H γνώμη σας για την αλλαγή φύλου

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για την αλλαγή φύλου ... πως θα αντιμετωπίζεται καποιον που εχει κανει;

Εγω ειμαι κατα. Ενα ατομο που εχει κανει αλλαγη φυλου σημαινει θελει να τονιζει τις προτιμησεις του στο κρεββατι ακομη και στις κοινωνικες του σχεσεις αλλα και στις καθμερινη ζωη. Πιστευω καποια πραγματα να ειναι καλο να μενουν στο σπιτι ή να δειχνονται με ομορφο τροπο



Υ.γ.: Δεν θελω να αλλαξω φυλο ... απλως θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η ιδεα της αλλαγης φυλου δε μου αρεσει. Ωστοσο υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που το "λαθος της φυσης" ειναι τοσο εμφανες που δεν μπορεις να το παραβλεψεις. Δεν το βλεπω ως ασχημο τροπο να εκφρασουν τη σεξουαλικοτητα τους, αλλωστε ακομα και σε περιπτωση αλλαγης φυλου το ατομο μπορει να ειναι "σεμνο" οσο χρειαζεται για να μην προκαλεσει, ακριβως οπως ενας στρειτ η ενας ομοφυλοφιλος που δεν κραζουν τι κανουν στο κρεβατι τους.

Στο σκελος της αντιμετωπισης, θα αντιμετωπιζα ενα τετοιο ατομο οπως οποιονδηποτε. Το προβλημα για μενα θα ηταν αν "εκραζε" τη διαφορετικοτητα, οπου θα ενιωθα την ιδια αποστροφη για αυτη τη συμπεριφορα οπως με οποιασδηποτε αλλης σεξουαλικης προτιμησης και ιδιας νοοτροπιας ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Αν διαβασα σωστά αυτά που εγραψε η katerina (γιατι απο το διαβασμα βλέπω μόνο εξισώσεις όταν διαβάζω κάτι) συμφωνώ..

Σημασία δεν έχει η αλλαγή φύλου αφού αυτο ειναι κάτι που αφορά το ιδιο το ατομο που την έκανε........πχ αισθανεται πιο όμορφα/ανετα να δειχνει και να φέρεται ως γυναικα ας πουμε παρά να δειχνει άντρας(τροποσ του λέγειν) και να φερεται ως γυναίκα..;)

Υποθέτω πως όπως θα φερόμουνα σε κάποιον που ειναι ψωναρα και νομίζει πως ειναι θεος ετσι θα φερόμουνα στον/ην κραγμένο/η......διαφορετικά θα ήμουν φυσιολογικός απέναντι τους....μάλλον σαν να μην τρέχει τπτ:hmm:



εεεεεε μετα απο καιρο ποθ είχα να μπω ωραίο θεματακι διαλεξα να απαντήσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα άμα κάποιος/κάποια θελήσει να κάνει αλλαγή φύλου. Δική του είναι η τσουτσού άμα θέλει την κόβει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πάντα πρωτού εκφέρω μια άποψη και ειδικά όταν αφορά μια ανθρώπινη διάκριση [μετανάστης, άσπρος /μαύρος, ναρκωμανής, χοντρός, όμορφος, άσχημος, ομοφυλόφιλος κτλ] προσπαθώ όσο μπορώ να έρχομαι στη θέση του άλλου. Να προσεγγίζω τα πράγματα σα να ήμουν στη θέση του: κοινωνία, περιβάλλον, τρόπο σκέψης που θα είχα διαμορφώσει από το αντίστοιχο περιβάλλον και τη κοινωνία και όλα τα σχετικά. :)

Έχω διαβάσει για το εν λόγο θέμα κάποια πράγματα και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.
Σε αλλαγή φύλου οδηγούντε οι άνθρωποι που έχουν κάποια διαταραχή της ταυτότητας του φύλου τους, πράγμα που συμβαίνει από μικρή ηλικία [δηλαδή το άτομο δεν αποδέχεται το σώμα του και κάνει ότι μπορεί ώστε να το προσαρμόζει με βάση το σώμα του άλλου φύλου].
Το θέμα έχει να κάνει ξεκάθαρα με τη ψυχολογία του ατόμου και όχι με προκλητικές τάσεις που αφορούν τις προτιμήσεις του στο κρεββάτι. Πρώτο ρόλο παίζει ο τρόπος σκέψης και ύστερα ο σεξουαλικός προσανατολισμός. Ας σκεφτούμε απλά ότι επρόκειτο για μια γυναίκα σε σώμα άντρα: το ένα δεν μπορεί να αποδεχτεί το άλλο και μια λύση είναι αυτή, της αλλαγής φύλου, γιατί όσο να 'χει, όταν ένα άτομο μεγαλώνει είναι αδύνατον να του μεταστρέψεις το τρόπο σκέψης και στη προκειμένη περίπτωση όλο τον εσωτερικό του κόσμο.
Πρόκειται για κάτι αρκετά διαφορετικό που όπως είναι φυσικό, δεν ξέφυγε από το ρατσισμό της κοινωνίας και αυτό ίσως να προκαλεί περισσότερα προβλήματα στο άτομο από τα προβλήματα που θα έχει καθόλη τη διάρκεια της ζωής του στο να μην αποδέχεται το σώμα του, τη φυλακή της ψυχής [που λένε].

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ατομο που έχουν κάνει αλλαγή φύλου [αν και δεν έχει τύχει να μιλήσω με κανέναν στη ζωή μου μέχρι στιγμής]. Πάντα ο χαρακτήρας και οι ιδέες αποτελούν τη βάση στο να κρίνω ένα άτομο.

Και φυσικά να επισημάνω πως άλλο ο κοινός ομοφυλόφιλος και άλλο ο τρανσεξουαλ [που έχει κάνει αλλαγή φύλου] ή αυτός που θέλει να κάνει. Ναι μεν, πρόκειται και στις δύο περιπτώσεις για τον ίδιο σεξουαλικό προσανατολισμό αλλά είναι δύο διαφορετικές έννοιες. :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Πέτρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Για μένα το θέμα είναι δυό λέξεις : Τεστοστερόνη-οιστρογόνα ! Η βασική αιτία !! Δετερεύων ρόλο θα παίξει το αν το...θύμα της έξαρσης των οιστρογόνων βρεθεί & στο κατάλληλο περιβάλλον ωστε να ευνοηθεί η αλλαγη....μορφής ! Ο χαρακτήρας ενός τέτοιου ατόμου,είναι λίγο-πολύ καθορισμένος απ'τις ορμόνες του.Μπορεί & να έχω λάθος εκτίμηση,αλλά για τέτοια θέματα (ορμονών) αποφασίζει η φύση ! Δεν μπορώ να καταδικάσω & το μόνο που θα προσθέσω ειναι οτι η αλλαγή συχνά καταστρέφει τελικά τα άτομα που την επιχειρούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Το πώς αντιμετωπίζει κάποιος το σώμα του και το πόσο άνετα αισθάνεται με αυτό δεν αφορά κανέναν άλλον παρά το ίδιο το άτομο.

Κατ’ εμέ αν κάποιος αισθάνεται γυναίκα αλλά έχει γεννηθεί άντρας- ή και το αντίστροφο- σημαίνει ουσιαστικά ότι είναι φυλακισμένος σε ένα σώμα που δεν εκφράζει την σεξουαλική του ταυτότητα .
Σκεφτείτε το για μια στιγμή…και βάλτε τους εαυτούς σας σε αυτή τη θέση..

Από τη στιγμή που η επιστήμη μπορεί να προβεί σε τέτοιου είδους επεμβάσεις και δίνεται η δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν να αλλάξουν το φύλο τους, καλά κάνουν και το αλλάζουν..
Δικαίωμα τους είναι..

Καμία διαφορετική αντιμετώπιση…αξιολογείς κάποιον βάσει χαρακτήρα όχι βάσει φύλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Το πώς αντιμετωπίζει κάποιος το σώμα του και το πόσο άνετα αισθάνεται με αυτό δεν αφορά κανέναν άλλον παρά το ίδιο το άτομο.

Κατʼ εμέ αν κάποιος αισθάνεται γυναίκα αλλά έχει γεννηθεί άντρας- ή και το αντίστροφο- σημαίνει ουσιαστικά ότι είναι φυλακισμένος σε ένα σώμα που δεν εκφράζει την σεξουαλική του ταυτότητα .
Σκεφτείτε το για μια στιγμή…και βάλτε τους εαυτούς σας σε αυτή τη θέση..

Από τη στιγμή που η επιστήμη μπορεί να προβεί σε τέτοιου είδους επεμβάσεις και δίνεται η δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν να αλλάξουν το φύλο τους, καλά κάνουν και το αλλάζουν..
Δικαίωμα τους είναι..

Καμία διαφορετική αντιμετώπιση…αξιολογείς κάποιον βάσει χαρακτήρα όχι βάσει φύλου..


+1 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το πώς αντιμετωπίζει κάποιος το σώμα του και το πόσο άνετα αισθάνεται με αυτό δεν αφορά κανέναν άλλον παρά το ίδιο το άτομο.

Αυτό δυστυχώς δεν είναι πάντα απόλυτο.
Αν αφήσουμε έξω το πως αξιολογούμε υποκειμενικά ένα άτομο ως χαρακτήρα χωρίς να ενδιαφερόμαστε για το φύλο του πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτούμε ότι η αλλαγή φύλου έχει αντίκτυπο και στους γύρω.
Και δεν μιλώ φυσικά για την κοινωνία ή την γειτονιά, ούτε καν για τους γονείς του ατόμου αλλά για την οικογένεια, την δική του οικογένεια που μπορεί να περιλαμβάνει τον/ην σύζυγο και ίσως παιδιά.
Και μην αυταπατάστε ότι υπάρχουν πάντα συνηδειτοποιημένα ως προς τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις άτομα που τις εκδηλώνουν πολύ νωρίς.Υπάρχουν εκατοντάδες άτομα που πιεσμένα απο τις κοινωνικές συμβάσεις ακολουθούν την λογική οδό, παντρεύονται, κάνουν οικογένεια και όταν πλέον δεν αντέχουν(αν δεν αντέχουν) την καταπίεση της ίδιας τους της φύσης εκδηλώνουν την ομοφυλλοφιλία τους ή προβαίνουν σε μια τέτοια εγχείρηση.
Και τα παραπάνω ας μην θεωρηθούν ως μη αποδοχή των ομοφυλλοφίλων ή όσων άλλαξαν το φύλο τους.
Απλά θέλω να προσθέσω έναν επιπλέον προβληματισμό.
Το ψυχολογικό και κοινωνικό κόστος μιας τέτοιας επέμβασης.Η οποία δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη και ούτε με μια εγχείρηση, χρειάζεται πολύμηνη θεραπεία πριν και μετά την επέμβαση με ορμόνες και ακόμα δυσκολότερη προετοιμασία του περιβάλλοντος (όπως το ορίζω παραπάνω) να δεχθεί αν θα δεχθεί την αλλαγή.
Η γνωμή μου λοιπόν συνοψίζεται πως η προσωπικότητα μας είναι δική μας και μπορούμε να την χρησιμοποιούμε και να την μεταβάλλουμε όπως επιθυμούμε αρκεί να έχει το λιγότερο δυνατό αντίκτυπο σε άτομα που εξαρτώνται συναισθηματικά απο εμάς.Όταν η απόφαση μας επηρεάζει άμεσα και τις δικές τους ζωές τότε έχουμε χάσει το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο καθενας κανει οτι θελει... απο την στιγμη που θελει να αλλαξει φυλο ας το κανει. Δεν ειμαι εναντιων του να γινει μια τετια επεμβαση, αλλα αμα δω καπιον στον δρομο και φενετε οτι εχει κανει αλλαγη φιλου συγουρα δεν θα τον βαλω σε εκτιμιση και συγουρα δεν θα προσπαθισω να τον πλησιασω.
Εχει καθε δικαιωμα να εγκζιριστει, αλλα και εγω εχω καθε δικαιωμα να σιχαθω το θεαμα...
Ισως ειμαι ρατσισης, αυτο δεν μπορω να το κρινω εγω, αλλα τοσο προχωριμενες καταστασης δεν μπορω να τις αντιλιυθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε όσους αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό το θέμα, προτείνω την ταινία transamerica (θα τη βρείτε στα seven). Κατατοπιστικότατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Τυχαίνει να έχω γνωστή τραβεστί, η οποία δεν έχει αποφασίσει την αλλαγή φύλου λόγω επαγγέλματος, και έχω συναναστραφεί πολλάκις με τέτοια άτομα, εγχειρισμένα και μη, σας λέω με το χέρι στη καρδιά ότι προτιμώ 1000 φορές να συναναστραφώ με έναν άνθρωπο ο οποίος είχε το θάρρος να κάνει στροφή 180 μοιρών και να γίνει ένας άλλος άνθρωπος, παρά εκείνον που ποτέ δεν μπόρεσε να πάρει τα ηνία της ζωής του στα χέρια του φοβούμενος τις αντιδράσεις του κοινωνικού συνόλου.

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι ζούμε για ΕΜΑΣ και όχι για τους άλλους. Όταν το συνειδητοποιήσουμε αυτό, θα γίνουμε όλοι πολύ πιο ευτυχισμένη, ακόμα και αν δεν είμαστε 100% αποδεκτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τη δέχομαι και την επικροτώ.
Αν κάποιος γεννήθηκε λάθος, πλέον μπορεί να το φτιάξει. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είμαι υπέρ αλλά κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις.

  • ότι αυτός που θα κάνει την αλλαγή φύλου, έχει ξεπεράσει το 25 έτος της ηλικίας του.
  • ότι πρωτού προβεί σε τέτοιου είδους εγχείριση, έχει κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την ψυχική του ισορροπία και υγεια. Ήτοι συνεδρίες με ψυχολόγους, ομαδικη συνεδρία με άλλους ανθρώπους που έχουν ήδη κάνει αλλαγη φυλου ή που σκοπεύουν να κάνουν και άλλα τέτοια που τα γνωρίζουν καλύτερα οι ειδικοί επί του θέματος κι όχι εγω.
Είναι σίγουρα ένα πολύ σοβαρό βήμα που δεν πρέπει να γίνεται ελαφρά την καρδία... δεν νομίζω βέβαια ότι το κάνει κάποιος χωρίς να το σκεφτεί αλλά...ξέρω και γω?

Αν είναι δύσκολο μια φορά να είσαι ομοφυλόφιλος, πρέπει να είναι 100 φορές πιο δύσκολο να είσαι τραβεστί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Τυχαίνει να έχω γνωστή τραβεστί, η οποία δεν έχει αποφασίσει την αλλαγή φύλου λόγω επαγγέλματος, και έχω συναναστραφεί πολλάκις με τέτοια άτομα, εγχειρισμένα και μη, σας λέω με το χέρι στη καρδιά ότι προτιμώ 1000 φορές να συναναστραφώ με έναν άνθρωπο ο οποίος είχε το θάρρος να κάνει στροφή 180 μοιρών και να γίνει ένας άλλος άνθρωπος, παρά εκείνον που ποτέ δεν μπόρεσε να πάρει τα ηνία της ζωής του στα χέρια του φοβούμενος τις αντιδράσεις του κοινωνικού συνόλου.

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι ζούμε για ΕΜΑΣ και όχι για τους άλλους. Όταν το συνειδητοποιήσουμε αυτό, θα γίνουμε όλοι πολύ πιο ευτυχισμένη, ακόμα και αν δεν είμαστε 100% αποδεκτοί.

:clapup: :clapup: :clapup:
έχοντας μια από τις καλύτερες μου φίλες σε αυτό το στάδιο, ένα έχω να πω: ο άνθρωπος που νιώθει καλά με τον εαυτό του είναι ο ίδιος που θα κάνει κ τους γύρω του να νιώθουν μια χαρά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
''Η γνωμή μου λοιπόν συνοψίζεται πως η προσωπικότητα μας είναι δική μας και μπορούμε να την χρησιμοποιούμε και να την μεταβάλλουμε όπως επιθυμούμε αρκεί να έχει το λιγότερο δυνατό αντίκτυπο σε άτομα που εξαρτώνται συναισθηματικά απο εμάς.Όταν η απόφαση μας επηρεάζει άμεσα και τις δικές τους ζωές τότε έχουμε χάσει το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης''
χωρις να διαφωνώ μαζί σου, η τελευταία σου παράγραφος μου προκάλεσε θλίψη..όχι για τα στενά όρια αυτού του θέματος αλλά γιατι αν καποιος αποφάσιζε να διαφυλάξει την ελευθερία του στο ακέραιο θα πρεπε να ζήσει σε απόλυτη μοναξιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για την αλλαγή φύλου ... πως θα αντιμετωπίζεται καποιον που εχει κανει;

δεν είμαι ρατσίστρια και θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι πάνω σ'αυτόν τον πλανήτη είμαστε ίσοι και έχουμε τα ίδια δικαιώματα..επομένως,δεν θα αντιμετώπιζα έναν άνθρωπο που έχει κάνει αλλαγή φύλου διαφορετικά απ'ότι θ'αντιμετώπιζα έναν οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο,ασχέτως αν δεν μου είναι κι ό,τι πιο "ευκολοχώνευτο" και κατανοητή η ιδέα της αλλαγής φύλου..

τώρα από'κει και πέρα,συνήθως ισχύει ότι έξω απ'το χορό,πολλά τραγούδια λέμε και ωραία κρίνουμε όλοι μας,αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς μπορεί να αισθάνονται αυτοί οι άνθρωποι (εγκλωβισμένοι μέσα σ'ένα τελείως ξένο σώμα ίσως..?) που οδηγούνται στο να κάνουν κάτι τέτοιο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πάντα πρωτού εκφέρω μια άποψη και ειδικά όταν αφορά μια ανθρώπινη διάκριση [μετανάστης, άσπρος /μαύρος, ναρκωμανής, χοντρός, όμορφος, άσχημος, ομοφυλόφιλος κτλ] προσπαθώ όσο μπορώ να έρχομαι στη θέση του άλλου. Να προσεγγίζω τα πράγματα σα να ήμουν στη θέση του: κοινωνία, περιβάλλον, τρόπο σκέψης που θα είχα διαμορφώσει από το αντίστοιχο περιβάλλον και τη κοινωνία και όλα τα σχετικά. :)

Έχω διαβάσει για το εν λόγο θέμα κάποια πράγματα και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.
Σε αλλαγή φύλου οδηγούντε οι άνθρωποι που έχουν κάποια διαταραχή της ταυτότητας του φύλου τους, πράγμα που συμβαίνει από μικρή ηλικία [δηλαδή το άτομο δεν αποδέχεται το σώμα του και κάνει ότι μπορεί ώστε να το προσαρμόζει με βάση το σώμα του άλλου φύλου].
Το θέμα έχει να κάνει ξεκάθαρα με τη ψυχολογία του ατόμου και όχι με προκλητικές τάσεις που αφορούν τις προτιμήσεις του στο κρεββάτι. Πρώτο ρόλο παίζει ο τρόπος σκέψης και ύστερα ο σεξουαλικός προσανατολισμός. Ας σκεφτούμε απλά ότι επρόκειτο για μια γυναίκα σε σώμα άντρα: το ένα δεν μπορεί να αποδεχτεί το άλλο και μια λύση είναι αυτή, της αλλαγής φύλου, γιατί όσο να 'χει, όταν ένα άτομο μεγαλώνει είναι αδύνατον να του μεταστρέψεις το τρόπο σκέψης και στη προκειμένη περίπτωση όλο τον εσωτερικό του κόσμο.
Πρόκειται για κάτι αρκετά διαφορετικό που όπως είναι φυσικό, δεν ξέφυγε από το ρατσισμό της κοινωνίας και αυτό ίσως να προκαλεί περισσότερα προβλήματα στο άτομο από τα προβλήματα που θα έχει καθόλη τη διάρκεια της ζωής του στο να μην αποδέχεται το σώμα του, τη φυλακή της ψυχής [που λένε].

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ατομο που έχουν κάνει αλλαγή φύλου [αν και δεν έχει τύχει να μιλήσω με κανέναν στη ζωή μου μέχρι στιγμής]. Πάντα ο χαρακτήρας και οι ιδέες αποτελούν τη βάση στο να κρίνω ένα άτομο.

Και φυσικά να επισημάνω πως άλλο ο κοινός ομοφυλόφιλος και άλλο ο τρανσεξουαλ [που έχει κάνει αλλαγή φύλου] ή αυτός που θέλει να κάνει. Ναι μεν, πρόκειται και στις δύο περιπτώσεις για τον ίδιο σεξουαλικό προσανατολισμό αλλά είναι δύο διαφορετικές έννοιες. :)





-petros


Πολυ ενδιαφερον αποψη και νομιζω οτι συμφωνω..Πριν διαβασω την αποψη σου ημουν ετοιμη να γραψω οτι αυτο ειναι εναντια στη φυση και δεν πρεπει να γινεται,αλλα συνειδητοποιω οτι εχεις δικιο...Εχει να κανει με την ψυχολογια του ατομου..Και ειναι πολυ σωστο οτι πρεπει να κρινουμε καποιον απο το χαρακτηρα και τις ιδεες του..Νομιζω οτι καλυφθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σε όσους αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό το θέμα, προτείνω την ταινία transamerica (θα τη βρείτε στα seven). Κατατοπιστικότατη.

και το Crying game. Εμένα αυτοί οι άνθρωποι μου προκαλούν έναν απερίγραπτο φόβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top