Κατασκευή Operation System

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
λοιπον....

όπως κάθε νέος developer θέλω να κατακτήσω το pc μου.

Θέλω να αρχίσω την ανάπτυξει ενώς καινούριου os.(το ξέρω είναι παλούκι αλλα.... τα εύκολα πράγματα δεν λένε και πολλά!).

Όπως λέω και στον τίτλο θέλω να δημιουργήσω ένα λειτουργικο σύστημα το οποίο θα έιναι γραμένω σε dotnet. ο kernel και όλα τα βασικα components όμως θα γραφούν σε c#. (οι πηγές μου λένε πως σε λίγα χρόνια η ms θα σπασει το compatibility vb.net και c#). Αφού θέλω να το κάνω σε c# και γενικότερα σε dotnet θα πρέπει να φτιάξω κάποια βασικά πράγματα.

- Πρόγραμμα το οποιό θα μετατρέπει την cil* σε assembly
- Kernel
- FileSystem
- Libraries
- Services
- Console
- Window Manager
- Application

*cil = η cil η αλλιώς msil είναι η assembly του dornet. όλες οι γλώσσες του dotnet όταν γίνονται compile μετατρέπουν τον κωδικα σε μια γλωσσα asembly που δεν είναι η x66 κτλ. Μετά το CLR αναλαμβάνει να εκτελέσει αυτα τα assemblies. Αυτο είναι πολύ καλό γιατι μπορούμε να γράφουμε μια βιβλιοθηκη σε c# και ταυτοχρονα να χρησιμοποιήτε απο οποιαδήπωτε dotnet compatible γλώσσα.

Γιατί τα λέω όλα αυτά...

I NEED HELP!!!!!
Είναι πολύ μεγάλο project και καινούριο σαν ιδέα.( μονο 2 project κάνουν αυτο ένα τησ ms στο codplex το singularity και αλλό ένα open source το sharpos).

Οποιος έχει όρεξη ας απαντήσει απο κάτω! Ελπίζω να ήμαστε πολοί!
δεν χρειάζετε να έχετε τις γνώσεις που θέλει κάτι τετοιο με όρεξει όλα γίνονται!
Εγώ είμαι στην φάση που διαβάζω σε επαγγελματικο κομματι την c# και μετά έχει συνέχεια η assembly και design of operating systems :)

:no1:Ευχαριστώ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γιατί να ξανανακαλύψεις τον τροχό;
Πιο πολλά θα σου προσφέρει το να συμμετέχεις στην ανάπτυξη κάποιου open source project ας πούμε. Αυτό που θέλεις να κάνεις δεν είναι ρεαλιστικά πραγματοποιήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γιατι ίσως μπορώ να κάνω κάτι καλήτερο! γιατι θέλω να έχω τον πλήρη έλενγχο στο pc μου, γιατι αν έχω κάποιο bug να ξέρω που είναι και να μπορώ η τουλάχιστον να προσπαθώ να το φτιάξω, γιατι θα μάθω πολλά απο αυτο και ας είναι κάτι το οποιό ούτε ο ίδιος δεν θα το χρησιμοποιω!

τότε αφού υπήρχαν τα windows, ήταν τα mac, ήταν το novell, ήταν και το unix γιατι να υπάρχει το linux, το menutos, το minix, το freedos???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν θες να μάθεις τότε καλύτερα προσπάθησε πρώτα να καταλάβεις πιο προσγειωμένα πράγματα. Πχ κάτσε να δείς για threads (locking, semaphores κτλ), sockets κτλ. Μετά αν θες να ασχοληθείς με low level πράγματα, κάνε τα παραπάνω σε C (να δεις γλύκα) και κάτσε και προσπάθησε να μάθεις να χειρίζεσαι αποτελεσματικά assenbly για να υλοποιείς αποτελεσματικά βασικά πράγματα όπως συναρτήσεις, βρόχους κτλ. Αν τώρα μπορείς να κατανοήσεις σε ικανοποιητικό βαθμό το πως γίνονται όλα τα παραπάνω, κατέβασε μια απο τις πρώτες εκδόσεις του πυρήνα του linux, βρές έναν 386 emulator και άρχισε και πειραματίσου πάνω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
με threads και socket εχω φτιαξει κάποιες υπηρεσιες και έχω στο σκαρι εναν
smtp server, βάση του rfc ;)

ξέρω να γράφω c και έχω κάνει κάποια πραγματακια αλλα η όλοι μαγκιά του θέματος είναι να το κάνω σε managed κωδικα και όχι umanaged.

αν ήθελα σε c κατεβαζα το minix και αρχιζα να το διαβαζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
με threads και socket εχω φτιαξει κάποιες υπηρεσιες και έχω στο σκαρι εναν
smtp server, βάση του rfc ;)
Θα με ενδιέφερε να τα δω :)
Κάτσε λοιπόν και αφού τα τελειώσεις, κάνε το ίδιο σε C, χωρίς threads.

ξέρω να γράφω c και έχω κάνει κάποια πραγματακια αλλα η όλοι μαγκιά του θέματος είναι να το κάνω σε managed κωδικα και όχι umanaged.

Δεν γίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο αυτό. Ή θα πρέπει να βάλεις το vm απο κάτω, ή να βρείς compiler για C# σε x86 (το mono το κάνει απο ότι βλέπω με το switch --aot αλλα συνεχίζει να χρειάζεται το mono) αλλα και πάλι, κάποια πράγματα θα χρειαστεί να τα κάνεις με C

αν ήθελα σε c κατεβαζα το minix και αρχιζα να το διαβαζω

Πολύ καλή ιδέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
οκ ο gmcs του mono ειναι μια χαρα.

όμως θα πρέπει να κάνει αυτή τη δουλειά σε όλο το os και δεν πρέπει να γίνει compile αμέσως σε assembly γιατι δεν θα μπορει να τρέχει απευθείας σε όλες τις αρχιτεκτονικες. ενω έτσι με την ιδια cil φτιάχνεις αντι για χ86 να στο κανει σε χ86_64 ασ πουμε

αν το φτιαξεις αυτο τα πραγματα πάνε καλα γιατι θα κάνω compile το προγραμμα convertor σε assembly και θα μπορει να τρέχει :)

τωρα για το server οταν κάνω release θα βγάλω κανα screenshot απο την managment console. γιατι θα δεν θα είναι open source. θ φτιάξω και pop3 και imap και ένα daemon για να κάνει fetch τα email απο άλλους server . αλλα η διαφορά απο τα άλλα θα είναι ότι θα αποθηκευει τα πάντα σε βάση δεδομένων (sql) και ενωήτε πως θα είναι multiplatform(tnx mono). οι χρήστες θα παίζουν απο active user directory (για unixtype θα δω αν μπορω με το openldap) , apo crm, η απο εναν πινακα με χρηστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
αν το φτιαξεις αυτο τα πραγματα πάνε καλα γιατι θα κάνω compile το προγραμμα convertor σε assembly και θα μπορει να τρέχει :)
Μα δεν κατάλαβες, δεν είναι το πρόβλημα οι διαφορετικές assemblies.
Μιλάμε για διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

τωρα για το server οταν κάνω release θα βγάλω κανα screenshot απο την managment console. γιατι θα δεν θα είναι open source. θ φτιάξω και pop3 και imap και ένα daemon για να κάνει fetch τα email απο άλλους server . αλλα η διαφορά απο τα άλλα θα είναι ότι θα αποθηκευει τα πάντα σε βάση δεδομένων (sql) και ενωήτε πως θα είναι multiplatform(tnx mono). οι χρήστες θα παίζουν απο active user directory (για unixtype θα δω αν μπορω με το openldap) , apo crm, η απο εναν πινακα με χρηστες.
Περιμένω binaries λοιπόν.
:)

Δύσκολα νομίζω θα βρείς άτομα να σε βοηθήσουν εδω μέσα. Άνοιξε ένα blog, πες την ιδέα σου, στείλτη σε κάποιο σχετικό forum, ψάξε για άτομα στα διάφορα rooms του freenode και μάζεψε έτσι κόσμο να αρχίσετε να παίζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ok! ήθελα να δω άν αλλοι μαθητές ήθελαν να ασχοληθούν

το βλέπω σε linuxformat.gr dotnetzone.gr kai studentguru.gr θα καταλήξω!

αλλα εκεί θα έχω πρώτα κάτι στα χέρια μ και μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top