TeX, LaTex, XeLaTeX κτλ.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια πράγματα σχετικά με το TeX και το LaTex; Είναι freeware; Αν ναι, από πού μπορώ να τα κατεβάσω;

Ευχαριστώ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια πράγματα σχετικά με το TeX και το LaTex; Είναι freeware; Αν ναι, από πού μπορώ να τα κατεβάσω;

Ευχαριστώ:thanks:
Τα πάντα βρίσκονται στην wikipedia ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/TeX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ. Πιστεύεις ότι αξίζει να το εγκαταστήσω; (έχω ήδη το MS O 2007) Το κατεβάζω τώρα-ελπίζω να είναι το σωστό αρχείο αυτόπου κατεβάζω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η γνώση LaTeX πλέον είναι τουλάχιστον χρήσιμη σε κάποιον που ασχολείται σοβαρά με εργασίες περί μαθηματικών και φυσικής και λύνει τα χέρια όλων όσων είναι γνώστες της. Αρκετά πανεπιστήμια (θετικών επιστημών) για παράδειγμα απαιτούν οι εργασίες των φοιτητών να είναι γραμμένες σε Latex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ακόμα και για απλά κείμενα βολεύει πολύ όταν τη μάθεις γιατί κάνει μόνη της σωστή στοιχειοθέτηση (είναι ολόκληρη επιστήμη), φτιάχνεις πολύ εύκολα κεφάλαια και περιεχόμενα κτλ.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις το Word ας πούμε με τη latex, το ένα είναι WYSIWIG editor ενώ το άλλο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Περίπου πόσο χρόνο θα μου πάρει για να μάθω να το χρησιμοποιώ (το LaTeX); Πρέπει να διαβάσωκάποιο guide ή να πειραματιστώ εμπειρικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κοίτα, άπαξ και τη συνηθίσεις δεν θα θες να γυρίσεις στις παλιές σου συνήθειες. Οι περισσότεροι μαθαίνουν μέσα από δοκιμές συνήθως... Ωστόσο, καλό θα ήταν να ακολουθήσεις και έναν οδηγό, που πάντα θα είναι εκεί να σε βοηθάει στις όποιες δυσκολίες συναντήσεις.

Όσο για το "χρόνο προσαρμογής", αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Άλλωστε ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι ξέρεις να χρησιμοποιείς μια <<γλώσσα>> άψογα, δίχως δηλαδή να χρειάζεσαι βοήθεια. Με καθημερινή ενασχόληση, πιστεύω πως θα μπεις στο κλίμα μέσα σε ένα μήνα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ο οδηγός βρίσκεται εδώ:
https://en.wikibooks.org/wiki/LaTeX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Κατέβασα ένα αρχείο από την επίσημη ιστοσελίδα που ονομάζεται proTeX. Είναι συμβατό με τα Windows Vista? Περιέχει το proTeX το LaTeX;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ για windows έχω κατεβάσει το MikTeX για τη μηχανή και το LEd ως editor και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Έγραφα περίπου για ένα εξάμηνο όλες τις εργασίες μου σε latex και μπορώ να πω οτι την έχω συνηθίσει αρκετά. Εννοείται οτι κοιτάω συχνά στο google πως ακριβώς χρησιμοποιείται κάποια εντολή ή κάποιο περιβάλλον, δεν γίνεται να τα θυμάσαι όλα αυτά.
Καλό tutorial για αρχή είναι και αυτό εδώ: https://tobi.oetiker.ch/lshort/lshort.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ευχαριστώ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ξέχασα να βάλω links για αυτά που ανέφερα.
Για το MikTeX: https://miktex.org/
Για το LEd: https://www.latexeditor.org/
Όλα free σαφώς, στο γενικότερο πνεύμα του TeX.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εγκατέστησα το LEd, το MikTeX, το TeXnicCenter και το Ghostscript. Τα τρία τελευταία περιέχονταν στο proTeX που είχα κατεβάσει.
(1)Το MikTeX είναι κάτι σαν το MS Word; Στην τοποθεσία που το έχω εγκαταστήσει μέσα στον αντίστοιχο φάκελο υπάρχουν 4 εικονίδια: Browse Packages; Previewer; Settings; Update. Ποιό από τα 4 θα ανοίξω για να χρησιμοποιήσω το MikTeX;
(2)Το TeXnicCenter νομίζω πως έχει και LaTeX, σωστά; Τι παραπάνω έχει το LEd από το TeXnicCenter, τότε;
(3)Ποιό πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω από αυτά για επεξεργασία κειμένου;
(4)Διάβασα κάτι για δημιουργία pdf μέσω αυτών των προγραμμάτων. Γίνεται να δημιουργήσεις αρχείο σε μορφή pdf χρησιμοποιόντας κάποιο από αυτά τα προγράμματα; Αν ναι, πώς;
(5)Μήπως παρέλειψα να κατεβάσω κάποιο άλλο χρήσιμο πρόγραμμα TeX-....;

*Όποιος απαντήσει σε όλες αυτές τις ερωτήσεις θα είναι, πραγματικά, ήρωας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1) Το MikTex είνα απλώς μια υλοποίηση της latex για windows, δεν το χρησιμοποιείς για συγγραφή κειμένων. Εγκατάσταση θέλει απλά και μετά το ξεχνάς.

2) Απο οτι ξέρω είναι περιβάλλον για να γράφεις latex, σαν το LEd δηλαδή, και χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποια μηχανή για latex σαν το MikTex (ίσως την βάζει μόνο του). Είναι open source αυτό, το LEd είναι απλά free.

3) LEd (ή το TeXnicCenter αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει).

4) Στο LEd πατάς απλά F7 και σου βγάζει pdf. Κάνει μερικά δευτερόλεπτα compile και στο βγάζει στον ίδιο φάκελο που έχεις και το αρχείο .tex το οποίο είναι ουσιστικά ο "κώδικας" latex που έχεις γράψει.

5) Δεν νομίζω.

Διάβασε τα tutorial πρώτα βασικά (έχουν και παραδείγματα) για να καταλάβεις πως χρησιμοποιείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν δουλεύεις και σε λίνουξ, κατέβασε την εκεί διανομή latex.

Σε ubuntu:

sudo apt-get install

Code:
tetex-base
tetex-bin
tetex-extra

και δες εδω: https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=810301
για εγκατάσταση ελληνικών (χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις γλώσσα με το χέρι)

Καλοί editors: Kile (για KDE) winefish (για Gnome/Xfce)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Eruyomo, όχι δεν χρησιμοποιώ Linux. Ευχαριστώ πάντως.
Anarki, πραγματικά με βοήθησες τόόόόόσο πολύ.:thanks::thanks::thanks::thanks:, όπως και ο nikosclick βοήθησε πολύ. Ευχαριστώ παιδιά.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγκατέστησα το LEd, το MikTeX, το TeXnicCenter και το Ghostscript. Τα τρία τελευταία περιέχονταν στο proTeX που είχα κατεβάσει.
(1)Το MikTeX είναι κάτι σαν το MS Word; Στην τοποθεσία που το έχω εγκαταστήσει μέσα στον αντίστοιχο φάκελο υπάρχουν 4 εικονίδια: Browse Packages; Previewer; Settings; Update. Ποιό από τα 4 θα ανοίξω για να χρησιμοποιήσω το MikTeX;
(2)Το TeXnicCenter νομίζω πως έχει και LaTeX, σωστά; Τι παραπάνω έχει το LEd από το TeXnicCenter, τότε;
(3)Ποιό πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω από αυτά για επεξεργασία κειμένου;
(4)Διάβασα κάτι για δημιουργία pdf μέσω αυτών των προγραμμάτων. Γίνεται να δημιουργήσεις αρχείο σε μορφή pdf χρησιμοποιόντας κάποιο από αυτά τα προγράμματα; Αν ναι, πώς;
(5)Μήπως παρέλειψα να κατεβάσω κάποιο άλλο χρήσιμο πρόγραμμα TeX-....;

*Όποιος απαντήσει σε όλες αυτές τις ερωτήσεις θα είναι, πραγματικά, ήρωας.:P

αν και λίγο καθυστέρημενα...

καταρχήν δεν σου χρειάζεται και το led και το TeXnicCenter και τα 2 κάνουν την ίδια δουλειά - είναι, ας πούμε, οι επεξεργαστές κειμένου για το LaTex. Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ το TeXnicCenter και είμαι πολύ ευχαριστημένη!
Τώρα...

1)Τα εικονίδια: Browse Packages; Previewer; Settings; Update θα σου χρειαστούν βασικά στην περίπτωση που θελήσεις να προσθέσεις κάποια "πακέτα" στη βασική διανομή του LaTex που έχεις κατεβάσει. Για να γράφεις το κειμενό σου θα χρησιμοποιήσεις το led ή το TeXnicCenter

2)ούτε το led ούτε το TeXnicCenter δεν "έχουν" Latex..είναι απλά οι κειμενογράφοι

3)δες παραπάνω

4)με το TeXnicCenter μπορείς να παράγεις αρχεία 3 τύπων .pdf, .ps και .dvi

5)είσαι καλυμένος

Γενικότερα, το Latex είναι κατά τη γνώμη μου ένα εξαιρετικό εργαλείο για τη συγγραφή μαθηματικού, κατά βάση, κειμένου. Μπορεί τον πρώτο καιρό να χρειάζεσαι 2πλο ή και 3πλο χρόνο σε σχέση με συμβατικούς κειμενογράφους αλλά μετά από αρκετή ενασχόληση το αποτέλεσμα σε ανταμείβει!!
Παρ΄όλα αυτά βεβαια...δεν το θεωρώ απαραίτητο για έναν μαθητή λυκειού να γράφει σε Latex, δεν νομίζω να του χρειαστεί πουθενά και ίσως να είναι σπατάλη χρόνου τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο...

Υ.Γ κάποια στιγμή χρειάστηκε στη σχολή να γράψω έναν σύντομο οδηγό για την εγκατάσταση του Latex σε windows καθώς και κάποιες βασικές οδηγίες για αρχή..όποιος το χρειαστεί μπορεί να μου στείλει pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δοκίμασε και το Lyx. Εμενα μου αρεσει πολυ!
Download
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Λοιπόν...με αφορμή το LaTeX Tag Bar που υπάρχει εδώ στο iSchool (συγγνώμη αλλά δεν λειτουργεί το πλήκτρο με την κόμμα) αποφάσισα να κατεβάσω το ίδιο πρόγραμμα στο σκληρό ώστε να κάνω ωραίες παραστάσεις κλάσματα συναρτήσεις πολυώνυμα - μονώνυμα κτλ.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάτι. Στο google μου βγήκαν αρχεία σχεδόν 1gb που σιγά μην κατεβάσω. Μου έβγαλε και άλλα αρχεία με τα οποία ίσως θα μπορούσα να εγκαταστήσω το LaTeX αλλά με έμπλεξαν πολύ και τα διέγραψα. Μου έστειλε ο φίλος μου ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα LaTeX το οποίο όμως δεν καταλαβαίνω: έχει δυο ένθετα παράθυρα πολλαπλές επιλογές εκ των οποίων μερικές δεν γνωρίζω και όταν πατάω κάτι σε πρόχειρη γραφή LaTeX μετά δεν μου το μετατρέπει σε κανονική μορφή. Το αφήνει έτσι. Για παράδειγμα:



Αυτό θα ήθελα πχ. να βγεί αλλά μένει αυτό:

\sum_{a}^{b} \times {c}^{b} + {a}^{b} - \int_{a}^{c} - \frac{\sum_{a}^{c}}{{b}^{-2}}


Μήπως έχετε καμιά λύση ή ξέρετε από LaTeX? Το πρόγραμμά μου λέγεται LED.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το συντάκτη LATEX που διαθέτει το i-school.

Βιβλιοθήκη--> Εργαλεία--> Συντάκτης LaTeX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν έχει ήδη το LEd, πρέπει να εγκαταστήσεις και το MiKTeX για windows για να μπορεί το LEd να κάνει compile τον κώδικά LaTeX (αυτό εδώ: \sum_{a}^{b} \times {c}^{b} + {a}^{b} - \int_{a}^{c} - \frac{\sum_{a}^{c}}{{b}^{-2}}) και να σου βγάλει ένα ωραίο PDF με αυτό που θέλεις να δεις.

https://miktex.org/2.7/setup
82MB είναι.

Δες κι εδώ σχετική συζήτηση: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40527
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top