Ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας;

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Γράψτε ποιός πιστεύετε οτί είναι ο καλύτερος στο να πέζει το όργανο του. Προσέξτε ΌΧΙ τον αγαπημένο σας κιθαρίστα... τον αντικειμενικά καλύτερο.

Λοιπόν αρχίζω εγώ με το δικό μου τοπ 5:

1) Andres Segovia
2) BB King
3) Jimi Hendrix
4) Jimmy Page
5) Yngwie Malmsteen
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=2557

Αναφέρθηκαν κιθαρίστες από όλα τα είδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=2557

Αναφέρθηκαν κιθαρίστες από όλα τα είδη


αγαπητέ μου ή εσύ δε ξέρεις να διαβάζεις ή δε με πρόσεξες ή δεν φαίνεται και πρέπει να το κάνω σε bold..... :/::/::/:

είπα καθαρά "Προσέξτε ΌΧΙ τον αγαπημένο σας κιθαρίστα... τον αντικειμενικά καλύτερο"

ο τίτλος του thread είναι "Αγαπημένοι μέταλ κιθαρίστες"

συνεπώς καμιά σχέση δεν έχουν τα δύο thread ;) ... εκτός βέβαια από τη ... κιθάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Πωπω τσαντίλα... Να το προσέξεις αυτό αδερφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Το ξέρω φίλε.Αλλά σε εκείνο το θρεντ έγινε μεγάλη αναφορά στους καλύτερους αντικειμενικά κιθαρίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
theio_vrefos θα σε παρακαλουσα λιγο διακριτικοτητα στις απαντησεις σου οταν ενα αλλο μελος σου αναφερει κατι.;) Μπορουσες να του πεις οτι κανει λαθος με πιο ηπιο τονο.:)
Φιλικα παντα ετσι;;)
Αλλα ας το αφησουμε αυτο.
Απο εκει και περα το thread σου οντως ειναι διαφορετικο εχεις δικιο αλλα τωρα για να πει καποιος αντικειμενικα ποιος ειναι ο καλλιτερος κιθαριστας ειναι λιγο δυσκολο...
Και γιατι στο λεω αυτο...Συνηθως αν καποιος δεν εχει μουσικες γνωσεις ή ακομα και αν εχει το "αντικειμενικα καλλιτερο" γι' αυτον ειναι τις περισσοτερες φορες και το αγαπημενο του.(Η αντικειμενικοτητα "παιρνει δρομο" και την θεση της ποαιρνει το "υποκειμενικο" το οποιο ο καθενας το "καμουφλαρει" λεγοντας οτι ξερεις τι "αντικειμενικα μιλω παντα και λεω οτι ειναι ο καλλιτερος...ασχετα αν ειναι και ο αγαπημενος μου:) ).
Οπως σου ειπα ειδικα να δεν εχεις καποιες "α" μουσικες γνωσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
John Williams.

Γνωστος πιο πολυ ως soundtrack συνθετης. Αλλα ειναι ο καλυτερος σημερα κιθαριστας με την ευρεια εννοια της λεξης. Αψογος γνωστης των τεχνικων, ηχοχρωματων, μουσικων υφων και ειδων μουσικης.

Και κατι που με παραξενευει...Το ξερετε οτι οι Ελληνες κλασσικοι κιθαριστες (Κωτσιολης,Φουντουλης..) ειναι οι καλυτεροι στην Ευρωπη? Το ξερετε οτι πηγε γνωστος μου κιθαριστας να συνεχισει τις σπουδες τους στην κιθαρα στο Μπερκλει και τον κρατησαν ως καθηγητη?!! Μου ειπε οτι το πρακτικο επιπεδο ειναι κατωτερο απο αυτο που ισχυει στη Ελλαδα, αλλα ασχολουνται πολυ με "νεα" ακουσματα καθως οι Ελληνες ειναι πιο παραδοσιακοι (Bach).

Σε θεωριτικο επιπεδο βεβαια ειναι χρονια μπροστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Eπειδη δεν τον εχει αναφερει κανενας μεχρι τωρα θα το κανω εγω.:)
Γιαννης Σπαθας.Μου ειχε πει ο δασκαλος μου οτι οταν εβγαλε ενα τραγουδι(Mountains) που εκανε την κιθαρα στην κυριολεξια κλαρινο ολοι οι κιθαριστες ψαχνωνταν.....και οτι θεωρουταν ο καλυτερος στην Ευρωπη μεχρι να βγει ο Clapton.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
εεεεεπ σόρρυ παιδιά! έλλειψα και λίγο καιρό και δεν το κοίταξα το στέκι!
Φυσικά δεν τα είπα εχθρικά αυτά, έτσι? Σόρρυ εαν ακούστηκαν διαφορετικά!! Δεν ήμουν τσαντισμένος, απλά απογοητευμένος όταν έγραψα την απάντηση μου, γιατί είχα τονίσει το σημείο για την αντικειμενικότητα.... τεσπα...

βάγγουρα αναφέρεσαι φυσικά στους "Socrates" έτσι? Παραθέτω κείμενο παύλου σιδιρόπουλου.... :clapup::clapup::clapup:

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ
``Μ' αρέσουνε ορισμένα κομμάτια απ' το δίσκο του Πουλικάκου ``Εκδρομές - Μεταφορές ο Μήτσος'' που είναι αποτέλεσμα συλλογικής δουλειάς των Τριανταφύλλου, Δαπέρη, Labizzi και Πουλίκα. Το είδος της μουσικής των Socrates δεν μου άρεσε ιδιαίτερα ποτέ, αλλά όλοι τους είναι άψογοι μουσικοί. Πιστεύω ότι ο Σπάθας είναι μέσα στους πέντε καλύτερους κιθαρίστες της Ευρώπης''.
ΗΧΟΣ​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SAMURAi

Νεοφερμένος

Ο SAMURAi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web designer. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
SLASH!!! .+_
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vero

Νεοφερμένος

Η vero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Rory Gallagher:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
jimmy page!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimicupo

Νεοφερμένος

Ο dimicupo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Προσωπικά και ταπεινά,θεωρώ κορυφαίο τον Tommy Emmanuel,γιατί εκτός του ότι είναι εμπνευσμένος και καλός εκτελεστής,είναι και μελωδικός και βγάζει απίστευτο άισθημα.Εννοείται ότι υπάρχουν..μάλλον άπειροι κλασσικόι και μή κιθαριστές που θα με συγκινούσαν αντίστοιχα,αλλά πάλι υποκειμενικά,το τονίζω,εξαιρώ τους posers και shredders,ας λέγονται malmsteen ή όπως.Εξάλλου ο συγκεκριμένος είναι και .....ψωνάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Al Di Meola, Paco de Lucia, John Maclaughlin, John Williams, Eric Clapton, Gary Moore
και από τους δικούς μας λατρύεω τον Γιάννη Σπάθα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Οι καλοι κιθαριστες ειναι καλοι,αναλογα σε ποιο ειδος μουσικης παιζουνε...Εμενα μου αρεσει ο ντειβιντ γκιλμορ απο τους πινκ φλοιντ...
Ο καθενας το ειδος του...(και ο λουμιδης...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Σε τυχαία σειρά η ενδεκάδα μου

1. Τζίμι Χέντριξ
2. Πάκο Ντε Λουθία
3. Αλ Ντι Μέολα
4. Τζον ΜακΛάφλιν
5. Τζίμι πέιτζ
6. Κάρλος Σαντάνα
7. Τζον Μάγιαλ
8. Έρικ Κλάπτον

και από έλληνες

9. Αντώνης Μιτζέλος
10. Χριστόφορος Κροκίδης
11. Γιάννης Σπάθας

(πως δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτό το τόπικ μέχρι τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο καλυτερος; Κανεις.... Αλλος ειναι πιο γρηγορος, αλλος εχει πιο καλη τεχνικη, αλλος εχει απιστευτο ρυθμο, αλλος γραφει παπαδες, κανεις ομως δεν τα συνδιαζει τελεια....
Για αυτο εγω θα σας πω τους αγαπημενους μου που θεωρω και καλυτερους μια και ειναι αυτοι που με συγκινουν περισσοτερο με την κιθαρα τους (και εκει ειναι η μαγκια, να κανεισ τον αλλων να του αρεσει αυτο που ακουει και οχι να ζηλευει την ταχυτιτα σου η την τεχνικη σου...)

Dimebag Darrell
Zakk Wylde
Lord K. Philipson
James Hetfield
Kerry King
Jimmy Page
David Gilmore
Ace Frehley (νταξει, σαν κιθαριστας δεν λεει πολλα αλλα τα σολο του ειναι πραγματικα "from outer space" και εχει εμπνευσει μερικους απο τους καλητερους....)
Michael Angelo
Matias Jabs



Τωρα οσον αφορα πιους θεωρω πιο αξιους να μπορουν να ονομαστουν καλυτεροι κιθαριστες, ειαπ και πιο πανω οτι θεωρω οτι δεν μπορει να δωθει τετιος τιτλος, αλλα σαφως υπαρχουν κιθαριστες τους οπιους εκτημω παραπολυ και παραδεχομαι οτι ειναι πολυ καλοι σε αυτο που κανουν (αλλοι ταχυτιτα, αλλοι τεχνικη, αλλοι "περιεργες-ψαγμενες" συνθεσεις κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιάννης Σπάθας
Νότης Μαυρουδής
Αντώνης Μιτζέλος
Al Di Meola
Γιώτης Κιουρτσόγλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
-David Gilmour (απλά Θεός..!! :inlove:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
John Williams.

Γνωστος πιο πολυ ως soundtrack συνθετης. Αλλα ειναι ο καλυτερος σημερα κιθαριστας με την ευρεια εννοια της λεξης. Αψογος γνωστης των τεχνικων, ηχοχρωματων, μουσικων υφων και ειδων μουσικης.

Και κατι που με παραξενευει...Το ξερετε οτι οι Ελληνες κλασσικοι κιθαριστες (Κωτσιολης,Φουντουλης..) ειναι οι καλυτεροι στην Ευρωπη? Το ξερετε οτι πηγε γνωστος μου κιθαριστας να συνεχισει τις σπουδες τους στην κιθαρα στο Μπερκλει και τον κρατησαν ως καθηγητη?!! Μου ειπε οτι το πρακτικο επιπεδο ειναι κατωτερο απο αυτο που ισχυει στη Ελλαδα, αλλα ασχολουνται πολυ με "νεα" ακουσματα καθως οι Ελληνες ειναι πιο παραδοσιακοι (Bach).

Σε θεωριτικο επιπεδο βεβαια ειναι χρονια μπροστα...

Για τον Williams έχει μιλήσει και ο Segovia, που τον αποκάλεσε "τον καλύτερο κιθαρίστα απ' όλους του πλανήτη" (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού του...)

Εκτός από τους παραπάνω πιστέυω ότι ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον αδικοχαμένο Randy Rhodes.

Απ' τους καλύτερους που έχω δει (και όχι μόνο δει) live, είναι ο Akira V.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top