Παλιές φιλικές σχέσεις

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συχνά οι φιλίες κάνουν τον κύκλο τους και τελειώνουν. Ας υποθέσουμε ότι δύο άτομα σε μια φιλική σχέση δεν έχουν μαλώσει, αλλά απλά απομακρύνονται δια της "διπλωματικής" οδού το ένα από το άλλο, ώσπου η σχέση τους τελειώνει. Στην πράξη, υπάρχει στο μέλλον πιθανότητα επανασύνδεσης? Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι αμε. Εχω μια φιλη που συνεχεια εχουμε αυτη τη δουλεια. Χωριζουμε, τα ξαναφτιαχνουμε, ξαναχωριζουμε και ξανα απ'τα ιδια. Βεβαια, αν ραγισει το γυαλι δεν ξανακολλα, και δεν εχουμε πλεον καμια φοβερη φιλια, τυπικες επαφες και ως εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιστευω πως ναι. Το εχω δει αλλωστε να συμβενει και στην πραξη. Συχνα καπιοι παυουν να κανουν παρεα, ιδικα σε εφηβικες ηλικιες, λογο διαφορετικων ενδιαφεροντων αλλα αργοτερα ξανακανουν παρεα, πολλες φορες επειδη στο τελος ξανα αποκτουν ιδια ενδιαφεροντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κοίτα, ίσως και να υπάρχει, ίσως και όχι. Αλλά από τη στιγμή που έχουν αρχίσει να απομακρύνονται δύο άτομα μάλλον δεν είναι δεμένα και μάλλον η φιλία τους ήταν αποτέλεσμα κάποιου συμφέροντος ή κάποιας ανάγκης που είχαν, το οποίο δεν υπάρχει πια. Οπότε,είναι μάλλον δύσκολο να υπάρξει επανασύνδεση, ιδιαίτερα μετά από πολύ καιρό... Εγώ είχα μια "φίλη" για πολύ καιρό που κάναμε παρέα ειδικά αφού τελειώσαμε το σχολείο αλλά μετά απομακρυνθήκαμε. Συνειδητοποίησα οτι μάλλον η φιλία μας δεν ήταν αληθινή κι οτι απλά βγαίναμε γιατί δεν είχαμε τίποτε άλλο να κάνουμε. Ευτυχώς αυτό ίσχυε και για τις δυό μας (δε θα ήθελα να εκμεταλλευτώ κάποιον έστω και χωρίς να το καταλάβω). Τώρα απλά έχουμε απομακρυνθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δυστυχώς η προσωπική μου αίσθηση είναι, ότι η περίπτωση της επανασύνδεσης είναι αρκετά έως πολύ σπάνια. Έχω πολλές φιλικές σχέσεις που τελείωσαν με αυτόν τον τρόπο, δηλ. έτσι απλά, και καμία απολύτως δεν επανήλθε. Πλέον σε όλες αυτές τις περιπτώσεις έχουμε μείνει "μακρινοί" γνωστοί. Σήμερα , έχω κάποιες φιλίες , οι οποίες βλέπω ότι δεν τραβάνε πολύ, αλλά φοβάμαι ότι αν ξεκόψω , το τέλος θα είναι οριστικό και αμετάκλητο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Απλά σκέψου αν οι λόγοι για τους οποίους θέλεις να ξεκόψεις είναι σοβαροί κι αν τελικά οι φιλίες σου αυτές είναι πραγματικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι φιλίες αυτές προφανώς και δεν είναι πραγματικές, αλλά θα ήθελα να υπάρχει μια επαφή έστω αραιά και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έ μια επαφή μπορείς να την κρατήσεις. Και γιατί να μην το κάνεις άλλωστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εννοείς ας πούμε μια φορά το χρόνο? Άμα φτάσει το πράγμα εκεί, σε αυτού του είδους την επικοινωνία, λίγο δύσκολα βρίσκεις το θάρρος να πάρεις τον άλλο τηλέφωνο.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Princess το οτι μετα απο καποιον καιρο δεν ταιριαζεις με συγκεκριμενους φιλους ειναι λογικο. Αν η κατασταση ειναι ανυποφορη για σενα, δεν εχεις κατι να συζητησετε η τα ενδιαφεροντα σας εχουν τραγικη αποσταση γιατι να διατηρεις μια τετοια φιλια? Μπορειτε να αγαπιεστε, να εχετε ζησει πολλα μαζι, και ολα αυτα, αλλα πλεον δεν τραβαει η ομαδα, δεν εχει κατι κακο αυτο.
Προσωπικα, αυτη τη φιλη που λεω παραπανω την αγαπω πολυ, θελω να ειναι καλα, αλλα εχουμε παρει αλλους δρομους πια. Βλεπομαστε μια φορα το μηνα/διμηνο, δεν εχουμε χασει επεισοδια η μια στη ζωη της αλλης, αλλα δεν ειναι και το ατομο που θα μαθει πρωτο καποιο νεο μου. Επαφη υπαρχει, αλλα οχι τα κολλητηλικια που ειχαμε τοτε, δεν τιθεται θεμα τετοιου ειδους "επανασυνδεσης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βλεπομαστε μια φορα το μηνα/διμηνο, δεν εχουμε χασει επεισοδια η μια στη ζωη της αλλης, αλλα δεν ειναι και το ατομο που θα μαθει πρωτο καποιο νεο μου. Επαφη υπαρχει, αλλα οχι τα κολλητηλικια που ειχαμε τοτε, δεν τιθεται θεμα τετοιου ειδους "επανασυνδεσης".

Ωραία, εγώ δε μιλάω για την περίπτωση του διμήνου. Αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος δεν έχει επικοινωνήσει μαζί σου π.χ. για 6 ή 7 μήνες. Σε αυτό το οριακό σημείο, αν εσύ ρίξεις τον εγωισμό σου και πάρεις τηλ. και μιλήσετε, τότε η σχέση συνεχίζει να υφίσταται.

Αν δεν προσπαθήσεις,τότε απλούστατα δε θα βρεθείτε για κανένα χρόνο, οπότε πέταξε το πουλάκι. Η σχέση ουσιαστικά παύει να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Υπάρχουν σχέσεις που σταματάνε επειδή δεν εκτιμάς πια τον άλλο και σχέσεις που σταματάνε επειδή έχετε πάρει διαφορετικούς δρόμους. Εμένα μου έχουν τύχει και τα 2. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η κολλητή μου από το σχολείο, θαυμάσια κοπέλα, η οποία σταδιακά έγινε τελείως χύπισσα και από ένα σημείο και μετά τα lifestyle μας έγιναν πολύ διαφορετικά.

Την βλέπω αραιά και πού, λέμε τα νέα μας, χαίρομαι να είναι καλά κι αυτή αντίστοιχα αισθάνομαι ότι χαίρεται για εμένα και την αγαπώ πάρα πολύ. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε όπως παλιά. Μερικές φορές μου λείπει, αλλά αν την δω ξέρω ότι στα αισθήματά μας δεν έχει αλλάξει κάτι και χαίρομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχεις τσακωθει με το ατομο που λες οτι εχετε να μιλησετε τοσους μηνες? Αν ναι καταλαβαινω τον εγωισμο και το οτι δε θες να ριξεις τα μουτρα σου, αλλα αν απλα χαθηκατε γιατι δεν ταιριαζατε πλεον δεν υπαρχει θεμα εγωισμου, εριξες ενα τηλεφωνο για να δεις αν ειναι καλα κι αυτο ειναι ολο. Απο κει κι υστερα στο χερι σας ειναι αν θα ξαναχαθειτε τοσο διαστημα η θα τα λετε που και που. Καμια φορα τα σκεφτομαστε πολυ πολυπλοκα, "τι θα σκεφτει μετα απο τοσο καιρο", "θα εχουμε τιποτα να πουμε", αλλα τελικα ειναι πολυ πιο ευκολο απ'οτι φαινεται. Οσες φορες το εκανα σε καλο μου βγηκε :)
(Εννοειται και παλι οτι δεν εχεις τσακωθει για βασικη διαφορα που σε κανει να θες να ξερασεις καθε φορα που θυμασαι τον συγκεκριμενο φιλο, αλλα χαθηκατε λογω διαφορας χαρακτηρων/τροπου ζωης/ενδιαφεροντων κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εννοείς ας πούμε μια φορά το χρόνο? Άμα φτάσει το πράγμα εκεί, σε αυτού του είδους την επικοινωνία, λίγο δύσκολα βρίσκεις το θάρρος να πάρεις τον άλλο τηλέφωνο.:confused:

Βασικά εννοώ μια φορά το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οι σχέσεις των ανθρώπων είναι δούνε και λαβείν (αν το γράφω σωστά)
όλοι μας κάτι παίρνουμε και κάτι δίνουμε....
όποιος πιστεύει ότι μόνο παίρνει ή μόνο δίνει σε μια σχέση, τότε είναι απλά βαθυά νυχτωμένος και να με συγχωρεί...

όταν για τον οποιονδήποτε λόγο, ο κύκλος αυτού του παρεδώσε κλείσει και ένας απ τους δύο δεν έχει πλέον να προσφέρει κάτι στον άλλον, τότε η σχέση κλονίζεται και προφανώς απομακρύνονται ο ένας απ τον άλλον....

Προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία και ανούσιο να έχω απλά τυπικές σχέσεις με κάποια άτομα μια φορά το χρόνο απλά και μόνο για να κρατήσω τα προσχήματα....

Η ζωή προχωράει μπροστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ επειδή για να απομακρυνθούμε σε μια φιλική σχέση κάτι έχει γίνει, δεν νομίζω να ξαναγίνει ξανα φίλος. Δλδ θα κάνουμε παρέα αλλά πάντα θα σκέφτομαι ότι δεν ήταν εντάξει. Μιλάω στην περίπτωση που δεν έχει έρθει να εξηγηθεί κιόλας.
Συνεπώς για μένα απλά θα είναι παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Κρίνοντας από τον εαυτό μου και μόνο, θέλω να πιστεύω πως η αγάπη, η εκτίμηση και ο σεβασμός που τρέφεις για κάποιο άτομο δεν μετριέται με το πόσες φορές τον συναντάς ή μιλάς μαζί του στο τηλέφωνο.
Με την κολλητή μου φίλη από το σχολείο μπορεί να κάνουμε να μιλήσουμε ίσως και περισσότερο από 6 μήνες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είμαι δίπλα της όποτε και αν με χρειαστεί (ή το αντίθετο) ή ότι δεν την σκέφτομαι και δεν την αγαπώ. Οι δρόμοι που έχουμε πάρει είναι τόσο διαφορετικοί που δεν μπορούμε να ταιριάξουμε ούτε τις ώρες μας ούτε τις παρέες μας. Παρόλα αυτά, ξέρουμε και οι δυο μας πως έστω και από μακρυά, η μία είναι δίπλα στην άλλη κάθε στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κρίνοντας από τον εαυτό μου και μόνο, θέλω να πιστεύω πως η αγάπη, η εκτίμηση και ο σεβασμός που τρέφεις για κάποιο άτομο δεν μετριέται με το πόσες φορές τον συναντάς ή μιλάς μαζί του στο τηλέφωνο.
Με την κολλητή μου φίλη από το σχολείο μπορεί να κάνουμε να μιλήσουμε ίσως και περισσότερο από 6 μήνες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είμαι δίπλα της όποτε και αν με χρειαστεί (ή το αντίθετο) ή ότι δεν την σκέφτομαι και δεν την αγαπώ. Οι δρόμοι που έχουμε πάρει είναι τόσο διαφορετικοί που δεν μπορούμε να ταιριάξουμε ούτε τις ώρες μας ούτε τις παρέες μας. Παρόλα αυτά, ξέρουμε και οι δυο μας πως έστω και από μακρυά, η μία είναι δίπλα στην άλλη κάθε στιγμή.
παρόλο που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που διαφωνεί απίστευτα και δεν θεωρεί καν ότι υπάρχει φιλία αν δεν υπάρχει καθημερινή επικοινωνία :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για μενα ειναι τελειως διαφορετικο το "κανω παρεα" με τους ταδε με το "ειμαι φιλος με τους ταδε".
Η προσωπικες μου εμπειριες μου εμπειριες μου εχουν δειξει πως δεν ειναι αλληλενδετα αυτα.
Οι φιλοι μου που πραγματικα αγαπω και με αγαπανε δεν ειναι παντα τα ατομα που για διαφορους λογους κανω καθημερινη παρεα μαζι τους.
Τωρα οσων αφορα εναν φιλο εγκαρδιο, εαν για διαφορους λογους -οι οποιοι δεν κυμαινονται σε επιπεδα τσακωμου κτλ-χαθουμε, τοτε μου ειναι απιστευτα απλο να τον πατω ενα τηλεφωνο και να του πω "που εισαι ρε .... χαθηκαμε.Κτλ κτλ."
Και να κανονισουμε να ξαναβρεθουμε και να τα πουμε.:)
Και αν λογο υποχρεωσεων δεν θα πορουμε να βρισκομαστε καθε μερα οπως καναμε οταν ειμασταν 16 και 20 χρονων, τοτε αυτο ειναι απιστευτα φυσιολογικο.Αλλα πραγματα/τρεξηματα/υποχρεωσεις/μπελαδες ειχα και ειχε στο κεφαλι του τοτε και αλλα τωρα.
Μια φορα τον μηνα μπορει να βρισκομαι μαζι του και μαζι της αλλα θα μιλαμε σαν να εχω να τον δω 10 λεπτακια!

Εαν τωρα με καποιον φιλο μου χαθει η αγαπη και η εκτιμηση του ενως προς το προσωπο του αλλου λογο σοβαρου καυγα, τοτε για μενα ειναι πολυ δυσκολο να ξαναγινουν τα πραγματα οπως πρωτα.Οχι οτι δεν θα του ξαναμιλησω (παιζει φυσικα κι αυτ οτ ενδεχμενο), αλλα οταν και αν θα ξαναβρεθουμε ξερω πως δυσκολα...πολυ δυσκολα τα πραγματα θα ειναι οπως πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
παρόλο που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που διαφωνεί απίστευτα και δεν θεωρεί καν ότι υπάρχει φιλία αν δεν υπάρχει καθημερινή επικοινωνία :confused:


Έχεις δίκιο, αλλά εγώ πρέπει να ανήκω στην μειοψηφία. Μου είναι τελείως αδιάφορο αν η φίλη μου ξέρει μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας πώς κύλησε η μέρα μου. Μου αρκεί ότι με το πρώτο ντριν του τηλεφώνου, θα τρέξει δίπλα μου ακόμα και αν έχει ένα χρόνο να δει κλήση μου στο κινητό της και ότι οι λίγες (αλλά ουσιαστικές) κουβέντες της, θα με κάνουν καλύτερο άνθρωπο! But, that's me!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top