Διακονιά

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
πως νιώθετε για το μεγάλο προβλημα της διακονιάς στην χώρα μας? Πως αντιδράτε σε ζητιάνους, παιδακια ή και μεγάλους στα φανάρια-καφε κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και αυτό μια μορφή εμπορίου είναι δυστυχώς. H Αστυνομία είναι μόνιμα απούσα από τέτοιες περιπτώσεις και δεν νομίζω να υπάρχει και νομοθετικό πλαίσιο κατά της ζητιανιάς. Οι πιο φοβεροί είναι οι πακιστανοί που πουλάνε τα πάντα στα φανάρια. Εμένα πάντως με εκνευρίζουν κάποιοι που επιμένουν να σου πλύνουν το τζάμι και πρέπει να τους το πεις πεντακόσιες φορές ότι δεν θες για να σταματήσουν. Το χειρότερο το κάνουν σε νεαρές κοπέλες που εκμεταλλεύονται την αδυναμία τους και το πλένουν παρότι εκείνες λένε όχι, σε εμένα όμως τέτοιες εξυπνάδες δεν τολμάνε να κάνουν μόνο όπου τους παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παλαιότερα βοηθούσα πολύ τους ζητιάνους αλλά μετά από τις αποκαλύψεις του Ευαγγλάτου στο ΤΕΤ Α ΤΕΤ του Αlter είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός προς τους ζητιάνους. Όσον αφορά τα παιδιά στα φανάρια είναι προτιμότερο να μην τους δίνουμε χρήματα αλλά κάτι σε φαγοσιμο γιατί από τα χρήματα δεν κρατάνε τίποτα αλλά τα παίρνει όλα το κύκλωμα που τα εκμεταλλεύεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
έβαλα αυτή την ερώτηση γιατι θυμάμαι καπου γύρω στα 90's είχε πέσει πολύ πληροφόρηση από tv για το θέμα και ο περισσότερος κόσμος δεν έδινε...Στην Αγγλία πρόσφατα μπήκε μια ανάλογη αφήσα...Μόνο ο κόσμος μπορεί να το σταματήσει! ας μην δίνουμε λοιπόν λεφτά στους δρόμους!!!! Στο κάτω κάτω της γραφής ας αναλάβει το κράτος να κάνει κάτι για όλα αυτά τα άτομα ο μόνος τρόπος να πιέσουμε το κράτος είναι να μη συντηρούμε τις αδυναμίες του!  >:( :rant2: :rant2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικα οχι εγω, ο παπους μου ο πατερας μου η θεια μου, με οπιον ειμαι στο αμαξι τεσπα παντα λενε στα παιδια στα φαναρια (ολοι το ιδιο ρε παιδια... φενετε οτι ειμαστε συγκενεις) πηγενε στο σχολειο και αστα αφτα. Στον δρομο απλα δεν δινω σημασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κι εγώ δέν δίνω ποτέ τίποτα εκτώς άν είναι κανένας ηλικιωμένος που συνήθως είναι freelancers. Στα φανάρια που σου "πλένουν" με το ζόρι το τζάμι για να στο κάνουν χαλια επίσης τσαντίζομαι απίστευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλλαξα λίγο τον τίτλο γιατι διακονία σημαίνει άλλο τελειώς πραγμα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Αλλαξα λίγο τον τίτλο γιατι διακονία σημαίνει άλλο τελειώς πραγμα... ;)
ουπς σορρυ το λάθος ήταν στον τόνο κανονικά είναι διακονιά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Βασικα δεν δινω ποτε,ειδικα σε μικρα παιδια,γιατι ξερω οτι στη γονια τα περιμενει το κ@θικι ο πατερας τους να τους βουτηξει τα λεφτα.Σε ναρκομανεις φυσικα κ οχι,σε γιαγιαδες οχι,κ σε αλλους που απλα ερχονται κ λενε,δεν τους πιστευω κατα 60% οποτε δεν το ρισκαρω.Εχω τα δικα μου οικονομικα,δεν θα σωσω τον κοσμο σε αυτη την κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
ουπς σορρυ το λάθος ήταν στον τόνο κανονικά είναι διακονιά :redface:

Ωχχχχ χίλια συγγνώμη δικό μου το λάθος! ρώτησα ενα παιδι που ξέρει πολυ καλα κατα τα αλλα να χειρίζεται τη γλώσσα και μου είπε οτι διακονια (οπου και να ναι ο τόνος) σημαίνει κατιτελειως διαφορετικό, οπότε τον πιστεψα και αλλαξα τον τίτλο!!!! Τώρα που το είπες κ το κοίταξα στο λεξικό είδα οτι ειναι σωστο!! Πωπω, χίλια συγγνώμη δεν ξανακούω αλλους... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν ξέρεις ποιόν να πιστέψεις και ποιόν όχι.
Μου έχει τύχει στο μαγαζί που δούλευα(σερβιτόρα) να μπει μια να δίνει καρτελάκια οτι είναι κωφάλλαλη και μετά να μπαίνει μέσα στο μαγαζί και να με ρωτάει που είναι η τουαλέτα :mad:
Νευρίασα τότε που κορόιδευε τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
επάγγελμα ε?
σαν μια παλία βιντεοταινία με τον Ψάλτη... Κοφάλαλοι Α.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ μια φορά ήμουν στα ΚΤΕΛ και περίμενα να έρθει το αγόρι μου. Εκει που περίμενα λοιπόν, έρχεται ενα παιδάκι και μου ορκίζεται οτι αν του δώσω θα πάει απλα να φάει και δεν θα τα δώσει αλλου κλπ οπότε ημουν και σε καλη διάθεση (για ευνοητους λόγους) και του έδωσα ενα 2ευρο. Με βλέπει ενα άλλο παιδάκι τότε, ε δινω κάτι και σε αυτό. Ε μετά ήρθε και τρίτο λες και ανακάλυψαν την κότα με τα χρυσα αυγα!!! Και να μου λεει "πεινάω" και να του λω εγω οτι ειμαι φοιτήτρια και αμα δώσω ΚΑΙ σε αυτό θα πεινάω εγώ μετα!! Και να μην καταλαβαίνει και να με κυνηγάει μέχρι έξω για να του δώσω επειδη δεν μπορούσα να το αποπάρω και του μιλούσα ευγενικά. Ε στο τέλος δεν άντεξα και του είπα νευριασμένα να με αφήσει ήσυχη και έφυγε. Απο τότε ειμαι πολυ επιφυλακτική με τους ζητιάνους γιατι απ'οτι είδα "δώσε θάρρος στο χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι" ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Στα παιδιά των φαναριών η μητέρα μου έδινε πάντα κρουασαν για να φάνε αντί για χρήματα. Είχε πάντα στο αυτοκίνητο καμιά εικοσαριά κρουασάν και τα μοίραζε. Χρήματα ποτέ γιατί πάντα κάποιος αλλος θα τα χαρεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ όταν μου ζητούν λέω "Εδώ δεν έχω να φάω εγώ σε σένα θα δώσω;" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα μου την δίνει απίστευτα όταν περνάς και δεν τους δίνεις τπτ σε βρίζουνε... ή ακόμη θυμάμαι ότι μια φόρα που είχα δώσει σχετικά μικρό πόσο (αν δεν κάνω λάθος 15cent ) άκουσα σχόλια. Πλέον δύσκολα δίνω κάτι, προτιμώ να δώσω κάτι σε μια οργανωμένη προσπάθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Έχεται πετύχει ποτέ κυριλέ ζητιάνο? Κανα δυο φορές έχω δει στην γλυφάδα ένα τύπο που εκτός ότι είναι πεντακάθαρος την τσάκιση στο παντελόνι είναι να την ζηλέυεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
είναι πολλά τα ατομα που κάνουν μπαμ οτι δεν έχουν αναγκη στην ουσία με την λογική του θα μπορούσε να δουλεύει...ρε παιδια γνωρισα προσφατα εναν ανθρωπο που η ζωη και ισως και τα λαθη του τον οδηγησαν σε πληρη αναγκη με 0 πορους κτλ... το μονο που ξερει να κανει ειναι να φτιαχνει μηχανακια. Αυτος ο τυπος λοιπον δουλευει σε ενα συνεργειο ολη την μερα και παιρνει ψυχουλα στην κυριολεξια (150 € τον μηνα και ενα πιατο φαγητο!)για ΙΚΑ κτλ ουτε λόγος... τον Χειμώνα κοιμαται σε μια αθλια αποθήκη μεσα στα γρασα και την βρομια και το Καλοκαιρι που δεν κανει κρυο κοιμαται σε μια παραλια της Ζακυνθου πανω στις ξαπλωστρες... οταν τον γνωρισα εμαθα ολα αυτα μου κοπηκε η φωνη...ντραπηκα τοσο πολυ που εχω σπιτι... Ο φιλος μου που τον γνωρισε οταν πηγε εκει το μηχανακι του τον πήγε στον οδοντιατρο και του εφτιαξε τα δοντια γιατι πονουσε πολυ και δεν ειχε παει ποτε και καναμε 1-2 πραγματα για να καλυτερευσει λιγο η ζωη του...ο μονος λογος που ενιωσα υποχρεωση να κανω κατι ηταν επειδη δεν ζητησε το παραμικρο ακομη και την ιστορια του την μαθαμε απο τον "εργοδοτη" του (το καθαρμα του ρουφουσε το αιμα)...

μην χανετε την εμπιστοσυνη σας στον ανθρωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
ρε παιδια γνωρισα προσφατα εναν ανθρωπο που η ζωη και ισως και τα λαθη του τον οδηγησαν σε πληρη αναγκη με 0 πορους κτλ... το μονο που ξερει να κανει ειναι να φτιαχνει μηχανακια. Αυτος ο τυπος λοιπον δουλευει σε ενα συνεργειο ολη την μερα και παιρνει ψυχουλα στην κυριολεξια (150 € τον μηνα και ενα πιατο φαγητο!)για ΙΚΑ κτλ ουτε λόγος... τον Χειμώνα κοιμαται σε μια αθλια αποθήκη μεσα στα γρασα και την βρομια και το Καλοκαιρι που δεν κανει κρυο κοιμαται σε μια παραλια της Ζακυνθου πανω στις ξαπλωστρες... οταν τον γνωρισα εμαθα ολα αυτα μου κοπηκε η φωνη...ντραπηκα τοσο πολυ που εχω σπιτι... Ο φιλος μου που τον γνωρισε οταν πηγε εκει το μηχανακι του τον πήγε στον οδοντιατρο και του εφτιαξε τα δοντια γιατι πονουσε πολυ και δεν ειχε παει ποτε και καναμε 1-2 πραγματα για να καλυτερευσει λιγο η ζωη του...ο μονος λογος που ενιωσα υποχρεωση να κανω κατι ηταν επειδη δεν ζητησε το παραμικρο ακομη και την ιστορια του την μαθαμε απο τον "εργοδοτη" του (το καθαρμα του ρουφουσε το αιμα)...
Αυτό θα πεί για εμένα βοηθάω τον συνανθρωπό μου που έχει αναγκή..... Ένα μέγαλο μπράβο για τις πραξείς σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όντως και μπράβο παιδιά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top