Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μπορείς αντί για μουσακά πάντως, να κάνεις παπουτσάκια που είναι παρόμοιο σε γεύση (μόνο οι πατάτες του λείπουν ουσιαστικά) και είναι πολύ λιγοτερο μπαλαλίδικο, μπορείς να υπολογίσεις και καλύτερα τις ποσότητες.
Επίσης αν είναι να σε βγάλουμε ασπροπρόσωπη, για την Ελλάδα ρε Γαμώτο :P να σου δώσω κομπλέ μενού?
Σου γράφω κι όλες τις συνταγες :P


Το παστίστιο που λες, είναι πολύ εύκολο να φτιαχτεί, το μόνο κακό που έχει είναι τα πολλά τετζερικά που βγαινουν για πλύσιμο :P


Λοιπόν, αποφάσισε τι ακριβώς θες... και εγω σου γραφω τις συνταγες για να καταπλήξεις ;)


Εγώ πάντως θα έκανα το εξης ΕΛΛΗΝΙΚΟ μενού ;)
Αλεβρόπιτα (ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ) για ψωμί
Κρητικό ντάκο για σαλάτα (συνδιάζει την χωριάτικη με κάτι πιο ..... ;) )
Παπουτσάκια για κυρίως
Γιαούρτι με μέλι για επιδόρπιο ;)

Νταξ, μην πλακωθείς και σε άλλα φαγητά όπως κάνουν οι μαμάδες μας....
3 διαφορετικά κυρίως πιάτα, σαραντα ορεκτικά κλπ (αν και... οταν εχω τραπεζι για πολυ κοσμο και γω το κάνω... έτσι έμαθα :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κουέ μου, μέσα είσαι, μόνο που τελικά μάλλον θα κάνουμε μία κρητική συνταγή με κοτόπουλο και μιζίθρα!!! Να 'στε πάντως καλά, σκοπεύω άμεσα να κάνω κι ένα μουσακά ή κάτι τέτοιο...!!! Αχ, κάνε να έχει κριθαροκουλούρες ο Έλληνας εδώ από κάτω...!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν τους κανεις και εναν μπακλαβα να τους αποτελειωσεις??:clapup::clapup:

(πεινασα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τι διαβάζω η λωλή μες’ τη νύχτα ...λιχουδιές. Ευτυχώς έχει μείνει λίγη σαλάτα. Άσε να δω την μοίρα μου…αύριο κάνω μουσακά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ωρε Γίδι, πες μας και τα αποτελέσματα καλε!
τι έγινε? μαγείρεψες?
τα εξεπληξες τα βαρβαρικά πλήθη? μας έβγαλες ασπροπρόσωπους? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
{Ψέματα mode on} Τέλεια πήγε!! Ήταν όλα στην ώρα τους έτοιμα, οι άλλοι ούτε που κούνησαν το δαχτυλάκι τους!!! Πέτυχε ακριβώς όπως το περίμενα, άλλωστε δε μας έλειπε τίποτα από εξοπλισμό και υλικά, και έδειχνε ακριβώς όπως στη φωτό!!!!! {Ψέματα mode off}

Αχ παιδάκια, ντράπηκα όχι γιατί με πέθαναν στα κοπλιμέντα από ευγένεια, αλλά γιατί τόσοι εδώ μέσα με βοηθήσατε κι εγώ τα έκανα σαν τα μούτρα μου!!!
Την επόμενη φορά μουσακά και ξερό ψωμί! Με ντομάτα και μιζίθρα, να γίνει ντάκος!

Πάντως τα κοπλιμέντα τα πίστεψα, είναι τα καλά της ελληνικής μαγειρικής:
Το πήζεισ στη φέτα και το ελληνικό ελαιόλαδο (είχαμε κι ελιές από την Κρήτη) και παθαίνουν πλάκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Δε ρωτάς κι εσύ!!! Τις προάλλες έφτιαξα κεφτεδάκια, μετά κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο, μετά μακαρόνια με σάλτσα κοτόπουλο κοκκινιστό, σήμερα κιμαδόπιττα και αύριο αν προλάβω γεμιστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Dimid, ετοιμάζου να κάνουμε καμια πίτα από βδομάδα, περιμένει ο ιχλίμπεντιχ να του μαγειρέψω!! Ιδέες;; Έλεγα με χορταρικά και φέτα, ή κάτι τέτοιο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Μπουγάτσα; Γαλακτομπούρεκο; Ή προτιμάς αλμυρή;;; Θα ανοίξεις φύλλο μόνη σου ή θα πάρεις έτοιμο;;; Κοίτα το στάνταρ είναι ότι θέλει μπόλικο τυρί για να βάλεις ό,τι λαχανικά θες(αφού βγάζουν ζουμιά). Οπωσδήποτε κρεμμυδάκι φρέσκο ή πράσσο και πιπεριές χρωματιστές για ομορφιά! Ά! Και όχι υπερβολή στο αλάτι! Καλύτερα να βγει ανάλατη παρά λύσσα! Στην τελική αν λείπει αλάτι αγοράζεις λίγο χοντρό και το πασπαλίζεις από πάνω!!! Άλλωστε το συνηθίζετε εκειπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συγγνώμη για την (μάλλον ηλίθια) απορία, αλλά γιατί εγώ είχα για εύκολο φαγητό τον μουσακά (απλά πολύ μπελαλίδικο); Και δηλ, αν μπορείς να φτιάξεις παστίτσιο.. σιγά την διαφορά! Μόνο η μπεσαμέλ θέλει μια μαεστρία να μη σβωλιάσει, αλλά αν έχεις ένα μίξερ χειρός το έλυσες αυτόματα το πρόβλημα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έτσι είναι... ο μουσακάς και το παστίτσιο δεν είναι δύσκολα φαγητά με την έννοια του να μην σου πετύχει.... απλά ΠΟΛΥ ΜΠΕΛΑΛΙΔΙΚΑ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπουγάτσα; Γαλακτομπούρεκο; Ή προτιμάς αλμυρή;;; Θα ανοίξεις φύλλο μόνη σου ή θα πάρεις έτοιμο;;; Κοίτα το στάνταρ είναι ότι θέλει μπόλικο τυρί για να βάλεις ό,τι λαχανικά θες(αφού βγάζουν ζουμιά). Οπωσδήποτε κρεμμυδάκι φρέσκο ή πράσσο και πιπεριές χρωματιστές για ομορφιά! Ά! Και όχι υπερβολή στο αλάτι! Καλύτερα να βγει ανάλατη παρά λύσσα! Στην τελική αν λείπει αλάτι αγοράζεις λίγο χοντρό και το πασπαλίζεις από πάνω!!! Άλλωστε το συνηθίζετε εκειπάνω...


Έλα να τα δεις από κοντά εσύ...! ;)

Αχ θα δω, μάλλον θα κάνω καμία απόπειρα για μουσακά σπίτι, με τη μαμά ή την dimidola να με επιβλέπουν... Κι αν τα καταφέρω, θα σας τον φέρω στο μήτινγκ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εγω λέω βρε γιδάκι δεν τους μαγειρεύεις ένα ωραιότατο delivery???? που κάθεσαι και σκας;;; :P ξέρω, ξέρω...δε βοηθάω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιδακι..κοίτα: ότι και αν μαγειρεύεις (ελληνική, κινέζικη, γερμανική η δεν ξέρω και εγώ τι) όπως και αν μαγειρεύεις (τέλεια , λιγότερο τέλεια, μη φαγώσιμα)..πρέπει να σε αγαπάει που προσπάθησες …σαν πολύ δεν αγχώνεσαι? Η μου φαίνεται επειδή αγχώνομαι εγώ για σένα? :)
Ξέρω ότι η αγάπη περνάει από το στομάχι αλλά πρέπει να είσαι και εσύ λίγο πονηρή…μην τα κάνεις όλα τέλεια από την αρχή. Κάνε και καμιά μικρή καταστροφή (μπριζόλες σόλες, πατάτες καμένες, κτλ.)…με το καιρό που “θα καλυτερεύεις” υποτίθεται τη μαγειρική σου θα σου πει συνέχεια «μπράβο κούκλα μου…χαίρομαι που κάνεις πρόοδο» Ενώ αν είναι μαθημένος με τα καλά φαγητά από την αρχή απλά θα τα θεωρεί νορμάλ. Άρα no compliment…

Αν κάνεις τραπέζι στα πεθερικά αλλάζουν τα πράγματα βεβαίως… βεβαίως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ευούλι μου, εγώ το είχα πει, αν διαλέγαμε το μουσακά, θα είχαμε μπάκαπ να παραγγείλουμε από τον Έλληνα από κάτω!! ;)

Ρουμάνα μου, έχεις απόλυτο δίκιο!
Λάου λάου, αν δίνει βάση, οκ κάνω κάτι καλό...
Αλλά τα άλλα σιγά σιγά, να φαίνεται η αξία τους...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ξέρω ότι η αγάπη περνάει από το στομάχι αλλά πρέπει να είσαι και εσύ λίγο πονηρή…μην τα κάνεις όλα τέλεια από την αρχή. Κάνε και καμιά μικρή καταστροφή (μπριζόλες σόλες, πατάτες καμένες, κτλ.)…με το καιρό που “θα καλυτερεύεις” υποτίθεται τη μαγειρική σου θα σου πει συνέχεια «μπράβο κούκλα μου…χαίρομαι που κάνεις πρόοδο» Ενώ αν είναι μαθημένος με τα καλά φαγητά από την αρχή απλά θα τα θεωρεί νορμάλ. Άρα no compliment…

Aυτό δεν το είχα σκεφτεί και δεν το είπες εγκαίρως γμτ! :P Γι' αυτό δεν λέει τπτ ποτέ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μην τους παραμελείτε κορίτσια αλλά μην τους κακομαθαίνετε και όλα…οι άντρες είναι βολευτάκιδες…δεν θα ήθελε καμιά σας όταν πάτε κάπου να σας συστήσει « η γυναίκα(κοπέλα) μου που μαγειρεύει τέλεια» αυτή να είναι η θέση σας? Στη κουζίνα? Για τι να μην πει «είναι έξυπνη, όμορφη, καλή, κτλ ? «μαγειρεύει τέλεια»? Μπλιαχ. Εγω πριν να παντρευτώ δεν μαγείρευα ούτε για πλάκα… οοοοοχι.. «θες κύριε καλό φαΐ από τα χεράκια μου?…στην εκκλησία παρακαλώ…και μετά βλέπουμε …για χάρη σου μαθαίνω και να μαγειρεύω»…(ασχέτως που εγώ κρατούσα σπίτι και παιδί και μαγείρευα τόσα χρόνια);)

Για να ολοκληρώσω…μην τους δείχνεται όλες τις αρετές σας με τη μια…κάθε μέρα και από λίγο…για τι είναι σαν να κάνεις στριπτίζ και να τα βγάλεις με την μια…ε δεν είναι το ίδιο με το σιγά σιγά..(Βλέπω και εγώ ταινίες για τι γελάτε?):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάω να μαγειρέψω…μουσακά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έλαααα....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top