Νεκρός ο 20χρονος Αυστραλός, Doujon Zammit.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κρίμα πάντως και ντροπή σε αυτούς που το έκαναν! Τι να πεις τώρα σε αυτόν τον πατέρα,πώς να τον παρηγορήσεις και πώς να δικαιολογηθείς? Παρεμπιπτόντως,ο πατέρας είναι υπόδειγμα ανωτερότητας επειδή δώρισε τα όργανα του παιδιού του και μάλιστα σε Έλληνες ενώ θα μπορούσε να μας γυρίσει επιδεικτικά την πλάτη(και με το δίκιο του) ...Αυτή είναι πράξη μεγαλοψυχίας που δεν την επιχειρούμε ως λαός οι Έλληνες (για άγνωστο λόγο)...Ο συγκεκριμένος άνθρωπος σίγουρα αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση!


Μεγαλοψυχία ήταν απλώς που έκανε τη δωρεά σε μια τόσο φορτισμένη στιγμή. Δεν θα τον τιμούσε να θεωρήσει υπεύθυνο για τη δολοφονία όλον τον ελληνικό λαό, ώστε να τον εξαιρέσει από τα όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Μεγαλοψυχία ήταν απλώς που έκανε τη δωρεά σε μια τόσο φορτισμένη στιγμή. Δεν θα τον τιμούσε να θεωρήσει υπεύθυνο για τη δολοφονία όλον τον ελληνικό λαό, ώστε να τον εξαιρέσει από τα όργανα.


κοιτα,ειχε καθε δικαιωμα να τα παρει με τν Ελλαδα γενικα...γτ κατω απο φορτιση οπως λες και συ δν υπαρχει λογικη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάτω απο φόρτιση σίγουρα. Με καθαρό μυαλό, όμως, δεν θα του έδινα κανένα δίκιο. Ένας λόγος για τον οποίο του δίνω συγχαρητήρια ειναι οτι κράτησε ψυχραιμία, μπόρεσε να σκεφτεί λογικά και δεν υπέπεσε στο σφάλμα να κατηγορήσει ένα λαό και μία χώρα για κάτι που θα μπορούσε να συμβεί παντού, ακόμη κι έξω από το σπίτι του, στην Αυστραλία και στην τελική για κάτι που συμβαίνει κυρίως αλλού. Ας ξαναθυμήσω οτι οι πιο πολλοί μπράβοι είναι εισαγόμενοι κυριως από την Ολλανδία, αλλά και από Βρετανία και Ιρλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
δεν ξερω αν το ειδατε...
αλλα οταν ανακοινωσε οτι θα δωρισει τα οργανα του γιου του, το μεσημερι της ιδιας μερας ειχε πει πως δε θα κανει κτ τετοιο γιατι θελει η γυναικα του να τον δει ακεραιο...
τον συγκεκριμενο παρουσιαστη τον οποιο το πετυχα να το λεει αυτο, τον σιχαθηκα ειληκρινα γιατι μονο που δεν του την ειπε του ανθρωπου(χωρις υπερβολες)
αλλα μετα που ειπε οτι τελικα θα το κανει ολοι μπραβο και μπραβο...


συγχαρητηρια παντως.. εγω δεν ξερω αν θα χα το κουραγιο και το καθαρο μυαλο να αποφασισω σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...Ο λόγος αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν ειναι πολλοί πρόθυμοι να δωρίσουν όσα όργανα χρειάζονται σε όλον τον πλανήτη. Είναι μια κοινωνική πραγματικότητα που δεν ειναι κακό ν'αποκαλύπτεται γιατί φυσικά πλήττει όλα τα μέρη του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κάτω απο φόρτιση σίγουρα. Με καθαρό μυαλό, όμως, δεν θα του έδινα κανένα δίκιο. Ένας λόγος για τον οποίο του δίνω συγχαρητήρια ειναι οτι κράτησε ψυχραιμία, μπόρεσε να σκεφτεί λογικά και δεν υπέπεσε στο σφάλμα να κατηγορήσει ένα λαό και μία χώρα για κάτι που θα μπορούσε να συμβεί παντού, ακόμη κι έξω από το σπίτι του, στην Αυστραλία και στην τελική για κάτι που συμβαίνει κυρίως αλλού. Ας ξαναθυμήσω οτι οι πιο πολλοί μπράβοι είναι εισαγόμενοι κυριως από την Ολλανδία, αλλά και από Βρετανία και Ιρλανδία.

Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να συμβεί παρόμοιο περιστατικό σε χώρες τουλάχιστον της Ευρώπης αλλά έχω την εντύπωση ότι ούτε και στην Αυστραλία. Η νυχτερινή διασκέδαση με την έννοια του "ξεσαλώματος" που πολλές φορές την εκλαμβάνουμε εδώ στην Ελλάδα δεν υφίσταται.Τα πράγματα είναι πολύ πιο περιορισμένα γι'αυτό και όλοι σχεδόν οι νεαροί τουρίστες έρχονται Ελλάδα και πάνε Μάλια ,Μύκονο κλπ για να ξεσκάσουν,να ξενυχτήσουν και να πιουν... Όσο για την πράξη μεγαλοψυχίας του πατέρα,εννοείται ότι συμπεριλαμβάνουμε τον παράγοντα του πόνου και της πνευμάτικης σύγχυσης (αν μπορούμε να την πούμε έτσι) που αισθάνεται εξαιτίας του άδικου χαμού του γιου του...Θα μπορούσε λοιπόν με βάση αυτά να εξαιρέσει τους Έλληνες από τη λήψη των οργάνων...Και εδώ έρχεται ο αστάθμητος παράγοντας "ψυχραιμία" που τον καθιστά άξιο συγχαρητηρίων ,όπως προείπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμβαίνουν πολλά παντού. Συγκεκριμένα οι περισσότεροι μπράβοι από Ολλανδία και UK είναι, δεν είναι μόνο Έλληνες. Ίδιος τρόπος διασκέδασης υπάρχει γενικώς σε χώρες της Νότιας Ευρώπης που στέλνουν τα ίδια groups τουρίστες για ξεσάλωμα, όπως ας πούμε η Ibiza. Οι προβληματικές βορειοευρωπαικές κοινωνίες της καταπίεσης δυστυχώς τέτοια παιδιά φτιάχνουν. Δεν φταινε τα παιδιά. Προφανές είναι οτι όταν ζεις μέσα στην ανωμαλία και στην έλλειψη συναισθημάτων, όταν σου δωθεί μια ευκαιρία να κανεις όσα στερήθηκες, φτάνεις σε απίστευτο σημείο υπερβολής. Όπως πχ. σημερα το πρωί ένας Ολλανδός που ήρθε, μπεκρούλιασε και πήρε ναρκωτικά, όπως όλοι και μετά πήγε κι έπεσε απ'το μπαλκόνι του ξενοδοχείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Και με αυτόν τον τρόπο τροφοδοτείται ο σεξιστικός και αλκοολικός τουρισμός των Μαλίων, του Φαληρακίου(παλαιότερα τουλάχιστον) και του Λαγανά...Το ζήτημα εντοπίζεται στο πως μπορούν να υπάρξουν ασφαλιστικές δικλείδες αυτοδιοικητικά ώστε αυτά τα φαινόμενα που δυσφημούν τον ελληνικό τουρισμό να εκλέιψουν. Εδώ που τα λέμε σε σχέση με παλαιότερα ο ελληνικός τουρισμός έχει ξεπέσει όσον αφορά το κοινωνικοοικονομικό status του τουρισμού που προσελκύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ νομιζω οτι ειναι στα ίδια επίπεδα και ισως ψηλότερα από παλιά δεδομένου οτι σήμερα υπάρχουν και αξιοποιημένα μέρη της ηπειρωτικής Ελλάδας και της άγονης νησιωτικής γραμμής που δεν είναι απλά "ήλιος-θάλασσα-ελληνικό καλοκαίρι", όπως τα κλασικά τουριστικά μέρη, αλλά έχουν και ιδιαίτερα γνωρίσματα. Τέτοια μέρη έχουν προσελκύσει πολύ τα ψαγμένα άτομα ηλικιών 20-40. Πέραν τούτου, έχει σημειωθεί και γενικώς αύξηση στον αριθμό των κλασικών επισκεπτών της Ελλάδας, δηλαδή τα γνωστά μιλιούνια από αρχαιολάτρες που στην Ελλάδα τη βρίσκουν ιδιαίτερα. Τα ρεμάλια του ξεσαλώματος υπήρχαν και παλιά, δεν είναι κάτι νέο. Απλώς άλλαξαν οι εποχές και σήμερα είναι και πιο οργανωμένοι. Η μόνη διαφορά με τις παλιές εποχές του ελληνικού τουρισμού είναι η έλλειψη του μπουρζουά jet set που όμως περισσότερο ερχόταν για τον Αρίστο και την Κάλλας, παρά για την Ελλάδα. Άλλωστε δε νομίζω οτι προσφέρουν και κάτι ιδιαίτερο στην Ελλάδα οι μπουρζουάδες. Ο στόχος είναι μόνο τα ψαγμένα άτομα, για μια χώρα που έχει να δείξει πολιτισμό.
Πάντως κοιτάξτε. Η Ελλάδα είναι μια μεγάλη χώρα με απίστευτα μέρη να γυρίσεις, το ένα ομορφότερο από το άλλο. Οι φαν του ξεσαλώματος περιορίζονται σε μέρη που ευδοκιμεί η ξενοδοχειακή πολιτική του all-inclusive, δηλαδή σε πολύ συγκεκριμένα μέρη, όπως ο Κάβος στην Κέρκυρα, ο Λαγανάς στη Ζάκυνθο, η Χερσόνησος στη Κρήτη, το Φαληράκι στη Ρόδο και μέρος των τουριστών της Μυκόνου. Ένας σοβαρός άνθρωπος δε μπορεί να κρίνει μια χώρα με χιλιάδες μέρη επειδή σε πέντε χωριά έχουν επιλέξει, με μια συγκεκριμένη πολιτική, να απευθύνονται σε συγκεκριμένους τουρίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι προβληματικές βορειοευρωπαικές κοινωνίες της καταπίεσης δυστυχώς τέτοια παιδιά φτιάχνουν. Δεν φταινε τα παιδιά. Προφανές είναι οτι όταν ζεις μέσα στην ανωμαλία και στην έλλειψη συναισθημάτων, όταν σου δωθεί μια ευκαιρία να κανεις όσα στερήθηκες, φτάνεις σε απίστευτο σημείο υπερβολής.

Ναι, είναι όντως προβληματικές. Γι' αυτό κι εμείς έχουμε πρόβλημα με την Παιδεία και την κοινωνική πρόνοια, ενώ αυτοί έχουν από τις καλύτερες στον κόσμο. Έχεις ζήσει σε βορειοευρωπαϊκή χώρα, μιβ? Όντως σε πολλές περιπτώσεις καταπιέζονται, αλλά ξέρεις γιατί; Γιατί υπάρχουν κανόνες οι οποίοι πρέπει να τηρούνται. Εδώ δεν τηρούνται παρά μόνο οι εντολές της Κ. Διαθήκης.
Στην Β. Ευρώπη καταπιέζονται πράξεις. Εδώ καταπιέζονται χαρακτήρες. Όποιος είναι διαφορετικός από τους άλλους, ακόμα κι αν δε τους ενοχλεί, δέχεται συμπεριφορά ρατσιστική από τους υπόλοιπους. Αυτό κι αν δείχνει έλλειψη συναισθημάτων - και σου μιλάω από πρώτο χέρι.
Τελοσπάντων, ξέρεις κάποιον Ολλανδό ή Βρετανό μπράβο που να δολοφόνησε κάποιον αθώο;
Παρεμπιπτόντως, έκανα ένα google search και δε βρήκα και πολλές λεπτομέρειες για την εθνικότητα των μπράβων. Βασικά δε βρήκα καμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αυτοι το παρακανουν με τους κανονες...
εμεις καποιες φορες και κυριως στα τουριστικα μερη οπως η μυκονος ειμαστε τρεις λαλουν και δυο χορευουν...λες και δεν υπαρχουν νομοι...
ουτε το ενα ειναι καλο,ουτε το αλλο.πρεπει να βρουν ολες οι κοινωνιες τη χρυση τομη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μεγάλη μερίδα φουσκωτών κάνουν την ίδια δουλειά στην Ελλάδα με τους Έλληνες συναδέλφους τους και προέρχονται από Ολλανδία, Ηνωμένο Βασίλειο και Ιρλανδία. Περί εθνικότητας έχει γίνει ήδη λόγος και στα ΜΜΕ με βάση στοιχεία της Αστυνομίας. Το ότι δεν τα βρήκες στο google δε λέει κάτι. Δε νομίζω οτι η Αστυνομία δημοσιεύεται στα directories του Google. Δε βλέπω το λόγο να μην έκανε την πράξη κάποιος Ολλανδός ή Βρετανός αφού είναι το ίδιο γουρούνι, οπότε καλά θα κάνεις να μην τον βλέπεις κι εσύ. Κινδυνεύεις να προκαταληφθείς εναντίον συγκεκριμένων των μπράβων με ελληνική εθνικότητα, πράγμα που είναι άστοχο. Ή μήπως αυτοί είναι καλόπαιδα και δεν σκοτώνουν; Κατάλαβέ το, αυτό για το οποίο συμφωνούμε όλοι είναι ότι οι αλήτες υπάρχουν παντού κι όταν κάποιος είναι αλήτης, είτε Έλληνας, είτε Ολλανδός, είτε Εγγλέζος, θα κάνει τα ίδια εγκλήματα.
Γεγονός είναι ότι πολλές κοινωνίες δημιουργούν πολύ σοβαρά προβλήματα στα άτομα. Σε κάποιο βαθμό και η ελληνική, πάντως όχι τόσο όσο σε άλλες. Διαφορετικά για ποιο λόγο να έρχονται εδώ (αλλά και σε Ισπανία, Πορτογαλία) κάθε καλοκαίρι και να βγάζουν τ'απωθημένα όλου του χρόνου; Έχεις δει τίποτα μιλιούνια Έλληνες να πηγαίνουν ομαδικά κι οργανωμένα να κάνουν το ίδιο εκει πάνω; Κάθε κοινωνία έχει τα ιδιαίτερα προβλήματά της, αλλά μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
Κι όταν κάπου είναι τόσο δημοφιλή πρακτορεία του στυλ Club 18-30, τότε μάλλον κάπου υπάρχει πρόβλημα. Κι αυτό δεν είναι η μέχρι πρότινος μη εφαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας, γιατί άλλωστε τα αίσχη που κάνουν εδώ και τυχαίνει να είναι παράνομα, στο Άμστερνταμ και το Λονδίνο θα μπορούσαν να τα κάνουν νομιμότατα και χωρίς να πληρώσουν αεροπλάνο. Απλώς στη Μεσόγειο έχουν και την απαραίτητη απόσταση από τα αδιάκριτα βλέμματα. Όσο για τους "κανόνες"; Μούφες, αλλού είναι το πρόβλημα... Στη δε Ανγκλετέρα τα περισσότερα εγκλήματα και προβλήματα δημιουργούνται απο κείνους τους Άγγλους νεαρούς που χαπακώνονται και μπεκρουλιάζουν στις pubs, στη δε Ολλανδία (δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, θα δείξει η Ιστορία), η ιδέα που επικρατεί είναι "επιτρέπουμε τα πάντα για να μην αποτελούν απαγορευμένο καρπό και παρανομούν οι πολίτες".
Άλλωστε και στην Ισπανία που οι νόμοι εφαρμόζονταν ανέκαθεν καλύτερα απ'οτι εδώ, δεν διστάζουν να κάνουν τα ίδια***. Ευτυχώς όμως από το φετινό καλοκαίρι και δώθε, η Αστυνομία, με βάση υποδείξεις εισαγγελέων, όπως πχ. της Χερσονήσου, έχουν αρχίσει να κόβουν πωπούς στα ξεσαλωμένα.

Μπάι δε γουέι, το τελευταίο σχόλιο της scully συνοψίζει την ουσία.


PS: Κανένας δεν αξίζει θάνατο και δη με τέτοιο τρόπο, αλλά αν ήταν εντελώς "αθώος" άσε καλύτερα να το κρίνει η Δικαιοσύνη. Κανένας άλλος δεν γνωρίζει πολλά για να το κρίνει.

PS2: Όταν υπάρχει πρόβλημα αλληλοαποδοχής δύο πλευρών, πχ. ατόμου-ατόμου, ομάδας-ομάδας, ατόμου-ομάδας κλπ., καλό είναι να ψάχνουμε τι φταίει και στις δύο πλευρές, διότι σίγουρα δεν φταίει μόνο η μία. Εγώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα να υπάρξω αρμονικά σ'αυτή τη χώρα; Μήπως επειδή τηρώ πιστά τις...εντολές της Καινής Διαθήκης; Μήπως επειδή είμαι ρατσιστής; Μήπως επειδή κοιτάω με μισό μάτι το διαφορετικό; Μήπως γιατι έχω έλλειψη συναισθημάτων; Μήπως επειδή καταπιέζω χαρακτήρες; Μήπως επειδή συναινώ σε όλα τα παραπάνω; Η απάντηση σε όλα είναι όχι και δεν έχω λόγο να πω κάτι άλλο πέραν της αληθείας χωρίς φόβο, πάθος και περιστροφές. Δεν ανήκω στη μάζα. Έχω πολλές απόψεις που θεωρούνται προχωρημένες, πρωτότυπες κι έχω και ανοιχτό μυαλό, νομίζω. Πάντως ποτέ σ'αυτη την κοινωνία που ζω, κι ας δεν ανήκω στη μάζα, κι ας είμαι διαφορετικός (όπως πρέπει να είναι όλοι), δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα πέρα από τη φυσιολογική διάσταση απόψεων. Και δε νομίζω πως η ελληνική κοινωνία μου δείχνει άλλο πρόσωπο απ'αυτό που δείχνει στους άλλους. Δεν έχει λόγο να το κάνει. Άρα νομίζω πως η αρμονική μου διαβίωση οφείλεται στη δική μου στάση. Ξέρω να είμαι διαφορετικός γιατί το πιστεύω (κι όχι να είμαι για να είμαι) κι επίσης ξέρω οτι στη συνύπαρξη των ανθρώπινων όντων χρειάζονται υποχωρήσεις σχεδόν πάντα, όσο επίπονες κι αν είναι. Όλοι τις κάνουμε, κανείς δεν θα είναι εξαίρεση. Διαφορετικά μπορεί να γίνει μοναχός σε κάποια ερημιά.
Προφανώς όσο ανόητο είναι να μισείς το διαφορετικό, τόσο ανόητο είναι να κάθεσαι να παίρνεις τοις μετρητοίς το τι λέει ο ένας κι ο άλλος. Μπορείς να ζήσεις κάπου κι αν είσαι αντίθετος με το κοινό αίσθημα, αρκεί να είσαι ανεκτικός, όπως πρέπει να είναι κάθε κοινωνικό ον. Ο κόσμος δεν φτιάχτηκε για κανέναν ιδανικός.;)

PS3: Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την ολιγωρία που υπάρχει από πλευράς Αστυνομίας σε τέτοια ευαίσθητα θέματα. Αυτό που με ενδιαφέρει, όμως, δεν ειναι μόνο να καταπολεμηθούν τέτοια φαινόμενα. Αυτό που πρέπει να ψάξουμε να βρούμε είναι γιατί υπάρχουν. Και τα αίτια είναι κοινωνικά, όπως πάντα.



***Φωτογραφίες σαν τις παρακάτω, με ξεσαλωμένους βορειοευρωπαίους μπορεί να είναι από οποιοδήποτε παρόμοιο hot προορισμό. Οι συγκεκριμένες από την Ibiza. Μήπως και οι Ισπανοί "δεν εφαρμόζουν τους νόμους και βασιλεύει η ασυδοσία";


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά γενικά δε συμπαθώ τους μπράβους και τους μυώδεις τύπους που γυρίζουν στα μπαράκια. Ούτε και το στυλ "μπαράκια". Έχω 100 φορές καλύτερα να πάω μια βόλτα στο πάρκο. Ακόμα κι αν πάω με το ΚΑΠΗ.

Δεν κατάλαβα σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι το οποίο είναι παράνομο εδώ και στο Amsterdam ή στο Λονδίνο θα ήταν νόμιμο. Εκτός από τα ελαφρά ναρκωτικά. Απλά αυτό συνδέεται δύσκολα με ένα φόνο ή όποιου είδους έκτροπα. Και συγκεκριμένα για τα ναρκωτικά στην Ολλανδία, είναι κάπως παρεξηγημένο το ζήτημα. Μόνο εξουσιοδοτημένα so-called "coffee shops" έχουν δικαίωμα να πωλούν ελαφριά ναρκωτικά σε μικρές δόσεις. Ναρκωτικά υπάρχουν κάθε μέρα στην Ομόνοια και στα σκοτεινά σοκάκια. Από κει και πέρα, ό,τι ισχύει εδώ ισχύει κι εκεί. Συν το ότι δεν επιτρέπονται τα πάντα για να μην κάνουν το απαγορευμένο οι πολίτες.

Για τα όργια και τα ξεσαλώματα έχω να πω ότι εμείς διαφημίζαμε τις "ιδιαίτερες αρετές" του τόπου μας σχετικά με αυτά. Επίσης ότι θα ήθελα πολύ να είμαι από μια μεριά όταν συλλάμβαναν τον όποιο τουρίστα που "παρεκτρεπόταν". Επίσης, το ότι κάποιοι, ας το θέσω συμπατριώτες μας, έκαναν παρόμοια πράγματα όχι σε μπαρ, αλλά σε σχολεία. Χωρίς να θέλω βέβαια μ' αυτό να πω ότι είμαστε χειρότεροι/καλύτεροι ή ό, τι άλλο στην προσωπική μας αξιοπρέπεια από άλλους λαούς. Απλώς για να τονίσω ότι όλοι στο ίδιο τσουκάλι βράζουμε.

PS2: Όταν [...] κανέναν ιδανικός.;)
Τότε τί να σου πω, είσαι πολύ τυχερός. Αν νομίζεις ότι οι άλλοι σέβονται τη διαφορετικότητά σου, τότε καλώς. Εγώ πάντως δε διατηρώ αυτή την αίσθηση. Ίσως, θα μου πεις, είμαι φρικιό! :P Αλλά πάντως εγώ ξέρω τέσσερις, στα σίγουρα, και ίσως πολύ περισσότερες περιπτώσεις ατόμων (συμ/νου και εμού) που έχουν μια ιδιότροπη/ξεχωριστή προσωπικότητα, στα οποία η ελληνική κοινωνία δείχνει, ναι, άλλο πρόσωπο. Η ελληνική κοινωνία δεν είναι μία, είναι πολλές μικρότερες μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θέλεις να μου πεις ότι το "εμείς διαφημίζαμε τις ιδιαίτερες αρετές" έχει καμία σχέση με τις ξενοδοχειακές αλυσίδες τύπου Louis Holidays (που βεβαίως δεν έχουν καμία σχέση με τις τοπικές οικονομίες) που υπογράφουν πολυετή συμβόλαια με πρακτορεία του εξωτερικού τα οποία μονο διαφημίζουν "Ποτό, clubs και σεξ με 12 ευρώ το βράδυ"; Η Ελλάδα εδώ και 30 χρόνια έχει πάψει να είναι δευτεροκλασάτος προορισμός των απανταχού στερημένων εφήβων και δεν έχει και καμία ανάγκη να γυρίσει σε αυτές τις εποχές. Ούτως ή άλλως το χρήμα σε πολεθνικές που εδρεύουν εκτός Ελλάδος πάει.

Όχι, για την αντιμετώπιση της οποίας χαίρω νομίζω πως ευθύνεται το γεγονός ότι ξέρω πότε θα υπερασπίζομαι τις θέσεις μου, αλλά και πότε να βάζω νερό στο κρασί μου. Επίσης είμαι της άποψης ότι τα πάντα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα, οπότε δεν πολυσκάω. Μια ζωή θα ζήσω κι επαναλαμβάνω ότι πρώτα θα είμαι εγώ καλά και μετά οι άλλοι. Κι όταν ζω σε μια κοινωνία, για να είμαι καλά, πρέπει να ξέρω πότε και μέχρι που να συμβιβάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, αναφέρομαι στη διαφήμιση με τα τρία S (sea, sun and sex), μέρος της επίσημης καμπάνιας του Υπουργείου Τουρισμού, μέρος της οποίας μάλιστα προβλήθηκε στο BBC, που έλαβε αδρή αμοιβή από το Υπουργείο μας.

Μακάρι να μπορούσα να πω κι εγώ το ίδιο. Αλλά έρχεται κάποια στιγμή που ενώ δε χρειάζεται να συμβιβαστεί κανένας για να υπάρξει αρμονία και συνεπής συνεργασία, "κάποιοι" (να μην τους κατονομάσω καλύτερα και αρχίσω να σας λέω για τους ανθρώπους του τόπου μου) απαιτούν από μένα να συμβιβαστώ ακόμα περισσότερο (τη στιγμή που είναι περιττό). Ε, εγώ εκεί θα τους δώσω χαιρετίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπα, αυτά τα σούργελα που έρχονται και αλλαξοκολλιάζονται εδω πέρα δεν έχουν απαραίτητο νοητικό επίπεδο για να δούνε BBC. Απο κάπου αλλού άκουσαν αυτές τις φήμες. :D
Παρ'ολα τούτα, τα τελευταία συνθήματα της καμπάνιας είναι "Five senses to explore, one country to adore", "Live your myth in Greece", "Explore your senses", "Greece-The True Experience" και λοιπά παρόμοια. Το SSS είναι μάλλον αστικός μύθος που κυκλοφορεί από τις παλιές εποχές που μαζευόντουσαν εδώ όλοι οι βρωμιάρηδες (ας μου συγχωρεθεί η έκφραση) που αναζητούσαν ακριβώς αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καρκίνος γαμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
για δειτε και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tritonas2009

Νεοφερμένος

Ο tritonas2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΑΙΣΧΟΣ !!!!
ΟΙ δικαστές θα έπρεπε να ντρέπονται για αυτή την απόφασή τους! Έκριναν με επιείκεια έναν ψυχρό δολοφόνο που αφαίρεσε τόσο εύκολα και αναίτια μια ζωή! Έναν ψευτόμαγκα, έναν νταή της νύχτας που θα έπρεπε να τιμωρηθεί παραδειγματικά!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ! ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ΑΙΣΧΟΣ !!!!
ΟΙ δικαστές θα έπρεπε να ντρέπονται για αυτή την απόφασή τους! Έκριναν με επιείκεια έναν ψυχρό δολοφόνο που αφαίρεσε τόσο εύκολα και αναίτια μια ζωή! Έναν ψευτόμαγκα, έναν νταή της νύχτας που θα έπρεπε να τιμωρηθεί παραδειγματικά!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ! ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

και να ταν μονο αυτο...εδω ο Κουγιας παει να βγαλει τον μπατσο λαδι με πραγματα ηλιθιο τροπο και καλα ο Αλεξη ειχε παει σε αγωνα πολο που εγιναν επεισοδια και αλλα τετοια...εε μαλακιες...ποια δικαιοσυνη μωρε;αυτο δεν υπαρχει γενικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top