Άρχισε το πείραμα του αιώνα

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αποτο cern ξεκινησε και το ιντερνετ στη μορφη που ειναι τωρα.Εαν διεκδικουσαν τα δικαιωματα, δε θα ηταν απαραιτητη η χρηματοδοτηση του.Ο Χοκιγκ λεει πως δε θα βρεθει το μποζονιο του Χιγκς,αλλα οπως λιγοι ξερουν(που δεν εχουν ασχοληθει) οι 2 αυτοι αντρες ειναι "Εχθροι" απο παλια.Τα πειραματα,θα διαρκεσουν πολλα χρονια,οποτε αραξτε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μάγκες ήρθε το τέλος μας.....

Δείτε το βίντεο....σε λίγες ώρες ο πλανήτης δε θα υπάρχει...

Έγκυρες πληροφορίες μου αναφέρουν ότι στη συνέχεια αυτού του βίντεο θα κάνει την εμφάνισή του ο Swarzchenegger και τελικά θα καταφέρει να σώσει την κατάσταση. Οπότε, κανένας λόγος ανησυχίας.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ελπίζω μη γίνει καμία στραβή και διαβάζουμε τσάμπα για τις πανελλήνιες:D

Όχι εντάξει, πλάκα κάνω, το πείραμα με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αγχώσου, αγχώσου!



Ναι, αν είσαι μαλάκας από κάπου θα το βρεις. Αυτή το βρήκε από 'κει. Το δικό της το κεφάλι φταίει και κανενός άλλου.

Πάντως το συνολικό κόστος λειτουργίας του CERN είναι όσο ένα αεροπλανοφόρο γι' αυτό σταματήστε τις πίπες περί χρηματοδότησης.


1 εκατομμύριο ελβετικά φράγκα ετησίως, εκ των οποίων το 20% καλύπτει η Γερμανία και το υπόλοιπο βασικό μέρος τα άλλα 7-8 βασικά κράτη χρηματοδότησης, στο κλαμπ των οποίων, μετά το 2004, έχει μπει και η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
1 εκατομμύριο ελβετικά φράγκα ετησίως, εκ των οποίων το 20% καλύπτει η Γερμανία και το υπόλοιπο βασικό μέρος τα άλλα 7-8 βασικά κράτη χρηματοδότησης, στο κλαμπ των οποίων, μετά το 2004, έχει μπει και η Ελλάδα.

Η Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος ήταν από τα ιδρυτικά κράτη-μέλη του CERN, και χρηματοδοτεί το κέντρο από τη χρονιά που ιδρύθηκε, δηλαδή από το 1954.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ιδρυτικό μέλος ήταν, λεφτά δεν έδινε... πρόσφατα μπήκε σε "διακανονισμούς" για να ξεχρεώσει τη συμμετοχή της στο CERN, που ανέρχεται στο 1,5% του προϋπολογισμού του ιδρύματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, μέχρι το 2004 χρωστούσε κιόλας (προφανώς λόγω μη φιλικών σχεσεων των κυβερνησεων με τον επικεφαλής της ομάδας μας), αλλά μετά το 2004 οχι μονο ξεχρέωσε, αλλά αυξησε τη συμμετοχή της, επιτρέποντας στην ομάδα να στέκεται και πάλι με αξιοπρέπεια εκει μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
1 εκατομμύριο ελβετικά φράγκα ετησίως, εκ των οποίων το 20% καλύπτει η Γερμανία και το υπόλοιπο βασικό μέρος τα άλλα 7-8 βασικά κράτη χρηματοδότησης, στο κλαμπ των οποίων, μετά το 2004, έχει μπει και η Ελλάδα.

Ναι εγκυκλοπαίδεια boy, είπα κάτι διαφορετικό; Get a grip.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Fosa:
Μάγκες ήρθε το τέλος μας.....

Δείτε το βίντεο....σε λίγες ώρες ο πλανήτης δε θα υπάρχει...
ωχ...έρχεται το τέλος:P
Πάντως παιδιά κάποιοι τα λεν και τα πιστεύουν έλεος δηλαδή...άμα δηλαδή ήταν επικίνδυνο το πείραμα θα το άρχιζαν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1 εκατομμύριο ελβετικά φράγκα ετησίως, εκ των οποίων το 20% καλύπτει η Γερμανία και το υπόλοιπο βασικό μέρος τα άλλα 7-8 βασικά κράτη χρηματοδότησης, στο κλαμπ των οποίων, μετά το 2004, έχει μπει και η Ελλάδα.
Γιατί μου φαίνεται λίγο εμένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Βασικά και γω διάβασα ότι το ποσό της χρηματοδότησης είναι αρκετά μικρό σε σχέση με την 'έκταση' του πειράματος. Οπότε όλα αυτά που ακούγονται περι φαγώματος των χρημάτων δεν νομίζω να έχουν μεγάλη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι εγκυκλοπαίδεια boy, είπα κάτι διαφορετικό; Get a grip.


Nop, η πηγή είναι εντός του Cern. Αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας, έκανα λάθος. Προφανώς και είναι ένα δις-εκατομμύριο φράγκα. Γιατί ένα εκατομμύριο είναι 600-700 χιλιάδες ευρώ, που αυτονόητα είναι ψίχουλα.
-----------------------------------------
Βασικά και γω διάβασα ότι το ποσό της χρηματοδότησης είναι αρκετά μικρό σε σχέση με την 'έκταση' του πειράματος. Οπότε όλα αυτά που ακούγονται περι φαγώματος των χρημάτων δεν νομίζω να έχουν μεγάλη βάση.


Αυτό που λέω εγώ έχει να κάνει με την ετήσια χρηματοδότηση του Cern από τα κράτη-μέλη. Δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο πείραμα που αποτελεί παγκόσμια συνεισφορά. Τα χρήματα ποιος να τα φάει; Οι λογιστές του Cern; Δε νομίζω...Είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός έχω την εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Nop, η πηγή είναι εντός του Cern. Αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας, έκανα λάθος. Προφανώς και είναι ένα δις-εκατομμύριο φράγκα.
-----------------------------------------



Αυτό που λέω εγώ είναι η ετήσια χρηματοδότηση του Cern από τα κράτη-μέλη. Δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο πείραμα που αποτελεί παγκόσμια συνεισφορά. Τα χρήματα ποιος να τα φάει; Οι λογιστές του Cern; Δε νομίζω...Είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός έχω την εντύπωση.

Α οκ. Πάντως και αυτό που λέω για την χρηματοδότηση του πειράματος, αυτό καθ' αυτό, ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συγκεκριμένα για το πείραμα, μην το βλέπεις οικονομικά μόνο. Ελληνικά εργαστήρια και πανεπιστήμια έχουν δημιουργήσει πανάκριβα εξαρτήματα του LHC. Οπότε υπάρχει και η υλική χρηματοδότηση που δεν ήταν και τόσο μικρή, σύμφωνα πάντα με το μέγεθος της Ελλάδος, συγκριτικά με αρκετές εκ των 83 χωρών που συμμετέχουν στο εγχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ναι κάτι έχει πάρει το αυτί μου. Όντως πάντως η Ελλάδα συνήσφερε πάρα πολύ δυναμικά στην ενίσχυση του πειράματος. Και αν δεν απατώμαι οι Έλληνες επιστήμονες που παίρνουν μέρος στο πείραμα είναι περίπου 40, ένας αρκέτα μεγάλος αριθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γύρω στους 20 είναι η, ούτως ή άλλως, υπάρχουσα ομάδα μας στο Cern κι ενόψει του πειράματος, συμμετέχουν κι αρκετοί εξωτερικοί συνεργάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Συγκεκριμένα για το πείραμα, μην το βλέπεις οικονομικά μόνο. Ελληνικά εργαστήρια και πανεπιστήμια έχουν δημιουργήσει πανάκριβα εξαρτήματα του LHC. Οπότε υπάρχει και η υλική χρηματοδότηση που δεν ήταν και τόσο μικρή, σύμφωνα πάντα με το μέγεθος της Ελλάδος, συγκριτικά με αρκετές εκ των 83 χωρών που συμμετέχουν στο εγχείρημα.

Χμ... δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν η Ελλάδα δημιούργησε κάτι (και αυτό λόγω απουσίας τόσο εξειδικευμένης βιομηχανίας - μιλάμε για ακρίβειες nm στα επιμέρους εξαρτήματα). Αυτό που μετά βεβαιότητας ξέρω είναι ότι στην Ελλάδα έγινε ο εξονυχιστικός τεχνικός έλεγχος των θαλάμων ολίσθησης μιονίων (MDT Chambers) που είναι πολλοί.

ΥΓ: Σίγουρα είναι αρκετά περισσότεροι από είκοσι. Στο CERN γενικά ελάχιστοι είναι από όλες τις χώρες αυτοί που μένουν εκεί όλο το χρόνο - οι περισσότεροι επιστήμονες εργάζονται εξ αποστάσεως από τις χώρες τους, και πηγαίνουν στο CERN κάποιες εβδομάδες το χρόνο. Αρκετοί είναι και οι technical students που δουλεύουν αυτή τη στιγμή σε πολλά από τα σημεία του LHC (ATLAS, CMS, CAST κλπ κλπ). Αυτή τη στιγμή βέβαια, λόγω της έναρξης των δοκιμών του επιταχυντή, ξέρω σίγουρα ότι είναι πάνω από δέκα καθηγητές του ΕΜΠ στο CERN οι οποίοι είναι CERN Staff όπως το περιέγραψα πριν. Συν καμιά δεκαριά φοιτητές από όλη την Ελλάδα που δουλεύουν εκεί όλο το καλοκαίρι. Συν οι μόνιμοι. ;)

ΥΓ2: και μην το γράφετε "Cern" ρε παιδιά, αρχικά είναι! Θα γράφατε ποτέ "Οηε" ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχουν φτιαχτεί μερικά τμήματα σε εργαστήρια όπως του Αριστοτελείου. Εμπορική βιομηχανία δεν υπάρχει, για τέτοιες κατασκευές, αλλά σε ακαδημαικό επίπεδο δεν υπάρχει πρόβλημα εξοπλισμού και φυσικά τεχνογνωσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Για τα συγκεκριμένα εργαστήρια μιλάω κι εγώ στο ΑΠΘ και το ΕΜΠ. Η τεχνογνωσία φυσικά και υπάρχει. Τέλος πάντων, θα ρωτήσω ξανά και θα μάθω, μέχρι στιγμής ήξερα μόνο για τον τεχνικό έλεγχο και τη συναρμολόγηση από τα επιμέρους στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
https://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2008/09/12/scicern212.xml

Hackers attack Large Hadron Collider



(αν θέλετε σας κάνω και μία τεχνική ανάλυση για την μέθοδο που χρησιμοποιήθηκε.)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top