Partitions

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σορρυ αν ειναι σε λάθος σημείο ή αν είναι κάπου αλλού παρόμοιο θέμα που δεν το βρήκα....


Η ερώτηση μου έχει ως εξής.... καί αν είναι πολύ μπαρούφα, με το μαλακό οι τομάτες Pls :redface:

Μπορώ να να χωρίσω τον δίσκο μου σε δυο δίσκους ΧΩΡΙΣ φορματ και επανεγκατάσταση windows και προγραμμάτων?

Το ζητούμενο έχει ως εξής....
Θέλω να εγκαταστήσω στη δουλειά ένα πρόγραμμα που όμως επιρρεάζει ένα άλλο κατά πολύ και εγώ δεν θέλω να χάσω το αρχικό πρόγραμμα...
Σκέφτηκα λοιπόν ότι αν χωρίσω το δίσκο μου στα δύο, δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα (λέω εγώ τώρα) γιατί θα λειτουργούν σε διαφορετικούς δίσκους....
Ισχυει αυτό που λέω? Και αν ναι... μπορεί να γίνει χωρίς να κάνω φορμάτ? :redface:

tks....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για partitions χωρίς format ξέρω οτι υπάρχει το partitionmagic. Είναι όμως λίγο επικίνδυνα τέτοια πράγματα οπότε οπωσδήποτε backup πρώτα.
Περισσότερα δεν ξέρω, ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Με το να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα σε άλλο partition αλλά στο ίδιο λειτουργικό, δε νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα......

Για να είναι ανεξέρτητα τα προγράμματα πρέπει να τρέχουν κάτω από διαφορετικό λειτουργικό.
Βέβαια το να κάνεις 2η εγκατάσταση windows στο ίδιο pc είναι τουλάχιστον χαζό...

Για τα partitions, τo partition magic θα σου κάνει τη δουλειά χωρίς πολύ κόπο και με αρκετά μικρό ρίσκο... (φυσικά, όπως πολύ σωστά είπε η Λία, ΠΑΝΤΑ πέρνουμε backup πριν από τέτοιες ενέργειες!!!!!!!)

Ίσως μια λύση τύπου virtualPC θα ήταν καλή....

Αν επιτρέπεται για πια προγράμματα μιλάς, μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο απλή λύση;
Και όταν λες "επιρρεάζει", τι ακριβώς εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ok...
υπάρχει ένα πρόγραμμα που έχουν φτιάξει ειδικά για την εταιρία και που στηρίζεται πάνω στο autocad και είναι για σχεδιασμό ντουλαπιών κουζίνας.
Επειδή το νέο πρόγραμμα είναι αρκετά πολύπλοκο και βαρύ, ο κατασκευαστής του προγράμματος απενεργοποίησε κάποιες εντολές του autocad.
Οταν κάνεις εγκατάσταση το συγκεκριμένο πρόγραμμα, ουσιαστικά καβαλάει το autocad και έχεις αυτό κι όχι autocad....
Εγώ όμως χρειάζομαι και το autocad ακέραιο για άλλες δουλειές που κάνω καθως και το ειδικό πρόγραμμα για τα ντουλάπια....


Λοιπόν? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Οτι και να κανεις αυτο το προγραμμα κανει εγκατασταση πανω στο autocad? Αν εγκαταστησεις παλι το autocad σε αλλο φακελο απλως και οχι στο program files δεν θα λειτουργει το autocad ή παλι το αλλο προγραμμα? Αυτο που σου εδωσαν απο τη δουλεια λειτουργει ως plug in για το autocad?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το πρόγραμμα είναι σαν να είναι ουσιαστικά τροποποιημένο το ίδιο το autocad....
ο υπολογιστής το διαβάζει σαν autocad οπότε δεν επιτρέπει να έχεις δυο φορές το ίδιο πρόγραμμα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για να εγκαταστησεις το προγραμμα που σου εδωσαν απο την δουλεια σου πρεπει να εχεις προηγουμενος και το autocad; Αν οχι τοτε με την αλλαγη φακελου λογικα γινεται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ έχω να πω τα εξής. Όπως είπε και ο giostau το να φτιάξεις 2ο partition και να το εγκαταστήσεις εκεί δεν κάνει τπτ γιατί ουσιαστικά το εγκαθιστάς στο ίδιο λειτουργικό. Επισης για να κάνεις μια τέτοια διαδικασία χωρίς format είναι πολύ επίφοβο (τόσο που μπορεί να χάσεις τα πάντα). Το να το δοκιμάσεις σε εικονικό περιβάλλον (όπως είπε πάλι ο giostau)είναι μια σκέψη αλλά δεν είναι τόσο απλή μιας και θα πρέπει στην εικονική μηχανή να εγκαταστήσεις πάλι windows (χρονοβόρο) και οι απόδοση του εικονικού μηχανήματος θα είναι κατα πολύ μικρότερη αυτής του πραγματικού. Θέλεις να έχεις και τα 2 προγράμματα συγχρόνως; Αν το εβαζες σε άλλο pc θα ήταν το πιο απλό. Όπως λέει ο Exposed_Bone , αν δεν χρειάζεται να έχεις προεγκατεστημένο το Autocad αλλά το πρόγραμμα είναι αυτούσιο, το να το εγκαταστήσεις σε έναν οποιοδήποτε άλλο φάκελο (και όχι partition) δεν θα πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα. Πριν κάνεις κάτι τέτοιο δοκίμασε να δημιουργήσεις ένα σημείο επαναφοράς με την επαναφορά των windows (έναρξη > προγράμματα > βοηθήματα > εργαλεία συστήματος > επαναφορά συστήματος) και έπειτα να εγκαταστήσεις κανονικά το προγραμμά σου. Μετά, αν κάτι πάει στραβά και δεν σου κάνει, μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα στο σημείο που είχες δημιουργήσει και πιστεύω ότι θα παίζει κανονικά όπως το είχες. Επειδή όμως, windows είναι αυτά, ποτέ δεν ξέρεις, συνήθισε στην ιδέα ότι μπορεί να χρειαστεί να εγκαθιστάς το Autocad απο την αρχή σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, ώστε να είσαι πολύ πιο χαρούμενη αν όλα πάνε καλά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ωραία... μου κάνατε την καρδιά περιβόλι :/:
:P

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Θα δοκιμάσω σε άλλο φάκελο κι αν τελικά δεν πιάσει, θα πάρω το καβουρδιστήρι το laptop μου και θα το πάω στη δουλεια ώστε να έχω εκει το άλλο προγραμμα.
Πιστεύω ότι έχοντας ένα και μόνο προγραμμα και τίποτα άλλο στο κάρβουνο ότι δεν θα εχω προβλημα

Tks Και παλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δοκιμασε το εξής. Μπαινεις με ενα λογαριασμο που δεν ειναι administrator (για να μην μπορει να γράψει στο global registry αλλα μονο στου χρήστη. Εγκαθιστάς μια φορα το autocad. Αν σε αφήνει εισαι τυχερός γιατι εχεις μια εγκατασταση του autocad μονο για ενα χρήστη. Κανε το ιδιο σε ενα αλλο user (πες τον "Κουζινά" :P) σε αλλο directory και βαλε εκει το πρόγραμμα για τα ντουλάπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλή ιδέα!!!
Tks! Θα το δοκιμάσω αυτό! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top