Σχολιασμός φθηνών laptops

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ είχα παρακολουθήσει μια εκπομπή στην έρτ που χαν σκάσει όλοι οι μακατζήδες οι καμμένοι...Είχα σκάσει στα γέλια...Μιλάμε τα παιδάκια..."Και πραγματικά, όταν βρηκα το Mac, η ηλεκτρονική ζωή μου απέκτησε νόημα" και λοιπές αμερικανιές. Να χουνε σκάσει όλα με τα μήλα στην εκπομπή εν τω μεταξύ...Λίγο έλεος με τα advert victims που και στην Ελλάδα εχουν αρχίσει να βορειοαμερικανίζουν επικίνδυνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τώρα για macbook, τι να σου πω...θα έχεις προβλήματα συμβατότητας.

... και το πολύ πολύ του φορτώνεις κι ένα Ubuntu κι είσαι μια χαρά...
:lol:


Όχι σοβαρά τώρα, μιας και το θρεντ πήγε κατα διαόλου με το φλεϊμ, θα απαντήσω.

Πρόβλημα συμβατότητας δεν υπάρχει, εδώ και πολύ καιρό. (Συμβατότητα με τι αλήθεια; )

Τώρα αυτό με το ubuntu, δεν ξέρω αστείο μου φαίνεται. Προτείνεις κάποιον να βάλει linux επειδή τα Mac είναι για...σχετικούς; Δεν ξέρω.

ομως το κακο ειναι οτι τα macboyς φανατιζονται παραπανω κ το παρουσιαζουν λες κ ειναι κατι το εξωπραγματικο αυτο το μηλο .
+1 στα vaio κ ασε τα παιδια με τα μακ να πηγαινουν starbucks σε κεντρικο τραπεζι για να φενονται και μεσω wifi να δειχνουν οτι δαχτυλογραφουν
Τα macboys όμως δεν κάνανε join μόνο και μόνο για να συμμετάσχουνε στο flame (που δεν θα πρεπε ήδη να έχει κλειδωθεί απο τη στιγμή που είναι
flame; ) Αλήθεια, νομίζω οτι τα fanboys δικαιολογούνται (κάθε εταιρία έχει) Τα anti-fanboys πως προκύψανε;

Έπειτα τι να πω, για να πολλαπλασιάζονται έτσι όμως και να το πιστεύουν και οι ίδιοι, κάποιο λόγο δεν θα χουν(με) που δεν μπορεί να το καταλάβει αμέσως κάποιος που δεν έχει δουλέψει OSX κάποιες ώρες.

Τέλωσπάντων δεν ξανααπαντάω στο thread. Έχω βαρεθεί να απαντάω σε παρόμοια σε γνωστό troll den.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ασυμβατότητα ως προς τι, δεν έχω καταλάβει ακόμα. Αφού το software της Apple είναι μόνο για το δικό της hardware, δεν υπάρχουν ασυμβατότητες.

Επίσης, δεν είναι λίγο πιο γρήγορα, είναι 100 φορές πιο γρήγορα. Ξέρεις τι χρόνο εκκίνησης και shutdown έχω; 30(μαζί με το φόρτωμα του dock) και 4 δευτερόλεπτα αντίστοιχα! Μπορώ να ανοίξω photoshop, corel, msn, pages, keynote, numbers, aperture, final cut studio, imovie, idvd, iphoto, iweb, itunes, mail, toast μαζί για ζέσταμα. Ποιός παραθυράκιας μπορεί να το κάνει αυτό; Μπορώ να μπω στα πιο επικίνδυνα sites και να βγώ αλόβητος(αρκεί να μην κατεβάσω και εγκαταστήσω κανένα codec;) ). Ποιος παραθυράκιας μπορεί να το κάνει αυτό; Έχω το τελειότερο λειτουργικό, το leopard και είναι λογικό οι χρήστες windows να ζηλεύουν, αλλά μην ανησυχείτε, κάποτε ίσως πάρετε κι εσείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Πώω χαλαρώστε ρε λίγο ενα pc είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και τα μακ και τα παραθύρια τρώνε τη σκόνη των διανομών linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Είστε off topic..

Τεσπα εγώ λεώ να πας για MacBook με χίλια, θα έπαιρνα κι εγώ ένα αλλά είμαι φανατικός gamer, όχι βέβαια ότι δεν παίζουν τα νέα παιχνίδια σε Mac, αλλά για να τα τρέξεις αξιοπρεπώς πρέπει να στάξεις +2000Ε.
Εκτός του ότι τα μακμπούκια είναι κουκλιά αρχίζουν να τα χρησιμοποιύν όλο και περισσότεροι άνθρωποι σε όλο τον πλανήρη....κι το άλλο....θα αποκτήσεις μια πολύ καλή εμπειρία πάνω στον κόσμο της τεχνολογίας...


Συν το ότι θα είσαι στυλάτη και θα το μοστράρεις στους φίλους σου....
Πρόβληματα συμβατότητας δεν υπάρχουν..μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα Mac..μπορεί όχι πάντα με τα προγράμματα που έχεις μάθεις να χρησιμοποιείς αλλά υπάρχουν πάντα αντίστοιχα... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Σωστά ολα αυτά που λέει ο mad1kas απλά θα πρέπει να ξερεις ότι δεν θα έχεις την ποικιλία προγραμμάτων των windows και κυρίως θα πρέπει να πληρώνεις για όποιο πρόγραμμα χρειάζεσαι, αφού δεν υπάρχουν αρκετοί προγραμματιστές που να φτιάχνουν δωρεάν εφαρμογές για macos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Συν το ότι θα είσαι στυλάτη και θα το μοστράρεις στους φίλους σου....


άμα είναι να πάρεις λαπτόπι γι'αυτό τζάμπα ? θα δώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αυτό σίγουρα...απλά θα πώ ότι στα ίδια ? με ένα mac μπορείς να πάρεις ένα laptop που να μην είναι και τόσο στυλάτο αλλά να ''πετάει'' (χωρίς να θέλω να πω πως απο το mac λείπει τπτ). Τώρα αν θέλει να πάρει σώνει και καλά mac...καλορίζικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σωστά ολα αυτά που λέει ο mad1kas απλά θα πρέπει να ξερεις ότι δεν θα έχεις την ποικιλία προγραμμάτων των windows και κυρίως θα πρέπει να πληρώνεις για όποιο πρόγραμμα χρειάζεσαι, αφού δεν υπάρχουν αρκετοί προγραμματιστές που να φτιάχνουν δωρεάν εφαρμογές για macos.

Aυτό δεν ισχύει. Μακράν θα έλεγα. Μια χαρά υπάρχουν προγραμματιστές που φτιάχνουν freeware προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
άμα είναι να πάρεις λαπτόπι γι'αυτό τζάμπα ? θα δώσεις...
Ρε συ, είπα ένα σωρό επιχειρήματα κι σε αυτό το ΣΥΝ κόλλησες;
Έλεος είσαι.:nono:

Aυτό δεν ισχύει. Μακράν θα έλεγα. Μια χαρά υπάρχουν προγραμματιστές που φτιάχνουν freeware προγράμματα.

Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ο τρόπος που δεν κάνει να τον αναφέρουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ο τρόπος που δεν κάνει να τον αναφέρουμε...

Τα περισσότερα τα κάνει το λειτουργικό μόνο του χωρίς utilities, πχ iso mounting, dvd ripping, πλήρως αυτοματοποιημένες εργασίες (για παράδειγμα μπορείς να του βάλεις να παίζει με τέρμα μουσική απο ιtunes την ώρα που θες να ξυπνήσεις, παράλληλα να ανοίγει safari με τα tabs που θέλεις)
πολύ καλή οργάνωση του filemanager (μια πολύ καλή χρήση είναι αυτό με τα virtual folders που μαζεύει τα αρχεία απο το σύστημα με το κριτήριο που ορίζεις και τα εμφανίζει σε ένα φάκελο στο σύστημα), πολύ καλός απο default browser, πολύ καλό mail σύστημα, πολύ καλό σύστημα διαχείρισης φωτογραφιών (καμία σχέση με το αντίστοιχο των windows ), δημιουργίας ταινιών και φυσικά media center.

Έπειτα υπάρχει μια μεγάλη συλλογή απο utilities freeware (opensource και μη) στο internet και τα περισσότερα απο αυτά είναι πολύ καλύτερης ποιότητας απο τα αντίστοιχα για windows (πχ adium)

Έπειτα υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης free as in speech προγραμμάτων μέσω fink ή darwinports ή και να κάνεις compile απο source.

Δεν κατέφυγα ποτέ απο ανάγκη στην "πλάγια" οδό τα 2,5 χρόνια που είχα μόνο τον iMac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τώρα με αυτά που είπε ο φίλος Kashmir εγώ θα πήγαινα κατευθείαν σε Mac, αλλά είμαι PC Enthusiast και gamer και δεν γίνεται...για όποιον δεν έχει τρελές απαιτήσεις από το PC του ας στραφεί στο Mac να βρεί την υγειά του. :no1:


Edit: Σας είπα ότι στο νέο PC θα εγκαταστήσω Mac ; Γίνεται κι αυτό αν ενδιαφέρεσαι αλλά την αισθητική που προσφέρει το Mac δεν θα την βρεις πουθενά αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Mac OS εννοείς προφανώς ε.
Το νέο burger των McDonald's.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ρε συ, είπα ένα σωρό επιχειρήματα κι σε αυτό το ΣΥΝ κόλλησες;
Έλεος είσαι.:nono:

ένα ΣΥΝ κάνει τη διαφορά μερικές φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ως γνώστης του θέματος ενημερώνω: Το Mac OS X δεν εγκαθιστάται επίσημα σε PC. [...] Παρόλα αυτά, το μεγαλύτερο μέρος του λειτουργικού δεν τρέχει σωστά, και μόνο σε πολύ ελάχιστα pc δουλεύει σωστά και πλήρως όλο το hardware, και μην ξεχνάμε ότι είναι παράνομο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Λάθος, μπορείς να τα αγοράσεις κι να τα εγκαταστήσεις εντελώς νόμιμα.H Μac έχει βγάλει ένα πακέτο που φυσικά μπορείς να τα αγοράσεις όπως αγοράζεις και τα Windows απλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βρω το link.

Επίσης μπορείς να το εγκαταστήσεις σε PC αν έχεις άδεια developer.

ένα ΣΥΝ κάνει τη διαφορά μερικές φορές
Συμφωνώ, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν έκανε τίποτα.Τζάμπα το πόσταρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "η Mac", η Apple βγάζει τα Mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Χωρίς άδεια apple developer η εγκατάσταση με οποιονδήποτε τρόπο θεωρείτε παράνομη, γι αυτό σταμάτα κι εσυ να λες βλακείες γιατί όταν εγώ μίλαγα για apple εσύ επαιζες pokemon

Καλώ κάθε apple user να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα μου

P.S Αν βρεις το πακέτο που λες, σου δίνω το mac μου και ότι λεφτά έχω στην τράπεζα, πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Καλα ε, ακόμα γελάω...:lol:
Τι άλλο θα ακούσω.."mac os x for pc", χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top