Σχολιασμός φθηνών laptops

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ποιά η γνωμη σας για τον συγκεκριμένο με 929??

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo P8600 (2.40 GHz, Level 2 cache 3MB).
Οθόνη: Ευρεία οθόνη υψηλής ανάλυσης 15,4'' WXGA BrightView, με ανάλυση 1280 x 800.
Μνήμη: 3072 MB (1x 1024 MB + 1x 2048 MB) DDR2, υποστηρίζει μνήμη μέχρι 4 GB.
Σκληρός Δίσκος: 250 GB SATA 5400 rpm.
Οπτικός Δίσκος: Lightscribe Super Multi DVD Writer (+/-R +/-RW) με υποστήριξη διπλού στρώματος.
Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce 9600M GT με αποκλειστική μνήμη 512 MB και συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών μέχρι 1791MB.
Ενσύρματη επικοινωνία: Υψηλής ταχύτητας 56K μόντεμ, ενσωματωμένο Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000.
Ασύρματη επικοινωνία: Intel PRO/Wireless 4965AGN, ασύρματη δικτύωση Bluetooth.
Διασυνδέσεις: 4 USB 2.0, 1 υποδοχή HDMI, 1 υποδοχή eSata, 1 θύρα VGA, 1 υποδοχή ethernet RJ45, 1 υποδοχή μόντεμ RJ11, 2 έξοδοι ακουστικών, 1 είσοδος μικροφώνου, 1 IEEE 1394, θύρα υπέρυθρων τηλεχειριστηρίου, υποδοχή καλωδίου σύνδεσης.
Ήχος: Ενσωματωμένος ήχος 16 bit, 3D, Sound Blaster Pro συμβατός, Ηχεία Altec Lansing.
Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη συσκευή ανάγνωσης ψηφιακών μέσων 5-σε-1 για κάρτες Secure Digital, MultiMedia, Memory Stick, Memory Stick Pro ή κάρτες xD Picture, HP Pavilion WebCam με ενσωματωμένο μικρόφωνο, HP Mobile Remote Control.
Πληκτρολόγιο: Συμβατό πληκτρολόγιο 101 πλήκτρων, Touch Pad με κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και pad κατακόρυφης κύλισης πάνω/κάτω, κουμπιά έντασης και σίγασης.
Διαστάσεις: 35,7 cm (Π) x 25,9 cm (Μ) x 3,49 cm (ελάχ. Υ) / 4,19 cm (μέγ. Υ).
Βάρος: 2,65 kg.
Μπαταρία: 6 κελιών Λιθίου Ιόντων (Li-Ion).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
bunny εμένα καλό μου φαίνεται, αλλά δεν μας είπες τι μάρκα είναι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά βαρύτερο
αν δεν σκοπεύεις να το σέρνεις δεξιά αριστερά, πάρε το δεύτερο
αν όμως θέλεις να το κουβαλάς συχνά μπορεί να σε κουράσει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
όχι δεν θα το κουβαλάω κάπου μόνο εντός σπιτιού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει περίπτωση το 2ο να κάνει κάτω από 1000 Ευρώ...:eek:

Αν έχεις τα λεφτά χτύπα το.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
οχι οχι δεν κάνει κατω απο 1000 αλλα για να μην γεμίζω με θεματα το εβαλα εδω και το δευτερο λαπτοπ:) 1500? κάνει και ειναι νεο κομματι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά αν θες δώσε μας το μοντέλο και του πρώτου laptop :)

Άποψη μου είναι ότι διαλέγεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Στο πρώτο περιλαμβάνεται λειτουργικό (γιατί στο δεύτερο έχει); Θα χρησιμοποιήσεις το Blue-Ray ποτέ; Χρειάζεσαι επιπλέον 250GB σκληρού δίσκου; Το ξέρεις ότι στο δεύτερο δεν αναγνωρίζονται τα έξτρα 1GB μνήμης RAM γιατί το λειτουργικό είναι 32bit; Χρειάζεσαι 17" οθόνη με πρόσθετο βάρος;

Και η πιο κρίσιμη ερώτηση: Νομίζεις ότι αξίζουν τα επιπλέον 500? όλα τα παραπάνω;

Θέλω να πω ότι αν δεν παίζεις παιχνίδια φανατικά, αν δεν χρησιμοποιείς σχεδιαστικά προγράμματα και αν δεν είσαι μανιακή downloader τότε μάλλον δεν αξίζουν τα 500? επιπλέον η διαφορά στην απόδοση είναι αμελητέα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνω το θέμα laptop γιατί ενδιαφέρομαι να πάρω ένα.Είμαι σίγουρη οτι πολλοί γνωρίζετε καλύτερα απο εμένα αυτό το θέμα οπότε χρειάζομαι τη βοήθεια σας!
Βασικά θέλω ένα laptop για να μπαίνω στο net,να παίζω κανένα παιχνιδάκι...ας πούμε sims..όχι τίποτα παραπάνω,να βλέπω ταινίες,να γράφω...αυτά βασικά.
Απο την έρευνα αγοράς που έκανα νομίζω οτι με έναν HP των 850 ευρώ είμαι καλυμμένη.Τι με συμβουλεύετε??Η μάρκα είναι αξιόπιστη?Με προβληματίζει βέβαια το 1 έτος εγγύηση που έχει...σάν να με προετοιμάζει οτι θα χαλάσει σύντομα.Αυτάα...περιμένω τα φώτα σας!


έψαξα και βρήκα ανάλογο τόπικ αλλά είναι κλειδωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Η HP είναι σίγουρα αξιόλογη εταιρία.
Πες μας τα στοιχεία του laptop που βρήκες για να σε βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λοιπον:
Εφ'οσον θες να παιζεις και μερικα παιχνιδια ξεφευγουμε απο τις καρτες γραφικων Intel (Gma950,3100κλπ...).
Οχι οτι δε θα παιζει αλλα στα πολυ low και σε λιγο που βγαινει το sims 3 δεν θα παιζει καθολου.
Οποτε κοιταμε κατι σε 8400 ή 3470.

Οι επιλογες που σου δινω εγω ειναι αυτες:

Για ''μουρη'': https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905605 (οχι πως δεν ειναι καλος αλλα στα λεφτα αυτα παιρνεις πολυ καλυτερο μηχανημα απο αλλη εταιρεια).

Κορυφαια μαρκα και καλα χαρακτηριστικα για αυτο που το θες ειναι αυτο: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905262 και εχεις και 2 χρονια εγγυηση....

Και καλη μαρκα με κορυφαια χαρακτηριστικα: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900388

Εγω προτεινω το δευτερο και το τριτο. Ειναι κορυφαια για τα λεφτα τους! (με μια κλιση προς το δευτερο)

Και προσοχη.... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ACER!

Ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Για ποιο λογο.Εχεις κακη εμπειρια?Εγω παντως προτεινω αυτο https://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1099353&page=2&category=69977907&catalog=21.

ή και καλυτερα αυτον https://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1132741&page=2&category=69977907&catalog=21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σημαντικά σημεία στην αγορά laptop:

1) Εγγύηση. Να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια. Αν υπάρχει δυνατότητα για επέκταση (1 χρόνος επιπλέον), αξιοποίησέ την.

2) Σκληρός δίσκος. Είναι το πιο αργό κομάτι ενός υπολογιστή, καθυστερεί τα πάντα. ΜΗΝ πάρεις laptop με δίσκο 4200rpm, θα σέρνεται το σύμπαν, όσο καλό και να είναι το υπόλοιπο σύστημα. Οπωσδήποτε 5400rpm ή ιδανικά 7200rpm (ακόμα ιδανικότερα SSD, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτή τη στιγμή).

3) Ποιότητα κατασκευής. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία απο άλλες εταιρίες, αλλά τα toshiba (τέτοιο έχω) είναι σίγουρα πολύ καλά, έχουν και καλή φήμη γενικότερα.

4) Ανάλυση οθόνης. Στην κατηγορία 15.4'', που είναι και η πιο συνηθισμένη, αποδεκτές αναλύσεις είναι 1280x800 και το πολύ 1440x900. Απο εκεί και πάνω γίνονται όλα τόσο μικρά που θα τυφλωθείς για να βλέπεις.

5) Παραγωγή θερμότητας. Κάποια laptop ζεσταίνονται υπερβολικά με αποτέλεσμα να μην είναι άνετη η δουλειά πάνω τους, διάβασε κάποιο review για να εξακριβώσεις αν είναι σε αποδεκτά επίπεδα οι θερμοκρασίες που ανεβάζει.

6) Όχι Acer.

Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει η φορητότητα, τσέκαρε και ζωή μπαταρίας (απο review, όχι απο αυτά που λέει ο κατασκευαστής γιατί γράφουν ο,τι να'ναι) και βάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Για τα Acer εχω ακουσει τα χειροτερα. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα απ' ολα οσα εχω ακουσει δεν προκειται να επαιρνα το ρισκο.
Επισης δε θα επαιρνα turbo-x γιατι ειναι χαλια ποιοτικα. Ψευτο-πλαστικουρα σκετη.
Εγω προτεινω Toshiba λογω εγγυησης και λογω αποδοσης/τιμης.
Μακρια απο 17". Δεν υπαρχει κανενας ουσιαστικος λογος να παρεις τοσο μεγαλη οθονη γιατι και πολυ ογκωδες θα ειναι το "laptop" σου αλλα θα καταναλωνει και πολλη μπαταρια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Για τα acer το είχα ακούσει κι εγώ οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου.
zaxosm ο τρίτος υπολογιστής που πρότεινες είναι αυτός που σκεφτόμουν κι εγώ απλά στο μαγαζί που πήγα το είχαν 849 ευρώ.Συμφέρει καλύτερα απο το e-shop τώρα που το βλέπω.Μάλλον σε αυτόν θα καταλήξω!!
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα tips!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Με 850 ευρώ υπάρχει και η πιθανότητα να μην τρέχει πολύκαλά τοSims 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Mε τον τριτο που εδειξα στην elena901126 δεν υπαρχει περιπτωση να μην τρεχει. Το εγγυωμαι εγω!
Η καρτα γραφικων του ειναι παρα πολυ καλη!
Η καρτα γραφικων ειναι ανεξαρτητη απο το υπολοιπο συστημα, δηλαδη δεν τραβαει μνημη απο τη ram του υπολογιστη, αλλα εχει δικη της!
Ο επεξεργαστης ειναι απλα κορυφαιος! Και με 2gb ram δε σε πιανει κανεις! χεχε....

Χαρηκα που σε βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Toshiba, Sony, Hp, suck ass..

Ένα της Intel ή ένα mac.



Απ' όσα laptops μας είχαν φέρει για επιδιόρθωση στο μαγαζί που δούλευα, ήταν απ' αυτές τις ιαπωνικές τις φιρμάτες. Αφήστε που τα περισσότερα απ' αυτά δεν είναι hardware expandable.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
lol.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Toshiba, Sony, Hp, suck ass..
+1 για Sony

Για τα άλλα δεν ξέρω.

Ένα της Intel ή ένα mac.

Έχει η intel laptop; Μήπως θες να πεις dell ή ibm;

Πάντως τα mac με την αντιπροσωπεία εδώ καλλιά να μην έχεις πάρε-δώσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top