Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και το linux μπορεί να διδάξει πολλά, χωρίς να χρειάζετια να δώσεις 3500 ντόλαρς.
Άσε που το Solaris υπάρχει και για pc.
Το sun developer kit δε ξέρω τι φρούτο είναι.

Γενικότερη απορία: πως ακριβώς μαζεύει ένας 15χρονος 3.500 δολάρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες. Το solaris μπαίνει σε pc κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα, απλά εγώ θέλω και το μηχάνημα της Sun, αυτό εννοώ. Φαντάσου 2 τετραπύρηνους στα 3.0Ghz ο καθένας...άλλο πράμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα οτι θέλεις το μηχάνημα της Sun, γι'αυτό ρώτησα τι θα το κάνεις.
Αν είναι απλά για να παίζεις, είναι πολύ ακριβό παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Όσο για τα λεφτά, τώρα το είδα, λοιπόν πωλήσεις, όπως π.χ πωλήσεις iphone, άλλων συσκευών όπως ότι βγάζει η Apple σε φοβερά χαμηλές τιμές με τεράστιο κέρδος. Τώρα πως γίνεται αυτό είναι μεγάλη διαδικασία, πάντος για τα iphone και τα mac (τώρα έχει και apple tv αλλά και time capsule και ipod) που θα ρωτήσουν πολλοί, τα φέρνει ένας φίλος από αθήνα, μην ρωτήσετε πως, και φυσικά κανένα προιόν δεν είναι κλεμμένο, μην ακούσω καμιά τέτια βλακεία. Ότι φέρνω είναι με απόδειξη αγοράς την οποία κρατάω εγώ(έχει την τιμή πάνω και θα πάθουν καμιά συγκοπή οι πελάτες άμα δουν τη διαφορα), με την οποία αν χαλάσει κάτι πάει αυτόματα πίσω, ενώ για τα iphone μόνο επειδή δεν αναγνωρίζεται η εγγύηση δεν μπορώ να κάνω κάτι, εκτός από μια ειδική θήκη δώρο για τις πτώσεις

250e τη βδομάδα χαλαρά

Και κάτι τελευταία, σαν ενημέρωση ας πούμε
Κάθε μονάδα macbook pro κοστίζει στην Apple κάτι λιγότερο από 50e, τίποτα άλλο, για να μην μπώ στα ρούχα. Αναγκάστηκα και τα έμαθα απέξω, ξεχωριστά τι κάνει κάθε εταιρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χμχμ,
Ακόμα και έτσι να ήταν, οτι το Solaris είναι το πιο ασφαλές.
Τι σε νοιάζει εσένα η τόση ασφάλεια; Για Certificate Authority εργάζεσαι;
Επίσης το Java Development Kit υπάρχει και για άλλα λειτουργικά.

Καλά, εννοείται γούστο σου καπέλο σου, ότι θέλεις θα κάνεις, απλα μου χει μείνει απορία.

Υ.Γ. Δεν είμαστε απο το Σ.ΔΟΕ, κράτα τις αποδείξεις σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ΣΔΟΕ μετονομάστηκε και πλέον λέγεται ΥπΕΕ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες. Το solaris μπαίνει σε pc κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα, απλά εγώ θέλω και το μηχάνημα της Sun, αυτό εννοώ. Φαντάσου 2 τετραπύρηνους στα 3.0Ghz ο καθένας...άλλο πράμα

Tι ακριβώς θα κάνεις με αυτούς τους τετραπύρηνους (που έχουν συχνότητα ρολογιού μέχρι 1.4Ghz απο ότι βλέπω στο site της Sun;)

[offtopic]
Το ΣΔΟΕ μετονομάστηκε και πλέον λέγεται ΥπΕΕ...:P

Καλύτερα για να μην μας ψάξουν και μας πιάσουν και όλας :P

[\offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ναι δίκαιο έχεις, είχα επηρεαστεί λίγο από mac pro όταν έγγραφα. Δεν θα έκανε έναν υπέροχο server?

https://shop.sun.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Sun_NorthAmerica-Sun_Store_US-Site/en_US/-/USD/ViewStandardCatalog-Browse?CategoryName=Sun_Ultra_24&CategoryDomainName=Sun_NorthAmerica-Sun_Store_US-SunCatalog

Καλα τα είπα πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Α μιλάς για τα intel workstations της sun. Νόμιζα οτι λες για κάποιο βασισμένο σε UltraSparc.
Δεν βλέπω κανέναν λόγο αγοράς του μηχανήματος αυτού. Πραγματικά τι θα το κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
server
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Server για τι πράγμα; Κάποια ιντερνετική υπηρεσία; Με τί σύνδεση θα το κάνεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Θέλω να συνδέσω 15 pc με αυτό γιατί το καλοκαίρι ξεκινάω ένα super-site και θα χρειαστώ ένα τέτοιο εργαλείο. Τα σχέδια μου θα τα μάθετε σε λίγο καιρό. Απλά θα αναγκαστώ να δώσω δικά μου χρήματα ενός χρόνου (ευτυχώς που δεν χαλάω ευρώ από τα δικά μου) και βάλε αλλά αξίζει για να αγοράσω το μηχάνημα αυτό και για να πληρώσω τον web-designer, σχεδόν 7 χιλιάρικα δηλαδή. Προσδωκώ σε 12 μήνες από την έναρξη του να κυριαρχήσει σε όλους τους τομείς αφού θα έχει τα πάντα. Σύντομα περισσότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Που θα το στεγάσεις αυτό;
Με τί σύνδεση θα προσφέρει υπηρεσίες;
Αν το πάρεις βάλτο να τρέχει folding@home καλύτερα, να κάνει κάτι χρήσιμο :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Θες να πεις δηλαδή χωρίς να ξέρεις τι φτιάχνω, οτι ο σκοπός που το θέλω δεν αξίζει, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε απάντα κάποια στιγμή όμως στις ερωτήσεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν τα δίνεις τα 7 χιλιάρικα κάπου που να πιάσουνε τόπο...Ε, ρε με τι μαλακίες ασχολείται ο κόσμος...Δεν είσαι καμια εταιρεία, κούλαρε λιγάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Λοιπόν φαντάσου μια υπεριστοσελίδα που θα σου δίνει e-mail, videos, music, e-radio, τη δυνατότητα να δημιουργείς profiles όπως στο hi5 καθώς επίσης και τη δυνατότητα αγοραπωλησιών όπως στο ebay ενώ θα υπάρχει και forum. Αυτό δεν θα είναι κάτι ελληνικό αλλά παγκόσμιο. Αυτό θα στεγαστεί σε server κάποιας εταιρίας με την οποία έχω έρθει σε επαφή. Θέλω λοιπόν ένα workstation, ένα δίκτυο ώστε να μπορώ να ελέγχω αυτό το τεράστιο site. Φυσικά και θα υπάρχουν και εθελοντές moderators αλλά και άλλοι δυο admins επί πληρωμή.

Έσοδα από διαφημίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το budget προφανώς θα το βγάλεις από την τσέπη σου...Γιατί προφανώς δεν θα τρέξουν κι όλοι οι σπόνσορες...Δεν ξέρεις απο επιχειρήσεις πάντως. Πρώτα βρίσκουμε το σπόνσορα και μετά στήνουμε το έργο. Ρίσκο για την τσέπη τη δικιά μας για κάτι που μπορεί κάλλιστα να αποτύχει δεν παίρνουμε, ιδίως όταν πληρώνει κάποιος άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τα 7 χιλιάρικα λοιπόν βγήκαν σε 1 μήνα λειτουργείας του λοιπόν (μόλις θα έχει πάρει μπρός, όχι στην αρχή φυσικά)

Δεν θα αποτύχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απο που αντλείς αυτή την υπέρμετρη αισιοδοξία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top