Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κοτόπουλο αλα κρεμ με πορτοκάλι και μανιτάρια
Το εκανα κι ηταν αψογοοοο :D
Χαίρομαι που σου άρεσε!

Κάτι άκομα εύκολο και γρήγορο είναι το Συκώτι:
Πέρνουμε όσο συκώτι θέλουμε και το πρώτο πράμα που πρέπει να κάνουμε είναι να το πλύνουμε πολύ καλά (καλό θα είναι να το αφήσουμε μέσα σε νερό για λίγο). Στη συνέχεια βάζουμε τα συκωτάκια σε μία κατσαρόλα και προσθέτουμε νερό (να μη καλυφθούν τελείως τα συκωτάκια) και τα αφήνουμε να βράσουν. Μόλις σωθεί το νεράκι, οχι τελείως, χαμηλώνουμε λίγο την φωτία και ρίχνουμε λάδι. Το αφήνουμε να κάψει λίγο και προσθέτουμε χυμό λεμόνι (συνήθως απο 1 λεμόνι) και μετά αλάτι, πιπέρι και ρίγανη. Το αφήνουμε λίγο ακόμα στην φωτία και είναι έτοιμο!
Καλή σας όρεξη.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Πρόσφατα απέκτησα μια τοστιέρα που έχει αποσπόμενες πλάκες 3ών διαφορετικών σετ. Ούτε review να ήμουν. Λοιπόν μία από τις πλάκες είναι για wafles αλλά δεν έχω ιδέα με το τι παίζει.

Στο μεταξύ οι οδηγίες μέσα λένε πως να φτοιάξεις τοστ. Κυριολεκτικά.

Και πες ότι έφτοιαξα κάπως την ζύμη που κάποιοι μου είπαν ότι πουλιέται και σε σκόνη που εγώ δεν βρήκα. Την χύνω μέσα στις πλάκες και γίνεται?

Επίσης άντε και την έφτοιξα. όλοι μου λένε είναι για παγωτό φάση αλλά εγώ δεν θέλω έτσι. Καμιά άλλη ιδέα υπάρχει που να περιλαμβάνει όπωσδήποτε σοκολάτα κατά βάση ζεστή για από εδώ και πέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νιαμ, βάφλες...!!!
Κοίτα, δες το και λίγο σα γλυκιά κρέπα!
Δηλαδή στο Βέλγιο τις τρώω πάντα με ζεστή σοκολάτα από πάνω, είτε απλά κουβερτούρα λιωμένη, ή και κάτι άλλο μέσα! Μετά, ρίξε σαντιγί... Κανα φρούτο...
https://www.gourmet.gr/greek/greek-recipes/show.asp?gid=1&nodeid=17&arid=889
https://www.gourmet.gr/greek/greek-recipes/show.asp?gid=1&nodeid=17&arid=8783
https://www.sintagespareas.gr/compon...ecipe/page,viewrecipe/recipe_id,33/Itemid,30/


Οωοω, ζηλεύωωω!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
400γρ αλεύρι
150γρ ζάχαρη
150γρ μαργαρίνη
6dl γάλα
2 αβγά
1.1/2 κ.γ. μπέικιν πάουντερ
1.1/2 κ.γ. βανίλια
Τι είναι τα
dl
κ.γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι είναι τα
dl
κ.γ.

dl είναι το δέκατο του λίτρου, δηλαδή 100 mL... καλά δεν τα λέω;

κ.γ. είναι σίγουρα η κουταλιά γλυκού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η κουταλιά γλυκού είναι το μεγάλο κουτάλι? Δλδ αυτό που μας βάζαν το σιρόπι (μπλιαχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η κουταλιά γλυκού είναι το μεγάλο κουτάλι? Δλδ αυτό που μας βάζαν το σιρόπι (μπλιαχ).

Όχι καλέ, αυτό είναι κουταλιά της σούπας.
Του γλυκού είναι το άλλο, το μικρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Καλησπέρα:D
Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρη ότι το ερώτημά μου ταιριάζει εδώ, αλλά δεν πειράζει.
Το πρόβλημά μου είναι το εξής: ενώ μέχρι τώρα περνούσα πολύ χρόνο στο σπίτι και μαγείρευα κάθε μέρα χαλαρά, τώρα ξεκίνησα δουλειά παράλληλα με μεταπτυχιακό, οπότε φεύγω από το σπίτι κάθε μέρα στις 7:00 και γυρίζω άλλοτε στις 8 το βράδυ και άλλοτε στις 10 (πίκρα).
Σκέφτηκα για να γλυτώσω χρόνο από το καθημερινό μαγείρεμα, να ζυμώνω τις Κυριακές π.χ. κιμά, να πλάθω μπιφτέκια και να τα βάζω στην κατάψυξη, και μεσοβδόμαδα απλά να τα ξεπαγώνω και να τα ψήνω. Έχετε καμιά ιδέα για άλλα φαγητά έτσι ώστε να γλυτώνω χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μπορείς να μαγειρέψεις οποιοδήποτε φαγητό γουστάρεις και να το βάλεις στην κατάψυξη μαγειρεμένο έτοιμο και χωρισμένο σε μερίδες...
εγώ έχω βάλει από φακές μέχρι μουσακά!
τα βγάζεις το πρωί απ την κατάψυξη, τα βάζεις στη συντήρηση και το βράδυ είναι έτοιμα! αν δεν είναι, αντε να θέλουν 5 λεπτά στα μικροκύμματα!

επίσης.... απ τις πολύ εύκολες λύσεις είναι να πάρεις τα κατεψυγμένα έτοιμα του μπαρμπαστάθη....
το σπανακόρυζο ας πουμε αν σου αρέσει, είναι αρκετά καλό! νταξ δεν είναι και σαν το φρέσκο αλλά απ το να τρως συνεχως σουβλάκια και πίτσες είναι πολύ καλύτερη επιλογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ενα φαι γρηγορο και ευκολο αν σας εχει περισεψει ρυζι βραστο.
ΥΛΙΚΑ
ρυζι
αβγα
πιπερια η πιπεριες(οσες και οτι χρωμα θελετε)
τυρι που λιωνει
λιγο λαδι

σε ενα τηγανι ζεσταινεις λιγο λαδι και μολις ζεσταθει ριχνεις μι
ι πιπερια κομμενη σε λωριδες.τα αφηνεις να τσιγαριστουν και αμεσως μετα ριχνεις ενα χτυπημενο αβγο. ενα λεπτο αργοτερα περιπου ριχνεις το ρυζακι που σου εχει περισεψει με τυρι που λιωνει .
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ! ειναι γρηγορο και ευκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
με έχασες σε αυτή τη συνταγή Γιάννη μου απ το πρώτο κι όλας βήμα :P
Εμ το δύσκολο στα ψάρια δεν είναι να τα μαγειρέψεις αλλά να τα καθαρίσεις απ τα λέπια και τα εντόσθια!!! :P

(tip για όποιον ενδιαφέρεται να καθαρίσει ψάρια! γεμίζουμε το νεροχύτη με νερό στη γούρνα και τα καθαρίζουμε εκεί! έτσι τα λέπια δεν πετάγονται παντού στην κουζίνα μας :P )
κατι τετοιες συνταγες τις αφηνω στην μανα μου..... βαριεμαι το καθαρισμα ψαριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μια ωραία συνταγή με μακαρόνια πολύ γρήγορη αλλά και νόστιμη είναι σκορδομακαρονάδα με λιαστή ντομάτα.
Μακαρονάκια(σπαγγγέτι ή σπαγγετίνι) αναλόγως τα άτομα
σκληρό τυρί για τρίψιμο(κεφαλογραβιέρα αμφιλοχίας=top)
1,5 κουτ.σούπας λιαστές ντομάτες(σε λάδι) ανα πιάτο
1-2 σκελίδες σκόρδο(αναλόγως το πόσο σας αρέσει) τριμένο ανα πιάτο
ελαιόλαδο(σε τηγάνι μεσαίο ίσα που να βρέχεται ο πάτος)
λίγο αλατι, πιπέρι
μαϊντανό ψιλοκωμένο
Βράζουμε τα μακαρόνια και απλά σουρώνουμε. Λιώνουμε τις λιαστές ντομάτες σε ένα μπλεντεράκι με λίγο ελαιόλαδο. Βάζουμε το λαδάκι σε αντκολητικό τηγάνι και πριν αυτό κάψει ρίχνουμε το σκόρδο .Μόλις ψιλοροδίσει το σκόρδο ρίχνουμε περίπου 1-1.5 κουτ.σούπας πολτό από τις λιαστές ντομάτες και αλατοπίπερο, ανακατεύουμε λίγο,(αν είναι πολύ στεγνό ρίχνουμε 2κουτ.σούπας νερό)και βάζουμε 1μερίδα μακαρόνια. Ανακατεύουμε συνεχεια να μην κολήσουν και μόλις αρχίσει να τραβάει τα υγρά σβήνουμε το μάτι και ρίχνουμε μπόλικο τριμένο τυράκι. Ανακατεύουμε να πάει παντού και σερβίρουμε ρίχνοντας απο πάνω λίγο ψιλοκωμμένο μαϊντανό.
Άν τώρα δεν θέλετε κανονικό σκόρδο και προτιμάτε την σκόνη απλά το ρίχνετε πριν τα μακαρόνια για να μην προλάβει να βράσει πολύ.
την εχω φαει ειναι πολυ νοστιμη μονο που μετα μυριζεις λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν σου εχει περισεψει σαλτσα κοκκινη(π.χ απο μακαρονια) ριξε την σε ενα τηγανι μεχρι να ζεσταθει, μετα απο λιγο ριξε τις κομμενες πιπεριες μεχρι να μαλακωσουν λιγο, τα χτυπημενα σου αβγα,και φετα. ετοιμο το φαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
μπορείς να μαγειρέψεις οποιοδήποτε φαγητό γουστάρεις και να το βάλεις στην κατάψυξη μαγειρεμένο έτοιμο και χωρισμένο σε μερίδες...
εγώ έχω βάλει από φακές μέχρι μουσακά!
τα βγάζεις το πρωί απ την κατάψυξη, τα βάζεις στη συντήρηση και το βράδυ είναι έτοιμα! αν δεν είναι, αντε να θέλουν 5 λεπτά στα μικροκύμματα!

επίσης.... απ τις πολύ εύκολες λύσεις είναι να πάρεις τα κατεψυγμένα έτοιμα του μπαρμπαστάθη....
το σπανακόρυζο ας πουμε αν σου αρέσει, είναι αρκετά καλό! νταξ δεν είναι και σαν το φρέσκο αλλά απ το να τρως συνεχως σουβλάκια και πίτσες είναι πολύ καλύτερη επιλογή!

Ευχαριστώ :kissing:
Γενικά φοβάμαι ότι το μαγειρεμένο φαγητό όταν μπει στην καταψυξη χάνει πολύ σε γεύση, αλλά μια δοκιμή θα με πείσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:hmm: εγώ πάντως δεν κατάλαβα διαφορά στη γεύση απ τα δικά μου μαγειρεμένα φαγητά της κατάψυξης....

αν μιλάς όμως για τα προμαγειρεμένα κατεψυγμένα τύπου Μπαρμπα Στάθη, ε ναι... εκεί υπάρχει σοβαρή διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα με έπιασε ο μαγειρικός οίστρος μου!:)

Όχι από την άποψη της μαγειρικής αυτής καθ΄αυτής, αλλά από το γεγονός ότι ύστερα από πολύ καιρό έφτιαξα ένα μεσημεριανό τραπέζι της προκοπής:) . Και εξηγώ: 1)Μπριζόλα χοιρινή συνοδευόμενη από ρύζι, 2)Σαλάτα(ντοματάκια, αγγούρι, πιπεριά), 3) τυρί φέτα(με λάδι και ρίγανη) και 4) Λευκό κρασί( Caliga, sec):D .

Οι ελλείψεις ήταν αρκετές και πρώτη και καλύτερη η σάλτσα που δεν είχε το ρύζι. Όπως και το ότι η σαλάτα θα μπορούσε να είχε και κρεμμυδάκι και πολλά άλλα.

Πάντως έκανα και μια ωραία ΄΄μαγειρική κίνηση΄΄. Την ώρα που έβραζε το ρύζι έβαλα μέσα μια φέτα λεμόνι και πήρε(το ρύζι) μια απαλή μυρωδιά.

Αναμένω τις συνταγές σας για να προσπαθήσω να τις πραγματοποιήσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νταξ να δώσουμε συνταγες αλλά μην ξεκινήσω να γράφω μια ώρα πως να κάνεις κοτόσουπα και εσύ ξερνάς και μόνο με το άκουσμα :P


πες ποια ειναι τα φαγητα που θα ήθελες να μάθεις να μαγειρεύεις και σου γραφουμε μετα εμεις οι καλές νοικοκυρες :P



ΥΓ1. παντως το ρύζι αφου συνοδευοταν απο μπριζόλα, δεν χρειαζόταν σαλτσα
ΥΓ2. προσπάθησε να αποφευγεις συνδιασμούς πρωτεΐνης και άμυλου αν θες να προσέξεις το βάρος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΥΓ2. προσπάθησε να αποφευγεις συνδιασμούς πρωτεΐνης και άμυλου αν θες να προσέξεις το βάρος σου

Αυτό είναι μέγα λάθος!! Αντιθέτως, κάθε γεύμα για να θεωρείται διατροφικά ισσοροπημένο πρέπει να περιλαμβάνει και πρωτείνες και υδατανθρακες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οι υδατάνθρακες είναι πάρα πολύ απαραίτητοι γιατί παρέχουν την απαραιτητη ενέργεια στον οργανισμό.... είναι ουσιαστικά το καύσιμο του...
οι πρωτεΐνες, είναι το χτίσιμο του μυϊκού ιστού.....

ο συνδιασμός τους, είναι απαγορευτικός όταν προσπαθείς να χάσεις βάρος... καθώς επίσης είναι απαγορευτικό να φας υδατάνθρακες το βράδυ πριν κοιμηθείς...
τους υδατάνθρακες τους παίρνεις όσο το δυνατόν νωρίτερα μέσα στη μέρα γιατί ακριβώς είναι η ενέργεια σου....

ισσοροπημένη διατροφή, σημαίνει ότι έχω απ όλα στην διατροφή μου γενικα....
όλη την αλυσίδα... αυτό δε σημαίνει ότι τα τρωμε όλα μαζί κι όλες τις ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τους υδατάνθρακες το βράδυ συμφωνώ. Για το συνδυασμό πρωτεινών και υδατανθράκων διαφωνώ. Μήπως μπορείς να μου πεις που το βασίζεις αυτό που λες; Δηλαδή, ΓΙΑΤΙ δεν πρέπει να τρώμε μαζί πρωτείνες και υδατάνθρακες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top