Θα επιτραπεί και στην Ελλάδα η αποτέφρωση

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Θα επιτρέπεται πλέον και στη χώρα μας η αποτέφρωση των νεκρών και η λειτουργία ειδικών κέντρων αποτέφρωσης, σύμφωνα με σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που κατατέθηκε για επεξεργασία στο Συμβούλιο της Επικρατείας.

Σύμφωνα με το διάταγμα, άδεια για αποτέφρωση νεκρού θα δίνεται από το Δήμαρχο ή τον Κοινοτάρχη μετά την πάροδο 60 ωρών από το θάνατο.
Αποτελεί προϋπόθεση να υπάρχει ρητή δήλωση του εκλιπόντα ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί μετά θάνατον, ή σχετική δήλωση των πλησιέστερων συγγενών μέχρι τετάρτου βαθμού.
Επίσης ο εισαγγελέας θα έχει τον τελευταίο λόγο σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ των συγγενών, ενώ κέντρα αποτέφρωσης θα μπορούν να ιδρύουν μόνο οι κοινότητες και οι δήμοι μέσα στα ήδη υπάρχοντα νεκροταφεία.

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το θέμα?
Θα προτιμούσατε να αποτεφρωθείτε ?
Θα δίνατε την συγκατάθεση σας για την αποτέφρωση κάποιου συγγενή σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
γιατι οχι?η ουσια μενει ιδια.το σωμα φευγει,το πνευμα μενει.αλλωστε,το νεκρο σωμα σκονη θα γινει οποτε ποια η διαφορα?μια ωρα αρχυτερα :P ενταξει,δε λεω και αν κομματιασουμε τη σωρο και να την κανουμε χαρτοπολεμο,αλλα απο τη στιγμη που το επιθυμει ο νεκρος...

εγω προσωπικα δεν το εχω σκεφτει.αφου πεθανω,ποια η ουσια?ας με κανουν ο,τι θελουν :P το ιδιο και για τους συγγενεις μου.αν το επιθυμουν,ας αναψουμε τη φωτια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
και πολυ αργησε...ρε παιδια δικαιωμα του καθενος ειναι τι θα κανει το σωμα του...εφοσον καποιος επιθυμει να αποτεφρωθει ειναι αδικο να του το απαγορευουμε..τωρα για το κατα ποσον ο συγγενης μπορει να αποφασισει εχω τις αμφιβολιες μου..το καλυτερο ειναι να εχει δοθει το οκ απο τον νεκρο.εγω προσωπικα δν θελω να αποτεφρωθω.για συγγενη μου θα το επετρεπα μονο αν ο ιδιος μου ειχε εκμυστηρευτει την επιθυμια του αυτη.
η ελλαδικη ορθοδοξη εκκλησια εχει πει πως το αποδοκιμαζει αλλα αυτο δν σημαινει κατι...φοβαμαι ,βεβαια,οτι τπτ κολλημενα μυαλα θα αρχισουν παλι τις συγκεντρωσεις και τετοια ...
κατα την αποψη μου καλως θα δοθει η αποτεφρωση ως δυνατη επιλογη ...ετσι αρμοζει σε ενα δημοκρατικο και μη θεοκρατικο κρατος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
θα ηθελα να αποτεφρωθω και το εχω δηλωσει στους γονεις μου αν γινει κατι...
ειναι ενας τροπος να σταματησει η κερδοσκοπια και η εκμεταλλευση που υπαρχει ακομα και γυρω απο το θανατο...
για παραδειγμα μετα τα 3 χρονια πρεπει οι συγγενεις του νεκρου να πληρωνουν 300 ευρω καθε μηνα για να παραμεινει αυτος...εκει που ειναι( ενα ενοικιο σπιτιου δηλαδη!) και η οστεοθηκη κοστιζει 1000 ευρω!
ελεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επίσης πρέπει να υπάρχει δήλωση του εκλιπόντος για την κατάληξη της τέφρας. Θα μπορεί να πάει στο τεφροφυλάκιο, στη θάλασσα, ή στο ύπαιθρο, εκτός κατοικημένης περιοχής.

Φυσικά αποτελεί δικαίωμα η διάθεση της σωρού ενός ανθρώπου και δεν πρέπει να υπάρχει μόνο μια οδός. Σαν Χριστιανός Ορθόδοξος (επειδή η ταφή σχετίζεται άμεσα με μερικά διδάγματα της θρησκείας μου), δεν θα το έκανα, ούτε θα έδινα τη συγκατάθεσή μου για συγγενείς, όλοι εκ των οποίων είναι ομόδοξοι. Προτιμώ την ταφή. Γνώμη μου είναι πως οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι πρέπει να ενταφιάζονται, σύμφωνα με το τυπικό της εκκλησιαστικής παράδοσης (ακριβώς όπως βαπτίστηκαν και νυμφευθηκαν, σύμφωνα με το ίδιο τυπικό) και μόνο έτσι. Επειδή όμως δεν είναι όλοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι ή δεν αποδέχονται κάποιοι την ταφή, ή για τους χ, y λόγους, θεωρώ οτι καλώς θεσπίστηκε το μέτρο. Η Εκκλησία έχει δικαίωμα, φυσικά, να λέει οτι κάτι τέτοιο παραβαίνει την παράδοσή της, αλλά να μην ξεχνάμε πως αυτό έχει νόημα μόνο για τα μέλη της. Δεν έπεται οτι όλοι οι Έλληνες πολίτες ειναι και μέλη της, όμως κι επίσης δεν έπεται οτι κάθε κανόνας που υφίσταται για τα μέλη της αυτά, πρέπει να ειναι και νόμος του κράτους...

PS: Αν το δούμε καθαρά πραγματιστικά, πάντως, λύνει το πρόβλημα έλλειψης εκτάσεων για την επέκταση των νεκροταφείων που συχνά υπάρχουν μέσα σε κατοικημένες περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχω ακουσει ομως οτι η ταφη δεν ειναι και το οιο υγιεινο πραγμα
θα συμφωνουσες στην αποτεφρωση και μετα στην ταφη της τεφρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Καιρός ήταν! :D

Αφήστε που προσωπικά βρίσκω πολύ ανατριχιαστικό το ότι θα σάπιζα μέσα σε ένα φέρετρο :D (μόνο στο "χώμα" δεν επιστρέφεις όταν σε βάζουν μέσα στη γη με φέρετρο).

Η εκκλησία έχει δικαίωμα να δηλώνει ότι κάτι τέτοιο είναι αντίθετο με τις παραδόσεις της. Όχι όμως να παραπονιέται γενικότερα και να προτείνει ευθαρσώς το να μην επιτραπεί για κανέναν στην Ελλάδα η αποτέφρωση!



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
θα ηθελα να αποτεφρωθω και το εχω δηλωσει στους γονεις μου αν γινει κατι...
ειναι ενας τροπος να σταματησει η κερδοσκοπια και η εκμεταλλευση που υπαρχει ακομα και γυρω απο το θανατο...
για παραδειγμα μετα τα 3 χρονια πρεπει οι συγγενεις του νεκρου να πληρωνουν 300 ευρω καθε μηνα για να παραμεινει αυτος...εκει που ειναι( ενα ενοικιο σπιτιου δηλαδη!) και η οστεοθηκη κοστιζει 1000 ευρω!
ελεος!!!

και η αποτέφρωση δεν θα είναι τζάμπα.. 700-800 ευρά τουλάχιστον θα κοστίζει.. είναι βέβαια λιγότερα από μια τυπική κηδεία, αλλά το ποσόν δεν είναι αμελητέο..

εγώ προσωπικά για τον ευαυτό μου προτιμώ την ταφή, αλλά δεν θέλω πολυτελή μαρμάρινα μνήματα κτλ.. και σε τσιμεντένιο μνήμα μια χαρά θα ήμουν.. και μ' έναν ξύλινο σταυρό και τίποτα άλλο.. άντε και κανά καντήλι.. αλλωστε όλες αυτές οι σημερινές πολυτέλειες είναι μακριά από το ουσιαστικό πνέυμα του χριστιανισμού.. καλύτερα τα λεφτά που θα προορίζονταν για την κηδεία να τα δώσει κανείς σε κανέναν φτωχό που τα έχει αναγκη..

@Petros
εμένα πάντως μ' ανατριχιάζει πολύ περισσότερο η ιδέα της αποτέφρωσης του σώματος μου.. το να σε φάνε τα σκουλίκια είναι το απολύτως φυσικό... σε όλους του ζωντανούς οργανισμούς αυτό γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Συνεχεια λεω στους δικους μου οτι αν γινει κατι και πεθανω θελω να με καψουν και να σκορπισουν τη σταχτη μου στη θαλασσα. Χαιρομαι που αυτο θα πραγματοποιηθει οταν ερθει εκεινη η ωρα (που θελω να πιστευω οτι αργει πολυ ακομα :P). Εννοειται οτι θα εδινα τη συγκαταθεση μου αν ηθελε καποιος συγγενης μου να αποτεφρωθει. Η Εκκλησια μπορει να εκφραζει τη γνωμη της πανω στο θεμα, ομως η γνωμη αυτη δεν μπορει να ειναι δεσμευτικη σε καμια περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
σε ένα άλλο φόρουμ ένας χρήστης είπε:

"ένας εύκολος και φτηνός τρόπος παραδείγματος χάριν είναι: το πτώμα στη μπανιέρα, 30 λίτρα λίτρα θειϊκό οξύ και πάπαλα...

άλλος ένας τρόπος είναι κάψιμο και ρίξιμο της στάχτης στη χέστρα, τραβάς το καζανάκι και μη τον είδατε...σκατα είμεθα και εις τα σκατα απελευσόμεθα..."

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Να σας πω κ γω εχω περασει απο το σταδιο που ελεγα να αποτεφρωθω..αλλα απο την αλλη σκεφτομουν και τον παραδοσιακο τροπο (της εκκλησιας)...αλλα τωρα ολιγον χεστηκα...θα δειξει...το μονο που θελω ειναι τα οργανα μου να δωρισθουν σε καποιον που τα χρειαζεται..ε και μετα ασ με κανουν οτι θελουν...:xixi::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εχω ακουσει ομως οτι η ταφη δεν ειναι και το οιο υγιεινο πραγμα
θα συμφωνουσες στην αποτεφρωση και μετα στην ταφη της τεφρας?

Δεν έχει νόημα να θάψεις σκόνη. Η σκόνη απλά διασπείρεται. Η ταφή αναφέρεται σε ανθρώπινο σώμα. Ανθυγιεινή δεν είναι στις μέρες μας, γιατί τα οργανικά απόβλητα της αποσύνθεσης γίνονται απλό λίπασμα κι επίσης υπάρχει προστασία του εδάφους, μιας και, στα νέα, τουλάχιστον κοιμητήρια, υπάρχει εδαφική μόνωση, όπως ακριβώς στους ΧΥΤΑ.

Καιρός ήταν! :D

Αφήστε που προσωπικά βρίσκω πολύ ανατριχιαστικό το ότι θα σάπιζα μέσα σε ένα φέρετρο :D (μόνο στο "χώμα" δεν επιστρέφεις όταν σε βάζουν μέσα στη γη με φέρετρο).

Η εκκλησία έχει δικαίωμα να δηλώνει ότι κάτι τέτοιο είναι αντίθετο με τις παραδόσεις της. Όχι όμως να παραπονιέται γενικότερα και να προτείνει ευθαρσώς το να μην επιτραπεί για κανέναν στην Ελλάδα η αποτέφρωση!



-petros


Το φέρετρο λιώνει σε λίγους μήνες από την υγρασία, τη διάβρωση, την υψηλή θερμοκρασία, το σαράκι και άλλα ζωύφια. Το σύνολο της ανθρώπινης σάρκας θέλει πολύ περισσότερο, άρα όντως επιστρέφεις στο χώμα. Σπανίως σε εκταφές έχουν βρει μεγάλα κομμάτια από το φέρετρο.
Εντάξει, εγώ το βρίσκω αρκετά πιο ανατριχιαστικό να καώ σε φούρνο. Η οργανική διάσπαση ειναι φυσική διαδικασία. Ο φούρνος με παραπέμπει στα χιτλερικά κρεματόρια και πραγματικά μπορώ να πω οτι αηδιάζω και μόνο στη σκέψη. Απο κει και πέρα επιλογές είναι αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
αμα κλεισω τα ματια.... δεν πα να με κάνουν και τροφή για πιράνχας. Χ#στ$κα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Μία από τα ίδια δεν με ενδιαφέρει και τόσο αλλά θα προτιμούσα την ταφή. Διότι μετάπουθαγίνονται τα τρισάγια?Που θα αγίνονται τα μνημόσυνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μία από τα ίδια δεν με ενδιαφέρει και τόσο αλλά θα προτιμούσα την ταφή. Διότι μετάπουθαγίνονται τα τρισάγια?Που θα αγίνονται τα μνημόσυνα?


Ε μα ενας χριστιανος σαφως θα προτιμησει την ταφη λογω των θρησκευτικων αντιληψεων, η αποτεφρωση επιτραπηκε κυριως για τους αλλοθρησκους που το καψιμο των νεκρων ειναι το αντιστοιχο της ταφης για τους χριστιανους. Και φυσικα για οποιον αλλο θελει να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
το πτώμα στη μπανιέρα, 30 λίτρα λίτρα θειϊκό οξύ και πάπαλα...
Καλο και αυτο. Ως μελλοντικος χημικος, θα μου ταιριαζε να εχω αυτην την καταληξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
αλιμονο στους νεκροθαφτες:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
οταν θα χω πεθανει.. μαλλον δε θα με πολυενδιαφερει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
άλλος ένας τρόπος είναι κάψιμο και ρίξιμο της στάχτης στη χέστρα, τραβάς το καζανάκι και μη τον είδατε...σκατα είμεθα και εις τα σκατα απελευσόμεθα..."

Σκατοπαρέα... Χιχι...

Καιρός ήταν, εγώ απορώ πώς στο καλό δεν είχε επιτραπεί και νωρίτερα. Εγώ θέλω να με κάψουν και να ρίξουν τη στάχτη μου σε ένα χωράφι, και μετά να φυτέψουν ένα πλατάνι, μια σεκόγια ή μια δρυ.

Η Εκκλησία ας διαμαρτύρεται όσο θέλει. Μπορεί να λέει στους πιστούς τί να κάνουν ο καθένας για τον εαυτό του αλλά μέχρι εκεί, να κανονίζει ο καθένας τα δικά του. Κι αν κανένας χριστιανός δηλ. θελήσει να αποτεφρωθεί, τί θα του κάνουν; Θα πάει στην Κόλαση; Αν πάει, τουλάχιστον θα έχει συνηθίσει τη ζέστη... (πλάκα κάνω, ασφαλώς και ο καθένας έχει το δικαίωμα να αποφασίσει μόνος του τί θα γίνει με το σώμα του).

Βασικά ο κύριος λόγος για τον οποίο θα ήθελα να αποτεφρωθώ είναι ότι δεν εγκρίνω καθόλου τις πρακτικές της κηδείας και του μνημόσυνου που εφαρμόζονται σήμερα. Όποιος θέλει να με θυμάται ας με θυμάται, δε χρειάζονται μνημόσυνα και λουλούδια. Να πληρώσουν οι συγγενείς ένα σωρό στους παπάδες, σάμπως δεν έχουν αρκετό εισόδημα... Δημόσιοι υπάλληλοι είναι, και παίρνουν κανονικότατα μισθό από το Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων... Γυρίζουν από τάφο σε τάφο σε κάθε μνημόσυνο και για κάθε τάφο παίρνουν 20 Ε μόνο και μόνο επειδή ψάλλουν (ούτε) ένα λεπτό. Και διαφωνώ εντελώς με τη φιλοσοφία του τί γίνεται μετά την κηδεία... Πας σε καφενείο και πίνεις τον καφέ σου κερασμένο, με κουλούρια, και καλά για να πενθήσεις, αλλά στην πραγματικότητα γίνεται ένα πανηγύρι... Προτιμώ να χρησιμεύσω σε κάτι μετά θάνατον (π.χ. να δωρηθούν τα όργανά μου ή έστω να γίνω λίπασμα για τα λουλούδια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι, αυτο με τις κηδειες και τα μνημοσυνα δεν το μπορω ουτε εγω. Δυστυχως εχω χασει πολλα αγαπημενα μου προσωπα και οταν πηγαινα στις κηδειες και τα μνημοσυνα (τα περισσοτερα στην επαρχια), εβλεπα ατομα που ηταν πολυ μακρινοι συγγενεις η ακομα και χωρις καμια σχεση με τον εκλιποντα να πινουν το καφεδακι τους και να σχολιαζουν τους παντες και τα παντα (ακομα και το τι εκανε ο μακαριτης στη ζωη του). Λιγος σεβασμος δε βλαπτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top