Ρομποτικό δίκτυο αναζητά το pc σου;

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Σε ένα σκοτεινό δωμάτιο στο campus της Microsoft, ο T.J.Campana κυνηγά το κυβερνο-έγκλημα. Συνδέει έναν απροστάτευτο υπολογιστή που τρέχει μια πρώτη έκδοση των Windos XP με το Διαδίκτυο. Μέσα σε 30" ο υπολογιστής έχει «καταληφθεί».
Ένα αυτοματοποιημένο πρόγραμμα που «τριγυρίζει» στο Διαδίκτυο, μόλις κατέλαβε τον υπολογιστή και τον μετέτρεψε σε ζόμπι.
Αυτό το μηχάνημα μαζί με άλλα μηχανήματα-ζόμπι συναθροίζονται σε συστήματα που ονομάζονται "botnets" – υπολογιστές σε σπίτια και επιχειρήσεις συνθέτουν μια τεράστια αλυσίδα κυβερνο-ρομποτ και εκτελούν αυτοματοποιημένα προγράμματα αποστολής spam ηλεκτρονικών μηνυμάτων, παρανόμως αναζητούν οικονομικά στοιχεία και εγκαθιστούν κακόβουλα λογισμικά σε ακόμα περισσότερους υπολογιστές.
Τα Botnets αποτελούν τη μάστιγα του Διαδικτύου. Αυτά τα ενεργά ζόμπι-δίκτυα δημιουργήθηκαν από μια διαδικτυακή μαφία που συνεχώς αυξάνεται.
To shadowserver.org, ένας οργανισμός που κυνηγά τα botnets, υπολόγισε ότι τον περασμένο μήνα ο αριθμός των υπολογιστών που καταλήφθηκαν ξεπέρασε κάθε προηγούμενο: πάνω από μισό εκατομμύριο.
Παρόλο που οι ειδικοί ασφαλείας μείωσαν τον αριθμό αυτό σε 300,000 υπολογιστές, το τελευταίο νούμερο είναι διπλάσιο σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο.
Φυσικά τα νούμερα αυτά ίσως είναι κατά πολύ μεγαλύτερα. Οι ερευνητές της Microsoft, που ανακαλύπτουν 1000 botnets το λεπτό, μας λένε ότι το μεγαλύτερο τέτοιο δίκτυο ελέγχει αρκετά εκατομμύρια υπολογιστών.
«Ο χρόνος μόλυνσης ενός υπολογιστή είναι λιγότερο από πέντε λεπτά» μας αναφέρει ο Richie Lai, μέλος της Ομάδας Ασφαλείας Διαδικτύου της Microsoft. Η ομάδα αυτή προσπαθεί να καταπολεμήσει ένα κακό που ξεκίνησε ως χόμπι και τώρα απειλεί την εμπορική βιωσιμότητα του Διαδικτύου.
Οποιοσδήποτε υπολογιστής που συνδέεται στο διαδίκτυο είναι ευάλωτος. Οι ειδικοί συνιστούν οι χρήστες να εξοπλίσουν τους υπολογιστές τους με διάφορα λογισμικά που εντοπίζουν κακόβουλα προγράμματα. Θα πρέπει επίσης να εξοπλίζουν τους υπολογιστές τους με firewall και security patches για την προστασία των λειτουργικών συστημάτων και εφαρμογών.
Τα botnets έχουν εξελιχθεί σημαντικά και ο εντοπισμός τους είναι πλέον ιδιαίτερα δύσκολος.
Τον τελευταίο χρόνο, τα botnets χρησιμοποιούν μια τεχνική που ονομάζεται fast-flux, με την οποία επιτυγχάνεται μια σειρά ταχύτατων αλλαγών διευθύνσεων διαδικτύου ώστε να μπορούν να εντοπίζονται δύσκολα και να προκαλούν μεγαλύτερη καταστροφή.
Οι εταιρείες συνειδητοποιούν ότι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης της απειλής των botnets είναι να χτίσουν μια παγκόσμια συμμαχία που θα πολεμά το κυβερνο-έγκλημα και η οποία θα διαπερνά επιχειρηματικά και εθνικά σύνορα.


Γραφική αναπαράσταση υπολογιστών που έχουν "καταληφθεί" από ρομποτικό δίκτυο με στόχο την αποστολή spam mail και την παράνομη συλλογή προσωπικών δεδομένων.

NYTimes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
θεε μου!!!!τρομοκρατηθηκα!αληθεια ειναι?τι να κανω για να προστατευτω?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
θεε μου!!!!τρομοκρατηθηκα!αληθεια ειναι?τι να κανω για να προστατευτω?:(
Σιγα ρε, μονο απροστατευτα pc πιανει
έναν απροστάτευτο υπολογιστή που τρέχει μια πρώτη έκδοση των Windos XP με το Διαδίκτυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
θεε μου!!!!τρομοκρατηθηκα!αληθεια ειναι?τι να κανω για να προστατευτω?:(

Γιατί όλοι νομίζουν ότι όλοι ασχολούνται με το pc τους; Τι λες να ψάχνει, τα cd της avril; :nono: Αν θες να προστατευτείς άλλαξε λειτουργικό. Και btw windows pc= απροστάτευτο pc ότι και να βάλεις πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Όταν λέει απροσταύτετο τι εννοεί;;; :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Νομιζω οτι υπάρχει αντίστοιχο θέμα για antivirus.
Το σημαντικό είναι να έχετε ένα antivirus πάντα ενημερωμένο, να κάνετε update τα windows όταν σας το ζητάνε και να έχετε το firewall τους (ή ένα αλλο firewall) συνέχεια ανοιχτό. Και καλού κακού να ελέγχετε τον υπολογιστή σας για κακόβουλα προγράμματα κάθε λίγο και λιγάκι.

Δεν είναι κάτι για να τρομοκρατείστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά!!!!!!!!!!!!
ούτε antivirus έχω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τιιιιιιι ; :wow: Τώρα τι κάνω εγώ να βγάλω το Ίντερνετ ;

Στα Linux ελπίζω να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Tο πιο αφαλές είναι το Luinux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά!!!!!!!!!!!!
ούτε antivirus έχω......
να βαλεις και γρηγορα!
-----------------------------------------
Νομιζω οτι υπάρχει αντίστοιχο θέμα για antivirus.
Το σημαντικό είναι να έχετε ένα antivirus πάντα ενημερωμένο, να κάνετε update τα windows όταν σας το ζητάνε και να έχετε το firewall τους (ή ένα αλλο firewall) συνέχεια ανοιχτό. Και καλού κακού να ελέγχετε τον υπολογιστή σας για κακόβουλα προγράμματα κάθε λίγο και λιγάκι.

Δεν είναι κάτι για να τρομοκρατείστε.
δεν ενημερωνω τα windows...
-----------------------------------------
Γιατί όλοι νομίζουν ότι όλοι ασχολούνται με το pc τους; Τι λες να ψάχνει, τα cd της avril; :nono: Αν θες να προστατευτείς άλλαξε λειτουργικό. Και btw windows pc= απροστάτευτο pc ότι και να βάλεις πάνω
ξερεις στο pc μου δεν εχω μονο cd της αβριλ!!!να σκεφτεσαι πριν μιλας αλλη φορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
δεν ενημερωνω τα windows...
Αυτό είναι χειρότερο απο το να μην έχεις καν antivirus όμως. Μπορεί ο άλλος να εκμεταλευτεί κενά ασφαλείας χωρίς να κατεβάσεις τίποτα/κολλήσεις ιό.

ξερεις στο pc μου δεν εχω μονο cd της αβριλ!!!να σκεφτεσαι πριν μιλας αλλη φορα!

Για την ακρίβεια για τα προσωπικά σου δεδομένα θα ενδιαφερθεί μόνο αν κάποιος σε ξέρει προσωπικά και θέλει να σου κάνει συγκεκριμένο κακό. Σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις τουλάχιστον ενημερωμένα τα windows είσαι σε άσχημη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
χιχι, έχω linux με antivirus :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
χιχι, έχω linux με antivirus :)
Μην το γελάς. Βοηθάει, κυρίως για να μην κολλήσουν οι υπόλοιποι κάτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Αυτό είναι χειρότερο απο το να μην έχεις καν antivirus όμως. Μπορεί ο άλλος να εκμεταλευτεί κενά ασφαλείας χωρίς να κατεβάσεις τίποτα/κολλήσεις ιό.



Για την ακρίβεια για τα προσωπικά σου δεδομένα θα ενδιαφερθεί μόνο αν κάποιος σε ξέρει προσωπικά και θέλει να σου κάνει συγκεκριμένο κακό. Σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις τουλάχιστον ενημερωμένα τα windows είσαι σε άσχημη θέση.
εχω πειρατικα windows και αν εγκαταστησω απο αυτες τις ενημερωσεις καποιες συγκεκτριμενες θα μου βγαζει συνεχως ενα μηνυμα που θα μου το λεει και ειναι πολυ σπαστικο!δεν ξερω ομως ποια ειναι αυτη η ενημερωση και ετσι δεν βαζω καμια..τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ξερεις στο pc μου δεν εχω μονο cd της αβριλ!!!να σκεφτεσαι πριν μιλας αλλη φορα!

Έχεις μήπως τσόντες και θέλουν να σου τις πάρουν;
-----------------------------------------
Windows= ανασφάλεια.
UNIX (Linux, Mac, Solaris, FreeBSD κτλ κτλ)= ασφάλεια. Αν δεις το ρυθμό με τον οποίο διορθώνονται οι τρύπες στη μία και την άλλη κατηγορία θα βάλεις τα κλάμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
για εσάς που δεν έχετε antivirus προτείνω το avast antivirus home edition είναι δωρεάν κι από προσωπική πείρα αρκετά καλό....θα το βρείτε στο https://www.avast.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Συνδέει έναν απροστάτευτο υπολογιστή που τρέχει μια πρώτη έκδοση των Windos XP με το Διαδίκτυο.
Μόνο αυτό τα λέει όλα, Windows are not for the health of your computer! Dr.Giwrgos recommends Linux and more specificly Arch Linux :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ΑVG εχω εγω και παιδια δν μπορει να κανει update!και κανω scan εδω και 1 ωρα..και λεει οτι δν εχω threats αλλα στο desktop μ εβγαλε τν εικονα για alert!τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
να βαλεις και γρηγορα!
-----------------------------------------

δεν ενημερωνω τα windows...
-----------------------------------------

ξερεις στο pc μου δεν εχω μονο cd της αβριλ!!!να σκεφτεσαι πριν μιλας αλλη φορα!

Όχι έχεις κυβερνητικά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top