Απίστευτο: Τον χρέωναν για τα sms που λάμβανε

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Διαβάστε το και να είστε προσεκτικοί με αυτούς τους διαγωνισμούς:)


Απίστευτο: Τον χρέωναν για τα sms που λάμβανε

8 Νοεμβρίου 2008, 22:13

Θωμάς Μόσχος

Θύμα μιας καλοστημένης απάτης φαίνεται ότι έπεσε ένας 50χρονος από τη Νέα Ιωνία, ο οποίος έστειλε ένα απλό μήνυμα μέσω του κινητού του σε πενταψήφιο αριθμό για να συμμετάσχει σε έναν διαγωνισμό και βρέθηκε να χρεώνεται κάθε φορά που λάμβανε απαντητικά μηνύματα.
Η περιπέτεια του κ. Θέμελη ξεκίνησε στις 11 Οκτωβρίου, όταν έστειλε από το κινητό του μήνυμα σε έναν πενταψήφιο αριθμό, προκειμένου να κερδίσει μία τηλεόραση που κλήρωνε τηλεοπτική εκπομπή.
Μετά το μήνυμα που έστειλε όμως, άρχισε να δέχεται επανειλημμένα μηνύματα από το συγκεκριμένο πενταψήφιο νούμερο, τα οποία τον καλούσαν να συμμετάσχει και σε άλλους διαγωνισμούς.
Πριν λίγες ημέρες ο κ. Θέμελης έλαβε το λογαριασμό της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας που είναι συνδρομητής και έκπληκτος είδε στην αναλυτική κατάσταση ότι είχε χρεωθεί με 1, 68 ευρώ για πέντε μηνύματα τα οποία είχε λάβει από τον συγκεκριμένο πενταψήφιο αριθμό, για κάθε ένα από αυτά.

Ως «Απαντητικό μήνυμα υπηρεσίας» αναγράφεται στον λογαριασμό η απάτη
Συνολικά δέχθηκε οκτώ τέτοια μηνύματα, για τα πέντε εκ των οποίων έχει χρεωθεί στον τελευταίο λογαριασμό.
Η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία απευθύνθηκε έριξε την ευθύνη στην εταιρία- φάντασμα που διαχειρίζεται τον πενταψήφιο αριθμό, η οποία όμως ποτέ δεν απάντησε στις κλήσες του κ.Θέμελη.
Το Νέο ΙΝΚΑ, στο οποίο έκανε την καταγγελία του ο 50χρονος, συνιστά και καλεί τους καταναλωτές να μην μετέχουν σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς και γενικά σε διαγωνισμούς που δεν δημοσιοποιούν απόλυτα τους όρους συμμετοχής και επιλογής των νικητών.


www.zougla.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ είχα στείλει μια φορά μήνυμα για να κατεβάσω ένα παιχνίδι και με είχαν γράψει σε μια υπηρεσία που για να ξεγραφτείς έπρεπε να στείλεις ένα μήνυμα...Το έστειλα εγώ λοιπόν αλλά για 2-3 μέρες μου έστελναν συνέχεια το εξής μήνυμα "Καλώς όρισες και πάλι στην υπηρεσία μας".

Μου την ξεπαστρέψανε την καρτούλα μου:'(:'(:'(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Θα πρέπει ο καθένας από μας να είναι προσεκτικός όσον αφορά αυτού του είδους τις διαφημίσεις, δεδομένου ότι συνήθως δεν προβάλλουν αλήθεια...συνήθως γίνεται για να κερδίσουν χρήματα απ' τους ανυποψίαστους ανθρώπους, οι οποίοι, πεπεισμένοι ότι ισχύουν όλα όσα λένε, συμμετέχουν στην κλήρωση, ή ό,τι άλλο είναι, και μετά βρίσκονται χρεωμένοι ως το λαιμό....όλοι μας πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι σχετικά, αλλιώς θα την πατήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εχω ακουσει κατι παρομοιο και για τηλεφωνηματα..οτι δηλαδη σε χρεωνουν (someway) ενω εχουν τηλεφωνησει αυτοι..κυριως απο "εταιριες" που λενε οτι κερδισατε στον ταδε διαγωνισμο και αλλα τετοια...

Θα βγω λίγο off αλλά:

Ρε σταρ, άσε τον μπαμπινιώτη ήσυχο:P
:lol::lol::lol:κορυφαιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ναι, είναι πραγματικά κλέφτες...Για αυτό και εγώ δεν λαμβάνω μέρος σε τέτοια...
Για να δείτε την τσιγκουνιά μου μάλιστα, μια φορά είχα κατεβάσει ένα τραγούδι από το βόνταφον λάιβ...6 ευρώ και νομίζω, αλλά λέω να πάει στο καλό το θέλω πολύ αυτό το τραγούδι...Το κατεβάζω λοιπόν, αλλά δεν μου αποθηκεύτηκε, ενώ το πλήρωσα...Την επόμενη μέρα λοιπόν, παίρνω τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, και μου λέει θα δούμε την υπόθεση και θας σας πάρουμε τηλέφωνο σε 20 εργάσιμες μέρες...Περνάνε 2 μηνές, παρμένη εγώ πέρνω τηλέφωνο για να τους βρίσω...Αρχίζουν τα δεν είδαμε ακόμη και τα λοιπά...Μου λένε σε 1 βδομάδα...Μετά από 3 βδομάδες τίποτα. Ε τα πήρα και εγώ άγρια, τους παίρνω και λέω κοιτάξτε, ή θα μου στείλετε τώρα το τραγούδι, ή θα μου δώσετε τα λεφτά μου πίσω ΤΩΡΑ, Μετά από μια βδομάδα μου ήρθε μνμ από την βόνταφον..6 ευρώ και κάτι προσθέθηκαν στον λογαριασμό σας:P
Θέλει και λίγο τσαμπουκά το όλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Και σε μένα έχει συμβεί! Μου έστελναν μήνυμα και με χρέωναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ναι, είναι πραγματικά κλέφτες...Για αυτό και εγώ δεν λαμβάνω μέρος σε τέτοια...
Για να δείτε την τσιγκουνιά μου μάλιστα, μια φορά είχα κατεβάσει ένα τραγούδι από το βόνταφον λάιβ...6 ευρώ και νομίζω, αλλά λέω να πάει στο καλό το θέλω πολύ αυτό το τραγούδι...Το κατεβάζω λοιπόν, αλλά δεν μου αποθηκεύτηκε, ενώ το πλήρωσα...Την επόμενη μέρα λοιπόν, παίρνω τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, και μου λέει θα δούμε την υπόθεση και θας σας πάρουμε τηλέφωνο σε 20 εργάσιμες μέρες...Περνάνε 2 μηνές, παρμένη εγώ πέρνω τηλέφωνο για να τους βρίσω...Αρχίζουν τα δεν είδαμε ακόμη και τα λοιπά...Μου λένε σε 1 βδομάδα...Μετά από 3 βδομάδες τίποτα. Ε τα πήρα και εγώ άγρια, τους παίρνω και λέω κοιτάξτε, ή θα μου στείλετε τώρα το τραγούδι, ή θα μου δώσετε τα λεφτά μου πίσω ΤΩΡΑ, Μετά από μια βδομάδα μου ήρθε μνμ από την βόνταφον..6 ευρώ και κάτι προσθέθηκαν στον λογαριασμό σας:P
Θέλει και λίγο τσαμπουκά το όλο θέμα...
Εγω ειχα κανει κατι παρομοιο αρκετα χρονια πισω (3-4 νομιζω). Ηθελα να κατεβασω ενα παιχνιδι (οχι σχολια παρακαλω :P) και τελικα μου χρεωσαν ο,τι υπολοιπο ειχα και δεν ειχα (πηγε αρνητικο κιολας :P) και εγινε ενα σφαλμα και το παιχνιδι δεν αποθηκευτηκε στο κινητο. Αλλα εγω δεν εκανα ουτε φασαριες ουτε τιποτα (δεν ειναι του στυλ μου). Απλα εμεινα 1 μηνα + χωρις καρτα (μολις ειχα βαλει και αν ελεγα στη μανα μου "φερε αλλα 10 ευρω για καρτα" θα ακουγα τον εξαψαλμο :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εμένα ευτυχώς δε μου χει τύχει κάτι παρόμοιο. Έτυχε σε γνωστό μου και μετά έτρεχε και δεν έφτανε, έπαιρνε τηλέφωνα αλλά τίποτα, δε τα σήκωνε κανείς.

Κρις Κρις τί "παιχνίδι" κατέβασες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κρις Κρις τί "παιχνίδι" κατέβασες? :P
Παιχνιδι, κανονικο παιχνιδι! Που να θυμαμαι τι ακριβως, πανε και τοσα χρονια... ασε που δεν προλαβα και να το παιξω! :P Αμεεεεσως εσυ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
ναι, είναι πραγματικά κλέφτες...Για αυτό και εγώ δεν λαμβάνω μέρος σε τέτοια...
Για να δείτε την τσιγκουνιά μου μάλιστα, μια φορά είχα κατεβάσει ένα τραγούδι από το βόνταφον λάιβ...6 ευρώ και νομίζω, αλλά λέω να πάει στο καλό το θέλω πολύ αυτό το τραγούδι...Το κατεβάζω λοιπόν, αλλά δεν μου αποθηκεύτηκε, ενώ το πλήρωσα...Την επόμενη μέρα λοιπόν, παίρνω τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, και μου λέει θα δούμε την υπόθεση και θας σας πάρουμε τηλέφωνο σε 20 εργάσιμες μέρες...Περνάνε 2 μηνές, παρμένη εγώ πέρνω τηλέφωνο για να τους βρίσω...Αρχίζουν τα δεν είδαμε ακόμη και τα λοιπά...Μου λένε σε 1 βδομάδα...Μετά από 3 βδομάδες τίποτα. Ε τα πήρα και εγώ άγρια, τους παίρνω και λέω κοιτάξτε, ή θα μου στείλετε τώρα το τραγούδι, ή θα μου δώσετε τα λεφτά μου πίσω ΤΩΡΑ, Μετά από μια βδομάδα μου ήρθε μνμ από την βόνταφον..6 ευρώ και κάτι προσθέθηκαν στον λογαριασμό σας:P
Θέλει και λίγο τσαμπουκά το όλο θέμα...
και στα δωσαν πισω?μπραβο ρε τσαμπουκα μας!!:D
εγω εχω momad και πηρα τηλεφωνο για να βαλω ηχο οταν με καλουν και μου πηραν για ενα τραγουδακι 10 ευρω οι κλεφτες!!η μαιμουδια που καναν ηταν οτι επρεπε να κουσεις ολη την λιστα με τα κομματια και μετα σου λεγαν οτι σε αυτο που θες εκεινη την ωρα πατας τη διεση{ή αστερισκο-δεν θυμαμαι}αααααααααα τα νευρα μου!τελικα αγορασα το 1ο της λιστας για οικονομικους λογους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Γιατί ρε γμτ δεν προσέχετε στις "συναλλαγές" σας??? Ρε Λένα πρώτη φορά τα ακούς αυτά? Είμαι σίγουρη ότι ήξερες τι θα γινόταν...αφού πάντα αυτές οι εταιρίες μας "τρώνε" λεφτά!...συνέλθετε και καταλάβετε τι γίνεται στον κόσμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
οντως , προσοχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
και να μην εβαζα τον ηχο?:Pκαλα ενταξει ημουν σιγουρη οτι θα ετρωγε λεφτα αλλα δεν περιμενα και τοοοοσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exxxdy

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
και εγω ειχα στειλει κατι παρομοιο για ενα διαγωνισμο, αλλα μου εστειλαν μηνυμα οτι θα χρεωνομαι 7 ευρω καθε βδομαδα για την υπηρεσια....επισης στο μηνυμα ελεγε οτι αν δεν θελω να στειλω ΟΧΙ σε εναν αριθμο για να το ακυρωσω...βεβαια προσπαθησα απειρες φορες να στειλω αλλα δεν γινοταν....μεχρι τωρα γινεται αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πάρε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα τα λεφτά σου πίσω γμτ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
και εγω ειχα στειλει κατι παρομοιο για ενα διαγωνισμο, αλλα μου εστειλαν μηνυμα οτι θα χρεωνομαι 7 ευρω καθε βδομαδα για την υπηρεσια....επισης στο μηνυμα ελεγε οτι αν δεν θελω να στειλω ΟΧΙ σε εναν αριθμο για να το ακυρωσω...βεβαια προσπαθησα απειρες φορες να στειλω αλλα δεν γινοταν....μεχρι τωρα γινεται αυτο!
αααααααααα γτ δεν αλλαζεις απλα καρτα sim??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδιά προσοχή μην κατεβάζεται ότι διαφημίζουν για κινητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top