Αγία Σοφία

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν έχω σε καμία εκτίμηση τους Τούρκους και τον ...πολιτισμό τους.Πολλές ελληνικές πόλεις της Ασίας ήταν κέντρα πολιτισμού,γραμμάτων,εμπορίου και ήταν διακοσμιμένες με φανταστικά σε ομορφιά μνημεία και είχαν αξιοθέατα που γέμιζε το μάτι του επισκέπτη.Η κατάληψη αυτών των πόλεων από τους άξεστους γείτονες σήμαινε παράλληλα και το τέλος της ευημερίας αυτών των πόλεων.Ολόκληρες πόλεις καταστράφηκαν,από την Κων/πολη μέχρι πιο πρόσφατα τη Σμύρνη.Ένα θέμα όμως που υπάρχει εδώ και καιρό είναι η απαξίωση της Αγίας Σοφίας της Κων/πολης.Μια εκκλησία που ήταν και είναι ένα αρχιτεκτονικό αριστούργημα,εκτός από κέντρο θρησκευτικής λατρείας.Οι περισσότεροι χριστιανικοί ναοί της Πόλης έγιναν τζαμιά.Ο ναός όμως αυτός γλύτωσε από αυτή τη μοίρα,αλλά δεν γλύτωσε την απαξίωση.Οι θησυαροί που υπήρχαν μέσα όπως είναι λογικό κλάπηκαν κατά την άλωση,αλλά αυτό είναι το λιγότερο.Οι Τούρκοι ποτέ δεν πρόσεξαν το μνημείο αυτό.Κατά καιρούς έχουν κάνει διάφορες ''ομορφιές'' όπως όταν είχαν σκεπάσει τα ψηφιδοτά του ναού,τα οποία είναι πραγματικά έργα τέχνης.Ακόμα και τώρα το 2008,την ώρα που η Τουρκία ζητεί την είσοδο της στην Ε.Ε. ο ναός της Αγίας Σοφίας δεν έχει καλύτερη τύχη.Παρά τις πολλές παρατηρήσεις από αρμόδιους οργανισμούς,η Αγία Σοφία αυτή τη στιγμή είναι κάτι σαν οίκος εμπορίου,καταφύγιο για ζώα και άλλα καλά.Δεν ξέρω τι άλλα σχόλια μπορώ να κάνω.Όποιος θέλει ας διαβάσει παρακάτω τα links
Αυτό όμως που με λειπεί είναι ότι σαν Ελλάδα δεν υπάρχει αντίδραση.Όταν λέω Ελλάδα εννοώ από το επίσημο κράτος,από τις αρχές και από την κυβέρνηση.Στο κάτω κάτω υπάρχει και ελληνικό στοιχείο στην υπόθεση....Αλλά γι αακόμα μια φορά εμείς έχουμε άλλα σημαντικότερα ζητήματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ με την κακοσυντήρηση που υπάρχει εδώ και χρόνια, αλλά ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζονται οι ανατολίτικες εκθέσεις στο ναό αυτό από τα ελληνικά ΜΜΕ είναι πραγματικά ρατσιστικός. Εμένα τουλάχιστον μου περνάει το μήνυμα "ντερβίσηδες και ανατολίτικη τέχνη στον ένδοξο ναό μας". Δεν καταλαβαίνω. Γιατί είναι ντροπή να υπάρχει ανατολίτικο φεστιβάλ σε ένα ιστορικό κτίριο που στην τελική εδώ και 555 χρόνια έχει γύρω του 4 μιναρέδες; Σε αυτό το ρατσισμό που θυμίζει λογικές αρείας φυλής είμαι κάθετα αντίθετος.
Αυτό στο οποίο, ξαναλέω, διαφωνώ, είναι το καθεστώς προχειρότητας με το οποίο μεταχειρίζεται το μνημείο. Δεν υπάρχει δηλαδή μια οργανωμένη διαχείριση, είτε σαν εκθεσιακό κέντρο, είτε σαν εκκλησία, είτε σαν τζαμί. Για να μη μιλήσω φυσικά για τεχνικές καταστροφές που έχει υποστεί και δεν διορθώνονται. Η κατάσταση αυτή γενικώς δεν ειναι τιμητική απέναντι σε ένα μνημείο της ανθρωπότητας, απέναντι στο Χριστιανισμό κι απέναντι στο Ισλάμ.
Εγώ θα προτιμούσα η Ελλάδα να αναλάβει σοβαρές δράσεις συντήρησης της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς σε διεθνές επίπεδο και μέσα σε αυτές να εντάξει και το μεγαλειώδες Τζαμί του Μοναστηρακίου που τα τελευταία 180 χρόνια καταστρέφεται όλο και περισσότερο.
Για μένα ο Ναός της Αγίας Σοφίας πρέπει να διαμορφωθεί έτσι ώστε να αναδεικνύει τους δύο διαφορετικούς πολιτισμούς που τον σημάδεψαν. Τον ελληνορωμαικό και τον οθωμανικό. Το πιο απλό που θα μπορούσα να προτείνω θα ήταν η ανατολική πλευρά να διαμορφωθεί όπως ήταν πριν το 1453 και η δυτική όπως τη μετασκεύασαν οι Οθωμανοί. Φαίνεται εντελώς απλοικό, αλλά μια καλή μελέτη μπορεί να το προωθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δες και αυτό εδώ: https://www.e-tipos.com/newsitem?id=44430
Για μένα με το να γίνει κάτι τέτοιο δεν είναι αρκετό, διότι η εκκλησία έχει υποστεί ανεπανόρθωτες ζημιές, και να πεςι ότι είναι μόνο αυτή? Και σε καμία περίπτωση δεν έκανα διχωρισμό σε Αρεία φυλή και κατώτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εξέφρασα απλώς την αντίθεσή μου στα ρεπορτάζ των διαφόρων λαικοκάναλων που θεωρούν μεγαλύτερο πρόβλημα (και προσβολή!) το ανατολίτικο φεστιβάλ, παρά τις ατασταλίες που έχουν γίνει όσον αφορά στη συντήρηση, για τις οποίες έκαναν δευτερεύοντα λόγο, περιοριζόμενοι στο "πόσο προσβάλλει την περηφάνια μας το να γίνεται διαγωνισμός οριεντάλ χορού στην Αγία Σοφία"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δηλαδή το γεγονός ότι μία εκκλησία και ένα αρχιτεκτονικό μνημείο τέτοιας εμβέλειας και σημασίας έγινε χώρος για πανυγήρια αντί να αυξηθούν τα χρήματα που θα διατίθονταν για συντήρηση και αποκατάσταση, καθώς και να ενταθού οι εργασίες, σε αφήνει αδιάφορο? Εάν θέλουν χορούς και πανυγήρια να πάνε στο ΤΟΠ ΚΑΠΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Τοπ Καπί είναι μουσείο, όπως πρέπει να είναι και η Αγία Σοφία. Σε ένα μουσείο δεν διοργανώνονται φεστιβάλ κι εκθέσεις; Δηλαδή αν δεν ήταν ισλαμική τέχνη τα εκθέματα και ήταν κυκλαδικά ειδώλια δεν θα μας πείραζε; Αν δεν ήταν οριεντάλ το interval της έκθεσης και ήταν καλαματιανό θα ήταν πιο αποδεκτό; Και δε λέω οτι έτσι έγινε στην προκειμένη περίπτωση, γιατί απ'οσο ξέρω δεν ηταν οργανωμένη έκθεση αυτό το τελευταίο, αλλά πολύ χύμα. Γενικά μιλάω, γιατί μου φαίνεται οτι τα λαικοκάναλα και οι λαικιστές κάνουν διακρίσεις πολιτισμών και δυστυχώς τέτοιες λογικές τελευταία περνάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι λάθος κατάλαβες, δεν αναφέρθηκα στο γεγονός ότι είναι κακό να υπάρχουν εκθέσεις που να έχουν να κάνουν με πολιτισμό οπουδήποτε λαού, αλλάμε το γεγονός ότι οι χωροί δεν θα έπρεπε να γίνουν μέσα στην εκκλησία αλλά τουλάχιστον σε κάποιο προάυλιο χώρο ή σε κάποια αίθουσα εκδηλώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι διαφορά έχει το καθολικόν από τον προθάλαμο; Άπαξ και γίνει ολόκληρη οργανωμένο μουσείο, τότε αυτοί οι προβληματισμοί δεν έχουν ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι οι Έλληνες έχουν φτάσει σε σημείο να ενδιαφέρονται περισσότερο για το κινητό τους παρά για την Ιστορία τους και τοον πολιτισμό τους. Και το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και σήμερα δεν λειτουργεί σαν μουσείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρόβλημα. Το πρώτο σκέλος του μηνύματός σου, αν αναφέρεται σε μένα, ειναι εντελώς άστοχο. Απλώς έχω μάθει να ενδιαφέρομαι για την ουσία κι όχι επειδή...θίχτηκε η παρθένα που η χορεύτρια χόρεψε δίπλα στα στασίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Και βέβαια δεν αναφερόμουν σε εσένα, άλλωστε όλοι ξέρουμε πόσο φιλέλληνας είσαι και πόσο πολύ ενδιαφέρεσαι για τον πολιτισμό. Σκοπός μου ήταν να αφυπνίσω μερικούς και μερικές, γιατί λαός χωρίς πολιτισμό= άνθρωπος χωρίς ζωτικά όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που είπε ο miv, να γίνει δηλαδή μουσείο η Α. Σοφία και η μισή να γίνει όπως ήταν πριν το 1453, η άλλη μισή όπως ήταν μετά, αλλά όμως αμφιβάλλω αν θα αρέσει η ιδέα: 1) στην Εκκλησία και 2) στις κυβερνήσεις Ελλάδας και Τουρκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Εκκλησία μπορεί να κοιτάζει τα του οίκου της. Άλλωστε μερικά βυζαντινά θρησκευτικά μνημεία, συμπεριλαμβανομένης της Αγίας Σοφίας, δεν ανήκουν στο Πατριαρχείο εδώ και εκατοντάδες χρόνια, οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτε περισσότερο πέραν του να προβάλλει τις αντιρρήσεις της, όπως μπορεί να κάνει και κάθε άλλος πολίτης ή οργανισμός. Στις κυβερνήσεις των δύο χωρών γιατί να μην αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο παρθενωνας αναστυλονεται τουλαχιστον τα τελευταια 10 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το γνωριζω κι ελπίζω να τελειώσει σύντομα. Δεν είναι εικόνα αυτή...Σιδεριές, σάκοι με οικοδομικά υλικά και βαγονέτα...Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, έτσι είναι ο Ιερός Βράχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Η αναστήλωση του Παρθενώνα, όπως και το σύνολο των αναστηλωτικών έργων στην Ακρόπολη είναι μια τρομερά δύσκολη λεπτοδουλειά, η οποία εκτός από τη μακραίωνη ιστορία (και καταπόνηση) των μνημείων αυτών, έχει να αντιμετωπίσει και διάφορες αποτυχημένες προσπάθειες "συντήρησης" στο παρελθόν, οι οποίες περισσότερο έβλαψαν, παρά βοήθησαν το μνημείο. Κάποια πράγματα, όντως, θέλουν το χρόνο τους... και τα αναστηλωτικά έργα στης Ακρόπολης είναι ένα από αυτά.

Όσο για την Αγ. Σοφία, δεν καταλαβαίνω πού βρήκαν το περίεργο τα κανάλια. Είναι μουσείο της Τουρκικής Δημοκρατίας από την εποχή του Κεμάλ αν δεν κάνω λάθος (ή γενικά από τη δεκαετία του '30) και συχνά φιλοξενεί εκθέσεις, πολιτιστικές εκδηλώσεις κλπ. Όταν είχα επισκεφθεί την Κων/πολη το καλοκαίρι του 2005 μάλιστα, και είχα πάει στην Αγ. Σοφία, είχα παρακολουθήσει μια έκθεση χαρακτικών/γλυπτών στην περιοχή του (τεράστιου) γυναικωνίτη, που συνήθως έχει τέτοιες χρήσεις.

Γενικά πάντως η συντήρηση του ναού/μνημείου/μουσείου μου φάνηκε "άτσαλη", ειδικά στην τεράστια αναστηλωτική υποδομή του τρούλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε νομίζω να αρέσει στις κυβερνήσεις η ιδέα της συνεργασίας. Μπορεί μία από τις δύο πλευρές να μη θέλει να φάει τη μισή πίτα, αλλά την ολόκληρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αναστήλωση του Παρθενώνα, όπως και το σύνολο των αναστηλωτικών έργων στην Ακρόπολη είναι μια τρομερά δύσκολη λεπτοδουλειά, η οποία εκτός από τη μακραίωνη ιστορία (και καταπόνηση) των μνημείων αυτών, έχει να αντιμετωπίσει και διάφορες αποτυχημένες προσπάθειες "συντήρησης" στο παρελθόν, οι οποίες περισσότερο έβλαψαν, παρά βοήθησαν το μνημείο. Κάποια πράγματα, όντως, θέλουν το χρόνο τους... και τα αναστηλωτικά έργα στης Ακρόπολης είναι ένα από αυτά.

Όσο για την Αγ. Σοφία, δεν καταλαβαίνω πού βρήκαν το περίεργο τα κανάλια. Είναι μουσείο της Τουρκικής Δημοκρατίας από την εποχή του Κεμάλ αν δεν κάνω λάθος (ή γενικά από τη δεκαετία του '30) και συχνά φιλοξενεί εκθέσεις, πολιτιστικές εκδηλώσεις κλπ. Όταν είχα επισκεφθεί την Κων/πολη το καλοκαίρι του 2005 μάλιστα, και είχα πάει στην Αγ. Σοφία, είχα παρακολουθήσει μια έκθεση χαρακτικών/γλυπτών στην περιοχή του (τεράστιου) γυναικωνίτη, που συνήθως έχει τέτοιες χρήσεις.

Γενικά πάντως η συντήρηση του ναού/μνημείου/μουσείου μου φάνηκε "άτσαλη", ειδικά στην τεράστια αναστηλωτική υποδομή του τρούλου...


Είναι μουσείο, απλά απαξιώνεται εντελώς γιατί δεν συντηρείται όπως του αξίζει, δεν δίνεται η απαραίτητη προσοχή, κάνουν προχειροδουλειές και δεν υπάρχει οργανωμένο πλαίσιο λειτουργίας. Δηλαδή ειναι πολύ φλου. Αν εγώ θέλω να εκθέσω χαλιά απ'έξω, δεν πρόκειται να έρθει κανένας να μου πει να φύγω ή τέλος πάντων, να τα εντάξω τα χαλιά σε μία οργανωμένη έκθεση απο το φορέα διαχείρισης του μουσείου. Αυτό είναι το ζήτημα. Απο κει και πέρα δε μπαίνω στο ρατσιστικό τρυπάκι να τα παίρνω επειδή εκτίθενται εκεί ανατολίτικα καλλιτεχνήματα που σ'εμας μπορεί να φαντάζουν παζάρι. Έτσι είναι η κουλτούρα τους, πως να το κάνουμε. Στο κάτω κάτω ας καταλάβουμε ότι και το Ισλάμ έχει μεγάλο μερίδιο στην ιστορία της Κωνσταντινούπολης.


Δε νομίζω να αρέσει στις κυβερνήσεις η ιδέα της συνεργασίας. Μπορεί μία από τις δύο πλευρές να μη θέλει να φάει τη μισή πίτα, αλλά την ολόκληρη.

Ποια πίτα; Τα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς δεν ανήκουν σε κάποιον, ώστε να τα μονοπωλήσει. Ανήκουν στην ανθρωπότητα κι ακριβώς γι'αυτό το λόγο μόνιμος επικεφαλής τους είναι τα Ηνωμένα Έθνη μέσα απο τους οργανισμούς τους. Ούτε ο βράχος της Ακρόπολης ανήκει, με τη μορφη νομικής ή μονοπωλιακώς πνευματικής περιουσίας στο ελληνικό κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εννοώ ότι καμία από τις δύο πλευρές δεν είναι πρόθυμη να κάνει συμβιβασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι συμβιβασμός η αξιοποίηση ενός πολυπολιτισμικού μνημείου. Με ποιο δικαίωμα θα διαφωνήσει κάποιος αναιρώντας τα 500 χρόνια άνθησης του οθωμανικού πολιτισμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top