Graphic Calculator

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Επειδή χρειάζομαι για τα SAT Subject Tests ένα κομπιουτεράκι που κάνει γραφικές παραστάσεις σκέφτομαι να αγοράσω είτε αυτό
https://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=113398
είτε αυτό https://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=114486
Πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή. Έχετε εσείς κανένα να μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μα τι ερώτηση...Το πρώτο φυσικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ξέρεις τι διαφορές έχουν ή διάβασες τον αστρολόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
mmpf ζητάς γνώμες ή απλά θες να ποζάρεις;
Φαντάζομαι λόγω τιμής το είπε η Βάλια.

Γενικά με την Texas Instruments πληρώνεις λίγο και το όνομα.
Για τα χαρακτηριστικά που πιθανόν να χρειαστείς τα έχουν και τα δύο (plots,histograms, scatterplots κτλ)
Αφού όμως έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε το TI (αν είσαι ανάμεσα στα δύο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σιγά το επίπεδο συναρτήσεων που έχουν τα SAT που χρειάζεσαι κι έτοιμες τις γραφικές παραστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Έτσι είναι. Καταρχήν δεν θα το πάρω από εδώ γιατί είναι υπερτιμημένο στην Ελληνική αγορά. Το οτι ρωτάω για να πάρω γνώμες σε θέμα που είμαι παντελώς άσχετως μιας και δεν είχα ποτέ τέτοιο κομπιουτεράκι είναι ψωνίστικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως αν το χρειάζεσαι ΜΟΝΟ για το αστείο επίπεδο συναρτήσεων του SAT, είναι περιττή επένδυση. Εκτός κι αν σου χρειαστεί και στο μέλλον ή σε παράλληλη δραστηριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κρίνω το επίπεδο δυσκολίας των συναρτήσεων στα SAT, όμως πιστεύω ότι είστε απαράδεκτοι (εκτός του mmpf, προφανώς). Τέτοιου είδους calculators χρειάζονται, προφανώς, σε αυτούς που θα δώσουν τα SAT. Ο mmpf ζήτησε τη γνώμη σας κι εσείς μόνο κακίες λέτε. Τόσες κακίες, που κάποιος θα πίστευε ότι τον ζηλεύεται λίγο;) Θα έλεγα κι άλλα για να υποστηρίξω τη θέση μου, αλλά θα με αποκαλούσατε κι εμένα ψώνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχεις ασχοληθεί ποτέ με ασκήσεις SAT ώστε να ξέρεις τι απαιτείται; Πέραν του ότι είσαι ακόμη Γ' Γυμνασίου, οπότε δεν γνωρίζεις και πολλά, εγώ σου λέω ότι δεν χρειάζεται. Ο mmpf θέλει απλώς να πάρει, φαντάζομαι, γιατί επιτρέπονται τα κομπιουτεράκια στην εξέταση αυτή.
Η στάση κάποιων απο μας, παρ'ολα αυτά, απέναντί του είναι εντελώς άλλο πράγμα κι αν δεν έχεις συμμετάσχει σε προηγούμενες συζητήσεις, καλό θα ήτο να μην κρίνεις τίποτα και για κανέναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν έχω ασχοληθεί με ασκήσεις SAT οπότε δεν ΞΕΡΩ τι ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ. Ωστόσο, για να το λέει ο mmpf, προφανώς, θα χρειάζεται ένα τέτοιου είδους calculator. Εγώ δεν κάνω το ξερόλα λέγοντας πως το επίπεδο των συναρτήσεων στα SAT είναι "αστείο", όπως εσύ έκανες σε προηγούμενο post σου. Αν κάποιοι έχετε προσωπικές διαφωνίες με τον mmpf, καλό θα ήταν να μην τις λύνατε στο συγκεκριμένο thread μέσα από το οποίο ο mmpf ζητάει κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες. Αν εξακολουθείτε να θέλετε να είστε αγενής, δικό σας πρόβλημα. Εγώ έκρινα από αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο mmpf το λέει γιατί το σκέφτεται ότι ίσως να χρειάζεται. Κι εγώ λέω ότι δεν χρειάζεται, καθώς έχω λύσει θέματα SAT και γνωρίζω ότι η γραφική δεν είναι απαραίτητη για να απαντήσεις. Δεν παίζω τον ξερόλα, απλώς θεωρώ ότι μπορώ να έχω μια κρίση απέναντι σε συναρτήσεις επιπέδου Α-Β Λυκείου και να λέω ότι δεν χρειάζονται έτοιμες οι γραφικές παραστάσεις γι'αυτές.
Απο κει και πέρα, μπορείς να κάνεις το σχόλιό σου ελεύθερα. Δε μπορείς όμως να λες ότι αν δεν μας νουθετήσεις, θα είμαστε "αγενείς". Κάνε τη δική σου δουλειά κι άσε αυτούς που έχουν το πρόβλημα να σκάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ο mmpf το λέει γιατί το σκέφτεται ότι ίσως να χρειάζεται. Κι εγώ λέω ότι δεν χρειάζεται, καθώς έχω λύσει θέματα SAT και γνωρίζω ότι η γραφική δεν είναι απαραίτητη για να απαντήσεις. Δεν παίζω τον ξερόλα, απλώς θεωρώ ότι μπορώ να έχω μια κρίση απέναντι σε συναρτήσεις επιπέδου Α-Β Λυκείου και να λέω ότι δεν χρειάζονται έτοιμες οι γραφικές παραστάσεις γι'αυτές.
Απο κει και πέρα, μπορείς να κάνεις το σχόλιό σου ελεύθερα. Δε μπορείς όμως να λες ότι αν δεν μας νουθετήσεις, θα είμαστε "αγενείς". Κάνε τη δική σου δουλειά κι άσε αυτούς που έχουν το πρόβλημα να σκάνε.

Εγώ δεν ξέρω τίποτα από τέτοιου επιπέδου συναρτήσεις, επειδή είμαι Γ' Γυμνασίου, και για το λόγο αυτό δεν αναφέρθηκα στο αν του είναι απαραίτητο ένα τέτοιο calculator. Αλλά, οκ, ας μην το συνεχίσουμε. Εξ'άλλου, δε διαφωνούμε σε κάπου. Άλλωστε, το post μου πήγαινε κυρίως στον Eryomo και στη Βάλια.

Πάντα φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, εγώ που ξέρω του λέω ότι δεν χρειάζεται. Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ν'απολογούμαι γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Κοίτα, στο SAT είναι καλό να το έχω αλλά από εκεί και πέρα είναι πιστεύω απαραίτητο και για το πανεπιστήμιο, οπότε δεν χάνω τίποτα να το αγοράσω, και μακάρι να μην το χρειαστώ καθόλου στο SAT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, για παραπέρα σίγουρα θα βοηθήσει. Δεν ξέρω και τι θα κάνεις κιόλας μετά. Απλώς σου λέω ότι, καθαρά για το SAT, το πιθανότερο είναι ούτε καν να το αγγίξεις. Δεν χρειάζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και στην τελική δεν σας ρώτησα αν μου χρειάζεται, εγώ ζήτησα από τους γνώστες να με βοηθήσουν να κάνω την καλύτερη επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Κοίτα, στο SAT είναι καλό να το έχω αλλά από εκεί και πέρα είναι πιστεύω απαραίτητο και για το πανεπιστήμιο, οπότε δεν χάνω τίποτα να το αγοράσω, και μακάρι να μην το χρειαστώ καθόλου στο SAT

Μην ξεχάσεις, όμως, να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης και να μάθεις να το χειρίζεσαι άριστα πριν τις εξετάσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Από ότι είδα κάτι online manuals έχει για βιβλίο οδηγιών έναν μίνι τόμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν έχω ασχοληθεί με ασκήσεις SAT οπότε δεν ΞΕΡΩ τι ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ. Ωστόσο, για να το λέει ο mmpf, προφανώς, θα χρειάζεται ένα τέτοιου είδους calculator. Εγώ δεν κάνω το ξερόλα λέγοντας πως το επίπεδο των συναρτήσεων στα SAT είναι "αστείο", όπως εσύ έκανες σε προηγούμενο post σου. Αν κάποιοι έχετε προσωπικές διαφωνίες με τον mmpf, καλό θα ήταν να μην τις λύνατε στο συγκεκριμένο thread μέσα από το οποίο ο mmpf ζητάει κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες. Αν εξακολουθείτε να θέλετε να είστε αγενής, δικό σας πρόβλημα. Εγώ έκρινα από αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο thread.


Σημ.
Όταν ρωτάμε για κάτι και μας απαντάμε τότε δεν ειρωνευόμαστε αυτόν που μας έδωσε την απάντηση (όπως τώρα ο mmpf στη !Βάλια!) και δεν γινόμαστε προσβλητικοί απέναντι του. Αυτό το κάνουν σύστημα εδώ μέσα κάποιοι και είναι ενοχλητικό.
Τέλος Σημ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σημ.
Όταν ρωτάμε για κάτι και μας απαντάμε τότε δεν ειρωνευόμαστε αυτόν που μας έδωσε την απάντηση (όπως τώρα ο mmpf στη !Βάλια!) και δεν γινόμαστε προσβλητικοί απέναντι του. Αυτό το κάνουν σύστημα εδώ μέσα κάποιοι και είναι ενοχλητικό.
Τέλος Σημ.

Δηλαδή, εσύ γι'αυτό έκανες το ανεδές σχόλιό σου;
Ή θες να μου πεις πως η Βάλια έλαβε υπόψην της όλα τα χαρακτηριστκά των calculators και πως έδωσε την απάντησή της βασιζόμενη σε αυτά; Εγώ πάντως κατάλαβα πως η Βάλια απλά βρήκε την τιμή από το δεύτερο υπερβολική και αστειευόμενη έδωσε την απάντησή της. Ας μας πει η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top