Πώς μπορώ να καθαρίσω το ασήμι;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να καθαρίσω κατί φτιαγμένο από ασήμι αν έχει μαυρίσει....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
yeap....
πας στο σούπερ μάρκετ και αγοράζεις μια αλοιφή που έχουν για τα ασημικά
προορίζεται κανονικά για ασημένια κουταλάκια κλπ αλλα φυσικά κανει και για κοσμήματα
συνήθως θα τις βρεις κοντα στο ράφι με τα απορρυπαντικά πλυντηρίου, μαζί με τις αλοιφες για τις κεραμικές εστίες κλπ

άλλη λύση είναι η μαγειρική σόδα
ανακατεύεις λίγο νερό με μαγειρική σόδα και βυθίζεις το κόσμημα εκει για λιγη ωρα
τριβεις με ένα μαλακό πανι και καθαρίζει
είναι κάπως πιο δύσκολη λύση απ ότι η αλοιφη που σου εγραψα πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Thanks ... η αλοιφή πόσο περιπού κοστίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω... σορρυ...
δε νομίζω όμως να κάνει παραπάνω απο 3-5 ευρω... ενα σχετικα μικρό μπουκαλάκι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Thanks ... η αλοιφή πόσο περιπού κοστίζει;

Νομίζω ότι λέγεται SILVO και δεν θα σου κοστίσει περισσότερο από 3-4 ευρώ (και η ποσότητα είναι υπερ-αρκετή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Thanks! Ευχομαι να εχω το αποτελεσμα που επιθυμω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πλακα πλακα και η κοκα κολα κανει τρελλη δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάτι είχα ακούσει παλιά για ξύδι (βούτηγμα σε, για αρκετή ώρα), ισχύει;
Επίσης αυτό το μαύρισμα απο τι προκαλείται; Πως γίνεται να έχω εγώ το ίδιο κόσμημα ακριβώς, για το ίδιο διάστημα ακριβώς και του Exposed να έχει μαυρίσει κι εμένα καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
H γιαγια μου τα καθαριζε με οδοντόκρεμα. Βάλε λίγη οδοντόκρεμα σε λίγο βαμβάκι ή χαρτί κουζίνας ή ένα πανί και τρίφτο καλά! Θα γυαλίσει αμέσως! Αν θες να αποφύγεις το τρίψιμο τότε SILVO αλλά βρωμάει απαίσια..Μπλιαξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και εγώ οδοντόκρεμα θα πρότεινα όπως η diddle!:D
Γυαλίζει τέλεια!
Όσο για την ερώτηση της Michelle σε τι οφείλεται, μπορεί να πω βλακεία, αλλά νομίζω οτι οφείλεται στην οξείδωση του μετάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και εγώ οδοντόκρεμα θα πρότεινα όπως η diddle!:D
Γυαλίζει τέλεια!
Όσο για την ερώτηση της Michelle σε τι οφείλεται, μπορεί να πω βλακεία, αλλά νομίζω οτι οφείλεται στην οξείδωση του μετάλου.

Κι εγώ αυτό νόμιζα, αλλά τότε πως εξηγείται οτι σε μένα δεν μαύρισε και στον Πάνο μάυρισε πολύ, με τις ίδιες φαινομενικά συνθήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω ακούσει οτι καθαρίζουν και με υγρό για τα πιάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ο ανδρικός με τον γυναικείο ιδρώτα διαφέρουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι αν ήταν θέμα οξείδωσης, τότε το ασημικό σιγά-σιγά θα καταστρεφόταν...:hmm:
Είναι απλά θέμα βρόμας!
Σκόνη, ιδρώτας (που όπως πολύ σωστά είπε ο από πάνω είναι διαφορετικός σε άντρες-γυναίκες) κλπ....
κοινώς: Πάνο είσαι βρομιάρης!:P :P
(j/k έτσι;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanilia

Νεοφερμένος

Η vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να καθαρίσω κατί φτιαγμένο από ασήμι αν έχει μαυρίσει....;


Αrgentil Silver Polish spray.....μαυρο μπουκαλι με ασπρα γραμματα στο super market ....τελεια δουλεια :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
giostau δεν παίζει αυτό που λές γιατί πρόσφατα είχα βρει ένα ασημένιο δαχτυλίδι που είχα να το δω πολύ καιρο και είχε μαυρίσει, χωρίς να το έχει ακουμπήσει κανένας όλο αυτό το διάστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
H γιαγια μου τα καθαριζε με οδοντόκρεμα. Βάλε λίγη οδοντόκρεμα σε λίγο βαμβάκι ή χαρτί κουζίνας ή ένα πανί και τρίφτο καλά! Θα γυαλίσει αμέσως! Αν θες να αποφύγεις το τρίψιμο τότε SILVO αλλά βρωμάει απαίσια..Μπλιαξ..
Το δοκίμασα ... δεν είχε το αποτέλεσμα που ήθελα ... αλλά εντάξει φοριέται ... Όταν βρω χρόνο θα περάσω και από super market
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
giostau δεν παίζει αυτό που λές γιατί πρόσφατα είχα βρει ένα ασημένιο δαχτυλίδι που είχα να το δω πολύ καιρο και είχε μαυρίσει, χωρίς να το έχει ακουμπήσει κανένας όλο αυτό το διάστημα!


τα κοσμήματα, και κυρίως τα ασημένια, όταν ακουμπούν με άλλα ασημένια καθώς κι όταν βρίσκονται "ελεύθερα" στον αέρα, οξυδώνονται με αποτέλεσμα να μαυρίζουν
(έχω στο μπάνιο μου ένα μενταγιόν κρεμασμένο από ένα πόμολο που δεν το έχω φορέσει περίπου 2 χρόνια... το παρατηρώ συνεχώς πως μαυρίζει μέρα με τη μέρα χωρίς να το ακουμπάω χωρίς να του κάνω τίποτα, απλά και μόνο επειδή βρίσκεται εκτεθιμένο στην ατμόσφαιρα. Αν ακουμπούσε κι άλλο ασημικό πάνω, θα ήταν ακόμα χειρότερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
άλλη λύση είναι η μαγειρική σόδα
ανακατεύεις λίγο νερό με μαγειρική σόδα και βυθίζεις το κόσμημα εκει για λιγη ωρα
τριβεις με ένα μαλακό πανι και καθαρίζει
είναι κάπως πιο δύσκολη λύση απ ότι η αλοιφη που σου εγραψα πριν

Σχετικά με το παραπάνω βρήκα κι αυτό:
Fill a sink with hot water, and mix in two tablespoons salt and two tablespoons baking soda. Place a piece of aluminum foil on the bottom of sink. Then dip your silver item into the sink for up to five minutes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Το δοκίμασα ... δεν είχε το αποτέλεσμα που ήθελα ... αλλά εντάξει φοριέται ... Όταν βρω χρόνο θα περάσω και από super market

Θέλει επίμονο τρίψιμο ε?? μήπως έχει πολλές εγκοπές, αναγλυφα κ τετοια κ δεν καθαρίζεται εύκολα:hmm: ?? γιατι όσες φορές εχω τριψει ασημικό με οδοντοκρεμα μου γυαλισε! δοκίμασε κ τη σόδα κ μετά το silvo..δε μπορεί κατι από όλα αυτά θα πιάσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top