. Συγνώμη,αν σε πρόσβαλλα με το ρήμα κρίνω.Εννούσα με ποια βιώματα σχηματίζει κανείς άποψη. Οκ, κατάλαβα πάντως πως το σκέφτεσαι το συγκεκριμένο θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σχωρεμένη :P
Συγγνωμη κι από μένα αν φάνηκε να αρπάχτηκα ή να παρεξηγήθηκα....
Βασικά απλά με ξένισε ιδιαίτερα αυτό που έγραψες (έτσι όπως το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον :redface:)

Νταξ... πάει κι αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
@Κακή επιρροή, Misslittledevil
Έχετe αλλάξει ποτέ πόλη οι ίδιες? Ξέρετε πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Τι προσωπικό κόστος έχει? Είμαι στα 19 και έχω αλλάξει 3 πόλεις. Ο βασικός λόγος για αυτό είναι ότι οι γονείς μου ήθελαν να μείνουν 10 χρόνια στον τόπο καταγωγής του ενός και άλλα τόσα στον τόπο καταγωγής του άλλου.Ενδιάμεσα μας προέκυψε και μια τρίτη πόλη για μια μόνο χρονιά λόγω της δουλειάς του μπαμπά μου.
Ξαναρωτάω λοιπόν, έχετε αλλάξει ποτέ πόλη ή εκ του ασφαλούς κρίνετε μόνο?

Με καλυψε η ΚΕ με το:

Τι σχέση έχει το "αλλάζω πόλη γιατι με τραβολογάει ο μπαμπάς μου υποχρεωτικά λόγω της δουλειάς του" με το "Αλλάζω πόλη για να είμαι δίπλα στον άνθρωπο που αγαπάω και πιστεύω ότι είναι το άλλο μου μισό!"

Στην μία περίπτωση αφήνω τα ΠΑΝΤΑ πίσω μου και στην άλλη περίπτωση κυνηγάω την ευτυχία μου!
Προσωπικά, δεν βρίσκω κάποια σχέση ανάμεσα στα δύο....

Αλλο το επιλεγω, αλλο με υποχρεωνουν!


Υπαρχουν γυναικες που δεν δινουν δεκαρα για το που μενουν και δεν εχουν προβλημα να ξεκινησουν απο το μηδεν σε μια αλλη πολη.

Αυτο ακριβως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σήμερα έπιασα κουβέντα με ένα παιδί, στο αεροπλάνο...

Αυτός δουλεύει εξωτερικό, η κοπέλα του Ελλάδα... Αυτός 31.
Και έχει σκοπό κάαπαοια στιγμή να πάει και λίγο Η.Π.Α.

Αναρωτιέμαι... Από μία ηλικία και μετά, δε θα ήταν πιο λογικό, όχι μόνο να μην "πάμε γυρεύοντας" για απόσταση, να παλεύουμε να την εκμηδενίσουμε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σήμερα έπιασα κουβέντα με ένα παιδί, στο αεροπλάνο...

Αυτός δουλεύει εξωτερικό, η κοπέλα του Ελλάδα... Αυτός 31.
Και έχει σκοπό κάαπαοια στιγμή να πάει και λίγο Η.Π.Α.

Αναρωτιέμαι... Από μία ηλικία και μετά, δε θα ήταν πιο λογικό, όχι μόνο να μην "πάμε γυρεύοντας" για απόσταση, να παλεύουμε να την εκμηδενίσουμε;;

ε ναι... καλό θα ήταν...
αλλά οκ, η κάθε περίπτωση είναι και μοναδική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι σαφώς... Για μένα, πιο πολύ, μιλάω... Ότι από ένα σημείο και μετά, θα δίνω βάση στη σχέση μου και το ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου έχει προκύψει καθόλου καλά μέχρι τώρα.
Ίσως επειδή ποτέ δεν πίστεψα σε αυτό το είδος σχέσεως ίσως επειδή δεν πίστεψα αρκετά στην τωρινή μου σχέση....δεν ξέρω.
Και δεν είναι πως κάτι έχει προκύψει απλά ή ότι μαλώνουμε ή ότι δεν καταλαβαινόμαστε....και πάλι δεν ξέρω πως να το προσδιορίσω.
Τα γεγονότα μιλούν απο μόνα τους.
Ο φίλος μου τλτ κατέβηκε πριν δυο βδομάδες το Σ/Κ.Ξέρω και ξέρει πως λόγω της δουλειάς μας(και οι δυο δουλεύουμε και Σάββατα και εκείνος και κάποιες Κυριακές) δεν είναι εύκολο να βλεπόμαστε συχνά.Αυτό ήταν γεγονός εξαρχής.Αυτό που άλλαξε στην πορεία ήταν η απόφαση μου να αφήσω την τωρινή μου δουλειά.Εκείνος υπέθεσε πως θα επιστρέψω στην Αθήνα αλλά εγώ θα επιστρέψω μόνο για ένα μικρό διάστημα μίνι διακοπών μιας (έχουμε κανονίσει να πάμε μαζί εξωτερικό τέλη Νοέμβρη)και ήδη συζητάω για μια άλλη δουλειά πάλι στην Κρήτη.
Το θέμα είναι πως η απόφαση μου να παραμείνω εδώ, ενώ ουσιαστικά δεν με δεσμεύει κάτι παρά μόνο οι προθέσεις μου, τον πίκρανε.Θεωρούσε πως είμαστε μακρυά γιατί δεν γίνεται αλλιώς και τώρα που έχω επιλογή πάλι τα ίδια διαλέγω.
Ομώς δεν αντέχω να μετακομίζω πάλι πίσω, θέλω να στεριώσω κάπου κι αυτό το κάπου δεν είναι αυτή η σχέση.Οι ανάγκες μου για επαγγελματικό και προσωπικό(όχι ερωτικό αλλά καθαρά δικό μου) στέριωμα είναι πιο μεγάλες απο την ανάγκη μου για μια σχέση(η μαμά μου θα με αποκληρώσει αν το διαβάσει αυτό).
Μακάρι και ο ίδιος να αποδεχτεί πως έχω ανάγκη να κυνηγήσω τα ονειρά μου κι αν μπορεί και θέλει να συνεχίσουμε έτσι.
Τελικά μάλλον ο ερωτάς μας είναι εξ αποστάσεως και δεν έχει να κάνει με τα ναυτικά μίλια που μας χωρίζουν αλλά με την απόσταση που βάζω εγώ αναμεσά μας.

Σόρρυ για το μακροσκελές μνμ κάτι με έπιασε Σαββατόβραδο να αυτοψυχαναλυθώ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως η απόφαση μου να παραμείνω εδώ, ενώ ουσιαστικά δεν με δεσμεύει κάτι παρά μόνο οι προθέσεις μου, τον πίκρανε.Θεωρούσε πως είμαστε μακρυά γιατί δεν γίνεται αλλιώς και τώρα που έχω επιλογή πάλι τα ίδια διαλέγω.
θεωρώ την αντίδραση του δικαιολογημένη και πιστεύω - κρίνοντας πάντα απ τον εαυτό μου- ότι ο κάθε ερωτευμένος άνθρωπος, το ίδιο θα πικρενόταν....


Ομώς δεν αντέχω να μετακομίζω πάλι πίσω, θέλω να στεριώσω κάπου κι αυτό το κάπου δεν είναι αυτή η σχέση.Οι ανάγκες μου για επαγγελματικό και προσωπικό(όχι ερωτικό αλλά καθαρά δικό μου) στέριωμα είναι πιο μεγάλες απο την ανάγκη μου για μια σχέση
έγραψες πρώτα αυτό και μετά πιο κάτω έγραψες αυτό...

Μακάρι και ο ίδιος να αποδεχτεί πως έχω ανάγκη να κυνηγήσω τα ονειρά μου κι αν μπορεί και θέλει να συνεχίσουμε έτσι.

Και σε ρωτώ... αντικειμενικά.... εσύ αν ήσουν στη θέση του θα το δεχόσουν?
Θα δεχόσουν να είσαι σε μια σχεση ΔΕΥΤΕΡΗ?
Γιατί αυτή τη στιγμή στα θέλω σου, αυτός είναι δεύτερος... μπορεί και τρίτος!
Απ όσα έγραψες για μένα είναι σχεδόν προφανές ότι δεν τον έχεις τόσο ανάγκη όσο σε έχει αυτός.... είσαι μαζί του περίσσοτερο ηθικά κι όχι συναισθηματικά...
ίσως επειδή αυτός το θέλει να είστε μαζί....
Εσύ αυτή τη στιγμή στη ζωή σου ΚΥΝΗΓΑΣ την ίδια την ζωή σου... και σόρρυ αλλά θες τον τύπο κομπάρσο στη ζωή σου κι όχι προταγωνιστή...
Κάτω από αυτές τις συνθήκες, δεν βλέπω για ποιό λόγο πρέπει να συνεχίσει μαζί σου αυτή τη σχέση...
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο ΕΣΥ θες αυτή τη σχεση, γιατί απ όσο σε ξέρω εδώ μέσα.... κάτι τέτοια δεν είναι στο στυλ σου...
Ναι τον αγαπάς... μήπως όμως δεν τον αγαπάς ΑΡΚΕΤΑ?
Μήπως πρέπει και οφειλεις να σκεφτείς καλύτερα τι θέλεις και τι ζητάς απ αυτόν κι αν όντως σας αξίζουν?
Πιστεύω ότι ξέρεις ότι όλα όσα σου γραφω, στα γραφω σαν να είσαι η μικρή μου αδερφή :)


Τελικά μάλλον ο ερωτάς μας είναι εξ αποστάσεως και δεν έχει να κάνει με τα ναυτικά μίλια που μας χωρίζουν αλλά με την απόσταση που βάζω εγώ αναμεσά μας.
Είναι η πιο μεγάλη αλήθεια που έγραψες στον απολογισμό της σχέσης σου



P.S. Γέλασα πολύ μ αυτό!!!! :D
(η μαμά μου θα με αποκληρώσει αν το διαβάσει αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η αλήθεια κουέ μου είναι πως δεν ψάχνω απαντήσεις, εξάλλου όπως το γράφω και το παρατηρείς και εσύ τον απολογισμό απο την σχέση τον έχω κάνει.
Είχα την ανάγκη να γράψω πέντε πράγματα που σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό.Διάλεξα να τα γράψω εδώ γιατί αρχικά είχα την εντύπωση πως φταίει η απόσταση αλλά σύντομα κατάλαβα πως όχι.Τα γράφω με την ελπίδα αν κάποιος βρίσκεται στην δική μου θέση και θεωρεί πως η απόσταση είναι το μόνο πρόβλημα να το ξανασκεφτεί.
Εγώ είμαι σίγουρη πως και δίπλα να ήμασταν το ίδιο θα γινόταν.
Και όχι δεν τον αγαπάω, τουλάχιστον όχι όπως θα έπρεπε για να μείνω σε μια σχέση, τον εκτιμω και τον ευγνωμονώ αλλά δεν αρκούν για μια σχέση.
Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ξέρω πως έχω προαποφασίσει να χωρίσω, αλλά με αξιοπρέπεια και κατά πρόσωπο κι όχι απο το τηλέφωνο.
Όπως είπα αυτά τα γράφω για να γίνει κατανοητό πως η απόσταση όταν υπάρχει αγάπη δεν χωρίζει, όταν όμως δεν υπάρχει γίνεται η καλύτερη πρόφαση(όχι εγώ δεν θα την χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία).

Υ.Γ.Ναι η μαμά μου θα με αποκληρώσει όταν το μάθει, εκτός αν προφασιστώ πως ήταν μέθυσος,τεμπέλης, άπιστος κ.α. οπότε θα μου γκρινιάξει για άλλη μια φορά για τις κακές επιλογές μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εξαρτάται από ηλικία, στόχους, "σοβαρότητα" σχέσης, μελλοντικά σχέδια, πόσο κοντά είναι η πιθανή επανασυμβίωση κτλ.

Προσωπικά παραδείγματα :P

Χώρισα μετά από μετακόμιση μου στο εξωτερικό, γιατί γύρισα μετά από κάποιους μήνες "πίσω" και ο άλλος μου ήτανε ξένος.

Μερικές φορές χτίζεις το ψέμα σου και χρειάζεσαι μία έξοδο από τη ρουτίνα για να καταλάβεις ότι ήταν ψέμα.

Άλλες πάλι, για να καταλάβεις πόσο ωραία πράγματα έχεις στη ζωή σου.

Την απάντηση γενικά όμως την έχει κάθε περίπτωση ξεχωριστά και κανόνες ή συνταγές δεν υπάρχουν.

Η εμπειρία μου μου λέει ότι παλιότερα δε θα τη μπάλευα και πολύ σε απόσταση.
Αν δεν κοιμόμουνα με τον άλλον και αν δεν βαριόμουνα τη φάτσα του...δε το θεωρούσα σχέση.

Πλέον, που η ρουτίνα και το πήξιμο έχει εισχωρήσει στη ζωή μου και ίσως έχω ωριμάσει κατά τον κοινό νου (σίγουρα όχι κατά το δικό μου) πιστεύω ότι μπορείς να το χειριστείς καλύτερα το ζήτημα.

Αλλά πάντα, πίσω από το βραχυπρόθεσμο, πρέπει να υπάρχει προοπτική χωρικής επανασύνδεσης. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι η μετακόμιση ενός από τους δύο συντρόφους σε άλλη πόλη της Ελλάδας εξαιτίας διάφορων λόγων (όπως Πανεπιστήμιο, δουλειά, οικογενειακοί λόγοι κ.α.) μπορούν να επιφέρουν ριζικές αλλαγές στο ζευγάρι ή ακόμα να οδηγήσουν και στη διάλυση του;



Ε πάντα η απουσία σεχς σημαίνει το τέλος της 'χέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top