εχει κανενας απο εσας Linux?

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
παιδια εβαλα Linux Ubuntu και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!! πριν μια βδομαδα τα εβαλα και εχω κανει μεγαλη προοδο στη χρηση τους! Tυφλα να εχουν τα Vista! Τα καλυτερα τρισδιαστατα γραφικα που εχω δει! Ασε που ειναι και τζαμπα! ΟPEEN SOURCE 4EVER!! Εχει κανενας αλλος να μου πει τη γνωμη του?
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν θελετε περισσσοτερες πληροφοριες για το ubuntu μπειτε στο blog που εφτιαξα(ειναι ακομα σε αρχικο σταδιο) https://blogs.sch.gr/kipourouma/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karkas

Νεοφερμένος

Ο karkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ! Τα έχω βάλει εδώ και αρκετό καιρό, κανα 2 μήνες, και οφείλω να πω ότι είναι απλά εκπληκτικά!

Και μόνο οι εφαρμογές (ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) που μπορείς να βρεις, οι γνώσεις που μπορείς να πάρεις απ'την ενασχόληση μαζί τους, τα εφέ που μπορείς τόσο εύκολα να απολαύσεις, όλα αυτά είναι μια εκπληκτική προσπάθεια που έχει φέρει πλούσιους καρπούς. Markip, μπράβο σου και σένα που τα χρησιμοποιείς και τα μαθαίνεις, είναι ένα μεγάλο βήμα στο θέμα Internet, Υπολογιστής κτλ, και πρέπει να εξαπλωθούν και να αναπτυχθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Πρώτη φορά έβαλα Ubuntu πέρσι το καλοκαίρι για δοκιμές αλλά πάντα απογοητευόμουν πάτντα ή θα χάλαγε η εγκατάσταση,όμως άρχησα να ασχολούμαι σοβαρά πριν λίγες βδομάδες και πιστεύω ότι θα μείνω, βέβαια με dual boot με τα Vista για κάνα παιχνιδάκι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Εγώ! Τα έχω βάλει εδώ και αρκετό καιρό, κανα 2 μήνες, και οφείλω να πω ότι είναι απλά εκπληκτικά!

Και μόνο οι εφαρμογές (ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) που μπορείς να βρεις, οι γνώσεις που μπορείς να πάρεις απ'την ενασχόληση μαζί τους, τα εφέ που μπορείς τόσο εύκολα να απολαύσεις, όλα αυτά είναι μια εκπληκτική προσπάθεια που έχει φέρει πλούσιους καρπούς. Markip, μπράβο σου και σένα που τα χρησιμοποιείς και τα μαθαίνεις, είναι ένα μεγάλο βήμα στο θέμα Internet, Υπολογιστής κτλ, και πρέπει να εξαπλωθούν και να αναπτυχθούν!
και εγω πιστευω οτι πρεπει να αναπτυχθουν, να παρουν δημοσιοτητα γιατι τωρα ο κοσμος φοβαται να ασχοληθει με κατι αλλο εκτος windows! πρεπει να κινητοποιηθουμε σαν λαος σοσον αφορα τα λειτουργικα συστήματα. Και εχω να προτεινω κατι...Ειναι πλεον γνωστο οτι τα παιδια απο το δημοτικο ακομα χρησιμοποιουν υπολογιστη. Γιατι ομως να μην διδασκομαστε σ'ολα τα λειτουργικα συστηματα(τα πιο γνωστα τουλαχιστον) και οχι μονο σε ενα(windows)? Ετσι και τα παιδια θα εχουν περισσοτερες γνωσεις πανω στους υπολογιστες και οταν θα μεγαλωσουν θα εχουν την ευκαιρια να διαλεξουν το λειτουργικο συστημα που τους αρεσει περισσοτερο και οχι αυτο που τους ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ η κοινωνία(windows). Επιπλεον, απο οτι παρατηρησα εγω τουλαχιστον εμαθα αρκετα για τους υπολογιστες μεσα απο τα linux.(π.χ. για την αρχιτεκτονικη τους amd or intel) στα λινουξ δεν μπορεις να εγκαταστησεις κατι που δεν συμβαδιχει με την αρχιτεκτονικην του υπολογιστή. Τελος τα παιδια θα εχουν την ευκαιρια να μαθουν για τον ανοιχτο κωδικα και τη σημασια του και ετσι θα καταλαβουν περισσοτερο τις διαδικασιες που κανει ο υπολογιστής.
(μηπως να στειλω καμια επιστολη στο ΥΠΕΠΘ μπας και αρχισουμε να χρησιμοποιουμε και αλλα λειτουργικα συστηματα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karkas

Νεοφερμένος

Ο karkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εμείς ευτυχώς είχαμε φέτος καθηγητή στο Λύκειο ο οποίος υποστήριζε αρκετά τον ανοιχτό κώδικα και τα λογισμικά πέραν των Windows, ενώ μάλιστα είχε φροντίσει να δώσει σε όσους ενδιαφέρονταν από ένα Ubuntu Live CD της τελευταίας έκδοσης!

Όσον αφορά τα παιδιά υπάρχει ένα γεγονός: Γονείς οι οποίοι έμαθαν να χρησιμοποιούν τα Windows στον υπολογιστή θα περάσουν αυτό το πράγμα στα παιδιά. Το αν τα παιδιά θα χρησιμοποιήσουν αργότερα Linux ή οτιδήποτε άλλο εξαρτάται από την ενημέρωση που παίρνουν. Νομίζω τα σχολικά βιβλία υποστηρίζουν 70% την εκμάθηση Windows και τη χρήση τους, παρόλ'αυτά νομίζω ότι ένα 30% τους ωθεί να χρησιμοποιήσουν το κάτι διαφορετικό (πάντα φυσικά ανάλογα με τον καθηγητή).

Αυτάα...όσο για το ΥΠΕΠΘ, στείλε :P αν και δεν παίζει να φτάσει πουθενά η επιστολή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Και εγώ υποστηρίζω τα Linux μέσω του OpenSuse 11 αν και είναι το δευτερεύον :(λειτουργικό μου (έχω πρόβλημα με την ασύρματη δικτύωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ Linux κοντά στα 4 χρόνια αλλά έχω dual-boot σύστημα.
Το Linux το έχω περισσότερο για server δουλιές, όπως webserver, databases κτλ...
Ξεκίνησα με SuSE 8.0 (ωραίες εποχές) και τη στιγμή αυτή έχω Ubuntu Hardy Heron
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
www.ubuntu.gr-org H ελληνική κοινότητα του Ubuntu Linux, τα παιδιά εκεί μέσα βοηθούν όποιον έχει πρόβλημα με τη διανομή ενώ γίνονται και προσπάθειες να κάνουμε γνωστό τον ανοικτό κώδικα στο ευρύ κοινό. Αξίζει έστω να κλικάρετε μια φορά στο site αυτό και όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να γίνετε μέλη ώστε να βοηθήσετε και να βοηθηθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
www.ubuntu.gr-org H ελληνική κοινότητα του Ubuntu Linux, τα παιδιά εκεί μέσα βοηθούν όποιον έχει πρόβλημα με τη διανομή ενώ γίνονται και προσπάθειες να κάνουμε γνωστό τον ανοικτό κώδικα στο ευρύ κοινό. Αξίζει έστω να κλικάρετε μια φορά στο site αυτό και όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να γίνετε μέλη ώστε να βοηθήσετε και να βοηθηθείτε.

η διευθυνση που εδωσες δεν ειναι εγκυρη μαλλλον κατι εγραψες λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
H σωστή διεύθυνση είναι https://www.ubuntu.gr/ . :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μονο μια παρατήρηση αν επιτρέπετε!
Είναι το Linux. Όχι τα Linux!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απ'το πληκτρολόγιο μου το πήρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Απ'το πληκτρολόγιο μου το πήρες :P
ναι ναι το ξερω αλλα οταν το πρωτοεγραψα το ποστ δεν το ηξερα! :P κατσε να το διορθωσω! α ρε ατιμα windows τι μας κανατε!:D
Υ.Γ. α!!! δεν διορθωνεται!!!! ας το διορθωσει καποιος συντονιστης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top