Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πιστεύεις δηλαδή ότι αν ήθελαν να την ονομάσουν την χώρα τους Ουάσινγκτον ή Λας Βεγγας δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα?
Θα λυνόταν το θέμα αν ορθά χρησιμοποιόταν ο όρος Las Vegas Republic?
Φυσικά και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
Υπάρχουν κι άλλα ανάλογα παραδείγματα. Θυμίζω μόνο το Λουξεμβούργο: είναι χώρα και ταυτόχρονα με το ίδιο όνομα υπάρχει περιοχή στο Βέλγιο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg
https://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_(Belgium)

Και μάλιστα οι δύο περιοχές συνορεύουν. Καλή ώρα όπως στην περίπτωσή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος, ότι στο όνομα της αντικειμενικότητας, εθελοτυφλείς....
Ναι μεν στο Λουξεμβούργο μπορεί να συμβαινει αυτό που λες αλλά εμείς δεν είμαστε Βέλγοι...
Η ιστορία μας και η ιστορία τους είναι κάπως διαφορετική σε ότι αφορά πολέμους, επεκτατικές βλέψεις και οφέλη.....
Με αυτό δεν θέλω να πω ΦΥΣΙΚΑ οτι εμείς είμαστε κάπου καλύτεροι...
απλά επιμένω πως αν η ονομασία δεν ήταν Μακεδονία (δλδ κάτι το οποίο να αφορά μια μικρή χώρα) αλλά ήταν Παρίσι.... Νέα Υόρκη... Λονδίνο.... Μόναχο κλπ... ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα αναγνωριζόταν από τους "μεγάλους"....
Το να ασκήσει η Γερμανία η Αγγλία ή η Γαλλία βέτο είναι θέμα...καλά για ΗΠΑ δεν το συζητώ καν :P
το να ασκήσει η Ελλάδα όμως, είναι μάλλον για τα @@ τους γιατί ουδέποτε θα μας υπολογίσουν.....
είμαστε ΣΥΝΕΧΩΣ με τα βρακιά κάτω και λέμε και ευχαριστώ που χρησιμοποιούν βαζελίνη για να μην μας τσούζει ΠΟΛΥ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Tsitsilegas ειναι φανερο οτι μαλον στερησε ιστορικης γνωσης .Ο ορος Μακεδονια δε ειναι η ονομασια μιας γεωγραφικης περιοχης ξεραεχει υπαρξει κατα παλαιοτερα χρονια μια αυτοκρατορια οπου επικρατουσε το Ελληνικο στοιχειο.Ο Μεγας Αλεξανδρος νικησε τους Θηβαιους κι τους υπολοιπους Ελληνες για να επικρατησε.Τους συνασπισεκι με αυτουσ μαζι εκανε μια λαμπρη εκστρατεια κατα την οποια υποδουλωσε ολους αυτος τους λααους.Εβλεπα ενα ντοκμαντερ χτες πολυ συγκινητικομε ελληνικες φυλες που εχουν μεινει ακομη σε τετοιες περιοχες μιλουν ντυνονται κι ζουν σαν Ελληνες της περιοδου του Αλεξανδρου κι περιεργως λατρευουν εναν θεο που τον λενε Μακεδονα.Επισης η στορια της Μαεδονιαςειναι πασιγνωστη κι οπως η υπολοιπηελληνικη ιστορια πουλαει τρελα στο Holywood .γιατι να αφησουμε καποιους υποδουλους τοτε να δειχνουν δικα μας επιτευγματα σα δικα τους?αφου θα εχουν το ονομαΔε μας φτανει που κι στην Αγια Σοφια ακομη πληρωνουμε για να μπουμε κι οι τουρκοι ππουλουν δικο μας πολιτισμο?Επισης το αν ηταν καποτε δικο μας το ΒΒυζαντιο πως σου ρθε?Δεν καταλαβαινω την λογικη σου.Επισης κι οι Γερμανοι πιστευαν καποτε οτι ηταν η αρεια φυλη ετσι αυτοαποκαλουνταν κι τα αλλα κρατη τους αφηναν.Την αλαζονεια τους δε την πληρωσαν μονο αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος, ότι στο όνομα της αντικειμενικότητας, εθελοτυφλείς....
Ναι μεν στο Λουξεμβούργο μπορεί να συμβαινει αυτό που λες αλλά εμείς δεν είμαστε Βέλγοι...
Η ιστορία μας και η ιστορία τους είναι κάπως διαφορετική σε ότι αφορά πολέμους, επεκτατικές βλέψεις και οφέλη.....

Μισό λεπτό. Σταματώ την ανάγνωση εδώ και αναρωτιέμαι:

α. Ποιά ιστορία τους; Έχει καμία επεκτατική ιστορία η Γιουγκοσλαβία σε βάρος της Ελλάδας; Γιατί ομολογώ ότι μου έχει διαφύγει κάτι τέτοιο.
Σε παρακαλώ διευκρίνησέ το.

β. Επεκτατικές βλέψεις; Ποιές, αυτές που λένε κάτι υστερικοί ακραίοι εθνικιστές; Εδώ οι αντίστοιχοι δικοί μας 'πατριώτες' φώναζαν "Σύνορα με τη Σερβία!". Αυτό δεν είναι επεκτατική βλέψη;

γ. Οφέλη; Νομίζω ότι αν το ψάξεις λίγο, θα δεις ποιός έχει ωφεληθεί και κατά πόσο από τις καλές, πλέον, σχέσεις των δύο χωρών:
Πορεία ελληνικών επενδύσεων
Το Γραφείο μας δημοσίευσε στοιχεία της Κεντρικής Τράπεζας της πΓΔΜ, βάσει των οποίων το Α΄ τετράμηνο 2005, το σύνολο των Αμεσων Ξένων Επενδύσεων (FDI) ανήλθε σε US$48,6 εκατ., το οποίο υπολείπεται των προσδοκιών της Κυβέρνησης της πΓΔΜ. Πρόκειται για αύξηση της τάξης του 3,6% σε σύγκριση με Α΄ τετράμηνο 2004 (βλ. σχετική ανάλυση κατωτέρω, σελ. 12). Υπογραμμίζουμε ότι, αν υπολογίσουμε τον όγκο των Αμεσων Ξένων Επενδύσεων σε πΓΔΜ, βάσει του επενδεδυμένου κεφαλαίου, η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη θέση, με σύνολο επενδύσεων ύψους €800 εκατ, απασχολώντας περίπου 20.000 άτομα.
Από το site του ΕΒΕΑ [Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών]. Οι υπογραμμίσεις είναι του συντάκτη του κειμένου, όχι δικές μου.
Ιδού και το link: https://www.acci.gr/reports/pgdm-a-ejamhno-2005.htm

Με όλα τα παραπάνω απλώς επισημαίνω ότι η Ελλάδα κινδυνεύει από τη νεοσύστατη Δημοκρατία της Μακεδονίας όσο κινδυνεύεις εσύ ή εγώ από ένα μυρμήγκι. Έχουμε μπει μέσα στη χώρα τους και αλωνίζουμε [και καλά κάνουμε φυσικά]. Επιτέλους καταλάβαμε, μετά τις ηλιθιότητες του 'εμπάργκο' και τις διαδηλώσεις ότι έχουμε περισσότερα να κερδίσουμε αν τους έχουμε από κοντά παρά αν τους έχουμε στο φτύσιμο ή στην απομόνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχμ... εννοούσα γενικώς τις επεκτατικές βλέψεις που έχουν οι λαοί των συνόρων μας σε σχέση με τους Βέλγους και το Λουξεμβούργο που ήταν το παράδειγμα σου :redface:


Παρόλα αυτά, επειδή όσα μου γράφεις είναι άκρως ενδιαφέροντα ομολογώ, θα το ψάξω περισσότερο το όλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Tsitsilegas ειναι φανερο οτι μαλον στερησε ιστορικης γνωσης .
Xristinaki είναι φανερό ότι πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα για τις γνώσεις των συνομιλητών σου.

Ο ορος Μακεδονια δε ειναι η ονομασια μιας γεωγραφικης περιοχης ξεραεχει υπαρξει κατα παλαιοτερα χρονια μια αυτοκρατορια οπου επικρατουσε το Ελληνικο στοιχειο.
Ο Μεγας Αλεξανδρος νικησε τους Θηβαιους κι τους υπολοιπους Ελληνες για να επικρατησε.

Στην Μακεδονική αυτοκρατορία κυριαρχούσε το Μακεδονικό στοιχείο. Περίεργο ε; Είναι δε φανερό ότι δεν κυριαρχούσε το ελληνικό στοιχείο διότι, όπως μαθαίνουμε στην ιστορία, ο Αλέξανδρος ο 3ος [ο επονομοζόμενος και Μέγας] κατέκτησε τον ελληνικό χώρο. Από πότε ένας αυτόχθωνας θεωρείται... κατακτητής της χώρας του; Και σου θυμίζω την ισοπέδωση της Θήβας πλην ενός σπιτιού, του ποιητή Πινδάρου.

Επιπλέον, τον καιρό εκείνο δεν υπήρχε 'ελληνικό στοιχείο' γιατί δεν υπήρχε καθαρά ελληνική εθνική συνείδηση. Υπήρχαν μόνο όσοι μετέρχονταν της ελληνικής παιδείας και οι βάρβαροι. Αυτό είναι άλλωστε το νόημα της περίφημης ρήσης "Πας μην Έλλην, βάρβαρος". Όχι βέβαια Έλληνας με τη σημερινή έννοια αλλά Έλληνας στην παιδεία. Κι ο Αλέξανδρος ο Β' ήταν Έλληνας στην παιδεία, μαθητής ων του Αριστοτέλη.

Δε μας φτανει που κι στην Αγια Σοφια ακομη πληρωνουμε για να μπουμε κι οι τουρκοι ππουλουν δικο μας πολιτισμο?

Ποιόν δικό μας πολιτισμό; Από πότε η Βυζαντινή Αυτοκρατορία ήταν... δική μας; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αχμ... εννοούσα γενικώς τις επεκτατικές βλέψεις που έχουν οι λαοί των συνόρων μας σε σχέση με τους Βέλγους και το Λουξεμβούργο που ήταν το παράδειγμα σου :redface:

Άντε ρε παιδιά... δεν βαρεθήκατε σε ότι γίνεται στην γειτονιά μας να δικαιολογούμε όλες τις στάσεις μας με το κλασσικό "ειμαστε ατυχοι με τους γειτονες μας"; Λες και οι Βέλγοι συνορεύουν με ανθρώπους ενώ εμείς με ζώα!:confused:

Και φυσικά στην Ευρώπη υπήρχαν επεκτατικές τάσεις στο παρελθόν. Άς μην κοιτάμε τώρα που εκεί είναι η καρδιά της Ε.Ε. και όλα μέλι γάλα. Το μεγαλύτερο παράδειγμα επεκτατικής πολιτικής το έχει η Γερμανία με 2 Παγκόσμιους Πολέμους. Αυτή η χώρα πέρασε τα πανδεινα (κ επί κομμουνισμού με χωρισμό της χώρας στα 2) και παρόλα αυτά τώρα είναι από τις πιο ισχυρές οικονομίες στον κοσμο και έχει αναπτύξει πολύ καλές σχέσεις με ΟΛΕΣ τις γειτονικές χώρες της (ακόμη με τον αιώνιο εχθρό - βλ. Τουρκία- την Γαλλία!!!).

Στο χέρι μας είναι με μεθοδική συνεργασία των γειτόνων μας να κάνουμε ευρώπη και τη δικιά μας γειτονιά... Αυτό όλο ως κάπως "off topic" για το γεγονός οτι φέρνουμε πάντα ως δικαιολογία τους κακούς άλλους γείτονές μας...

Την άποψή μου για την ονομασία την ξέρετε ήδη από το post μου στην 1η σελίδα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
[Εδώ υπήρχε προσβλητικό κείμενου]Οταν ελεγα το Μακεδονικο στοιχειο εννουσα το Ελληνικο καθως οι Μακεδονες ανηκαν στους Ελληνες.Καθως Επαιρναν μερος στους Ολυμπιακκους ι μαλιστα ειχαν κι διακρισεις.Ειχαν ιδια γλωσσα με τους Ελληνες κι ιδια θρησκεια.Ιδια αρχετεκτονικη,μυθους,ηρωες,εθιμα συνηθειες.Εξαλλου στους Ολυμπιακους αγωνες επιτρεποταν μονο Ελληνες κι για να επιτρεπονται μονο Ελληνες μαλλιν υπηρχε ο ορος Ελληνας.Ο Φιλιππος ηταν αυτος που εσμειξε τους ελληνες που εκεινη την περιοδο ηταν σε παρακμη μετα την δολοφονια του αυτοι επαναστατησαν κι απειλησαν με θανατο τον πμεγα Αλεξανδρο. Αργοτερα ομως συμμαχησαν μαζι του κι τον ανακυρηξαν στρατηγο τους εναντιον των Περσων που κατειχαν τισ Ελληνικες πολεις της Μικρας Ασιας..Ολα αυτα γιατι υπηρξαν λανθασμενα στοιχεια πιο πανω ¨.[Εδώ υπήρχε προσβλητικό κείμενο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
[Εδώ υπήρχε προσβλητικό κείμενου]Οταν ελεγα το Μακεδονικο στοιχειο εννουσα το Ελληνικο καθως οι Μακεδονες ανηκαν στους Ελληνες.Καθως Επαιρναν μερος στους Ολυμπιακκους ι μαλιστα ειχαν κι διακρισεις.Ειχαν ιδια γλωσσα με τους Ελληνες κι ιδια θρησκεια.Ιδια αρχετεκτονικη,μυθους,ηρωες,εθιμα συνηθειες.Εξαλλου στους Ολυμπιακους αγωνες επιτρεποταν μονο Ελληνες κι για να επιτρεπονται μονο Ελληνες μαλλιν υπηρχε ο ορος Ελληνας.Ο Φιλιππος ηταν αυτος που εσμειξε τους ελληνες που εκεινη την περιοδο ηταν σε παρακμη μετα την δολοφονια του αυτοι επαναστατησαν κι απειλησαν με θανατο τον πμεγα Αλεξανδρο. Αργοτερα ομως συμμαχησαν μαζι του κι τον ανακυρηξαν στρατηγο τους εναντιον των Περσων που κατειχαν τισ Ελληνικες πολεις της Μικρας Ασιας..Ολα αυτα γιατι υπηρξαν λανθασμενα στοιχεια πιο πανω ¨.[Εδώ υπήρχε προσβλητικό κείμενο]

Πριν την απάντηση ένα σχόλιο: Δυστυχώς σβήστηκαν οι ύβρεις και δεν μπορώ να τις σχολιάσω. Δείχνουν βέβαια το υψηλό επίπεδο και τα ατράνταχτα επιχειρήματα που συνοψίζονται στο ότι με τα γραφόμενά μου γίνομαι "ρόμπα" καθότι άσχετος με την Ιστορία.
Δεν πειράζει, εξέστι Λακεδεμονίοις ασχημονείν. :)

Ας πιάσουμε ένα-ένα τα άλλα 'αντράνταχτα' επιχειρήματα:

α. "οι Μακεδονες ανηκαν στους Ελληνες.Καθως Επαιρναν μερος στους Ολυμπιακκους ι μαλιστα ειχαν κι διακρισεις.":
Όσοι έχουν ασχοληθεί έστω και κατ'ελάχιστο με την Αρχαία Ελλάδα οφείλουν να γνωρίζουν ότι στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετείχαν όλοι όσοι μιλούσαν την Ελληνική γλώσσα. Δηλαδή όσοι μετέρχοντο της Ελληνικής Παιδείας. Δεν ήταν απαραίτητα Έλληνες γιατί, επαναλαμβάνω, δεν υπήρχε ελληνική εθνική συνείδηση με την έννοια που αυτή υφίσταται σήμερα.
Οπότε η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν σήμαινε απαραίτητα ότι ο συμμετέχων ανήκε εθνικά στους Έλληνες. Αλλά ότι είχε ελληνική παιδεία και κατοικούσε στον ευρύτερο ελλαδικό χώρο.

β. "Ειχαν ιδια γλωσσα με τους Ελληνες κι ιδια θρησκεια"
Και αυτό τους κάνει Έλληνες; Δηλαδή οι Αιγύπτιοι και οι Σαουδάραβες [αμφότεροι μιλούν αραβικά, αμφότεροι ασπάζονται τον ισλαμισμό] είναι το ίδιο και το αυτό;
Επικίνδυνες υπεραπλουστεύσεις που δεν στηρίζονται στην ιστορία αλλά σε εμπειρική και όλως επιδερμική προσέγγιση. Δεν είναι μόνο η γλώσσα ή η θρησκεία που καθορίζουν μία εθνική ομάδα, αυτό ήλπιζα ότι είναι κατανοητό. Είναι τα ήθη και έθιμα, είναι οι παραδόσεις και κυρίως είναι η εθνική συνείδηση. Κάτι που έλειπε από τους Μακεδόνες, κάτι που έλειπε από τους Αθηναίους, κάτι που έλειπε από τους Σπαρτιάτες [οι οποίοι μιλούσαν και παραλλαγή της ελληνικής γλώσσας - λες αυτοί να μην ήταν Έλληνες;].

γ. "Ο Φιλιππος ηταν αυτος που εσμειξε τους ελληνες που εκεινη την περιοδο ηταν σε παρακμη μετα την δολοφονια του αυτοι επαναστατησαν κι απειλησαν με θανατο τον πμεγα Αλεξανδρο. Αργοτερα ομως συμμαχησαν μαζι του κι τον ανακυρηξαν στρατηγο τους εναντιον των Περσων που κατειχαν τισ Ελληνικες πολεις της Μικρας Ασιας"
Ο Φίλιππος έσμειξε τους λοιπούς κατοίκους του ελλαδικού χώρου ως... κατακτητής. Αυτό δεν το'χεις μάθει; Κατέκτησε τις ελληνικές πόλεις και αργότερα ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να τις στρέψει κατά του κοινού εχθρού: Των Περσών. Αυτό δεν τον κάνει βέβαια λιγότερο κατακτητή. Απλά πεφωτισμένο κατακτητή. Σε αντίθεση με τους Γερμανούς κατά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, οι οποίοι ως κατακτητές έστρεψαν βέβαια την Ευρώπη κατά του κοινού κατ'αυτούς εχθρού [της Σοβιετικής Ένωσης] αλλά το έκαναν για τους δικούς τους λόγους, όχι για την ευημερία της Ευρώπης.

Αυτά από έναν άσχετο που γίνεται ρόμπα. :)

ΥΓ: Αναμένω ακόμα την απάντηση σε άλλο ερώτημα που έθεσα:
Από πότε η Βυζαντινή Αυτοκρατορία ήταν... δική μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορουν παρακαλω να ηρεμησουν τα πνευματα;

Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω και βιβλιο, ψηνεσαι να στο στειλω?:)
θα σου εχω υπογραμμισει και αυτα που πρεπει να διαβαζεις, να μη βγαλεις εσυ τα ματια σου οπως εβγαλα εγω τα δικα μου με το παραπανω κατεβατο..:) που τελικα δε καταφερα και να το διαβασω ολο..
κριμα κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
εχω και βιβλιο, ψηνεσαι να στο στειλω?:)
θα σου εχω υπογραμμισει και αυτα που πρεπει να διαβαζεις, να μη βγαλεις εσυ τα ματια σου οπως εβγαλα εγω τα δικα μου με το παραπανω κατεβατο..:) που τελικα δε καταφερα και να το διαβασω ολο..
κριμα κιολας.

Επειδή είμαι ο τελευταίος που απάντησε, να υποθέσω ότι απευθύνεσαι σε εμένα;

Και να υποθέσω ότι θες να μου εξηγήσεις τι θέλεις να πεις γιατί δεν το καταλαβαίνω;

Κρίμα κιόλας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού όμως καπηλεύεται και διαστρεβλώνει την ιστορία τότε χάνει το δικαίωμα αυτό. Η Μακεδονία από την αρχαιότητα ήταν περιοχή που κατοικούσαν Έλληνες και αυτοί διαμόρφωσαν την ιστορία τους. Δεν μπορεί να έρχεται κανένας Σλάβος ή οποιαδήποτε άλλη φυλλή και να προσπαθεί να οικιοποιηθεί την ιστορία αυτή.

Για τους παραπάνω και για πολλούς άλλους ευνόητους λόγους διαφωνώ δογματικά (είναι από τα λίγα πράγματα που λειτουργώ έτσι) με την χρήση του όρου Μακεδονία στο όνομα των Σκοπίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
προσωπικά θεωρώ από τα χειρότερα λάθη της εξωτρερικής μας πολιτικής το όνομα "Σλαβομακεδονία" [και την υιοθέτηση του ηλιθιου FYROM] μιας και προσδιορίζει ακριβώς τα σκόπια. Το γεωγραφικό κομμάτι της Μακεδονίας που κατοικείται από Σλάβους.
Και τόόόότε οι σκοπιανοί το δεχόντουσαν. Είναι χαζομάρα μας (θεωρώ) να δημιουργούμε κόντρες με το μόνο λαό που σπάει το μουσουλμανικό τόξο των συνόρων μας και μπορεί να γίνει συμμαχός μας στα βαλκάνια.

imo :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
tsitsilega το μηβυμα μου δεν ηταν σε καμια περιπτωση προσβλητικο αυτο που ελεγε ειναι οτι εχεις κανει λαθη που δειχνουν οτι δεν εχεις μελετησει καποια πραγματα οσο νομιζεις κι ηταν αρκετα βασικα για να συμπερανω οτι καποια πραγματα τα αγνοεις.Τυχαινει η ιστορια κι η αρχαια ελλαδα γενικα να αφορουν τις σπουδες μου κι ετσι καποια βασικα τουλαχιστον πραγματα τα ξερω απο πρωτο χερι που σημαινει οτι τα εχω δθδαχτει κι απο το πρωτοτυπο κι απο κεμενα ειδικων ετσι μου φαινεται ευτραπελο να μου λενε αυτο δεν ειναι ετσι αλλα ειναι αλλιως .Για παραδειγμα σε καποιο σημειο λες οτι εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε ελληνικη συνειδηση κι Ελληνες αλλα ελληνες ηταν οσοι μετερχονταν της Ελληνικης παιδειας εγω απο οτι εχω διδαχτει απο τον 4ο 5ο αιωνα υπηρχε συνειδηση της υπαρξης της Ελλαδας ετσι τουλαχιστον δικαιολογουνταν σε ενα κειμενο επιστημονα οτι η Ιφιγενεια εν Αυλιδι στον Ευριπιδη χρησιμοποιουσε τον ορο Ελλαδα το 480 πχ .Οσον αφορα αυτα που λες για τους Ολυμπιακους αγωνες οτι καποιος επρεπε να μετερχεται τις Ελληνικης παιδειας για να παρει μερος στους Ολυμπιακους αγωνες εγω απο οτι ξερω για να παρει καποιος μερος επρεπε να απιοδειξει 100 τις 100 οτι ηταν Ελληνας γιατι επαιρναν μερος μονο τα Ελληνικα φυλα.To ποια ηταν η προελευση των Ελληνικων φυλων κι τα στοιχεια τους δεν τα αναφερω.Αληθεια οταν λες οτι επρεπε να γνωριζει την Ελληνικη παιδεια τι ακριβως εννοεις?απο οτι ξερω καθε πολη ειχε την δικη της εκπαιδευση οι Σπαρτιατες δεν διδασκονταν επιστημες αρα για ποιαν παιδεια μου λες? χωρις καμια δθαθεση ειρωνιας εχεις σχεση με τον θεωρητικο τομεα η εχεις ασχοληθει με θετικες επιστημες?παντως το να κανιυμε τετοιες συζητησεις απο διαδυκτιο δεν μου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, καλά, στην τελική ό,τι και να λέμε ή να πιστεύουμε εμείς, όλοι έξω "Μακεδονία" το λένε.

Mazedonier προχθές σε μία εφημερίδα, Macedonian ένας ξένος στο σταθμό του τρένου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
...Mazedonier προχθές σε μία εφημερίδα, Macedonian ένας ξένος στο σταθμό του τρένου...

Μacedonia στα περισσοτερα ειδιοσιογραφικα καναλια,macedonia στις μισες αθλητικες ανασκοπισεις και γεγονοτα,mecedonians συστυνονταi οι ιδιοι...και παει λεγοντας.
Οπως τα λες ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και "Μεγας Αλεξανδρος" ονομαζεται το κεντρικο αεροδρομιο της ΠΓΔΜ!!

https://news.ert.gr/1/281710.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top