Black list τα τατουάζ μαύρης χένας

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πολλαπλώς επικίνδυνα για την υγεία είναι τα προσωρινά τατουάζ με μαύρη χένα, μόδα που επανέρχεται κάθε καλοκαίρι, με τους πλανόδιους δημιουργούς να εφαρμόζουν στο δέρμα πάστα με υψηλές συγκεντρώσεις χρωστικών ουσιών στις πιο πολυσύχναστες παραλίες της χώρας, αλλά και σε εκδηλώσεις, εκθέσεις, συναυλίες και φεστιβάλ. Σε ανακοίνωσή του ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων προειδοποιεί για αλυσιδωτές αλλεργικές αντιδράσεις που συχνά οδηγούν σε σοβαρές επιπλοκές οι οποίες χρήζουν επείγουσας ιατρικής φροντίδας ή ακόμα και την εισαγωγή στο νοσοκομείο. «Μόνιμη βλάβη και ανάπτυξη πολυευαισθησίας είναι οι μη αναστρέψιμες για το υπόλοιπο της ζωής ανεπιθύμητες συνέπειες», εξηγούν οι ειδικοί του Οργανισμού και συστήνουν κατηγορηματικά: «Αποφύγετε εντελώς τα τατουάζ μαύρης χένας».

Τα συμπτώματα εκδηλώνονται τρεις με δώδεκα ημέρες μετά το τατουάζ και μπορεί να περιορίζονται στο συγκεκριμένο σημείο, να εμφανίζονται στη γύρω περιοχή ή ακόμα και να εξαπλώνονται σε ολόκληρο το σώμα. Καθώς πυροδοτούνται οι αλλεργικές αντιδράσεις προκαλούνται φαγούρα και ερυθρότητα, ενώ εμφανίζονται κηλίδες και φουσκάλες στο δέρμα που επουλώνονται και εξαφανίζονται με τον καιρό, σε μερικές περιπτώσεις όμως οδηγούν σε πιο μόνιμες δερματικές βλάβες όπως αποχρωματισμό και ουλές. Οι κίνδυνοι ωστόσο δεν σταματούν εδώ. Το body art με μαύρη χένα μπορεί προκαλέσει όχι μόνο εξ επαφής αλλεργική δερματίτιδα αλλά και διά βίου ευπάθεια σε αυτές τις ουσίες, που βρίσκονται σε πολλά ακόμα προϊόντα. «Η εμφάνιση μαζικού εκζέματος μπορεί να είναι αποτέλεσμα ακόμα και μιας μοναδικής έκθεσης στο τατουάζ, καθιστώντας μερικές φορές επιτακτική την επείγουσα ιατρική φροντίδα ή ακόμα και την εισαγωγή στο νοσοκομείο», τονίζει ο ΕΟΦ. «Ωστόσο, η αλλεργική αντίδραση σε δεύτερη έκθεση μπορεί συχνά να είναι πολύ πιο σοβαρή από την πρώτη».

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΕΟΦ αλλά και τα στοιχεία που διαθέτει η αρμόδια ευρωπαϊκή αρχή, έχουν ήδη αναφερθεί περιπτώσεις πολυευαισθησίας σε προϊόντα που περιέχουν αυτές τις χρωστικές και ιδιαίτερα στο καουτσούκ, τον ιματισμό, τα παπούτσια, τις βαφές μαλλιών, τα αντιηλιακά και σε ορισμένα φάρμακα. Το γεγονός δημιουργεί αυξημένη ανησυχία καθώς επηρεάζει κυρίως παιδιά και εφήβους, με πιθανότητες μόνιμου επηρεασμού σε όλη την υπόλοιπη ζωή τους.

Το ίδιο το φυτό της χένας παράγει μια ακίνδυνη χρωστική ουσία με κοκκινο-πορτοκαλί χρώμα, τη lawsone, συγκεντρωμένη κυρίως στα φύλλα του φυτού, σε περιεκτικότητα -ανάλογα με το έδαφος και τις κλιματολογικές συνθήκες- από 1% έως 4%. Οταν αναμιχθεί με ελαφριά όξινο υγρό, η χένα μπορεί να χρωματίσει το δέρμα, τα μαλλιά και τα νύχια, καθώς η ουσία lawsone αντιδρά με την κερατίνη (βασική πρωτεΐνη των μαλλιών και του δέρματος), με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα κοκκινο-καστανό χρώμα.


Επικίνδυνες ουσίες που έχουν βρεθεί στην πάστα

Το επικίνδυνο κοκτέιλ που δημιουργείται για να επιτευχθεί το έντονο μαύρο χρώμα του τατουάζ αλλά και για να έχει μεγαλύτερη διάρκεια περιέχει μεγάλη συγκέντρωση χρωστικών, που μπορεί να είναι συνθετικές ή μεταλλικά άλατα. Μία από αυτές είναι η παραφαινυλενεδιαμίνη, ουσία χαμηλής τοξικότητας, αλλά και γνωστή για την επικινδυνότητά της για πρόκληση αλλεργικής εξ επαφής δερματίτιδας. Ακριβώς για το λόγο αυτό επιτρέπεται (σε συγκεντρώσεις έως 6%) μόνο σε βαφές μαλλιών, ενώ η χρήση της απαγορεύεται αυστηρά σε προϊόντα για body art. Αλλες χρωστικές που έχουν βρεθεί στην πάστα μαύρης χένας είναι ο κοχενίλης carmine, που επίσης ενοχοποιείται για την πρόκληση αλλεργιών, οι ουσίες toluene 2,5-diamine και toluene 2,5-diaminesulphate που έχουν χαρακτηριστεί ύποπτες για αλλεργικές αντιδράσεις από την αρμόδια Επιτροπή Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων και η κρυσταλλική σκόνη pyrogallol, η οποία στο παρελθόν υπήρχε σε βαφές μαλλιών, απαγορεύτηκε όμως εξαιτίας της τοξικότητάς της. Στο κοκτέιλ εμπεριέχεται συχνά νιτρικός άργυρος, αλλά και χρώμιο το οποίο είναι επίσης γνωστό για την πρόκληση αλλεργικής δερματίτιδας εξ επαφής. Και αφού η κάθε ουσία έχει τη δική της επικινδυνότητα, ο συνδυασμός τους καθιστά την πάστα της μαύρης χένας ένα από τα ισχυρότερα αλλεργιογόνα ευρείας χρήσης.


Φυσική χένα VS μαύρης χένας

▪ Εξετάστε με προσοχή το χρώμα της πάστας που θα χρησιμοποιήσει ο δημιουργός του τατουάζ. Οι αποχρώσεις της φυσικής χένας είναι από πράσινο-καφέ έως καφέ. Αν η πάστα είναι πιο σκούρα τότε έχουν προστεθεί χρωστικές.

▪ Η φυσική χένα χρωματίζει το δέρμα με σκούρο κοκκινοκάστανο χρώμα και όχι με μαύρο.

▪ Ρωτήστε τα πάντα για τη διαδικασία του τατουάζ. Αν σας πουν ότι μπορείτε να αφαιρέσετε την πάστα από το σημείο εφαρμογής μετά την πάροδο μιας μόνο ώρας, τότε πρόκειται σίγουρα για μαύρη χένα. Η φυσική χένα για να έχει αποτέλεσμα πρέπει να παραμείνει στο δέρμα για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρόνο.

▪ Μη διστάσετε να ζητήσετε πληροφορίες για την προέλευση της πάστας και τον κατάλογο των συστατικών της. Αν δεν μπορούν να σας παρέχουν ακριβή πληροφόρηση για το προϊόν, τότε μην το χρησιμοποιήσετε.

Πηγή: Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ

Εσείς έχετε κάνει χένα tatoo??
Ή θέλετε να κάνετε κάποτε??
Οι γονείς σας τι λένε γι'αυτό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,800 μηνύματα.
Κάποτε είχα μπει κι εγώ στον πειρασμό να κάνω τατοο χένας αλλά τελικά δεν έκανα (πριν 6-8 χρόνια αυτό :D ).




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει,αλλά σκεφτόμουν να κάνω φέτος το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ήθελα να κάνω τον προηγούμενο Αυγουστο αλλα τελικά δεν....
Οσον αφορα τους γονεις μου δεν έχουν πρόβλημα με την χένα,αλλα με τα κανονικά..............δεν θέλουν ούτε να το ακούσουν!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Χτες το συζητούσα με τον αδερφό μου και μου έλεγε ότι δεν είναι καλό.
Εγώ όμως θέλω πάρα πολύ να κάνω φέτος το καλοκαίρι. Μου λέει άμα θες να κάνεις, κάνε. Εγώ θα κάνω.
Θέλω πίσω στην ομωπλάτη. Κάτι μικρό και χαριτωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Eγώ είμαι αποφασισμένη, θα κάνω φέτος το καλοκαίρι, η πίσω στην πλάτη(κάτω κάτω) ή στην κοιλιά επίσης κάτω κάτω...Αλλά κάτι σχετικά μικρό. Το είπα στην μαμά μου και μου λέει άμα βγαίνει κάνε ότι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εγώ έκανα χένα πέρσυ το καλοκαίρι στην Ρόδο, ένα μικρό στον καρπό μου!! Οι γονείς μου το αντιμετώπισαν σχετικά καλά, αλλά δεν ήταν και τίποτα και βασικά μου έφυγε και γρήγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Δέσποινα πήγες σε ειδικό να σου το κάνει? Και αν ναι, μήπως θυμάσαι πόσο σου κόστισε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν κοστίζει πολύ!Το πολύ 20 ευρω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δέσποινα πήγες σε ειδικό να σου το κάνει? Και αν ναι, μήπως θυμάσαι πόσο σου κόστισε?


Δεν είχα πάει σε ειδικό, στην Ρόδο είχε πολλούς πλανώδιους και επέλεξα με την μητέρα μου. Αυτός δούλευε πιο καθαρά από τους υπόλοιπους και ήταν πολύ εντάξει! Αν και δεν θυμάμαι πολύ καλά ήταν περίπου στα 10 ευρώ.. μπορεί και πιο λίγο...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Είμαι αποφασισμένη να κάνω φέτος!
Αλλά θέλω να πάω σε κάποιον που να δουλεύει καθαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Είμαι αποφασισμένη να κάνω φέτος!
Αλλά θέλω να πάω σε κάποιον που να δουλεύει καθαρά!

Ναι είναι πολύ σημαντικό αυτό, αν θες να κάνεις, κάνε μια έρευνα πρώτα γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να πάθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τσάμπα το έγραψες riasam το άρθρο, απ'ότι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ απλώς ήθελα να ενημερώσω Eruyomo Kashmir!!
Ο καθένας ότι θέλει κάνει για την πάρτι του!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Βλακεία η χένα..... το κανονικό αξίζει... και να κάνεις κάτι που σου ταιριάζει και σε εκφράζει... δεν είναι αναγκαίο το τατουάζ να φαίνεται.. μπορείς να το κάνεις μονάχα για σένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ηθελα να κανω φετος..αλλα με οσα διαβασα δν το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το κανονικό είναι πολύ μόνιμο ρε παιδί μου :P .
Αυτό που θα διαλέξεις μπορεί να σε εκφράζει τώρα, αλλά θα σε εκφράζει και σε 10 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Βλακεία η χένα..... το κανονικό αξίζει... και να κάνεις κάτι που σου ταιριάζει και σε εκφράζει... δεν είναι αναγκαίο το τατουάζ να φαίνεται.. μπορείς να το κάνεις μονάχα για σένα....

Συμφωνώ..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Το κανονικό είναι πολύ μόνιμο ρε παιδί μου :P .
Αυτό που θα διαλέξεις μπορεί να σε εκφράζει τώρα, αλλά θα σε εκφράζει και σε 10 χρόνια;

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως εξαφανίζεται (ως ένα βαθμό) με χρήση laser ή μέσω κάποιες πλαστικής επέμβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top