Greenpeace & WWF

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πόσο ανεξαρτητες είναι οι 2 οργανώσεις τόσο σε Ελλάδα όσο και παγκοσμίως?
Κάνουν διακρήσεις σε τι να μποικοτάρουν και τι όχι?
Τους υποστηρίζεται η όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μπορώ να απαντήσω μόνο στο τρίτο μέλος του θέματος σου με απόλυτη σιγουρια...

Ναι όταν μου δίνεται η ευκαιρία, τους υποστηρίζω.
Όσο για τα υπόλοιπα ερωτήματα, επειδή δεν είμαι σίγουρη οτι είναι σωστα όσα γνωρίζω, προτιμω να μην απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμένα σημασία έχει ότι κάποιες φόρες πετυχαίνουν αρκετά θετικά αποτελέσματα.

Το πρόβλημα με κάθε οργάνωση σε αυτού του στυλ είναι ότι προτείνει λύσεις ακραίες, τύπου πονάει χέρι κόβει χέρι.

Θυμάμαι που κάποια περιβαλλοντολογική οργάνωση φώναζε για το αιολικά πάρκο σε ένα νησί στην Ελλάδα επειδή τα πουλιά χτυπούσαν πάνω στις γεννήτριες. Η λύση που πρότειναν; Μα φυσικά να σταματήσει την λειτουργία του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είναι σίγουρα πολύ ακραίοι. Κι έχω γνωρίσει άτομα που ήταν σε αυτές τις οργανώσεις και ήταν πολύ ανώριμα, δεν δημιουργούσαν εμπιστοσύνη. Αλλά εντάξει, δεν ήταν και τα σούπερ μέλη. Παρόλα αυτά, με τον τρόπο τους καταφέρνουν να κάνουν γνωστά στο ευρύ κοινό πράγματα που δεν θα μάθαινε με άλλο τρόπο επειδή δεν συμφέρει πολλούς.

Δεν θα γινόμουν μέλος σε καμιά από αυτές τις οργανώσεις, αλλά παίρνω στοιχεία από αυτά που λένε για έναν πιο φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο ζωής. Από τα φυλλάδια που βγάζουν δίνουν πολλές πληροφορίες, όπως και από τα site τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι τους υποστηρίζω και πολλύ μάλιστα, είχα σκοπό να γίνω και μέλος στην γρινπις άλλα λόγο χρόνου απλά συμετέχω οικονομικά όσο μπορώ, όποιος και να είναι ο σκοπός τους δεν με ένδιαφέρει, φτάνει που προσπαθούν για κάτι που κανένας δεν κάνει για κερδοσκοπικό σκοπό, άρα γιατί να μην τα φάνε αυτοί(αν υπάρχει περίπτωση οικονομικής ή άλλης απάτης):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγω δουλευω στην Greenpeace και μπορω να σας πω οτι απο τοτε που μπηκα εκει μεσα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. Εργαζομαι ειδικα σε ο,τι εχει να κανει με το θεμα των κλιματικων αλλαγων. Η Greenpeace προσπαθει να πληροφορησει τον κοσμο για το τι μπορει να κανει απλα και καθημερινα ωστε να συμβαλλει στη λυση του προβληματος. Επισης εχει δημιουργησει το Δικτυο Δρασης Καταναλωτων, το οποιο υπαρχει για τους εξης 2 λογους: Να λαμβανουν τα μελη του Δικτυου ενημερωτικο υλικο συμφωνα με τη δραση της καθε καμπανιας της Greenpeace και να υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων να υπογραφει για διαμαρτυριες-πιεσεις σε κυβερνησεις και εταιριες οποτε χρειαστει (και αν θελει). Οικονομικη επιβαρυνση δεν υπαρχει για τη συμετοχη στο Δικτυο. Οποιος απο εδω θελει να γινει μελος του Δικτυου, να μου στειλει προσωπικο μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
υποστηριζω, σε γενικες γραμμες... και τις δυο.
ειμαι μελος στο wwf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είμαι μέλος κι εγώ στο WWF..
Για το ερώτημα του κατά πόσο είναι ανεξάρτητες ή όχι, δεν μπορώ κι εγώ να απαντήσω. Λίγο δύσκολο όμως οργανώσεις με τόσα χρήματα να είναι ανεξάρτητες στο έπακρον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η GP τι λεει για τους πολεμους?
Και ειδικοτερα των Αμερικανων?
(Δεν ξερω, ρωταω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Η GP τι λεει για τους πολεμους?
Και ειδικοτερα των Αμερικανων?
(Δεν ξερω, ρωταω)

Η Greenpeace ειναι κατα των πολεμων. Η συνηθης κατηγορια για την Greenpeace απο τους Ελληνες ειναι οτι δεν κανει τιποτα για τους πολεμους, αλλα στην πραγματικοτητα κανεις δεν σκεφτεται το τι μπορει πραγματικα να κανει η Greenpeace. Τι να κανει? Να στειλει ανθρωπους της στη χωρα που γινεται πολεμος? Να στειλει εμενα ας πουμε? Και να κανω τι? Αυτο ειναι οπως με τις πυρκαγιες. Ο κοσμακης θελει απλα να δει μπλουζακια της Greenpeace να τρεχουν μεσα στις φλογες για να ησυχασει... Τι να κανει η Greenpeace εκει ομως....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εχεις δικιο.
Τιποτα δεν μπορει να κανει.

Τιποτα για το απεμπλουτισμενο ουρανιο, γραφει?
Ή για τους καρκινους στην Γιουγκοσλαβια και στο Ιρακ?
Ή για την οικολογικη καταστροφη στα ιδια μερη?
Ή για την μολυνση των υδατινων αποθεματων με ραδιενεργεια και βαρεα μεταλλα απο τις βομβες στα ιδια μερη?

(Δεν ξερω, ρωταω γιατι στο σαιτ της δεν ειδα και τιποτα το ιδιαιτερο.
Επισης, κανεις ενα λαθος: Δεν ειναι η συνηθης κατηγορια μονο απο Ελληνες. Και Γερμανοι και Γαλλοι και Ιταλοι λενε αναλογα πραγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Τωρα το ειδα αυτο που εγραψες.

Γι αυτα που λες, φυσικα και μπορει να δράσει και όντως το κάνει. Αυτο που λέω είναι οτι δυστυχως δεν μπορει να σταματησει εναν διεξαχθεντα πολεμο...

Στο σαιτ και στα εντυπα συνηθως γραφονται τα θεματα με τα οποια ασχολειται η Greenpeace την προκειμένη χρονική στιγμή. Τώρα για παραδειγμα η προσοχη ειναι κυριως στραμενη στις Κλιματικες Αλλαγες, χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι παραταμε και τα αλλα με τα οποια ασχολουμαστε. Τα μεταλλαγμενα τροφιμα για παραδειγμα ειναι το No2 αυτη τη στιγμη.

Και ναι, εχεις δικιο, δεν ειναι μονο στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Για εμένα σημασία έχει ότι κάποιες φόρες πετυχαίνουν αρκετά θετικά αποτελέσματα.

Το πρόβλημα με κάθε οργάνωση σε αυτού του στυλ είναι ότι προτείνει λύσεις ακραίες, τύπου πονάει χέρι κόβει χέρι.

Θυμάμαι που κάποια περιβαλλοντολογική οργάνωση φώναζε για το αιολικά πάρκο σε ένα νησί στην Ελλάδα επειδή τα πουλιά χτυπούσαν πάνω στις γεννήτριες. Η λύση που πρότειναν; Μα φυσικά να σταματήσει την λειτουργία του. :P

Αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την Greenpeace. Η Greenpeace προτεινει παντα μελετημενες προτασεις, και βιωσιμες.

Οσο γι αυτο που λες με το αιολικο παρκο, δεν ξερω ποια οργανωση εκανε τετοιο πραγμα, αλλα οποια και να ητανε σιγουρα ηταν για τα πανηγυρια... Η Greenpeace προωθει τα Αιολικα παρκα. Οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας ειναι ζωτικης σημασιας για τον πλανητη. Σε καποιες περιοχες της Ελλαδας ωστοσο αντιστεκονται οι κατοικοι στη δημιουργια Αιολικων παρκων γιατι ειναι λεει... ασχημα. :confused: Καλα κρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Τελείωσα το στήσιμο του Newsletter Oκτωβρίου της Greenpeace που θα σταλεί στα μέλη του Δικτύου Δράσης Καταναλωτών. Φυσικά μπορεί να το κατεβάσει και όποιος θέλει στην ηλεκτρονική του έκδοση από αυτό εδώ το link:

https://www.mediafire.com/?11mqdttgu3k
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top