Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Συμφωνό 100% ότι αν δεν θέλεις δεν απιστείς, στην τελική ο πειρασμός είναι απλά το άλλωθι της επιθημίας να απατήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, το θεωρώ παντελώς αδύνατο να μην απιστήσει κάποιος σε μια μακρόχρονη σχέση (πολύ μακρόχρονη όμως). Και όχι, δεν θεωρώ πως είναι θέμα ανθρώπου- απλά είναι αδύνατον να είσαι 15-20 χρόνια με κάποιον και να μη γυρίσεις ποτέ να κοιτάξεις κάποιον άλλον! Το αν θα κάνεις κάτι είναι άλλο θέμα και μπορεί και να μη κάνεις, αλλά για μένα είναι απιστία και απλά το "μου αρέσει αυτή και ας την φλερτάρω ανώδυνα και βλέπουμε".

Και φυσικά θα προτιμούσα να μη το μάθω, αλλά αν το μάθω, μάλλον θα το συγχωρήσω, παρόλο που ξέρω πως θα με πονέσει πάρα πολύ. Το να θες και κάποιον άλλον όμως μετά από τόσα χρόνια, ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν είναι ένδειξη πως ξαφνικά σταμάτησες να αγαπάς και να θέλεις και τον ήδη υπάρχοντα σύντροφό σου. Σημαίνει απλά πως θες να ξαναζήσεις την μαγεία του φλερτ από την αρχή.. Μπορώ στο κεφάλι μου (όχι στην καρδιά μου) να διαχωρίσω το σεξ, το φλερτ και το πάθος που σου προκαλεί κάποιο νέο άτομο από την αγάπη που σου εμπνέει ο επί χρόνια σύντροφός σου..

Και φυσικά μιλάω για περιπτώσεις όπου ο άλλος είναι διακριτικός και δείχνει πως η απιστία του είναι απλά θέμα ..αλλαγής κι όχι για κάποιον που το έχει σύστημα διαρκώς να απατά. (Φυσικά θα του ψήσω το ψάρι στα χείλη μέχρι να τον συγχωρήσω, αλλά θα το συγχωρήσω, αφού πρώτα πάθω την σοκάρα της ζωής μου!)
Δυστυχώς είσαι πολύ απόλυτη. Αυτό θα σε κάνει να θεωρείς δεδομένη την απιστία απο το μακροχρόνιο σύντροφό σου (πράγμα που θα τον αδικέι), με αποτέλεσμα να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα που και εσύ (δεν πιστεύω να βγάζεις τον εαυτό σου εκτός) όπως λες θα τον απατήσεις. Δέχομαι να το πιστεύετε (και εσείς που συμφωνήσατε) αυτό, μόνο αν θέλετε όντως να μην νιώσετε τόσο άσχημα όταν το κάνετε εσείς (λες "και αυτός θα το κάνει κάποτε, οπότε γιατί όχι και εγώ"), ή να νιώσετε λιγότερο άσχημα όταν και αν γίνει σε εσάς. Επίσης με τη δήλωση "θα προτιμούσα να μη το μάθω", ουσιαστικά λες ότι προτιμάς να ζεις στο παραμύθι παρά στην αλήθεια. Δεκτό, αλλά αφού το έχεις δεδομένο ότι θα γίνει, γιατί να λες ότι δεν το ξέρεις; Αφού το ξέρεις απο πριν! Όσον αφορά την μαγεία του flirt, έχω ξαναπεί ότι μπορείς να flirtάρεις και με τον σύντροφό σου. Επίσης, πιστεύω ότι με τον καιρό, θα καλυφθείς απο τόσα άλλα πράγματα στη ζωή (όπως οικογένεια-παιδιά) που δεν θα σε ενδιαφέρει καθόλου το flirt. Δεν ξέρω όμως (είδες κρατάω μια πισινή :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα γι αυτό έκανα ένα μίνι ορισμό της απιστίας και είπα πως σε αυτήν ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ συμπεριλαμβάνω και το απλό φλερτ ή το να κοιτάξεις απλά κάποια άλλη και να σκεφτείς πως θα την ήθελες ενδεχομένως αν δεν είχες ήδη σχέση. Ε, μη μου πεις, πως αν έχεις σχέση 5 χρόνια πχ δεν θα σκεφτείς ποτέ πως θα ήσουν με κάποιον άλλον ή δεν θα γνωρίσεις κάποιον που θα σε τραβάει (κι ας μη κάνεις κάτι) ή αν σου την πέσει κάποιος/α δεν θα κολακευτείς και ίσως κρατήσεις το (αθώο) παιχνιδάκι για λίγο.. Άλλοι αυτά δεν τα θεωρούν απιστίες, για μένα όμως είναι. Και ναι, βάζω και τον εαυτό μου μέσα- είναι αδύνατο να μη κοιτάξω ποτέ κάποιον άλλον (απλά δεν θα προχωρήσω).

Και ναι προτιμώ να μη το μάθω με αποδείξεις, παρόλο που ήδη ξέρω πως σίγουρα μετά από 4 χρόνια ε, δεν μπορεί, κάποια στιγμή μπορεί να θέλησε και κάποια άλλη και μπορεί, εν μέσω αστείου και σοβαρού, να την φλέρταρε κιόλας! Άνθρωπος είναι, δεν είναι αντικείμενο να μην έχει συναισθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η απιστια ειναι σαν την μ@λ@κια, ολοι λενε οτι δεν το κανουν και ολοι το εχουν κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
η απιστια ειναι σαν την μ@λ@κια, ολοι λενε οτι δεν το κανουν και ολοι το εχουν κανει


Χαχαχαχα! Δεν συμφωνώ, αλλά μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οχι κοιτα, το θεμα της απιστιας ειναι λιγακι πιο συνθετο, πως οριζεις την απιστια, σε τι επιπεδο?

ειναι το να κοιτας αλλον/η, το να φλερταρεις, το φιλι, το one night stand, ολοκληρη δευτερη σχεση?

ειναι δεδομενο πως τουλαχιστον τα πρωτα τρια τα εχουν κανει *ολοι* οι ανθρωποι ενω βρισκονται σε σχεση, ειναι η βιολογια μας τετοια. Ορισμενοι ειναι γεγονος πως δεν δρουν πανω στην επιθυμια εξω-σχεσικης συνουσιας κυριως γιατι φοβουντε.

το ζητημα ειναι *ποτε*. Ναι τον πρωτο καιρο (2-3-10 χρονια) νοιωθεις απολυτα καλυμενος απο τον συντρωφο σου, μετα απο αρκετο καιρο ομως ολοι οι αλλοι αρχιζουν να δειχνουν ωραιοι και διαφορετικοι. Just happens ειναι απλα κοινα αποδεκτο μυστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Eγω πιστευω σε τρις εκδοχες
1) ειναι θεμα ανθρωπου αν θα κανει κατι η οχι....
ειναι καποιοι/ες που οσο και του καλυπτει ο αλλος το εχουν μεσα τους...
η φοβεροι ατακα τους<καθε μερα φασολαδα δεν λεει>
2) δεν τους καλυπτει η συντροφος τους αλλα για καποιους χ λογους δεν θελουν να χωρισουν
3) λογο ανασφαλιας(κατανοητο νομιζω)
ελπιζω σε κανεναν μας να μην τυχει αλλα δυστηχος τον τελευταιο καιρο ακουμε πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ειναι το να κοιτας αλλον/η, το να φλερταρεις, το φιλι, το one night stand, ολοκληρη δευτερη σχεση?

ειναι δεδομενο πως τουλαχιστον τα πρωτα τρια τα εχουν κανει *ολοι* οι ανθρωποι ενω βρισκονται σε σχεση,

Just happens ειναι απλα κοινα αποδεκτο μυστικο

Καλά για το πρώτο μόνο συμφωνώ. Για το δεύτερο και τρίτο ούτε για πλάκα.
Και δεν απλά συμβαίνει. Όσοι πιστεύουν ότι απλά συμβαίνει τότε απλά ψιλό εώς χοντρό το επιδιώκουν και καλύπτουν την επιπολαιότητα τους με το "ε έτυχε". Αν το εννοείς ότι είναι μια πιθανότητα όπως λέμε ποτέ μην λες ποτέ και μην λες μεγάλα λόγια τότε οκ.
Και άτομα που δεν απλά τυχαίνει σίγουρα νιώσθουν στο πετσί τους της συνέπειες της πράξης τους καθώς φανερώνονται και δεν το κρύβουν και έτσι το πιθανότερο είναι ότι δεν το ξανακάνουν. Αν δεν τσούξει πραγματικά δεν μαθαίνεις.

Περίπου όποιος κλέβει ατιμώρητος μάλλον θα ξανακλέψει. Και ο απόλυτος τιμωρός είναι ο ίδιος ο εαυτός μας αν τον εκτιμάμαι και απαιτούμε κάποια πράγματα από αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Eγω πιστευω σε τρις εκδοχες
1) ειναι θεμα ανθρωπου αν θα κανει κατι η οχι....
ειναι καποιοι/ες που οσο και του καλυπτει ο αλλος το εχουν μεσα τους...
η φοβεροι ατακα τους<καθε μερα φασολαδα δεν λεει>
2) δεν τους καλυπτει η συντροφος τους αλλα για καποιους χ λογους δεν θελουν να χωρισουν
3) λογο ανασφαλιας(κατανοητο νομιζω)
ελπιζω σε κανεναν μας να μην τυχει αλλα δυστηχος τον τελευταιο καιρο ακουμε πολλα

Και οι τρεις περιπτώσεις αυτές φανερώνουν προβληματικά άτομα:

1)Έλειψη σεβασμού,το έχω μέσα μου σε αυτή την περίπτωση σημαίνει είτε είμαι ελαφρών ηθών(ή και καθόλου) είται ότι η ανατροφή μου και ο σεβασμός μου είναι για τα μπάζα(κρίμα τα μπάζα).
2)Έλλειψη νοημοσύνης.
3)"Θα σε φάω πριν με φάς,έστω και αν υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην με φας",άιτιολογία ίδια με του 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Περίπου όποιος κλέβει ατιμώρητος μάλλον θα ξανακλέψει. Και ο απόλυτος τιμωρός είναι ο ίδιος ο εαυτός μας αν τον εκτιμάμαι και απαιτούμε κάποια πράγματα από αυτόν.


:worship: :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πάντως πως απιστία δεν θεωρείται πχ. να δεις μια όμορφη κοπέλα/άντρα και να σκεφτείς "τι όμορφος/η που είναι" χωρίς όμως να κάνεις τίποτα ουσιαστικό για να τον/την κατακτήσεις και απλά αυτή η σκέψη να είναι παροδική.

Οτιδήποτε παραπέρα απο το μυαλό το θεωρώ πια ως απιστία και είναι καταδικαστέα σε όλες τις περιπτώσεις, εφόσον φυσικά δεν έχει τελείωσει κάποιος με την προηγούμενη σχέση του.

Και φυσικά, υπάρχει αδυναμία αποδείξεως της απιστίας a priori. Δεν μπορώ να φανταστώ λογικά όντα τα οποία δεν είναι κάτω απο την επήρρεια διαφόρων ουσιών [αλκοόλ,ναρκωτικά] που ευσυνείδητα θέλουν να πληγώσουν τον σύντροφο τους. Εάν το κάνουν αυτό δεν θεωρώ ότι είναι άξιοι για μια σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
οχι κοιτα, το θεμα της απιστιας ειναι λιγακι πιο συνθετο, πως οριζεις την απιστια, σε τι επιπεδο?

ειναι το να κοιτας αλλον/η, το να φλερταρεις, το φιλι, το one night stand, ολοκληρη δευτερη σχεση?

ειναι δεδομενο πως τουλαχιστον τα πρωτα τρια τα εχουν κανει *ολοι* οι ανθρωποι ενω βρισκονται σε σχεση, ειναι η βιολογια μας τετοια. Ορισμενοι ειναι γεγονος πως δεν δρουν πανω στην επιθυμια εξω-σχεσικης συνουσιας κυριως γιατι φοβουντε.

το ζητημα ειναι *ποτε*. Ναι τον πρωτο καιρο (2-3-10 χρονια) νοιωθεις απολυτα καλυμενος απο τον συντρωφο σου, μετα απο αρκετο καιρο ομως ολοι οι αλλοι αρχιζουν να δειχνουν ωραιοι και διαφορετικοι. Just happens ειναι απλα κοινα αποδεκτο μυστικο

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιος δεν θέλει να κάνει κάτι δεν το κάνει απλώς.Οι "πειρασμοί" και οι ζωώδεις έλξεις είναι δικαιολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε μια μικρή έρευνα που ήθελα να κάνω για την απιστία, το google μου έβγαλε αυτό το αποτέλεσμα…
[SIZE=-1]Αποτελέσματα 91 - 100 από περίπου 60.400 για απιστια .
[/SIZE]
Μου έχει μείνει από τα λίγα που διαβασα το εξής:

Η απιστία έχει να κάνει με μια σειρά συμπεριφορών με κατα βάση υπόβαθρο ανασφάλειας και συνεχή αναζήτηση επιβεβαίωσης μέσα από πολλούς διαφορετικούς συντρόφους. Κάποιοι ανακάλυψαν η πιστεύουν οτι ανακάλυψαν το γονίδιο της απιστίας δίνοντας μια γενετική προδιάθεση.

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να θεωρηθεί παθολογία. Αν λάβει κάποιος σοβαρά τη γενετική προδιάθεση και την συνδυάσει με τις συμπεριφορές που υιοθετούνται η μαθαίνονται από έναν γονέα ο οποίος υπήρχε η είναι άπιστος τότε μάλλον μιλάμε για χαρακτηριστικό προσωπικότητας.


Γονίδιο απιστίας λοιπόν δεν υπάρχει. Μπορεί να υπάρχουν γονίδια που υποβοηθούν, όπως γονίδια που σε κάνουν πιο ριψοκίνδυνο και συνδεόνται με την προσωπικότητα. Αλλά σε καμία περίπτωση ένα και μοναδικό γονίδιο που καθορίζει αν θα απιστήσεις.


Προσωπικά για μένα η εμπιστοσύνη είναι ιερή αξία και δεν μπορώ να δεχτώ ότι η απιστία είναι δεδομένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
mentor:

κανεις τεραστια λαθη, δεν μπορω να μπω στο κοπο να σου τονισω τα προφανη, απλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι, η πιστη σε μια σχεση δεν εχει καμια σχεση με την εφυια (αλλο παλι τουτο, τι ειναι η εφυια?). Με την ανασφαλεια ναι, αλλα και παλι δεν ειναι τοσο απλο οσο το κανεις να φαινεται.

Και φυσικά, υπάρχει αδυναμία αποδείξεως της απιστίας a priori. Δεν μπορώ να φανταστώ λογικά όντα τα οποία δεν είναι κάτω απο την επήρρεια διαφόρων ουσιών [αλκοόλ,ναρκωτικά] που ευσυνείδητα θέλουν να πληγώσουν τον σύντροφο τους. Εάν το κάνουν αυτό δεν θεωρώ ότι είναι άξιοι για μια σχέση.

κοιτα τη φυση, ποσα ζωα ειναι μονογαμικα? Κοιτα τον αρσενικο homo sappiens γιατι μπορει να γονιμοποιησει 10 φορες τη μερα καθε μερα χωρις καμια διακοπη, για να κανει με την ιδια γυναικα 500 παιδια το χρονο? Η απιστια, η αν θελεις οι πολλαπλοι ερωτικοι συντρωφοι ειναι εξελικτικη οικονομια της φυσης για την διαιονηση της ζωης.

Οι μονογαμικες σχεσεις ειναι αργοτερο, κοινωνικο φαινομενο που βασιζεται στο γεγονος οτι το ανθρωπινο βρεφος ειναι μεχρι τα 17 του παντελος απροστατευτο και αδυναμο να επιβιωσει λογο του τραγικα μεγαλου εγγεφαλου ο οποιος αναποτρεπτα απαγορευει την μεγαλη μυικη δυναμη (θα θελαμε 4 καροτσια φαι τη μερα αν ειχαμε το μυαλο που εχουμε και την σχετικη δυναμη ενος γοριλα). Οπερ, επρεπε να βρεθει ενας τροπος να μενει το αρσενικο δεσμευμενο ως προς την παροχη τροφης στη μητερα και το παιδι.

ο τροπος αυτος λεγεται ηθικη. Και αυτο μονο στις δυτικες κοινωνιες.

μην ξεχνας οτι the truth is in the eye of the beholder.

Το ερωτημα μου πιο πρακτικα ειναι το εξις, τι σε πειραζει αν ο συντρωφος σου (αντρας η γυναικα) πηγαινει με αλλους ενω δεν διαταρασει αυτο τα αντιλιπτα προς εσενα συναισθηματα.

Θελω να πω οτι εισαι κλεφτης αν σε πιασουν να κλεβεις και αυτο στην περιπτοση της απιστιας ειναι πρακτικα τελεολογικο

επι τις ουσιας και για να μην κοροηδευομαστε, το 60% των εγγαμων ανδρων και το 55% των εγγαμων γυναικων επιδιδονται σε εξωγαμικο σεξ οπως αυτο οριζεται ως επανηλημενη συνουσια (1). Μπορειται να ειστε βεβαιοι οτι τα στατιστικα για μη παντρεμενους η για σεξουαλικες πραξεις μικροτερης βαρυτητας απο την συνουσια (στοματικο κτλ κτλ) ειναι σαφως ποιο συχνες απο το 60%.

εξου και η αρχικη μου τοποθετιση, ολοι τοκανουν κανεις δεν το παραδεχεται


1) Atwood & Schwartz, 2002 - Journal of Couple & Relationship Therapy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
mentor:

κανεις τεραστια λαθη, δεν μπορω να μπω στο κοπο να σου τονισω τα προφανη, απλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι, η πιστη σε μια σχεση δεν εχει καμια σχεση με την εφυια (αλλο παλι τουτο, τι ειναι η εφυια?). Με την ανασφαλεια ναι, αλλα και παλι δεν ειναι τοσο απλο οσο το κανεις να φαινεται.



κοιτα τη φυση, ποσα ζωα ειναι μονογαμικα? Κοιτα τον αρσενικο homo sappiens γιατι μπορει να γονιμοποιησει 10 φορες τη μερα καθε μερα χωρις καμια διακοπη, για να κανει με την ιδια γυναικα 500 παιδια το χρονο? Η απιστια, η αν θελεις οι πολλαπλοι ερωτικοι συντρωφοι ειναι εξελικτικη οικονομια της φυσης για την διαιονηση της ζωης.

Οι μονογαμικες σχεσεις ειναι αργοτερο, κοινωνικο φαινομενο που βασιζεται στο γεγονος οτι το ανθρωπινο βρεφος ειναι μεχρι τα 17 του παντελος απροστατευτο και αδυναμο να επιβιωσει λογο του τραγικα μεγαλου εγγεφαλου ο οποιος αναποτρεπτα απαγορευει την μεγαλη μυικη δυναμη (θα θελαμε 4 καροτσια φαι τη μερα αν ειχαμε το μυαλο που εχουμε και την σχετικη δυναμη ενος γοριλα). Οπερ, επρεπε να βρεθει ενας τροπος να μενει το αρσενικο δεσμευμενο ως προς την παροχη τροφης στη μητερα και το παιδι.

ο τροπος αυτος λεγεται ηθικη. Και αυτο μονο στις δυτικες κοινωνιες.

μην ξεχνας οτι the truth is in the eye of the beholder.

Το ερωτημα μου πιο πρακτικα ειναι το εξις, τι σε πειραζει αν ο συντρωφος σου (αντρας η γυναικα) πηγαινει με αλλους ενω δεν διαταρασει αυτο τα αντιλιπτα προς εσενα συναισθηματα.

Θελω να πω οτι εισαι κλεφτης αν σε πιασουν να κλεβεις και αυτο στην περιπτοση της απιστιας ειναι πρακτικα τελεολογικο

επι τις ουσιας και για να μην κοροηδευομαστε, το 60% των εγγαμων ανδρων και το 55% των εγγαμων γυναικων επιδιδονται σε εξωγαμικο σεξ οπως αυτο οριζεται ως επανηλημενη συνουσια (1). Μπορειται να ειστε βεβαιοι οτι τα στατιστικα για μη παντρεμενους η για σεξουαλικες πραξεις μικροτερης βαρυτητας απο την συνουσια (στοματικο κτλ κτλ) ειναι σαφως ποιο συχνες απο το 60%.

εξου και η αρχικη μου τοποθετιση, ολοι τοκανουν κανεις δεν το παραδεχεται


1) Atwood & Schwartz, 2002 - Journal of Couple & Relationship
Therapy

1)Οι άνδρες έχουν την δυνατότητα να εκσπερματώσουν πολλές φορές κάθε μέρα,λόγω του ότι η πιθανότητα σύλληψης στους homo sapiens είναι μικρή σε σχέση με αυτή των υπολοίπων θηλαστικών,τα οποία μάλιστα έχουν και συγκεκριμένες εποχές αναπαραγωγής για το λόγο ότι η πιθανότητα σύλληψης είναι αρκετά μεγάλη ώστε να μην χρειάζεται να προσπαθουν όλο τον χρόνο.

Όπως έχω γράψει και σε άλλα posts μου,αν το πάμε με το τι είμαστε φτιαγμένοι απο την φύση να κάνουμε,ζήτω που καήκαμε.Ποιό αρσενικό άλλου είδους θα υιοθετούσε παιδιά όπως οι αρσενικοί homo sapiens; Εδώ π.χ. τα λιοντάρια ψάχνουν να σκοτώσουν τα παιδιά των άλλων,οι άνθρωποι το κάνουν όμως γιατί δεν τους ενδιαφέρει μόνο να περάσουν τα γονιδιά τους απο ένστικτο,ευτυχώς ή δυστυχώς το μυαλό μας είναι αρκετό ώστε να μπορούμε να πούμε όχι σε ένστικτα τα οποία δεν σχετίζονται άμεσα με την ζωή μας(και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και αν κινδυνέουμε τα παρακάμπτουμε) οπότε η σύγκριση με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο δεν είναι εφικτή λόγω της τεράστιας απόστασης στην νόηση,και εκεί έρχεται το ζήτημα της ευφυίας, πράγματα πολύ λογικά που ακόμα και 5 χρονών τα καταλαβαίνει κάποιος φαίνοντα να αγνοούνται εκνευριστικά απο πολύ κόσμο, δεν σου κάνει κάποιος ο οποίος όμως σου έχει εμπιστοσύνη; παράτα τον τι πιο απλό μακάρι όλα να λυνόντουσαν με τέτοιους απλούς τρόπους,όμως όχι εμείς τα θέλουμε όλα.Εμένα προσωπικά με πειράζει αφάνταστα όσο και να με αγαπά κάποιος να με εξαπατά και ούτε δέχομαι να μην είναι κάποιος μαζί μου με τους δικούς μου όρους, δεν θέλει; άντε γειά, έτσι έχουν τα πράγματα, αν κάποιος θέλει ελεύθερη σχέση με γειά του με χαρά του,ας κάνει οτι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
mentor:
κοιτα τη φυση, ποσα ζωα ειναι μονογαμικα? Κοιτα τον αρσενικο homo sappiens γιατι μπορει να γονιμοποιησει 10 φορες τη μερα καθε μερα χωρις καμια διακοπη, για να κανει με την ιδια γυναικα 500 παιδια το χρονο? Η απιστια, η αν θελεις οι πολλαπλοι ερωτικοι συντρωφοι ειναι εξελικτικη οικονομια της φυσης για την διαιονηση της ζωης.

ο τροπος αυτος λεγεται ηθικη. Και αυτο μονο στις δυτικες κοινωνιες.

Το ερωτημα μου πιο πρακτικα ειναι το εξις, τι σε πειραζει αν ο συντρωφος σου (αντρας η γυναικα) πηγαινει με αλλους ενω δεν διαταρασει αυτο τα αντιλιπτα προς εσενα συναισθηματα.

Θελω να πω οτι εισαι κλεφτης αν σε πιασουν να κλεβεις και αυτο στην περιπτοση της απιστιας ειναι πρακτικα τελεολογικο

επι τις ουσιας και για να μην κοροηδευομαστε, το 60% των εγγαμων ανδρων και το 55% των εγγαμων γυναικων επιδιδονται σε εξωγαμικο σεξ οπως αυτο οριζεται ως επανηλημενη συνουσια (1). Μπορειται να ειστε βεβαιοι οτι τα στατιστικα για μη παντρεμενους η για σεξουαλικες πραξεις μικροτερης βαρυτητας απο την συνουσια (στοματικο κτλ κτλ) ειναι σαφως ποιο συχνες απο το 60%.

εξου και η αρχικη μου τοποθετιση, ολοι τοκανουν κανεις δεν το παραδεχεται
Θα σχολιάσω τα boldαρισμένα κείμενα.
1. Θέλω να πιστεύω ότι ειμαστε κάτι παραπάνω απο ζώα
2. Την ηθική για παράδειγμα, δεν ξέρω να την έχουν πολλά ζώα
3. Όταν μιλάμε για καθαρά σεξουαλικά συναισθήματα, τότε ναι, δεν τα διαταράσσει απαραίτητα. Όταν όμως θες κάτι παραπάνω, τότε θεωρώ ότι πρέπει να είσαι αναίσθητος για να μην σε επηρρεάζει.
4. Είσαι κλέφτης είτε σε πιάσουν είτε όχι, απλά αν σε πιάσουν υπάρχουν και κυρώσεις. Αντίστοιχα και με την απιστία.
5. Και μόνο που τα ποσοστά δεν ειναι 100% δεν μπορείς να λες ότι όλοι το κάνουν. Ακόμα και για 99.9%, πάλι δεν πρέπει να είσαι απόλυτος.

Κατα τ'άλλα μαρέσει που έχεις ολοκληρωμένη σκέψη και γίνεται μια ενδιαφέρουσα συζήτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
:offtopic:
5. Και μόνο που τα ποσοστά δεν ειναι 100% δεν μπορείς να λες ότι όλοι το κάνουν. Ακόμα και για 99.9%, πάλι δεν πρέπει να είσαι απόλυτος.
Απορώ που αυτό δεν είναι αυτονόητα για τον καθένα (όχι μόνο σε αυτό το θέμα). Δεν εννοείται ρε παιδιά? Το όλοι και τέτοιοι χαρακτηρισμοί χάριν συντομίας πριλαμβάνουν τις εξαιρέσεις αλλά αναφέρονται σε πολύ μεγάλα ποσοστά εμφάνισεις του ίδιου φιανομένου.:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
:offtopic:
Απορώ που αυτό δεν είναι αυτονόητα για τον καθένα (όχι μόνο σε αυτό το θέμα). Δεν εννοείται ρε παιδιά? Το όλοι και τέτοιοι χαρακτηρισμοί χάριν συντομίας πριλαμβάνουν τις εξαιρέσεις αλλά αναφέρονται σε πολύ μεγάλα ποσοστά εμφάνισεις του ίδιου φιανομένου.:offtopic:
Και εδώ θα διαφωνήσω λυπάμαι :worry:
Ποσοστά της τάξης του 40%-50% (σχεδόν οι μισοί) δεν είναι εξαιρέσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτό μετά είναι θέμα διαφωνίας άποψης. Το παλικάρι πιστεύει όλη και δεν εννοεί 50%.. Εννοεί μεγάλα που και εξού και ο χαρακτηρισμός εξαίρεση.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τόσο απόλυτος άνθρωπος που να λέει όλοι και να εννοεί ακριώς 100%

*exposed_bone έτοιμος να μετακινήσει τα μηνύματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αν ξεκινάμε με δεδομένο ότι το η σύντροφός μας θα μας απατήσει, τότε δε νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για μια υγειή σχέση. Για μένα δεν ισχύει το ότι όλοι απατούν τον άλλο. Όπως δεν ισχύει το ότι σε μια μακροχρόνια σχέση στάνταρ κάποιος θα απιστήσει. Εντάξει σίγουρα υπάρχουν πιο όμορφες από τη σύντροφό μας. Και θα τους δούμε και θα τους θαυμάσουμε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα κάνουμε σεξ μαζί τους ή ότι θα δημιουργήσουμε παράλληλη σχέση. Κι αν κάποια στιγμή βαρεθείς τη σύντροφό σου(που εγώ το λέω ότι έχεις κουραστεί κι όχι βαρεθεί) τότε δεν έχεις παρά να της το πεις και μαζί να αναζητήσετε τρόπους να ανανεώσετε τη σχέση σας. Και ακόμη καλύτερα, αν καταλάβεις ότι έχεις κουραστεί, τότε να μείνεις λίγο μόνος με τον εαυτό σου και να θυμηθείς όλες αυτές τις θυσίες που έκανες για να την κατακτήσεις όταν πρωτογνωριστήκατε και να φέρεις στην καρδιά σου τα συναισθήματα που ένιωθες γι΄αυτήν όταν την πρωτοερωτεύτικες...

Για μένα δεν είναι δεδομένη η απιστία.

Τέλος θέλω να πω ότι εμένα προσωπικά δεν μ΄αρέσει το σκεπτικό (των γυναικών) ας κάνει ότι θέλει κ δε θα τον κυνηγάω εγώ από πίσω.Εντάξει δεν είπαμε να μας κυνηγάτε από πίσω. Προτιμώ όμως λίγη ζήλια παρά αυτό. Για μένα δείχνει αδιαφορία κ πιστεύω ότι πιο εύκολα θα απιστούσε κάποιος αν είχε απέναντί του μια γυναίκα μ΄αυτό το σκεπτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top