Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Α ρε νοοτροπίες στην Ελλάδα... Κλέφτρα μια χαρά τα λες αν είναι δυνατόν. Τελικά οι γυναικοπαρέες δεν είναι και τόσο για να σου φτιάχνουν τη μέρα.

Στην τελική όπως είπε και ο Porcelain, μιλάμε απλά για ένα θεσμό, e-leos. (πώς λέμε e-steki, ok ok ok κλεμμένο :P)
Και το χειρότερο είναι πως αυτό ήταν σκεπτικό νέων και χειραφετημένων(;)γυναικών.Το βράδυ που γύρισα σε ένα άδειο σπίτι ένοιωθα τόσο χάλια,μα τόσο χάλια,που με πήρε το παράπονο και άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως τελικά έκανα λάθος.Ξαφνικά τίποτα απο τα "επιτεύγματα"μου δεν μπορούσε να με κάνει να νοιώσω καλύτερα.Είχα επηρεαστεί πολύ.Βέβαια μου πέρασε,απλώς ήθελα να δω την γενικότερη άποψη που υπάρχει για το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
κατα την δική μου γνώμη η λαθος νοοτροποια ειναι αυτη:λέγοντας πως απο τότε που χώρισα έκανα σημαντικά πράγματα για μένα(έμεινα μόνη μου σε σπίτι,έδωσα Πανελλήνιες ξανά και πέρασα,πήρα Proficiency k.a.).

είναι τραγικό λαθος να μην τα χεις κανει όλα αυτα για έναν αντρα και να περιμένεις να χωρισεις για να τα κάνεις, δεν φταει ο θεσμός του γάμου για τα αποθιμενα τα δικά μας

ακόμη ασχετα απο τα παραπανω νομίζω οτι είναι τρελή καταντια μια κοπέλα να παντρευεται μονο και μονο επειδή έφτασε τα 26-36-46 ή και 106! Αν είναι ποτέ δυνατόν! όπως είναι και τρελο λάθος να μη παντρευεσαι απο αντιδραση παρολο που το θες.  Επισεις μη ξεχνατε πως ο θεσμος αυτος ρυθμίζει θέματα πολύ συμαντικά όπως τα κληρονομικα και η κατοχειρωση δικαιωματων...ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Καλημέρα σε όλους!Και φυσικά δεν εννοώ σε κιλά φίλε μου,αν και οι στατιστικές έχουν αποδείξει πως ο γάμος "παχαίνει"(δεν κάνω πλάκα).Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Θα σου εξηγήσω γιατί έβλα αυτό το θέμα.Αφορμή στάθηκε μια συζήτηση που είχα την Τρίτη το βράδυ.Έχουμε μαζευτεί γυναικοπαρέα για μπυρίτσα και κοπέλα,25χρονη,με σχέση τριών χρόνων μας ανακοινώνει πως είναι αποφασισμένη να θέσει στον καλό της ζήτημα ή θα δώσουν λόγο μέσα στο καλοκαίρι ή θα χωρίσουν.Και ξεκινά ένα παραλήρημα απο μέρους της για τις αρετές του γάμου.Τέσπα όταν εκφράζω την γνώμη μου(ότι είναι μικρή,ότι αυτά δεν γίνονται με το ζόρι)μου αποκρίνεται πως εγώ είχα την ευκαιρία μου και την έχασα(χώρισα με δική μου πρωτοβουλία απο αρραβώνα).Όταν της εξηγώ πως είμαι καλύτερα έτσι μου απαντά"όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".Και καταλήγουμε να απολογούμαι λέγοντας πως απο τότε που χώρισα έκανα σημαντικά πράγματα για μένα(έμεινα μόνη μου σε σπίτι,έδωσα Πανελλήνιες ξανά και πέρασα,πήρα Proficiency k.a.).Και το μόνο που μου απάντησε σε ολα αυτά είναι να φροντίσω να "τυλίξω"το παιδί που είμαι τώρα(μόνο 2 μηνες)για να μην μείνω μόνη επειδή με πήραν τα χρόνια(26 είμαι),με τη λογική ότι αν περιμένω να ξανακάνω σοβαρή σχέση θα περάσω τα τριάντα.Και το γελοίο είναι πως κι οι υπόλοιπες ψιλοσυμφώνησαν.Και γύρισα σπίτι μου αναρωτούμενη"ή στραβά πάει ο γυαλός ή εγώ στραβά αρμενίζω"
:hmm:Λοιπόν θα γίνω πολύ κακός τώρα γιατί δεν αντέχω ! Η κοπελίτσα που στο είπε να τυλίξεις αυτόν που είσαι μαζί του τώρα από πιο χωριό είναι ? Κάτι τέτοιες ΒΛΑΧΟΥΤΣΕΣ υπάρχουνε και σπάνε τα νεύρα όλων… Δεν είμαι κατά του γάμου , αλλά ο γάμος για εμένα είναι απλά μια τυπική υπόθεση . Δεν θα ενώσει ο γάμος το ζευγάρι , το ζευγάρι θα αποφασίσει να μείνει ενωμένο από μόνο του.
  Η κοπελίτσα αυτή που το όνειρο της είναι να παντρευτεί και φαντάζεται ότι αυτός που παίρνει είναι ο πρίγκιπας με το άσπρο άλογο κάτσε να γνωρίσει και από την καλή την πεθερά της και μετά θα σου πω εγώ… Δυστυχώς το ελληνικό πρότυπο γάμου είναι πολύ περίεργο.  :thumbsdown:
 :console:Μην σε αγχώνει τίποτα kleftra. Ο γάμος και οι σχέσεις των ανθρώπων είναι καθαρά θέμα τύχης. Αυτή πάνω στο σκοπό της ζωής της που είναι  να παντρευτεί γρήγορα και να μην μείνει υποτίθεται στο ράφι, είναι ικανή να θυσιάσει όλη της την τύχη στον πρώτο τυχόντα. Κάτσε να αρχίσουν και οι οικονομικές δυσκολίες όταν θα παντρευτεί και μετά να δούμε τι θα πει …. Τεσπα ήθελα να πω κι άλλα πράγματα αλλά ξερώ ότι θα γίνω πάρα πολύ κακός :devil: εάν συνεχίσω… οπότε σταματάω εδώ…

ΥΓ: Η απόφαση του γάμου είναι καθαρά προσωπική επιλογή και δεν πρέπει να αφήνουμε κανένα και για κανέναν λόγο να μας την επιβάλει  ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
κατα την δική μου γνώμη η λαθος νοοτροποια ειναι αυτη:λέγοντας πως απο τότε που χώρισα έκανα σημαντικά πράγματα για μένα(έμεινα μόνη μου σε σπίτι,έδωσα Πανελλήνιες ξανά και πέρασα,πήρα Proficiency k.a.).

είναι τραγικό λαθος να μην τα χεις κανει όλα αυτα για έναν αντρα και να περιμένεις να χωρισεις για να τα κάνεις, δεν φταει ο θεσμός του γάμου για τα αποθιμενα τα δικά μας
Δεν λέω ότι ο θεσμός του γάμου με εμπόδιζε να τα κάνω όλα αυτά.Απλώς στην ηλικία που έπρεπε να τα κάνω εγώ είχα την εντύπωση πως ζούσα τον τρελό έρωτα,κι έτσι δεν με πείραζε να δουλεύω στην οιοκογενειακή(του μπαμπά μου)επιχείρηση,να μένω στο σπίτι που μου έφτιαξαν οι γονείς μου και να περάσω μια ζωή με τον ίδιο άνθρωπο.Όλοι το θεωρούσαν δεδομένο ότι αυτό θα κάνω.Η πρώτη μου επανάσταση έγινε στα 20 όταν βρήκα δουλειά έξω.Κι όσο για τις σπουδές,ναι ήταν απωθημένο μου,προσπάθησε να μπεις στο μυαλό μου τότε που ενώ οι συνομήλικοι μου ήταν μετέωροι εγώ πίστευα πως είχα στρωμένη ζωή.Και δεν περίμενα να χωρίσω για να τα κάνω,ο χωρισμός ήρθε συγχρόνως κι ήταν μέρος της αλλαγής που είχα ανάγκη.Δεν ζητώ παρηγοριά ούτε να μου πουν "μπράβο καλά έκανες".Να βολιδοσκπήσω τις γενικότερες αντιλήψεις θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
"Δεν λέω ότι ο θεσμός του γάμου με εμπόδιζε να τα κάνω όλα αυτά" συγνώμη ισως φταιω εγω που νομιζα οτι γιαυτο τον λογο το εγραψες σ'αυτο το topic...
να μπω στο μυαλο σου... είμαι και γω 26 χρονών, εχω στο ονομα μου ενα σπιτι 300τετ. μετρων, οι γονεις μου εφτιαξαν το 3ο τους ξενοδοχειο (140 δωμ) για να το διευθήνω εγώ, παρολα αυτα περιμενα πρωτα να τελειωσω ξενοδοχειακα (λατρευω την δουλεια μου) και ποτε δεν πιστεψα οτι η ζωη μου ειναι στρωμένη ισως γιαυτο δουλευω extra τον Χειμώνα (πιστεψε με οχι για τα λεφτα), ισως γιαυτο κανω σεμιναρια και γλώσσες για να  μη μενω στασιμη στην δουλεια μου...ναι ισως να μπορουσα να μπω στο μυαλο σου αλλα δεν το διαλεξα ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
"Δεν λέω ότι ο θεσμός του γάμου με εμπόδιζε να τα κάνω όλα αυτά" συγνώμη ισως φταιω εγω που νομιζα οτι γιαθτο τον λογο το εγραψες σ'αυτο το topic...
να μπω στο μυαλο σου... είμαι και γω 26 χρονών, εχω στο ονομα μου ενα σπιτι 300τετ. μετρων, οι γονεις μου εφτιαξαν το 3ο τους ξενοδοχειο (140 δωμ) για να το διευθήνω εγώ, παρολα αυτα περιμενα πρωτα να τελειωσω ξενοδοχειακα (λατρευω την δουλεια μου) και ποτε δεν πιστεψα οτι η ζωη μου ειναι στρωμένη ισως γιαυτο δουλευω extra τον Χειμώνα (πιστεψε με οχι για τα λεφτα), ισως γιαυτο κανω σεμιναρια και γλώσσες για να μη μενω στασιμη στην δουλεια μου...ναι ισως να μπορουσα να μπω στο μυαλο σου αλλα δεν το διαλεξα ποτε...
Δεν κατάλαβες τι γράφω,μπες στο μυαλό μου τότε δλδ που ήμουν 18.Εσύ καλώς πολύ καλώς κάνεις κι είσαι ικανοποιημένη απο τη ζωή σου.Δεν κρίνω κάτι τέτοιο ,ούτε περιφρονώ τα όσα είχα.Η διαφορά μας είναι πως εσένα είναι επιλογή σου το διάλεξες και το αγαπάς,εμένα δεν ήταν.Το θεωρούσαν όλοι οι υπόλοιποι πως αυτός ήταν ο δρόμος που θα διαλέξω,επειδη δούλευα απο μικρή εκεί και ήταν στρωμένη δουλειά.Εμένα όμως δεν με ικανοποιούσε,εσύ μπορεί να είσαι ευτυχισμένη και να αγαπάς το επαγγελμά σου και να φροντίζεις να εξελιχθείς όσο καλύτερα σε αυτό.Εμένα δεν μου άρεσε,βαρυγκομούσα το πρωί που έπρεπε να πάω,αυτό που κάνω τώρα με γεμίζει.Έσύ ζεις μια ζωή που είναι επιλογή σου κι σου αρέσει,εγώ ζούσα μια ζωή που είχαν επιλέξει άλλοι για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Δεν κατάλαβες τι γράφω,μπες στο μυαλό μου τότε δλδ που ήμουν 18.Εσύ καλώς πολύ καλώς κάνεις κι είσαι ικανοποιημένη απο τη ζωή σου.Δεν κρίνω κάτι τέτοιο ,ούτε περιφρονώ τα όσα είχα.Η διαφορά μας είναι πως εσένα είναι επιλογή σου το διάλεξες και το αγαπάς,εμένα δεν ήταν.Το θεωρούσαν όλοι οι υπόλοιποι πως αυτός ήταν ο δρόμος που θα διαλέξω,επειδη δούλευα απο μικρή εκεί και ήταν στρωμένη δουλειά.Εμένα όμως δεν με ικανοποιούσε,εσύ μπορεί να είσαι ευτυχισμένη και να αγαπάς το επαγγελμά σου και να φροντίζεις να εξελιχθείς όσο καλύτερα σε αυτό.Εμένα δεν μου άρεσε,βαρυγκομούσα το πρωί που έπρεπε να πάω,αυτό που κάνω τώρα με γεμίζει.Έσύ ζεις μια ζωή που είναι επιλογή σου κι σου αρέσει,εγώ ζούσα μια ζωή που είχαν επιλέξει άλλοι για μένα.
μμμ...τι να πω διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικες καταστασεις...εχεις δικιο ισως η συγκριση δεν έχει νοημα... το καλο είναι οτι πεταξες απο πανω σου όλη αυτή την πίεση  :thumbsup:
οπότε αν κατάλαβα καλά αυτό που λες είναι οτι οι γονείς(και η κοινωνια γενικα) διαλέγουν την πορεία μας επαγγελματικα και σε προσωπικο επιπεδο με χρονοδιαγραμματα και προδιαγραφες...ναι σ'αυτη την περιπτωση δε το συζητω δεν ακους κανεναν και κανεις του κεφαλιου σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
φτου. έκανα ένα μεγάλο ποστ κι εγώ και κόλλησε το πισί :(. αι σιχτίρ :wacko:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
φτου. έκανα ένα μεγάλο ποστ κι εγώ και κόλλησε το πισί :(. αι σιχτίρ :wacko:.
:console: :console: τι έπαθες καλε εσυ? by the way μ'αρεσει πολυ το nick σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
μμμ...τι να πω διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικες καταστασεις...εχεις δικιο ισως η συγκριση δεν έχει νοημα... το καλο είναι οτι πεταξες απο πανω σου όλη αυτή την πίεση :thumbsup:
οπότε αν κατάλαβα καλά αυτό που λες είναι οτι οι γονείς(και η κοινωνια γενικα) διαλέγουν την πορεία μας επαγγελματικα και σε προσωπικο επιπεδο με χρονοδιαγραμματα και προδιαγραφες...ναι σ'αυτη την περιπτωση δε το συζητω δεν ακους κανεναν και κανεις του κεφαλιου σου!
Αυτό ακριβώς εννοώ,τουλάχιστον αυτό ίσχυε στην δική μου περίπτωση.Μακάρι να είχα κάνει την επανάσταση μου νωρίτερα αλλά φοβόμουν. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Κατ' εμέ ο κάθε άνθρωπος προορίζεται για κάτι. ʼλλος για γάμο, άλλος για rock star, άλλος για ότι θες... Μια "κατηγορία" προορισμού του ανθρώπου ο γάμος για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ο γάμος είναι επιλογή και όχι προορισμός η ολοκλήρωση ενός ανθρώπου είναι ένα παιδί και όχι ένας γάμος. Το βασικό είναι να καταλάβουμε ότι ζούμε στην δική μας εποχή και όχι στον πατεράδων μας παντρέυομαι γιατί θέλω να παντρευτώ αν έκανα αυτό που θέλουν οι γονείς μου ήδη θα είχα 2 παιδιά, έχω μάθει να είμαι ανεξάρτητος και μπορώ να κάνω τις δικές μου επιλογές. Για εμένα μόνο αν το νιώθεις πρέπει να παντρευτείς αλλι΄ψς άστο για πιό μετ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μήπως να βάζαμε και ένα Poll σε αυτό το topic να δούμε ποιος είναι υπέρ και κατά του γάμου? Πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Ο γάμος είναι επιλογή και όχι προορισμός η ολοκλήρωση ενός ανθρώπου είναι ένα παιδί και όχι ένας γάμος. Το βασικό είναι να καταλάβουμε ότι ζούμε στην δική μας εποχή και όχι στον πατεράδων μας παντρέυομαι γιατί θέλω να παντρευτώ αν έκανα αυτό που θέλουν οι γονείς μου ήδη θα είχα 2 παιδιά, έχω μάθει να είμαι ανεξάρτητος και μπορώ να κάνω τις δικές μου επιλογές. Για εμένα μόνο αν το νιώθεις πρέπει να παντρευτείς αλλι΄ψς άστο για πιό μετ.α
συμφωνώ απόλυτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
@yiannis: όταν μιλάω για γάμο εννοώ με παιδί και όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προστέθηκε και το poll... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Έγω πάντως πιστεύω ότι το παραμύθι σχετικά με προορισμούς της ζωής είναι φούμαρα της εκκλησίας...
Δυστυχώς άλλη μια πλύση εγκεφάλου με διαχρονικά αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
@yiannis: όταν μιλάω για γάμο εννοώ με παιδί και όλα.

σαν το σουβλάκι ένα πράμα. ε, χωρίς τζατζίκι και κρομμύδι δε λέει :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
ifrit[ ]
Έγω πάντως πιστεύω ότι το παραμύθι σχετικά με προορισμούς της ζωής είναι φούμαρα της εκκλησίας...
Δυστυχώς άλλη μια πλύση εγκεφάλου με διαχρονικά αποτελέσματα

Συγνώμμη αλλά διαφωνώ καθώς θεωρώ οτι είναι άτοπο αυτό που λες. Η μοίρα η αλλιώς προορισμός υπάρχει απο αρχαιοτάτων χρόνων και είναι μια παραδοχή πολλών ανθρώπων.

π.χ κοίτα εδω:

"οι 3 Μοίρες (ʼτροπος, Κλωθώ και Λάχεσις) έμεναν στον Παρνασσό και έκαναν η κάθε μια διαφορετική δουλειά, καθορίζοντας το πεπρωμένο και τη ζωή του κάθε θνητού και αθάνατου: η μεγαλύτερη, η Κλωθώ, κρατούσε μια ρόκα και έκλωθε με αυτήν τη μοίρα των ανθρώπων· για τους θεούς υπήρχε η Ειμαρμένη (Μοίρα), άλλη ονομασία του Μόρου. Η Λάχεσις κρατούσε αδράχτι και τύλιγε σε αυτό το νήμα της ζωής των ανθρώπων, καθορίζοντας το τι θα απολάμβαναν και τι θα πάθαιναν στη ζωή τους. Τέλος η νεότερη, ʼτροπος, κρατούσε ψαλίδι και έκοβε το νήμα της ζωής, με βάση τον καθορισμό που γινόταν από τον αδελφό της, Μόρο. Σύμφωνα με ένα άλλο μύθο, οι Μοίρες ήταν παιδιά του Δία και της Θέμιδος και ζούσαν στον Όλυμπο ή τον ʼδη."

Αντιγραφή απο το https://gr.greece-museums.com/greek-mythology.php

Που είναι η Εκκλησία σ αυτά που μόλις διάβασες φίλε μου; :mad: :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
κολλάει στο ότι όποιος δεν είναι παντρεμένος σήμερα είναι αντικοινωνικός και μονόχνωτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top