Windows XP ή Windows Vista;

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δυστυχώς πήρα vista στο καινούριο pc...Το μόνο που κάνουν είναι να τρώνε μνήμη και σκληρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
τα vista ειναι πολυ καλυτερα απο αποψη γραφικων...αλλα τα xp ειναι πολυ πιο απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και τι με νοιάζουν τα γραφικά αν θέλω 4 giga μνήμη για να τρέχει το pc αξιοπρεπώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Και τι με νοιάζουν τα γραφικά αν θέλω 4 giga μνήμη για να τρέχει το pc αξιοπρεπώς?

Με 1 GB τρέχουν αξιοπρεπώς, με 2 είσαι μια χαρά και με 4 πετάνε, εμένα δεν μου πιάνει συχνά πάνω από 1.2GB πάντως... Μην βγάζετε συμπεράσματα μόνο από αυτά που ακούτε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Περίμενα κάτι παραπάνω από την Microsoft!

Για να μπορέσει μια εταιρεία να πείσει έναν πελάτη να αγοράσει ένα προϊόν πρέπει το προϊόν να είναι πολύ καλύτερο από το προηγούμενο(πχ ΧP)

Αυτό που είδα εγώ είναι ένα εντυπωσιακό λειτουργικό με εξελιγμένα γραφικά, χωρίς ουσιαστικές βελτιώσεις!

1) Δεν βελτιώθηκε η σταθερότητα του λειτουργικού ...πολύ σημαντικό αυτό!! Φορτώνει την RAM με χίλιες μαλακίες και κολλάει σαν πούστικο........
2) Η ασφάλεια παραμένει ανύπαρκτη
3) Αντί να απλουστεύσουν τα μενού , τις εφαρμογές τις έκαναν πιο δύσκολες!

Ακόμα και το SP1 των VISTA δεν έκανε καμία ουσιαστική βελτίωση στο λειτουργικό !

Τώρα γύρισα και πάλι στα ΧP και είμαι καλά!!! Αλλά η αδυναμία μου είναι τα Linux!!! Κορυφαία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και γιατί δηλαδή να πάρω τα vista και να μην έχω xp και να πετάνε και με 2 giga μνήμη? Κάτι έχω ακούσει ότι η windows ετοιμάζει νέα windows..Ισχύει?
-----------------------------------------
Αφήστε που για να καταφέρω να πιάσω wireless internet στα vista έφαγα κάτι βδομάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ας περιμένουμε καλύτερα τα 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Και γιατί δηλαδή να πάρω τα vista και να μην έχω xp και να πετάνε και με 2 giga μνήμη? Κάτι έχω ακούσει ότι η windows ετοιμάζει νέα windows..Ισχύει?
-----------------------------------------
Αφήστε που για να καταφέρω να πιάσω wireless internet στα vista έφαγα κάτι βδομάδες...

Διάβασες το manual του router σου;

Control Panel --> Network and sharing center --> New connection --> wireless modem/router..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Διάβασες το manual του router σου;

Control Panel --> Network and sharing center --> New connection --> wireless modem/router..

Δεν είμαι τόσο άσχετος όσο φαίνομαι...Ήταν αρκετά πιο σύνθετο το πρόβλημα γιατί είχα απίστευτα lag spikes ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Vista με UAC ενεργοποιημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τα vista είναι καλά αλλά όσο να ναι είναι καινούργια με πολλά bugʼs κάποιος που δεν ασχολιέται με υπολογιστές θα του αρέσουν πάρα πολύ λόγο τον γραφικών… εγώ Xp home έχω και δεν νομίζω να τα αλλάξω ποτέ… εκτός αν fix- αριστουν τα vista. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
++++++++++++++++++++++++++...

τα βιστα ειναι μονο για να πουλας μουρη...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
εγω εχω XP με θεμα vista.αλλα τωρα πιο ειναι πιο καλο δν γνωριζω!το μονο που ξερω ειναι πως σταματανε να πουλανε XP πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
vista. Εγώ πάντως δεν έχω βρει προβλήματα. Μόνο κάτι, που δεν το λές ακριβώς πρόβλημα μου τη δινει όταν σε ρωτάει συνεχώς και για τα πάντα. Και επειδή εγώ είμαι περιορισμένος χρήστης δεν με ρωτάει αλλά μουαπαγορεύει να ανοίξω τα μισά προγράμματα:P
DEMO

Το παρακάτω αποτελεί παράδειγμα του νέου interface ασφαλείας των Svista:

  • Windows: Είστε σίγουρος για τη διαγραφή?
  • User:Ναι
  • W: Είστε απόλυτα σίγουρος?
  • U: Ναι
  • W: Είστε 100% αποφασισμένος?
  • U: Ναι
  • W: Μήπως καλύτερα να μην το σβήσουμε?
  • U: Ναι....Ε...τι...ΟΟΟΧΙ!
  • W: Διαδικασία διαγραφής ακυρώνεται...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν θα ήταν άσχημα να υπήρχε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Vista!:)
Το search τους με βολεύει αφάνταστα -και σε φακέλους και στο start-.
Επίσης το θέμα τους είναι τέλειο! Είναι δυνατό λειτουργικό αν και -όσοι ξέρουν τουλάχιστον, γιατί εμένα αν με ρωτήσεις μόνο για το γραφικό περιβάλλον τους θα σου πω... :P - περίμεναν κάτι καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τα XP αυτή τη στιγμή είναι από τα πιο ώριμα λειτουργικά που κυκλοφορούν, και το 2ο σε διάρκεια ζωής της Microsoft, καθώς το πρώτο ήταν τα Windows 3.11 τα οποία αν δεν κάνω λάθος σταμάτησε πέρυσι να τα στηρίζει.
Αλλά γενικά τα vista με τραβάνε περισσότερο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εγω που πηρα λαπτοπ μου ειχαν περασει τα vista..Δε με βολευουν καθολου.Προτιμω τα xp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Τα XP αυτή τη στιγμή είναι από τα πιο ώριμα λειτουργικά που κυκλοφορούν, και το 2ο σε διάρκεια ζωής της Microsoft, καθώς το πρώτο ήταν τα Windows 3.11 τα οποία αν δεν κάνω λάθος σταμάτησε πέρυσι να τα στηρίζει.
Αλλά γενικά τα vista με τραβάνε περισσότερο... :)

Windows 3.11 Support ended 31/12/2001

Είναι λίγο κουλό να τα είχαν support 13 χρόνια, το 94 είχαν βγει αυτά και δεν ξέρω κάποιον πλην πανεπιστημίου, που χρειάζεται απλοϊκά λειτουργικά (τύπου UNIX), να τα χρησιμοποιεί. Τα Vista είναι παραπάνω από καλά και με το SP1 έχουν fix αριστεί σχεδόν πλήρως, το καλό με την επόμενη έκδοση των Windows είναι ότι θα είναι βασισμένα στα Vista οπότε θα έχουν πάνω κάτω τις ίδιες απαιτήσεις και με τους υπολογιστές του 2010 (τότε θα βγουν λογικά) θα πάνε παραπάνω από σφαίρα...

Windows 3.11 και γ@μώ τα interface :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top