Σχετικά με την Αιμοδοσία

Δίνετε αίμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι

    Ψήφοι: 20 31.3%
  • Όχι, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα

    Ψήφοι: 5 7.8%
  • Όχι επειδή δεν έχω χρόνο

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Όχι επειδή φοβάμαι

    Ψήφοι: 6 9.4%
  • Όχι επειδή δεν θέλω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θέλω αλλά δεν μπορώ

    Ψήφοι: 31 48.4%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δίνεις μία φιάλη αίμα τη φορά και το κάνεις ανά 6 μήνες ή το πολύ ανά τέσσερις (Σε πολύ ιδανικές περιπτώσεις κατάστασης υγείας αυτού που δίνει το αίμα)

επίσης για να δώσεις αιμα
θα πρέπει να μην εχεις κάνει τατού το τελευταίο 6μηνο ή εγχειριση ή μετάγγιση.
Είναι επίσης ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις και εξετάσεις για aids :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Ισχυει το οτι μετα την διαδικασια πρεπει να πιεις πορτοκαλαδα?Αν ναι για ποιό λόγό?

Απ΄ότι ξέρω την πορτοκαλάδα την πίνεις για να συμπληρωθεί ο όγκος του υγρού που χάνεις από το σώμα σου.

Εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης. Όμως έχω κι εγώ κάποιες ιδιαιτερότητες. Καταρχήν έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη(πάνω από 50). Αυτό είναι ιδανικό για να δίνει κάποιος αίμα. Όμως έχω και πολύ χαμηλή πίεση(περίπου 10). Αυτό έχει προκαλέσει κάποιες φορές το να χάσω τις αισθήσεις μου όταν δίνω αίμα. Παρόλ΄ αυτά δεν φοβάμαι να δώσω και να ξαναδώσω αίμα.Όμως θα πρέπει να δίνω αίμα μόνο σε νοσοκομεία κι όχι σε κινητές μονάδες αιμοδοσίας(επειδή αυτό έκανα αρχικά μέσω ενός σωματείου που ανήκω και διοργανώναμε αιμοδοσία κάθε 6 μήνες).
Για τους άντρες είναι πολύ καλό να δίνουν αίμα καθώς έτσι ΄΄ξεκουράζουν΄΄ τον οργανισμό τους από κάποιες διαδικασίες(αυτό μπορούν να μας το εξηγήσουν κάποιοι που σπουδάζουν ιατρική ή όποιοι έχουν σχέση με το αντικείμενο). Οι γυναίκες ήδη το πετυχαίνουν αυτό με την απώλεια αίματος μέσω της περιόδου. Εκτός αυτού όμως μπορούν να δίνουν κι αυτές αίμα κάθε περίπου 6 μήνες.
Πάντως αν το καλοσκεφτούμε είναι μια σημαντική βοήθεια προς τους συνανθρώπους μας το να δίνουμε αίμα για να κάνουμε τη ζωή τους πιο εύκολη. Τέλος ήθελα να πω πως όταν είσαι εθελοντής αιμοδότης μπορείς και δικαιούσαι να ζητάς φιάλες αίματος για δική σου χρήση αν σου συμβεί κάτι. Για να διατηρείς όμως μια φιάλη αίματος θα πρέπει να δίνεις αίμα σταθερά κάθε τουλάχιστον 6 μήνες. Διαφορετικά οι φιάλες ΄΄χάνονται΄΄.

Αυτά ξέρω σαν εθελοντής αιμοδότης. Ελπίζω να σας βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εγώ που συγκεντρώνω πανάθεμά με όλα τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρατε να μην κανω τον κόπο καν να πάω ε???Είμαι αλλεργική, εχω χαμηλή πίεση, χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλό σίδηρο και είμαι κ καμιά δεκαριά κιλά πιο αδύνατη από ότι θα επρεπε..Δεν εχω ελπίδες ε?Επί του θέματος πάντως είχα πλήρη αγνοια.. Πόσο αίμα δίνεις την κάθε φορά ας πούμε? Κ αν εισαι τακτικός αιμοδότης καθε πότε πας δηλ?

Το όριο για τις γυναίκες είναι 50 κιλά. Κατά τα άλλα νομίζω ότι δίνεις γύρω στα 200 ml και δεν επιτρέπεται να δίνεις πιο συχνά από κάθε 4 μήνες. Πάντως δεν είναι υποχρεωτικό και άμα πας και δεν πληροίς τις προϋποθέσεις δε θα σου πάρουν αίμα με το ζόρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Είναι επίσης ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις και εξετάσεις για aids :P

Και ο πλέον ανεύθυνος...

https://www.apn.gr/manager/publish/article_3648.shtml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα η θετική απάντηση να χωριστεί σε:
- Ναι, είμαι τακτικός εθελοντής
- Ναι, όποτε μπορέσω και το σκεφτώ (πχ)
Γιατί εγώ πχ έχω δώσει αίμα αλλά μία φορά, πριν ένα χρόνο. Δεν σημαίνει ότι δίνω αίμα γενικά. Για ακριβέστερα στατιστικά δλδ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω κυριως ηθελα να δω την προθυμια για κατι τετοιο και οχι τοσο ποσο συχνα δινει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ θα ξαναπάω την παράλλη εβδομάδα... Αξίζει...
Η μητέρα μου πηγαίνει τακτικότατα, κι ας έχει χαμηλά... τα πάντα. Κάθε φορά λιποθυμάει, σχεδόν! Αλλά εκεί, σταθερά...
Κι η dimidola, να τη δείτε με τη βελόνα στο χέρι και το δωμάτιο να σείεται από σεισμό!!!

Σε τελική, άμα το κάνεις συνήθεια, απλά νιώθεις καλά για τον εαυτό σου. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Δίνω αίμα από τα 18 μου, τρεις φιάλες το χρόνο σίγουρα. Είμαι γραμμένος στο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών για άτομα με μεσογειακή αναιμία, ο οποίος με ειδοποιεί κάθε φορά που είναι να δώσω.
Παροτρύνω όλους όσους αισθάνονται καλά στην υγεία τους να δίνουν αίμα όσο πιο συχνά μπορούν. Η χώρα υστερεία στατιστικώς και σ' αυτό ενώ έχουμε αυξημένες ανάγκες.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά όσες φιάλες αίμα δίνει ένας εθελοντής αυτομάτως είναι σαν να δημιουργεί μια προσωπική τράπεζα αίματος για όποτε (απευκτέο) τυχόν χρειαστεί σ' αυτόν ή κάποιο δικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου είπε ένας φίλος μου να ανοίξω αυτό το θέμα, μιας και αυτός δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

  1. Κατα πόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στα δημόσια νοσοκομεία όσον αφορά το θέμα της αιμοδοσίας;
  2. Οι καπνιστές μπορούν να δώσουν αίμα;
  3. Πρέπει να μην καπνίσουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά την αιμοδοσία; Αν ναι, πόσο μεγάλο διάστημα;
  4. Με τον καφέ τι γίνεται; Πρέπει να απέχουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά;
  5. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πριν την αιμοδοσία; Αν ναι, σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα και πόσο κοστίζουν;
  6. Σε πόσο καιρό μπορεί κάποιος να ξαναδώσει αίμα;
  7. Μπορεί να δώσει αίμα ένας έφηβος (17,5 ετών);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
1. ε δεν προκειται να πει καποιο νοσοκομειο οτι δεν τηρουνται οι κανονες υγιεινης. υποτιθεται και ελπιζουμε πως τηρουνται.
2. απ'οσο ξερω ναι
3. δεν παιζει ρολο
4. πριν την αιμοδοσια ετσι κι αλλιως δεν πρεπει να πιεις/φας τιποτα. επισης νεος κανονας που εχουν βαλει απαιτει υπνο καποιων ωρων πριν. προσοχη και σε φαρμακα. για καποιο διαστημα(ας διαφωτισει καποιος που ξερει ακριβως τι ισχυει) απαγορευεται να εχεις παρει ακομα κι ασπιρινη!
5. γινονται απ'το νοσοκομειο που πας για να δωσεις αιμα.
6. 3 φορες οι γυναικες, 4 οι ανδρες
7. το οριο ειναι τα 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μου είπε ένας φίλος μου να ανοίξω αυτό το θέμα, μιας και αυτός δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
  1. Κατα πόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στα δημόσια νοσοκομεία όσον αφορά το θέμα της αιμοδοσίας;
  2. Οι καπνιστές μπορούν να δώσουν αίμα;
  3. Πρέπει να μην καπνίσουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά την αιμοδοσία; Αν ναι, πόσο μεγάλο διάστημα;
  4. Με τον καφέ τι γίνεται; Πρέπει να απέχουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά;
  5. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πριν την αιμοδοσία; Αν ναι, σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα και πόσο κοστίζουν;
  6. Σε πόσο καιρό μπορεί κάποιος να ξαναδώσει αίμα;
  7. Μπορεί να δώσει αίμα ένας έφηβος (17,5 ετών);

1. Λογικά ναι.
2. Ναι.
3. Δεν μπορεις να καπνισεις για 1-2 ωρες μετα νομιζω.
4. Καλύτερα να μην έχεις πιει αλλα κι αν εχεις πιει μπορεις να δωσεις.
5. Όχι, σου κανουν εκει ο,τι εξετάσεις χρειάζονται. Εκτός αν έχεις κάποια ασθένεια.
6. Σε 3-6 μηνες.
7. Λογικά ναι αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Ίσως αν ειναι κατω των 18 να χρειαζεται τη συγκατάθεση του γονέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οπως τα λεει το αδεσποτο.
Κιεπειδη ειμαι αιμοδοτης τα σημαντικα ειναι:
Nα μην εχεις παρει φαρμακο (ουτε καν παυσιπονο) για τουλαχιστον μια μερα πριν δωσεις αιμα.
Να εχεις κοιμηθει ενα οχταωρο καλα.
Να εχει φαει "καλο" πρωινο.
Να μην εχει χαμηλο αιματοκριτη.(το κοιταζουν εκει αυτο)
Δηλωνεις εαν εχει κανει ταξιδι στο εξωτερικο προσφατα και μαλιστα εκτος ΕΕ.
Εαν εχει κανει τατουαζ.(Ααυτο το ρωταει η φορμα αρχικη που συμπηρωνεις)
και διαφορα αλλα που τωρα μου διαφευγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Επίσης: Από φάρμακα επιτρέπονται μόνο τα depon (ασπιρίνη και mesulid απαγορεύονται).
Να μην έχεις αλλάξει πάνω από 3 συντρόφους τον τελευταίο χρόνο (αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί...)
Αν έχεις κάνει τατουάζ ή αν έχεις κάνει κάποια τρύπα (π.χ. τρύπα στο αυτί) τους τελευταίους 6 μήνες νομίζω.
Αυτά θυμάμαι προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πριν την αιμοδοσια επιτρεπεται να εχεις φαει; Ειχα την εντυπωση οτι οχι:Χ
Α, και το οριο βαρους ειναι τα 50 κιλα, πιο κατω σε στελνουν σπιτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν επιτρέπεται να έχεις φάει αν πάς να σου πάρουν αίμα για εξετάσεις. Αν πάς να δώσεις αίμα τότε επιβάλλεται να έχεις φάει για να μη λυποθυμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ακριβως ετσι adespoto.

Kαι απο το medlook.net

Ποιος μπορεί να είναι αιμοδότης;
Τα κριτήρια για να είναι κάποιος αιμοδότης δεν είναι πολλά:
Ηλικία: Ο αιμοδότης πρέπει να είναι τουλάχιστο ηλικίας 17 ετών

Βάρος σώματος: Συνήθως απαιτείται το βάρος σώματος να είναι τουλάχιστο 50 κιλά
Ασθένειες: Ο αιμοδότης πρέπει να είναι σε καλή υγεία και απαλλαγμένος από μεταδοτικές ασθένειες

Εάν ο αιμοδότης λαμβάνει φάρμακα, δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά δεν μπορεί να προσφέρει αίμα. Σε τέτοια περίπτωση είναι ορθό να ενημερώνεται ο γιατρός και το προσωπικό που είναι υπεύθυνοι κατά την αιμοληψία.

Οι περισσότεροι αιμοδότες μπορούν να προσφέρουν μετά από έγκριση του γιατρού, και μέχρι κάθε 8 εβδομάδες.

Ποιοι δεν μπορούν να είναι αιμοδότες;
Ορισμένα άτομα μπορεί να μη μπορούν να δωρίσουν αίμα είτε προσωρινά είτε μόνιμα.

Τα άτομα που αποκλείονται προσωρινά είναι αυτοί οι οποίοι πάσχουν από μια βραχυπρόθεσμη ασθένεια ή παρουσιάζουν μια ιδιαιτερότητα που δεν επιτρέπει για κάποιο χρονικό διάστημα την αιμοδοσία.

Τα άτομα αυτά είναι:
  • Ασθενείς που έχουν υποστεί επεισόδιο καρδιακής προσβολής ή έχουν υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση καρδίας κατά τους τελευταίους 6 μέχρι 12 μήνες
  • Ασθενείς που έπασχαν από μαλάρια κατά τα τελευταία 3 χρόνια ή έχουν ταξιδέψει κατά το έτος που προηγείται της αιμοδοσίας, σε περιοχές που η μαλάρια είναι επιδημική
  • Ασθενείς που έχουν οι ίδιοι υποβληθεί σε μετάγγιση αίματος, κατά το έτος που προηγείται της αιμοδοσίας
  • Άτομα που που έχουν κάνει τατουάζ ή τρυπήματα (piercing) για άλλους κοσμητικούς λόγους στο σώμα τους, κατά το έτος που προηγείται
  • Επαφή στο σπίτι κατά τους 12 μήνες που προηγούνται της αιμοδοσίας με άτομο που πάσχει από ηπατίτιδα
  • Ασθενείς που παίρνουν αντιβιοτικά κατά τις 72 ώρες πριν από την αιμοδοσία
  • Άτομα που δεν αισθάνονται καλά κατά την ημέρα της αιμοδοσίας
  • Ασθενείς με χαμηλές μετρήσεις των έμμορφων στοιχείων του αίματος
Τα άτομα που αποκλείονται προσωρινά από την αιμοδοσία μπορεί να είναι σε επαφή με το γιατρό και το προσωπικό της τράπεζας αίματος, για να προσδιοριστεί πότε είναι δυνατόν να τους επιτραπεί να δωρίσουν αίμα.

Τα άτομα τα οποία αποκλείονται μόνιμα από την αιμοδοσία περιλαμβάνουν:
  • Ασθενείς που έχουν υποβληθεί σε χημειοθεραπεία ή ακτινοθεραπεία για αντιμετώπιση διαφόρων μορφών καρκίνου
  • Ασθενείς που προσβλήθηκαν ή πάσχουν από ηπατίτιδα
  • Άτομα που διατρέχουν ψηλό κίνδυνο να προσβληθούν από τον ιό HIV που είναι υπεύθυνος για τη μετάδοση του ιού του AIDS, όπως οι χρήστες των ενδοφλέβιων ναρκωτικών ή λόγω σεξουαλικών επαφών χωρίς προφυλάξεις


Και για μια ολοκληρωμενη εικονα:
Ποιοι ασθενείς χρειάζονται μετάγγιση;

Η χορήγηση αίματος, δηλαδή η μετάγγιση είναι αναγκαία στους ακόλουθους ασθενείς:
  • Ασθενείς που έχουν χάσει αίμα λόγω τραύματος ή λόγω εγκαυμάτων
  • Ασθενείς που έχουν χάσει αίμα κατά τη διάρκεια μιας χειρουργικής επέμβασης
  • Ασθενείς με ογκολογικά προβλήματα, ιδιαίτερα όταν υποβάλλονται σε χημειοθεραπείες
  • Ασθενείς με θαλασσαιμία ή άλλες χρόνιες αναιμίες όπως η δρεπανοκύτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ θέλω άλλα φοβάμε τις βελόνες, όταν πήγα να δώσω αίμα έγινα κίτρινη απο τον φόβο μου μου κάναν μόνο το τρυπηματάκι στο χέρι και έγινα λεμόνι, μου είπε ο άνθρωπος να πάω όταν είμαι έτιμη να το κάνω, πήγα αρκετές φορές άλλα με έδιωξαν, φοβήθηκαν μην λυποθυμήσω.

Πρόσπαθώ ακόμα με την πρώτη ευκερία, πιστέυω πώς άν μπορέσω την πρώτη φορά μετά θα είναι πιό έυκολο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα Μάνια, το τσίμπημα πονάει πολύ λιγότερο από όσο νομίζεις.
:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα Μάνια, το τσίμπημα πονάει πολύ λιγότερο από όσο νομίζεις.
:) :)


Πολές φορές που χρειάστηκαν αίμα προσπάθησα, και πάντα κατέληγα να είμαι δίπλα στον άντρα μου την ώρα που έδεινε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είμαστε πολύ κοντά στο να διευκολυνθούν αρκετα τα πράγματα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top