Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.Παλιότερα όταν έφτανες σε μια ηλικία,πενρούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες,έπεφταν επάνω σου συγγενείς,φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς.Σήμερα παρότι τα πράγματα έχουν αλλάξει η συνηθέστερη ευχή που ακούς(μόλις τελείωσεις τις σπουδές)είναι "άντε και με ένα καλό παιδί/κοπέλα".Η οικογένεια είναι αυτοσκοπός του ανθρώπου;Η καριέρα,οι σπουδές,οι αναζητήσεις,δεν συμβάλλουν στο να ολοκληρωθεί κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αμα βρεις τον ανθρωπο που εισαι συγουρος, και οχι μεσα απο ερωτα μερικων μηνων, αφτο θα καταληξει σε διαζυγιο, τοτε πιθανως να ειναι πρεπει να παντρευτης και ετσι θα ζησεις πιο ευτιχισμενα. Αν ομως δεν τον/την βρεις τοτε δεν μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις ετσι, αμα τον βρεις θα τον βρεις απο εκει που δεν το περιμενεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγώ δεν θα προλάβω να περάσω τα 30. Κυριακή 4 σεπτεμβρίου παντρέυομαι και 8 Σεπτεμβρίου έχω τα γενέθλια μου. Πραγματικά παντρεύομαι δεν κάνω πλάκα, άντε να ζήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Να μας ζησεις βρε!!!Βιο αυγοσπαρτο! :P
Βασικα ειμαι υπερ του γαμου,αλλα οχι με ορια κ χρονικα πλαισια κτλ.Οταν ειναι να γινει,θα χαρω παρα πολυ να παντρευτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δεν θεωρώ ότι είναι αυτοσκόπος... Όταν τύχει, τυχαίνει ανεξάρτητα από ηλικία.. Αλλά θα είναι άσχημο να μεγαλώσει κάποιος και να μην έχει κάνει οικογένεια...
ούτε εγώ προλαβαίνω τα 30... 6/11/10 παντρεύομαι ντιντίνι και ο emufear κουμπάρος... :jumpy: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Θα γεμίσουμε το forum ρίζια antonis σου εύχομαι τα καλύτερα να ζήσουμε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ʼντε Βιον Ανθόσπαρτων και στους 2 που κρεμιούνται (πλάκα κάνω :tongue:)
Προσωπικά αυτή η ευχή με έχει κουράσει να την ακούω...Έχει γίνει αυτοσκοπός γιατί έτσι μας την έχουν περάσει!Έτσι την παρουσιάζουν....Δεν είμαι κατά του γάμου,ναι θέλω να παντρευτώ αλλά χωρίς να πρέπει αυτή την στιγμή να απαρνηθώ τους στόχους μου....έχω τελειώσει σχέση γιατί ο τότε σύντροφός μου ήθελε γάμο εδώ και τώρα,δηλάδη με το που θα πάρω το πτυχίο...Σόρρυ αλλά στα 22 δεν είμαι έτοιμη, έχω άλλους στόχους και προταιρεότητες...Όταν θα'ρθει η ώρα να αγχωθώ, γιατί μία φίλη μου στην ίδια ηλικία αγχώνεται ότι πρέπει ΤΩΡΑ να βρούμε άντρα ώστε μέχρι τα 30αντα να είμαστε παντρεμένη με παιδιά, θα αγχωθώ...Στα 22 μου δεν θα συμβιβάσω τα όνειρα και τις φιλοφοξίες μου για να αποκατασταθώ...Αργότερα το ξανασυζητάμε  8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx :
δεν θεωρώ ότι είναι αυτοσκόπος... Όταν τύχει, τυχαίνει ανεξάρτητα από ηλικία.. Αλλά θα είναι άσχημο να μεγαλώσει κάποιος και να μην έχει κάνει οικογένεια...
ούτε εγώ προλαβαίνω τα 30... 6/11/10 παντρεύομαι ντιντίνι και ο emufear κουμπάρος... :jumpy: :inlove:

hehe, πρώτα θα παντρέψω αυτούς και μετά βλέπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το βασικό είναι να παντρευτείς όταν το νιώσεις και όχι γιατί πρέπει. Οι γονείς είναι κολημένοι σε μία άλλη εποχή. Ποιός ο λόγος να κάνεις ένα γάμο ο οποίος μπορει να καταλήξει σε διαζήγιο ? VKey ζήσε αυτά που θές να ζήσεις και μην στερήσεις τίποτα απο τον ευατό σου. Κάποια στιγμή θα το νιώσεις και τότε θα έχει και ουσία το να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Εγώ δεν θα προλάβω να περάσω τα 30. Κυριακή 4 σεπτεμβρίου παντρέυομαι και 8 Σεπτεμβρίου έχω τα γενέθλια μου. Πραγματικά παντρεύομαι δεν κάνω πλάκα, άντε να ζήσω.
Να ζήσετε!!!!!!!!!!!! :jumpy:Θα περάσεις και τα πρώτα σου γενέθλια...διπλός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
hehe, πρώτα θα παντρέψω αυτούς και μετά βλέπουμε...
emufear σου μετέρω τα λόγια της ίριδας ότι δεν μας τα λες καλά και ότι τρίζει η θέση σου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Είμαι κατά του γάμου, καθώς για εμένα είναι ένας άχρηστος,χαζός κοινωνικός θεσμός.. Το μόνο που κάνει είναι να εγκλωβίζει 2 ανθρώπους σε περίπτωση που αυτοί θέλουν να βγουν από αυτόν.. Δεν θα ήθελα να παντρεφτώ για να ικανοποιήσω τις ηλίθιες απαιτήσεις μιας κοινωνίας που δεν θα έκανε ποτέ τίποτα για μένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Να ζήσετε!!!!!!!!!!!! :jumpy:Θα περάσεις και τα πρώτα σου γενέθλια...διπλός!

Thanks! διπλός πιστεύω να μην θες να πείς σε κιλά σωστά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
πωπω ρυζια... να ζησεις yiannis!! εγω με το καλό του χρονου τον Απριλη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους. Δεν είναι αυτοσκοπός ο γάμος. Η γυναίκα σήμερα έχει πολλές επιλογές, και ο γάμος έρχεται όταν βρεις κάποιον ν'αγαπήσεις και να θελεις να περάσεις την ζωή σου μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
πωπω ρυζια... να ζησεις yiannis!! εγω με το καλό του χρονου τον Απριλη! :)

Και τι γυναίκα πέρνει το παλικάρι την καλύτερη άντε και στα δικά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ο Γάμος είναι ο προορισμός του ανθρώπου γιατί έτσι μεγαλώνουμε και αυτό μαθαίνουμε. Όσο αφορά kleftra στο ότι παλαιότερα όπως λες όταν έφτανες σε μια ηλικία, περνούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες, έπεφταν επάνω σου συγγενείς, φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς, γίνετε ακόμα σε πληροφορώ και σε πολύ μεγάλο βαθμό όπως και παλαιότερα . Μην σε ξεγελάει το πέρασμα των χρόνων και η αύξηση του δείκτη ποιότητας ζωής. Μερικά πράγματα αντέχουν ακόμα στο χρόνο….δυστυχώς…

Σε όσους παντρεύονται τώρα κοντά : Να ζήσετε  :thumbsup:! Και στα δικά μας  :wacko:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Thanks! διπλός πιστεύω να μην θες να πείς σε κιλά σωστά ?
Καλημέρα σε όλους!Και φυσικά δεν εννοώ σε κιλά φίλε μου,αν και οι στατιστικές έχουν αποδείξει πως ο γάμος "παχαίνει"(δεν κάνω πλάκα).
Αρχική Δημοσίευση από openopen :
Ο Γάμος είναι ο προορισμός του ανθρώπου γιατί έτσι μεγαλώνουμε και αυτό μαθαίνουμε. Όσο αφορά kleftra στο ότι παλαιότερα όπως λες όταν έφτανες σε μια ηλικία, περνούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες, έπεφταν επάνω σου συγγενείς, φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς, γίνετε ακόμα σε πληροφορώ και σε πολύ μεγάλο βαθμό όπως και παλαιότερα . Μην σε ξεγελάει το πέρασμα των χρόνων και η αύξηση του δείκτη ποιότητας ζωής. Μερικά πράγματα αντέχουν ακόμα στο χρόνο….δυστυχώς…

Σε όσους παντρεύονται τώρα κοντά : Να ζήσετε  :thumbsup:! Και στα δικά μας  :wacko:!
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Θα σου εξηγήσω γιατί έβλα αυτό το θέμα.Αφορμή στάθηκε μια συζήτηση που είχα την Τρίτη το βράδυ.Έχουμε μαζευτεί γυναικοπαρέα για μπυρίτσα και κοπέλα,25χρονη,με σχέση τριών χρόνων μας ανακοινώνει πως είναι αποφασισμένη να θέσει στον καλό της ζήτημα ή θα δώσουν λόγο μέσα στο καλοκαίρι ή θα χωρίσουν.Και ξεκινά ένα παραλήρημα απο μέρους της για τις αρετές του γάμου.Τέσπα όταν εκφράζω την γνώμη μου(ότι είναι μικρή,ότι αυτά δεν γίνονται με το ζόρι)μου αποκρίνεται πως εγώ είχα την ευκαιρία μου και την έχασα(χώρισα με δική μου πρωτοβουλία απο αρραβώνα).Όταν της εξηγώ πως είμαι καλύτερα έτσι μου απαντά"όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".Και καταλήγουμε να απολογούμαι λέγοντας πως απο τότε που χώρισα έκανα σημαντικά πράγματα για μένα(έμεινα μόνη μου σε σπίτι,έδωσα Πανελλήνιες ξανά και πέρασα,πήρα Proficiency k.a.).Και το μόνο που μου απάντησε σε ολα αυτά είναι να φροντίσω να "τυλίξω"το παιδί που είμαι τώρα(μόνο 2 μηνες)για να μην μείνω μόνη επειδή με πήραν τα χρόνια(26 είμαι),με τη λογική ότι αν περιμένω να ξανακάνω σοβαρή σχέση θα περάσω τα τριάντα.Και το γελοίο είναι πως κι οι υπόλοιπες ψιλοσυμφώνησαν.Και γύρισα σπίτι μου αναρωτούμενη"ή στραβά πάει ο γυαλός ή εγώ στραβά αρμενίζω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Α ρε νοοτροπίες στην Ελλάδα... Κλέφτρα μια χαρά τα λες αν είναι δυνατόν. Τελικά οι γυναικοπαρέες δεν είναι και τόσο για να σου φτιάχνουν τη μέρα.

Στην τελική όπως είπε και ο Porcelain, μιλάμε απλά για ένα θεσμό, e-leos. (πώς λέμε e-steki, ok ok ok κλεμμένο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του γάμου όταν έχουν εκπληρωθεί τα περισσότερα βασικά κριτήρια (δουλειά, ηλικία, κατάλληλη σχέση κτλ) αλλά όχι να είναι και αυτοσκοπός ή απαραίτητος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top