Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Υπάρχει μια διαταραχή προσωπικότητας με το παραπάνω όνομα. Παλαιότερα ονομαζόταν sociopathy και πιο παλιά ακόμη ψυχοπάθεια. Τα άτομα με αυτή τη διαταραχή έχουν κάποια χαρακτηριστικά.
Δεν νιώθουν ποτέ τύψεις ή μεταμέλεια για της πράξεις τους. Εκμεταλλεύονται τους άλλους και δεν σέβονται τα δικαιώματα των άλλων. Λένε ψέματα (ιδιως προς αποκόμιση ωφελών). Δεν έχουν καμία συνέπεια.....
Είναι μια διαταραχή πολύ δύσκολη και δεν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή για να αντιμετωπιστεί (απ' όσο γνωρίζω) Τα ατομα αυτά δεν αντιλαμβάνονται πως έχουν κάτι και δεν πάνε για ψυχοθεραπεία (ακόμη κι αν εξαναγκστούν)
Λένε πως μετά τα 30 τα συμπτώματα μειωνονται. Γνωρίζετε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
sorry δεν γνωρίζω κάτι σχετικό με την ασθένεια, αλλά διαβάζοντας το πόστ σου, ανακάλυψα ότι ξέρω ΠΟΛΛΑ άτομα με τα συμπτώματα που αναφέρεις :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Mπορείς μήπως να μας το περιγραψεις πιο λεπτομερώς?
Και βασικά όχι τόσο τις περιπτώσεις που είναι για κλινική, ας πούμε...Αλλά αυτούς που μπορεί να κάνουμε παρέα καθημερινά και να μην το έχουμε καταλάβει ότι πάσχουν από κάτι τέτοιο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
sorry δεν γνωρίζω κάτι σχετικό με την ασθένεια, αλλά διαβάζοντας το πόστ σου, ανακάλυψα ότι ξέρω ΠΟΛΛΑ άτομα με τα συμπτώματα που αναφέρεις :|

Πραγματι, κοιτώντας και την Wiki αυτή φαίνεται να είναι μια προσπάθεια της Επιστήμης να δώσει ορισμό σε μια συμπεριφορά αρρωστημένη που αποτελεί κοινωνικό φαινόμενο. Οπωσδήποτε υπογραμμίζει δεν αναγνωρίζεται σαν ασθένεια αν και μπορεί να καταλήξει σε ψυχώσεις η οποίες χρειάζονται θεραπείας.

Σε καποιες γενικές γραμμές μια συμπεριφορά γίνεται προβληματική όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί πλεον να ζήσει με τον εαυτό του όπως έχει γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μάλλον μιλάς για την αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας. Για λεπτομέρειες από επίσημη πηγή δες εδώ

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ειναι μια διαταραχή πολύ δυσκολη στην αντιμετωπισή της. Οπως λέει και το όνομά της πρόκειται για άτομα που δυσκολεύονται να προσαρμοστούν στα κοινωνικά δεδομένα. Δεν εννοώ πως είναι απλά απροσάρμοστοι αλλά κάτι περισσότερο. Δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου οι συνέπειες των πράξεών τους για τους άλλους, είναι ανίκανοι να συμπάσχουν, και παραβιάζουν κατάφορα τα δικαιώματα των υπολοιπων.
Εχω διαβάσει αρκετά για το θέμα, απλά δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχει περίπτωση να μειωθεί ποτε η ενταση των συμπτωμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εξακολουθείς να μου περιγράφεις ΠΟΛΛΟΥΣ γνωστούς μου :/:


Βασικά θα συμφωνήσω με τον Κυνόφιλο....
η εγωιστική τάση των καιρών μας, μάλλον τελικά υποχρέωσε την επιστήμη να την κατατάξει σαν ασθένεια γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει εξήγηση για αυτή την συμπεριφορά παρά μονάχα αν κάποιος είναι "άρρωστος"!
αλί μας και τρις αλί μας :/:
που καταντήσαμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν απλά θέμα εγωιστικής συμπεριφοράς. Η διαταραχή αυτή όμως είναι πολύ χειρότερη. Σε ακραιες περιπτώσεις ας πουμε, ενας αντικοινωνικός θα σκοτώσει και πάλι δεν θα νιώσει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Αυτά τα άτομα θα έπρεπε να είναι σε χρόνους ρεκόρ στις φυλακές, ή έχω καταλάβει λάθος. Υπάρχει μέτρο πχ στο πόσο δεν τους ενοιαφέρει η κοινωνία? Γιατι αν δεν τους ενδοιαφέρει καθόλου τότε σε κάθε ανάγκη θα παρανομήσουν!

Γενικά με έχετε μπερδέψει σχετικά με το τι είναι ικανοί να κάνουν και τι όχι. Που δλδ είναι το μέτρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
ειναι μια διαταραχή πολύ δυσκολη στην αντιμετωπισή της

πόσο υπάρχει περίπτωση να μειωθεί ποτε η ενταση των συμπτωμάτων

Με το πέρασμα του χρόνου ο καθένας μας μαθαίνει τον εαυτό του καλύτερα, τα χαρακτηριστικά του, τι πρέπει να ελέγχει καλύτερα στη συμπεριφορά του ώστε να ζει καλύτερα με τους άλλους... έτσι και σε αυτή τη περίπτωση ο άνθρωπος μεγαλώνοντας γίνεται πιο προσεκτικός, "εξυπνότερος" και αποφεύγει τις κακοτοπιές για δικό του καλύτερο καλό...
Καλείται δηλαδή ο άνθρωπος να χρησιμοποιήσει την ικανότητά του μάθησης και την ικανότητά του για προσαρμογή και να αντιμετωπίζει μόνος του αντικοινωνική συμπεριφορά, καθώς αυτή γεννιέται. Η συμβουλευτική μέθοδος που ακολουθείται στοχεύει να κάνει τον άνθρωπο πιο συνειδητό του εαυτού του και δυνατό, ώστε να πάρει αποφάσεις να επέμβη ο ίδιος στον εαυτό του και να βελτιώσει με μακρόχρονη προσπάθεια και τη βοήθεια ειδικών το σημείο στον εαυτό του που "ασθενεί"

Έχοντας πει όλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω ότι ο καθένας μας είναι ένα διαφορετικό πείραμα της ανθρώπινης ιδέας και αισθάνομαι ότι οφείλω να πω ότι μια τέτοια ασθένεια είναι εκδήλωση υγείας σε έναν κόσμο συνεχούς πολέμου και συμφερόντων όπου τα λεπτά όρια καλούμεθα κάθε στιγμή να βάλουμε μόνοι μας, ανάλογα την παιδεία μας και τον χαρακτήρα μας.
Στιγμή ελαφρού ψυχωσικού επεισοδίου είναι κάθε στιγμή μεγάλης συγκίνησης και παρατεταμένου στρες για οποιοδήποτε υποκειμενικό λόγο και αν εκδηλώνονται. Την ζωή όμως καλούμεθα να ζήσουμε στο μεγαλείο της όπως αυτό γίνεται αντιληπτό από τον καθένα. Την κοινωνία διέπουν κανόνες καλής συνύπαρξης που σταδιακά γίνονται σεβαστοί από κάθε άτομο. Δεν ζούσαμε πάντα σε μια κοινωνία ειρηνικής συνύπαρξης και ευνομίας όπου το ρόλο του κακού τον παίζουν πληρωμένοι οπλισμένοι συνάνθρωποι. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε σαν είδος ποικιλία κινδύνων και απειλών της ζωής μας, όπου πολλές φορές στη ζωή του ο άνθρωπος αντιμετώπιζε τον θάνατο. Τα γονίδια που συντελούν στην επιβίωσή μας σαν είδος περιλαμβάνουν και αυτά με την σημερινή "ασθένεια" που άλλοτε μπορεί να θεωρούντο 'Θεϊκά' (πχ όπως του Ηρακλή και των απογόνων του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου οι συνέπειες των πράξεών τους για τους άλλους, είναι ανίκανοι να συμπάσχουν, και παραβιάζουν κατάφορα τα δικαιώματα των υπολοιπων.

Κριμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια, φανταστείτε να έχετε εξαιρετικούς γονεις, να κλέβετε τον μισθό της μητέρας σας και μετά να κατηγορείτε τον πατέρα σας γι' αυτό ή να πεθάνει η θεια σας και να κάνετε πάρτι σπίτι της το ίδιο βράδυ, επειδή.... είναι άδειο. Ενας αντικοινωνικός θα τα κάνει αυτά χωρίς να νιώσει άσχημα. Δεν μιλάω για απλές καταστάσεις οργισμένων ψυχών. Το 80% των φυλακισμένων παρουσιάζει συμπτώματα αυτής της διαταραχής σε διαφορετικό βαθμο.
Απλά δεν είναι όλοι οι αντικοινωνικοι φυλακη γιατί δεν εγκληματούν όλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το 80% των φυλακισμένων παρουσιάζει συμπτώματα αυτής της διαταραχής σε διαφορετικό βαθμο.

Πόσο σίγουρη είσαι γι'αυτό που λες; Το 80% είναι τεράστιο νούμερο.

Το "διαφορετικό βαθμό" πως το εννοείς; Μεμονωμένα συμπτώματα παρουσιάζουμε όλοι. Τηρούν τα κριτήρια αυτής της διαταραχής; Κάποιος επίσημος τους έχει διαγνώσει; Γιατί αν μία διαταραχή έχει 10 χαρακτηριστικά και πρέπει κάποιος να έχει 5 ή 6 από αυτά για να διαγνωστεί και βρεθεί ένας που έχει 2, ένας άλλος που έχει 3 ένας που έχει 1 κοκ, αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αυτό έδειξαν έρευνες που έχουν γίνει από άτομα που ασχολήθηκαν με τη διαταραχη. Η διαφορέτικότητα στον βαθμό δεν αναφέρεται στην ποσότητα των συμπτωμάτων αλλά στην έντασή τους. Πχ δεν ληστευουν τράπεζες όλοι οι αντικοινωνικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάποιες δεδομένες στιγμές κάτω απο δεδομένες συνθήκες, μπορούμε όλοι να γίνουμε αντικοινωνικοί (καθώς και εγκληματίες....)
Για παράδειγμα.... όταν πέθανε μια θεία μου, αν είχα το κλειδί... θα έκανα και γω πάρτυ.... τόση ήταν η εκτίμηση που της είχα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αυτό έδειξαν έρευνες που έχουν γίνει από άτομα που ασχολήθηκαν με τη διαταραχη. Η διαφορέτικότητα στον βαθμό δεν αναφέρεται στην ποσότητα των συμπτωμάτων αλλά στην έντασή τους. Πχ δεν ληστευουν τράπεζες όλοι οι αντικοινωνικοί

απλά από περιέργεια δηλαδή... μπορείς (και με ΠΜ αν θες) να μου δώσεις κάποιο σχετικό link (έστω ειδησεογραφικου πρακτορείου που να το αναφέρει). Ξέρεις γιατί παραξενεύομαι; Γιατί η συγκεκριμένη διαταραχή προσωπικότητας απαντάται στο 3% του πληθυσμού για τους άνδρες και στο 1% για τις γυναίκες (DSM-IV-TR) και μου φαίνεται περίεργο το 80% γιατί αυτό σημαίνει πως σχεδόν όλοι οι παθόντες είναι στη φυλακή! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάποιες δεδομένες στιγμές κάτω απο δεδομένες συνθήκες, μπορούμε όλοι να γίνουμε αντικοινωνικοί (καθώς και εγκληματίες....)
Για παράδειγμα.... όταν πέθανε μια θεία μου, αν είχα το κλειδί... θα έκανα και γω πάρτυ.... τόση ήταν η εκτίμηση που της είχα.....
Να επαυξάνω ότι μερικά ζητήματα είναι εντελώς υποκειμενικά και χωρίς να ξέρεις την προϊστορία δεν μπορείς να κρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
https://www.psychologia.gr/disorders/personality disorders.htm
Εγώ πάλι σας παραπέμπω να δείτε εκεί που λέει
"Ψυχαναγκαστική διαταραχή προσωπικότητας"
Άλλο φαινόμενο, που συναντάται συχνά πυκνά γύρω μας!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
απλά από περιέργεια δηλαδή... μπορείς (και με ΠΜ αν θες) να μου δώσεις κάποιο σχετικό link (έστω ειδησεογραφικου πρακτορείου που να το αναφέρει). Ξέρεις γιατί παραξενεύομαι; Γιατί η συγκεκριμένη διαταραχή προσωπικότητας απαντάται στο 3% του πληθυσμού για τους άνδρες και στο 1% για τις γυναίκες (DSM-IV-TR) και μου φαίνεται περίεργο το 80% γιατί αυτό σημαίνει πως σχεδόν όλοι οι παθόντες είναι στη φυλακή! :worry:
Με link ειναι δύσκολο. Ειμαι τόσο άσχετη που πιο γρήγαρα θα πήγαινες με αεροπλάνο στη διευθυνση που το ανεφερε :P . Το είχα βρει ψαχνοντας στο google σχετικά, σε ξένο site. Θα προσπαθήσω να το βρω και να σου γράψω την διευθυνση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina

Νεοφερμένος

Η tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
βρηκα 3 διευθύνσεις που αναφερουν ποσοστό από 65% ως 80%. Φυσικά υπαρχουν κι αντίστροφα έρευνες
www.faculty.ncwc.edu/toconnor/428/428lect16.htm
www.wowessays.com/dbase/ae5/csk52.shtml
www.reidpsychiatry.com/columns/14%20Reid%2001-01.pdf
καλή τυχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top