EEE Pc

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
για όποιον ενδιαφέρεται παντως για pc τέτοιας κατηγορίας έχω να προτείνω το Acer Acer Aspire ONE A150X!
το πήρε πρόσφατα ένας φίλος μου και έχω πάθει πλάκα!
έχει πολύ καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής σε σχέση με τα αντίστοιχα Asus.

Παρακάτω μια περιγραφή από το πλαίσιο:

"Πόσο μεγάλη είναι η τελειότητα; Kαι πόσο μικρό είναι το ιδανικό;
Η Acer δίνει μια νέα διάσταση όσον αφορά την φορητότητα, την ευελιξία, την ταχύτητα και την προσωπικότητα στον χώρο των φορητών υπολογιστών, με το πρωτοποριακό Aspire ONE A150X.

Μικρό, ελαφρύ, κομψό και πλήρως λειτουργικό, με ιδιαίτερο στυλ σε μοντέρνα Sapphire Blue απόχρωση, το μοντέλο της Acer σας προσέρει ασύγκριτη ελευθερία κινήσεων. Με απολαυστικά μικρές διαστάσεις και βάρος μόλις 995gr μπορείτε να το έχετε πάντα μαζί σας, μέσα στην τσάντα σας. Παράλληλα, η CrystalBrite οθόνη 8,9" τεχνολογίας LED (με ανάλυση 1024x600) σας παρέχει ένα άνετο περιβάλλον εργασίας για εύκολη επεξεργασία, ανάγνωση και εκτύπωση εγγράφων.
Συνδεθείτε ασύρματα μέσω WiFi, όπου κι αν βρίσκεστε, και με την ενσωματωμένη CrystalEye webcam κρατήστε επικοινωνία με φίλους ή συνεργάτες και στείλτε τους εικόνα άμεσα και εύκολα. Πλήρως εξοπλισμένο, σας δίνει τη δυνατότητα να δικτυωθείτε γρήγορα και απλά μέσω της θύρας Ethernet, και με το 6-σε-1 card reader να μεταφέρετε αρχεία και εικόνες, από άλλες συσκευές.
Δυνατό και αξιόπιστο, το "μικρό" της Acer έρχεται εξοπλισμένο με την πιο σύγχρονη γενιά φορητών επεξεργαστών Intel Atom στα 45nm, η οποία προσφέρει ισχυρή απόδοση με εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, για μεγαλύτερη διάρκεια λειτουργίας. Ταυτόχρονα σε συνδυασμό με την μνήμη 1GB μπορείτε να τρέξετε βασικές εφαρμογές γραφείου και internet browsing χωρίς ενδοιασμούς. Ο σκληρός δίσκος 120GB είναι ικανοποιητικός για να μεταφέρετε μαζί σας όλα τα απαραίτητα για την εργασία σας αρχεία, καθώς και για τη δυνατότητα αποθήκευσης μεγάλου όγκου δεδομένων.
H Acer με το Aspire ONE έχει καταφέρει να θέσει τα δικά της πλαίσια..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχει SSD δίσκο όμως, οπότε είναι εκτός για μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ναι είναι πιο "εύθραυστος", και συνεπώς θέλει μεγαλύτερη προσοχή
όσο για τη θερμοκρασία βέβαια...από όσο το χρησιμοποιήσε ο φίλος μου δεν έχει κανένα πρόβλημα!

αν το έχει και κάποιος άλλος μπορεί να γράψει περισσότερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι καθαρά απο θέμα ευθραυστότητας (sic) το προσεγγίζω το ζήτημα. Είναι τόσο μικρά αυτά που θέλω να μπορώ να τα κουβαλάω όπως θέλω χωρίς να χρειάζεται να προσέχω. Το 701 το πετάω και στον αέρα που λέει ο λόγος, δεν παθαίνει τίποτα. Έχει και τρελά (πολύ χαμηλά- διευκρίνιση: καλό είναι αυτό :P) response times ο SSD, πράγμα στο οποίο πάσχουν σοβαρά οι συμβατικοί σκληροί δίσκοι.
Μηδέν μηχανικά μέρη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μα εγώ γουστάρω τα μηχανικά, έχω αίσθηση ότι κάτι λειτουργεί μέσα στο λαπτόπι μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχει και πολύ νόημα το ultra portable αν φοβάσαι να το μετακινήσεις όμως.
SSD rulage λέμε!~)&ς;θσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Anarki is right το θεμα SSD στα ultra portables ειναι πολυ σημαντικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ γουστάρω να ακούω χρουτς χρουτς από τον υπολογιστή μου ~1*(&!(^@&9 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Το καινούργιο Dell Ιnspiron Mini το είδατε;

Έχει τα πάντα και είναι και Dell. ;)


Πιστεύω είναι απο τις καλύτερες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
404 νοτ φάουντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το καινούργιο Dell Ιnspiron Mini το είδατε;

Έχει τα πάντα και είναι και Dell. ;)

lol η κούπα του καφέ στην φωτογραφία είναι μεγαλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Wee ήρθε το EEE PC 901, πρώτες εντυπώσεις θετικότατες.

- Είναι ελαφρώς μεγαλύτερο και πιο βαρύ απο το 701.
- Η οθόνη (8.9 ιντών) είναι ικανοποιητικού μεγέθους, η 7άρα του 701 ήταν πραγματικά μικρή. Η ανάλυση 1024x600 είναι χρηστική για τις περισσότερες εργασίες.
- Η αυτονομία είναι σαφώς αυξημένη, φήμες μιλάνε για 5-6 ώρες αλλά πριν το δοκιμάσω δεν το πιστεύω. Φαίνεται να κρατάει πολύ πάντως.
- Το touchpad είναι μεγαλύτερο και πιο βολικό, τα κουμπία είναι πλέον ανεξάρτητα και οχι ένα ενιαίο, πράγμα που βολεύει στη χρήση. Είναι και multitouch, υποστηρίζει gestures για scrolling, zoom κτλ, έχει πλάκα :) .

Αυτά για αρχή απο τις μερικές ώρες που ασχολήθηκα μαζί του, ας πει κι ο Eruyomo κατιτίς.
Του περνάω Windows XP αυτή τη στιγμή, ο Eruyomo θα μείνει με Linux για να κάνουμε και μια συγκρισούλα απο άποψης power management.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σαγώς στο power Management τα Linux θα κερδίσουν, διότι είναι πολύ ελαφρύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χα, νομίζεις. Σε power management και ειδικά σε laptops τα Windows XP τα πάνε πολύ καλά.
Θα δείξει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σε windows έχω διαβάσει σε forums οτι πιάνουν 7-8 ώρες.
Σε laptop το linux δεν τα πάει και τόσο καλά απο ότι φαίνεται (το ubuntu κρατάει την μισή ώρα)

Τώρα κατεβάζω το ubuntu-eee και θα το εγκαταστήσω στη θέση του παλιού xandros (που δεν έχει σχεδόν τίποτα απο εφαρμογές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω πρήξει τον καημένο τον Eruyomo, αλλά πρέπει να το πω ξανά: έχει. τρομερή. αυτονομία. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Dell, αμερικάνικο πράμα... Καλό είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Χαζοαμερικανιά. ¨οπως θαέλεγε και ο Λιακόπουλος.Των Νεφελίμ είναι. Τενολογία του κακού. Έρχεται και ο Σάουρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@n@g!ot!s

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Απλώς θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από το forum έχει κάποιο EEE pc ανεξαρτήτως μοντέλου για να μας πει τις εντυπώσεις του.

Έχω εγώ το 701 2GB Surf! Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αν και τα XP είναι απαραίτιτα μιας και στo Xandros (το default Operating System που έχει) δεν μπορούσα να βάλω ελληνική γραμματοσειρά! Αν δεν έχεις γνώσει από Linux τότε σου προτείνω (αν το αγοράσεις) να το αγοράσεις με XP ενσωματομένα! Πέρα από την ελληνική γραμματοσειρά το OS είναι αρκετά καλό! Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι δεν ανοίγει .exe αν και νομίζω πως τα πουλάνε όλα με XP...
To boot αλλά και το shutdown είναι πολύ γρήγορο!
Η οθόνη στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι ικανοποιητική αν και έχουν βγει τα : 901,1001 (νομίζω) που είναι με 9" οθόνη και 10" οθόνη αντοίστηχα!


Υ.Π. Συγγνώμη αλλά δεν διάβασα όλες τις σελίδες οπότε δεν ξέρω αν ο χρήστης έχει ήδη αγοράσει το συγκεκριμένο προϊόν. Απλά απάντησα στο πρώτο post και στην ερώτηση του χρήστη :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top